Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozliczenie Kosztów Gazu Na Co I Cwu W Domu Jednorodzinnym


jakub1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

jako że jestem nowy na tym forum, chciałem się serdecznie przywitać i wyrazić uznanie dla działalności forum. Jestem skończonym laikiem w sprawach ogrzewania, ale po wstępnej lekturze forum, parę spraw mi się rozjaśniło. Mam jednakże problem z podziałem kosztów ogrzewania domu w którym zamieszkuję.

Budynek składa się z piwnicy i dwóch pięter. na każdym pietrze mieszka obecnie 2 osobowa rodzina. Ciepło do ogrzania wody w kranach i kaloryferach dostarczane jest przez kocioł kondansacyjny z zamkniętą komorą spalania -"Cerapur" firmy junkers. Na każdym piętrze za instalowany jest ciepłomierz elektroniczny ( nie znam marki/modelu), do którego podłączone są kaloryfery. Ciepłomierz podaje odczyt ilości przepływającej wody w [m3], temperaturę na "wejściu" i na "wyjściu" [stopnie Celsjusza] oraz ilość zużytej energii [GJ].

Mój problem dotyczy tego jak w sposób rzetelny dokonać podziału kosztów za zużycie gazu służącego do podgrzewania CO i CWU?

 

W sezonie letnim nie było problemu, ilość m3 gazu obliczałem z proporcji na podstawie odczytów z wodomierzy ciepłej wody na parterze i piętrze.

Stosunek ilości m3 zużytej ciepłej wody użytkowej pozwalał łatwo rozdizelić koszty.

 

W sezonie zimowym sprawa się komplikowała.

Jak rozumiem piec podgrzewa zarówno CO i CWU. Zużycie gazu w miesiącach zimowych jest zatem wypadkową użytkowania Ciepłej Wody Użytkowej (krany,prysznice itd) oraz zużycia energii w kaloryferach (CO). Chciałbym móc obliczyć odrębnie ilość m3 gazu zużytego na ogrzanie mieszkania i na podgrzanie wody osobno dla dwóch pięter. Czy pomiar objętości przepływającej przez kaloryfery wody [m3] mozna zsumować z ilością m3 zużytej ciepłej wody użytkowej ? Z tego co mi się wydaje to pomiar zużytego ciepła przez ciepłomierz jest zależny nie tylko od ilości przepływającej wody ale też temperatury na wejściu iwyjsciu w jednostce czasu. Jeśli podany sposób podziału kosztów jest błędny czy moglibyście państwo za proponować inną metodę ?

 

Zastanawiałem się czy nie można wyprowadzić jakiegoś równania z którego można by obliczyć ilość m3 zużytego gazu na CO w zależności od ilości GJ zużytych na ogrzanie mieszkania i "kaloryczności" gazu ziemnego. Powiedzmy 1 m3 gazu może wytworzyć 1GJ energii . Czy w podobny sposób mozna policzyć m3 gazy zużytego na podgrzanie CWU?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłeś latem zużycie gazu na cwu, oraz znasz zużycie cwu czyli możesz policzyć wskaźnik zużycia gazu do podgrzania 1m3 ciepłej wody. Odejmujesz gaz zużyty na podgrzew cwu i masz to co zostaje na CO. Podział zużycia gazu na dwa mieszkania i odczyt z ciepłomierza może mieć wady bo nie uwzględnia strat (ciepłomierz wskazuje zużynie netto). Zadał bym pytania:

1. Jak zbudowana jest instalacja - czy na każde mieszkanie jest oddzielny obieg grzewczy czy układ działa na jednym obiegu ?

2. Gdzie zamontowano ciepłomierze?

3. Czy rozliczasz straty ciepła?

Do ciekawych wniosków dojdziesz jak policzysz jeszcze ciepło brutto czyli zużycie gazu x wartość opałowa x sprawność kotła, i porównasz ją z odczytami ciepłomierzy. Czyli policzysz podobnie jak zaproponowałeś w poście.

Moja propozycja pewnie Ci się nie spodoba ale, jak jest to dom z mieszkaniami na wynajem to optymalnym rozwiazaniem jest podział instalacji, montaż kotła i podlicznikiem gazu odzielnie na każde mieszkanie, sprawa jest czysta i jasny sposób rozliczeń czyli wskazanie licznika gazu i nie musisz przed nikim się tłumaczyć ze sposobu liczenia, zastanawiać się jak obliczyć wartość GJ i jak stratami obciążyć lokatora. Twoje szczęście że nie rozliczasz jeszcze zuzycia gazu na kuchenkę bo to był by odlot .

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję uprzejmie za poradę ,

Niestety dom nie jest na wynajem i modernizacja instalacji też nie wchodzi w najbliższym czasie w grę. Zastosuję metodę przybliżoną którą za proponowałeś.

@1 Niestety nie wiem nie mam dostępu do planów budynku (mieszkam w nim dopiero parę miesięcy i dowiaduję się wszystkiego od początku) ale wydaje mi się że jeżeli każde piętro ma swój odrębny licznik to mogą być rozdzielone

@2Ciepłomierze są zamontowane w szafach rozdzielczych usytuowanych w miarę centralnie w pomieszczeniu. W szafkach są rury i liczniki przepływu ciepłej i zimnej wody oraz Ciepłomierz do którego podłączony jest coś na moje oko wyglądające na "rozdzielacz" wody do kaloryferów(długie przyłącze z którego wychodzą rurki w iloci odpowiadającej ilości kaloryferów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.