Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotometry I Ich Przepływy?


gerffi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie jaki powinien być przepływ na minutę dla grzejników? Czy 1-1,5l/min to nie za mało? Bo nie mogę więcej ustawić. Wygląda na to że pompa nie daje rady. Mam piec aristona Genius Premium FS. W instalacji jest 10 grzejników + 2 grzejniki kanałowe i 3 obwody podłogówki , pomieszczenia z podłogówką po około 5m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie grzejniki? Jaka pompa?

Dla grzejnika istotna jest temp zasilania i temp powrot

1-1,5l/min to 60 -90l/h dla większości grzejników płytowych powinna wystarczyć.

Większość grzejników płytowych ma regulację wstępną wkładką zaworową.

Pompa 25/40 powinna to pociągnąć na 2biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak jest jak piszesz, jeżeli są rotometry to one regulują przepływ i za wiele do powiedzenia te zawory nie mają, bo jak są na maź a rotometr na 1l/min to przepłynie 1l a nie np 3l... Tak to bym nie montował rotometrów :-) Grzejniki grzeją mi wszystkie i równo tylko że nie podoba mi się to że nie mogę ustawić więcej niż np 2l/min na wszystkich tylko np na jednym a reszta jest na 1l/min. A wydaje mi się że to mało np podłogówka w łazience na powrocie już jest zmina więc za mało tej wody tam idzie :) co do temperatury na powrocie podam na wieczór jak załączy się ogrzewanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla grzejnika płytowego 2l/min to dużo, musisz zobaczyć jaką moc mają te grzejniki przy takiej temp zasilania, np dla Kermi przy zmianie temp zasilania z 70 na 55C moc spada o prawie 40%.

Dowinieneś mieć praktycznie 2x większe grzejniki aby grzały przy tak niskiej temp.

 

Pozdr.

Ps Pierwszy raz widzę rotametry na obwodzie CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki były liczone na niską temperaturę :) Co do rotometrów na CO to tak sobie wymyśliłem ale nie wiem czy ma to sens :) Tylko co jak zaślepie miejsca po rotometrach z podłogówką? bo są na jednej listwie podłączone z grzejnikami. Plus rotometrów że widzę ile idzie na grzejniki a ile na podłogę w łazienkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomekb chyba tak zrobie i na podłogówce też wywalę bo o przepływ zadbają rotometry.. Te moje się zacinają i max to 1l/min. MAm dwóch firm te rotometry i tej jednej to na oko widać że są one źle pomyślane bo przy max otwarciu małe szpary są na przepływ więc jak tu ma być wiecej przepływu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym przepływy są znacznie większe niż przy grzejnikach, ze względu na mniejszą różnicę temperatur pomiędzy powrotem a zasilaniem. Np. dla 800 W mamy dla podłogówki przepływ ok. 138l/h tj. trochę ponad 2,3 l/min. przy delta t=5 st. C dla grzejnika mamy ok. 34l/h tj. 0,57l/min przy delta t =20st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.