Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Akm Ii Pierwsze Palenie - Spostrzeżenia, Pytania


skimir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W piątek zdecydowałem wykonać pierwszy test palenia miałem w defro AKM II. Wcześniej przepalałem drewnem na ruszcze awaryjnym w celu grzania CWU, wygrzania podłogówki i testów instlacji CO.

 

Zasypałem miałem cały podajnik i ognia...

Sterownik w trybie priorytetu boilera. CO ustawione na 55st z histerezą 2st. CWU 50st z histerezą 5st.

 

Pierwszy test na przerwie podawania 3,5min nadmuch 30%.

W palniku wieje tak, że iskry wlatują do czopucha. Opał wypaliło (wywiało) zbyt szybko.

Więc powoli korekty...

 

Ostatecznie stanęło na przerwie podawania 2,5min i nadmuchu 15%. Jednak i tak przy dłuższym paleniu nie udało mi się utrzymać ognia na środku palnika tylko bardziej przy wlocie. Płomień jasny i dosyć wysoki. Miał niestety nie wypala się do szarego pyłu ale popiół ma postać wielu drobnych spieków.

Zmniejszanie nadmuchu nie poprawiało sytuacji tylko powodowało dosyć powolne nagrzewanie się kotła.

Niestety były bardzo krótkie czasy podtrzymania - wystarczyło około 10min i już kocioł wchodził w tryb pracy (nie mam jeszcze termostatów na grzejnikach więc może tu jest przyczyna).

Praca dosyć stabilna - odchyłki od zadanej temperatury +- 1-2stC.

Temperatura podajnika około 35stC.

 

Kolejny problem to sporo sadzy. Po kilkunastu godzinach palenia ścianki były pokryte 2-3mm warstwą sadzy. Sadza czarna, sypka, łatwa do usunięcia ze ścianek. Z komina praktycznie nie było widać dymu, od czasu do czasu tylko mały dymek (pewnie przy doładowaniu nowej porcji opału.

 

No i tutaj pytania:

 

O ile przerwę podawania trzeba tak ustawić aby na palniu był opał to jak dobrać nadmuch? Trochę za dużo sadzy co świadczyłoby o słabym nadmuchu a z drugiej strony drobne spieki.

Kocioł szybko spalał opał - podajnik wystarczyłby na góra dwa dni. Uważam, że były zbyt krótkie czasy podtrzymania. Jednak przy wejściu w podtrzymanie na palniku jest stosunkowo mało opału co podowuje szybkie wychładzanie kotła - jak to poprawić?

 

Trochę mniej istotne pytanie: Jak wygaszacie takie kotły? Jak wyłączyłem sterownik to jednak kocioł nie bardzo chciał się wygasić, minimalna ilość powietrza powodowała tlenie się opału i produkcję dymu. Musiałem podajnikiem przepchnąć cały palnik opału do popielnika. Czy tak powinno się gasić? Obawiałem się, że ten tlący się miał w końcu cofnie się do podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda posiadam kociół Defro Eko Duo uni, i teraz przymierzam sie do testowania palenia miałem zobaczymy jak to będzie, Co do wygaszania ja u siebie robię tak ze wyłączam sterownik piec jest pozamykany i kwestia czasu i się zdusi, Jaki masz sterownik w tym kociołku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to dobrz by było gdyby niezbyt często wchodził w podtrzymanie, tzn jak już wejdzie to niech tam "posiedzi" trochę dłużej niż te 10min. Niestety na mój gust jest zbyt mało opału na palniku w chwili wejścia w podtrzymanie.

 

Co do sterownika to jest AM LUX - jakiś klon robiony przez Tech specjalnie dla Defro - pisałem już trochę na forum o jego wadach.

Edytowane przez skimir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam odświeże troche temat i mam pytanie do użytkowników DEFRO AKM 2 jakie są wasze opinie na temat tego pieca , ja obecnie jestem na etapie zakupu pieca i sam już nie wiem jaki wybrać najbardziej pasował by mi właśnie DEFRO AKM 2 Linia Lux nie wiem jeszcze czy 17 KW czy 22 KW kieruje się głównie tym ze jest z szuflada tłokową ma dodatkowy ruszt wodny ( i tu nie wiem czy jest to zaleta czy wada) jest to dokładnie taki piec http://www.defro.pl/...km/defro-akm-ii do ogrzania będzie nowo wybudowany dom wg. projektu http://extradom.pl/p...ktor-g2-WRW1038 . Ściany wykonane są z bloczka typu suporeks 24 cm + styropian 12 cm ,okna trzy szybowe przenikalność ciepła 0,6 ,podasze ocieplone wełna mineralna 25 cm . W projekcie podana jest powierzchnia użytkowa 136 m2 ,a po zliczeniu wszystkich pomieszczeń wychodzi mi 174 m2 do ogrzania + zbiornik ciepłej wody 250 l (pionowy) i 4 obwody podłogówki . Jakiej mocy kupić piec ? czy AKM II 17 KW nie będzie za mały czy może lepiej AKM II 22KW what.gif Czy może wogóle jakiś inny piec z podajnikiem ?

Zastanawiam się jeszcze nad tym modelem 19 KW http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-eko/defro-eko-uni

Edytowane przez bin79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi i moc to spokojnie 17kW wystarczy. Też się obawiałem - mam po podłodze ponad 200m2, suporex 24cm + styropian 15cm (okna zwykłe 2-szybowe), poddasze podobnie 25cm wełny.

Przy obecnych temperaturach kocioł więcej stoi w podtrzymaniu niż pracuje.

 

Co do samego Defro. Poczytaj forum - konstrukcja ma fatalną opinię. Problemy z przegrzewaniem kotła na ekogroszku, problemy z hallotronem...

 

Ja powiem tak: Palę miałem o dosyć niskiej kaloryczności (trochę odsiewki). Kocioł rozpaliłem w październiku i do dzisiaj działa (praktycznie ani razu nie zgasł ani nie zagotował wody).

Miałem problem z hallotronem ale po oczyszczeniu palnika ze spieków przyklejonych po bokach problem się nie powtórzył.

Kocioł chodzi stabilnie. Nie jestem w stanie powiedzieć jak ze zużyciem opału - do dziś poszło mi około 3 tony tego miału (chciałbym poprawić tą ekonomiczność ale coś mi słabo idzie).

 

Jedynymi bolączkami są spora ilość sadzy osadzającej się wewnątrz kotła (trzeba czyścić co najmniej raz w tygodniu) i pył zbierający się w komorze powietrznej pod palnikiem (trzeba wybierać co dwa tygodnie). Nadmiar sadzy spowodowany jest najprawdopodobniej rusztem wodnym (tak piszą na forum).

 

Zwróć też uwagę, że najprawdopodobniej jest sporo wersji tego kotła pod względem konstrukcji, wyposażenia i oprogramowania sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skimir dzieki za oodpowiedz jednak po przeczytaniu opini o AKM 2 zdecydowałem się na piec DEFRO EKO UNI 19 KW http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-eko/defro-eko-uni , dużo osób nie zachwala stałego rusztu wodnego i podjnika tłokowego dlatego wybrałem piec z podajnikiem slimakowym i rusztem żeliwnym czy dobry wybór - pożyjemy zobaczymy .Piec zamówiony pod koniec przyszłego tygodnia ma być ,jak zrobię rozruch kotłowni i całego centranego to podziele sie moją opinią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Od 2 tygodni palę Defro AKM 19 kw. Moim problemem jest nieocieplony dom.

Piec nagrzewa się do 65 wytrzymuje około 11 minut i potem z 15-20 minut znowu się nagrzewa bo woda która wraca z obiegu jest zimna. W domu jest 19 stopni. Mam ustawioną przerwę podawania na 4:50 m Czy to dobra strategia ? Jak w takich warunkach ustawiać czas podtrzymania? (spalania około 40 kg na dobę), dzięki za rady

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam kocioł defro akm, ogrzewam nim dom nowobudowany ocieplony. Moim problemem jest krótki czas podtrzymania (około 10-15 min), a zarazem duże zużycie opału. Co zrobić aby wydłużyć czas podtrzymania? Moje obecne ustawienia:

temp kotła 62 stopnie

temp co 55 stopni

cwu obecnie nie podłączone

histereza kotła 3 stopnie

przerwa podawanie 4 min

dmuchawa 30%

zawór czterodrożny ustawiony na około 75%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.