Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co - Prośba O Poradę


am1972

Rekomendowane odpowiedzi

witam jako nowy użytkownik

 

Za kilka tygodni wchodzi znajomy instalator na montaż kotłowni. Niestety nie ma czasu na koncepcje co do połączenia ponieważ specjalizuje się w bardziej wyrafinowanych instalacjach przemysłowych. Za instalacje CO w domach się nie zabiera. Mi obiecał, że wszystko poskłada według dostarczonego schematu. Załączam pierwszą podstawową wersję kotłowni. Proszę o sugestie jak ją dokończyć.

 

Założenia są takie.

Źródło ciepła: kominek z PW oraz kocioł elektryczny np. Kospel.

Po rozpaleniu w kominku i osiągnięciu temperatury zaworu termostatycznego Z1 ma być możliwość ładowania podłogi i grzania grzejnikami (tylko 3 szt).W starym domu najpierw trzeba było wygrzać bufor aby ruszyła podłogówka). Nadmiar ciepła tzn powyżej zapotrzebowania podłogi i grzejników ma być magazynowany w buforze . Jakie w związku z tym zawory termostatyczne zastosować Zp i Zg (zawór podłogi, zawór grzejników)?

Po wygaszeniu w kominku i spadku temp. poniżej nastawionej na Zp i Zg energia ma być brana z bufora.. W którym miejscu i jakie zastosować zawory?

Dla "skomplikowania" układu chce do tego podłączyć kocioł elektryczny który uruchamiałby się w momencie kiedy w kominku wygasło i temperatura w buforze spadła poniżej zadanej. Jak to rozwiązać hydraulicznie. kocioł elektryczny ma pracować wyłącznie w obwodzie podłogówki.

post-42987-0-98519500-1349520966_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

"podobnych" koncepcji widziałem dziesiątki. Mi chodzi o tę jedna konkretną, która uwzględnia mój przypadek. Ktoś rozpoczął w dziale kominki wątek kominka w PW i kotła elektrycznego ale rozmowa od pierwszej odpowiedzi zeszła na inny temat - pelletów. Czy w rozwiązaniu, które proponujesz szukać był też bufor?

 

pozdrawiam

am1972

 

p.s.

Schemat jest "nie zjadliwy" bo to na razie koncepcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zacznę

Zawór 3-drogowy przed zaw 4-drog nie potrzebny, powrót podłogówki razem z powrotem grzejników.

Ładowanie bufora temp max podobnie jak CWU

Zastanów się nad sterowaniem całości bo to może być problem.

Ja zrobiłbym tak - równolegle do kominka łączysz CWU, bufor i CO, podłogówkę przez zaw 3 drog .

O temp kominka dba zaw 3-drg włączony na powrocie do kominka, pompa przed samym kotłem, druga na CWU, trzecia za zaworem 3-drog na podłogówkę.

A ten Konspel to ma jakieś sterowniki?

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie masz rację. 3-drogowy nie potrzebny skoro kawałek dalej jest 4 drogowy.Nie pomyslełem o tym. zasugerowałem sie głównie podniesieniem temp. powrotu. Widze nawet ze zle go wrysowałem - jesli juz miałby byc to nie w tym miejscu tylko na powrocie w przeciwnym razie powrót do kominka byłby dodatkowo schładzany z powrotów podłogówki i grzejników

 

Kospel ma sterowanie pogodowe lub można ustawić zadaną temperaturę

 

jak zraelizować "przełączenie" podłogówki na bufor jak wygasnie w kominku?

 

utrzmaniem zadanej temp kominka ma się zając sterownik kominka z PW - Tatarek

a obwodami wtórnymi euroster - uni2

Edytowane przez am1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar ciepła tzn powyżej zapotrzebowania podłogi i grzejników ma być magazynowany w buforze .

Tu jest słabo zdefiniowane:

Co to jest nadmiar?

Czy to znaczy, że kominek jest o większej mocy niż grzejniki są w stanie odebrać? Jak w ogóle jest sterowany odbiór ciepła przez grzejniki (podłogówka to też grzejniki ;) )? Jakiś sterownik pokojowy czy pogodówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na ten problem, to myślę, że trzeba go rozpracować po kolei.

Kolejność ta jest oczywiście bardzo istotna, do gotowych zawężonych rozwiązań trzeba dokładać kolejne klocki.

Na początek oczywiście trzeba zrobić obwód pierwotny, kotłowy.

Ale nawet tu jest potrzebna informacja co ten Euroster uni2 robi - jak steruje podłogówką...

Zakładam na razie, że uruchamia on pompę podłogówki gdy w pomieszczeniach jest za zimno a zatrzymuje gdy już jest ok (histerezowy).

Takie sterowanie uważam za najgorsze do podłogówek ale wygląda na to, że jedyne, które pozwala spełnić warunki sterowania układem ładowania bufora.

Wtedy wyłączenie pompy podłogówki mogłoby zasterować załączenie ładowania bufora.

Na razie nic więcej nie piszę, bo wydaje mi się to bezsensowne - ważniejszy jest komfort jaki dawać mają grzejniki podłogowe niż to czy bufor się będzie ładował czy nie.

Napisz kolego czy rzeczywiście uni2 ma działać histerezowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziekuję za zainteresowanie tematem. Rozmawiałem dziś z wykonawcą i stwierdził, że koncepcja, którą wymyśliłem jest przekombinowana i przyznałem mu racę. Załączam wersję 2 kotłowni. Kominek pracuje w niej wyłacznie na potrzeby CWU (nie wrysowałem tylko pompy) i Co ładując bufor. Po rozgrzaniu kominka i osiągnięciu temp. otwarcia zaworu Z1 rozpoczyna się ładowanie bufora. Gorąca woda powinna się pojawić w jego górze po krótkim czasie. Z górnego króćca bufora poprzez zawory Zg (zawór od grzejników) i Zp (zawór od podłogówki) będzie następował rozbiór bufora. Temperatura wody w grzejnikach (2 w łazienkach i jeden w garażu) będzie zadawana przez użytkownika natomiast w podłodze przez sterownik pogodowy. Sterowanie na podstawie temperatury w wybranym pomieszczeniu jest niepraktyczne.

Jak w taki obwód ogrzewania podłogowego (wyłącznie w niego) wpiąc kocioł elektryczny. Kocioł również ma własną pogodówkę. Dostawał by zielone światło na pracę jeśli temperatura w buforze spadłaby poniżej zadanej.

 

Co to jest nadmiar?

Czy to znaczy, że kominek jest o większej mocy niż grzejniki są w stanie odebrać?

Kominek ma moc wodnej ok 15kW i jest to zbyt dużo jak na zapotrzebowanie podłogi. Dotychczas w starym domu słabo izolowanym kominek 18kW również był za duży na ok 220 m2 podłogówki i tam również był bufor ale w innym układzie.

post-42987-0-52624000-1349714884_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Zg i Zp to zawory trójdrogowe? Jak tak to błednie zamontowane pompy na powrocie, powinny być na zasilaniu. Nie obejdzie się również bez pompy na podgrzewacz cwu przy podłączeniu jak na schemacie są marne szanse na jego zagrzanie. Moim zdaniem blędna jest koncepcja grzania bufora a dopiero z niego odbiorniki, bufor powinien przyjmować nadwyzkę ciepła. Kolejna sprawa to pojemność bufora (jaka na te 18kW kominka?) i sposób podłączenia kotła elektrycznego bo pisałeś o nim ale na schemacie nie umieszczasz ( też grzeje bufor?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Zg i Zp to zawory trójdrogowe? Jak tak to błednie zamontowane pompy na powrocie, powinny być na zasilaniu. Nie obejdzie się również bez pompy na podgrzewacz cwu przy podłączeniu jak na schemacie są marne szanse na jego zagrzanie. Moim zdaniem blędna jest koncepcja grzania bufora a dopiero z niego odbiorniki, bufor powinien przyjmować nadwyzkę ciepła. Kolejna sprawa to pojemność bufora (jaka na te 18kW kominka?) i sposób podłączenia kotła elektrycznego bo pisałeś o nim ale na schemacie nie umieszczasz ( też grzeje bufor?).

 

Zg i Zp to zawory 3-drogowe - sterowane siłownikiem. Na innych schematach właśnie takie widziałem. Pompę przeniosłem z powrotu na zasilanie skoro to błąd. Dorzuciłem pompę na CWU - faktycznie tam jej brakowało.

Pierwotnie chciałem grzać od razu podłogę według założeń w moim pierwszym poście ale skomplikowałoby to niepotrzebnie układ. Po rozpaleniu w kominku i osięgnięciu temperatury otwarcia zaworu Z1 od razu ładoawałaby się podłoga. Nadwyżka miałaby iśc na bufor. W uproszczonym układzie wystarczy nagrzać samą górę bufora aby rozpocząć ładowanie podłogi. Jedyny minus to opóźnienie rozpoczęcia ładowania podłogi mniej więcej o ok 10 - 15 min. Komplikowanie układu (o którym pierwotnie myślałem) mija się z celem.

Obecny komienk tak jak pisałem będzie miał 15 kW mocy wodnej. Chcę zastosować bufor min 1000 l.

Na schemacie kotła elektrycznego nie umieściłem bo takie było moje pytanie - jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w taki obwód ogrzewania podłogowego (wyłącznie w niego) wpiąc kocioł elektryczny. Kocioł również ma własną pogodówkę. Dostawał by zielone światło na pracę jeśli temperatura w buforze spadłaby poniżej zadanej.

Normalnie wpinasz kocioł elektryczny przed obwodem podłogówki równolegle do bufora (przed zaworm mieszającym podłogówki.

Na powrocie przez zwykły trójnik a na zasilaniu przez trójdrogowy zawór przełączający (z kulą w środku).

na 230V.

Sygnał, który załącza KE ma również podawać napięcie na odpowiednich stykach tego zaworu (cały czas gdy KE jest załączony = temperatura bufora za niska).

Gdy temp. bufora wzrośnie, to należy ten sygnał przerwać (i jednocześnie wyłączyć KE) a 230V należy podać na inne styki zaworu przełączającego, które przestawią go w położenie grzania z bufora.

 

Zawór ten działa tak, że otwiera 1 gałązkę jednocześnie zamykając drugą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zg i Zp to zawory 3-drogowe - sterowane siłownikiem. Na innych schematach właśnie takie widziałem. Pompę przeniosłem z powrotu na zasilanie skoro to błąd. Dorzuciłem pompę na CWU - faktycznie tam jej brakowało.

Pierwotnie chciałem grzać od razu podłogę według założeń w moim pierwszym poście ale skomplikowałoby to niepotrzebnie układ. Po rozpaleniu w kominku i osięgnięciu temperatury otwarcia zaworu Z1 od razu ładoawałaby się podłoga. Nadwyżka miałaby iśc na bufor. W uproszczonym układzie wystarczy nagrzać samą górę bufora aby rozpocząć ładowanie podłogi. Jedyny minus to opóźnienie rozpoczęcia ładowania podłogi mniej więcej o ok 10 - 15 min. Komplikowanie układu (o którym pierwotnie myślałem) mija się z celem.

Obecny komienk tak jak pisałem będzie miał 15 kW mocy wodnej. Chcę zastosować bufor min 1000 l.

Na schemacie kotła elektrycznego nie umieściłem bo takie było moje pytanie - jak to zrobić?

Tu kłania się dobór bufora. 15 kW wymaga bufora o pojemności 600 -750l. 1000 to będzie przesada. Dalej uważam że przy pracy kominka nadwyżki do zgromadzenia w buforze brak, chyba że podłączony do niego będzie kocioł elektryczny pracujący w taryfie nocnej. Wtedy tylko dogrzewasz kominkiem bufor.Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to zastosuj inny rodzaj bufora (zamiast zwykłego z wbudowanym zasobnikiem cwu co znacznie uprości układ). Czy to rozwiązanie ekonomicznie ma sens i będzie względnie tanie? Mówiąc szczerze nie wiem, ale chętnie twoje doświadczenia poznam (jak oczywiśćie zdecydujesz się na takie rozwiązanie)..

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie wpinasz kocioł elektryczny przed obwodem podłogówki równolegle do bufora (przed zaworm mieszającym podłogówki.

Na powrocie przez zwykły trójnik a na zasilaniu przez trójdrogowy zawór przełączający (z kulą w środku).

na 230V.

Sygnał, który załącza KE ma również podawać napięcie na odpowiednich stykach tego zaworu (cały czas gdy KE jest załączony = temperatura bufora za niska).

Gdy temp. bufora wzrośnie, to należy ten sygnał przerwać (i jednocześnie wyłączyć KE) a 230V należy podać na inne styki zaworu przełączającego, które przestawią go w położenie grzania z bufora.

 

Zawór ten działa tak, że otwiera 1 gałązkę jednocześnie zamykając drugą.

 

Pozdrawiam.

 

Naniosłem poprawki według Twojej sugestii.

Czy nie lepiej byłoby aby kocioł elektryczny był już za zaworem mieszającym podłogówi i za pompą? Kocioł ma swoją pogodówkę i swoją pompę. Obawiam się, być może niesłusznie że mógłby zacząć często taktować.

post-42987-0-83939600-1349887836_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kłania się dobór bufora. 15 kW wymaga bufora o pojemności 600 -750l. 1000 to będzie przesada. Dalej uważam że przy pracy kominka nadwyżki do zgromadzenia w buforze brak, chyba że podłączony do niego będzie kocioł elektryczny pracujący w taryfie nocnej. Wtedy tylko dogrzewasz kominkiem bufor.Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to zastosuj inny rodzaj bufora (zamiast zwykłego z wbudowanym zasobnikiem cwu co znacznie uprości układ). Czy to rozwiązanie ekonomicznie ma sens i będzie względnie tanie? Mówiąc szczerze nie wiem, ale chętnie twoje doświadczenia poznam (jak oczywiśćie zdecydujesz się na takie rozwiązanie)..

Jeśli spalałbym po patyczku to faktycznie nadwyżki nie będzie. przy nirmalnym paleniu w kominku podłoga dobrze wykonana zasilana odpowiednią temperaturą nie jest w stanie odebrać całej mocy z kominka.

Bufor z wbudowanym zasobnikiem CWU jest po pierwsze droższ-, po drugie niepraktyczny. Czerpiąc energię z bufora na potrzeby podłogówki po wygaszeniu w kominku dochodzisz w pewnym momencie do temperatury w której zaczyna się schładzanie CWU. A co z takim układem latem? Dla mnie bez sensu jest grzać cały bufor aby uzyskać CWU w dodatku jak sugerujesz kotłem elektrycznym bo przecież nie kominkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze narysowałeś.

W sumie można tak samo zapiąć za zaworem mieszającym i wtedy używać sterowania KE.

Sygnał załączenia pompy mieszającej podłogówki będzie wyłączał KE oraz odcinał napięcie zamykające zawór przełączający a jednocześnie musi mu podać napięcie przełączające w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam po przerwie

 

kotłownia zmontowana i działa tak jak zakładałem.

Jedyny problem polega na głośnej pracy zaworu VTC 312. Niezależnie od temperatury i biegu pracy pompy, czy to na początku grzania czy po kilku godzinach palenia słychać szum zaworu, który niesie się po instalacji na tyle ze za ścianą w pokoju jest dość uciążliwy. Szum powstaje w "krótkim obiegu" tj B-AB. Jak na chwilkę zamknę zawór na wejściu B (zasilenia gorącą wodą) szum ustaje i układ pracuje niemalże bezgłośnie.

Poradzicie coś na tą przypadłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.