Skocz do zawartości
IGNOROWANY

By-Pass, Obejście - Ocynk Moze Byc ?


Stirlitz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie przedstawiłeś żadnego schematu instalacji - jeśli go w ogóle nie masz to nawet nie rób nic dalej.

Schemat musi być, nawet ręcznie narysowany ale przed robotą.

Napisz przynajmniej czy będzie jakaś druga pompa w instalacji (np. do cwu) bo od tego zależy czy ten bypass wystarczy.

Ja bym żadnego i tak nie dawał :lol: bo to nie ma sensu w tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 3 lata temu również zakupiłem podobne obejście dla pompy c.o. obecnie na dzień dzisiejszy to sam by m sobie poskręcał ;) , a nawet w tym sklepie z aukcji zakupując te części osobno wyjdzie cię taniej .i lepiej zastosować czarne rurki , co nie znaczy, że ocynk nie może być :P

a jakiej średnicy jest wyjście z pieca ?

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora.

Nie dalej jak 2 dni temu też zamontowałem sobie na wyjściu z pieca takie obejście. Róznica jest taka, że nie trzeba kupować w sklepie tylko samemu skręcić z 2 trójników redukcyjnych zaworu z kulą , 2 zaworów kulowych i kawałków rurek stalowych.

Założenie potrzeby takiego ustrojstwa jest czasami wymagane przez producentów kotłów ale średnica musi być słuszna-co nakmniej 1.5 cala i cal przez pompę.

Jaśli hydraulik o którym mówisz jest taki zdolny to powinien sam ci to skrecić w 15 minut, w przeciwnym razie wygoń go do domu.Skręcając sam oszczędzi ci połowy pieniędzy tego elementu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić na serwisie aukcyjnym ale tam częśt zawory kulowe są kiepskiej jakości.Polecułbym ci tylko z dławicą ja takie sobie załozyłem a skompletowanie cześci w sklepie zajęło mi 15 min mimo że nie jestem hydraulikiem a jedynie" złotą rączką"

Srubunki pompy już miałem ale według ceny gotowego wyszło mnie o 50 zł taniej .

Zawsze piwko przy robocie umila czas:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to potrzebuje dwa trojniki 1", zawor z sitkiem, dwa kolana, gruszke, srubunki pompy i zawor. Rozumiem ze trojniki 1" sa tez calowe na obejsciu nie? Czyli ze na pompie tez jest calowa srednica. Mam ochote zostawic to hydraulikowi - zeby potem nie bylo ze cos cieknie i moja wina bo zle kupilem/skrecilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecąc od doł :

1 trójnik redukcyjny 1.5 cala na 1 cal

2 grucha 1.5 cala

3 trójnik redukcyjny1.5 cala na cal( to ma być pionowo na wyjściu z kotła)

Na pierwsztm trójniku w prawo:nupel 1 cal, potem zawór z sitkiem polem rura 1 cal 20 cm gwintowana po końcach(mozna kupić gotową w sklepie), dalej kolano 1 cal potem kolejna rura tylko 15 cm, kolejne kolano, nypel calowy, śrubunki pompy zawór kulowy ,który wchodzi w drugi trójnik i gotowe.

Jeśli nie czujesz się na siłach zostaw to hydraulikowi- trzeba toumiejetnie skręcić aby odległości się zgadzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekaj, bo właśnie myślę nad tym i liczę.Ogólnie to wyjdzie na to samo, ale na lepszych częściach, jak mówiłeś. Tylko właśnie kwestia tych słynnych 18 cm na pompę. Nie wiedziałem jakiej długości rurkę zastosować, teraz wyjaśniłeś mi wszystko :)

 

- trójnik 6/4 x 1 cal - 20 zł (dwie sztuki),

- zawór różnicowy 6/4 cala - 50 zł

- nypel 1 cal - 4 zł (dwie sztuki)

- zawór z sitkiem - 1 cal - 31 zł

- kolano 1 cal - 6 zł (dwie sztuki) albo dwa kolana wejście/wyjście (wtedy bez nypli )

- półśrubunki pompy 9 zł

- zawór kulowy z dławicą 28 zł

 

Razem 148 złotych + rurki. Ale na dobrych częściach, chyba KFA to dobra firma..

 

Pytanie - mój słynny hydraulik mówił, że piec ma wyjście 1 cal, więc takiej średnicy miało być obejście. Z tego co mówisz przed trójnikiem będę musiał zrobić redukcję z cala na półtora cala i za obejściem wrócić na cal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kiego grzyba się tak motasz?

Zrób wszystko na 1", przecież kocioł jak piszesz ma wyjście 1".

Z cala ma 6/4", z 6/4" na cal, wystarczy wszystko 1".

Chyba że masz jakieś elementy 6/4"

Pozdr.

jeśli wyjście z piecyka 1 cal to postępuj według uwag które przedstawił kolega sambor , a kolega Digitrax, dobrze doradza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w stanie to określić, tylko w nocy nie chciało mi się iść sprawdzać. Wyjścia z kotła mają około 4,5 cm, czyli liczmy 1,5 cala rozumiem. No to kurde teraz nie wiem. Muszę gdzieś zrobić redukcję - albo bezpośrednio za kotłem do cala i potem tak jechać, albo kurde nie wiem gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowalności to trochę teoretyczna sprawa.

W praktyce na minimalnym otwarciu zawór jest zupełnie dobrze sterowalny.

Obecnie mam instalację niskotemperaturową i zawór 4D 5/4 jest otwarty na minimum, bo na instalację idzie 30C. Beż żadnych problemów temp. ta jest utrzymywana na stałym poziomie, siłownik czasem zygnie w tę albo w drugą ale żadnej tragedii nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.