Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia 100% ~ 1% Mocy Kotła


leszkowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

Potrzebuje Waszej porady odnośnie ustawień dla 100~1 % mocy kotła.

Piec z Pleszewa 27kw z podajnikiem tłokowym i sterownikiem Iryd pid fl

w ustawieniach dla 100% mocy powinienem podać nastawy jak w sterowniku dwu-stanowym? (żeby piec osiągał "sprawnie" zadana temperaturę) czy może całkiem inne?

I co mam ustawić w tym 1%? (jeden % z ustawień dla pełnej mocy?)

Z góry dziękuje za pomoc :)

Iryd_RTZ_PID_uo_ytkownika.pdf

Iryd_RTZ_PID_instalacyjna_1S.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie chodzi o to abyś podał zakres w jakim ma się poruszać sterownik(algorytm)

podaj jakie nastawy zostały wpisane fabrycznie. często producent kotła w porozumieniu z producentem sterownika dobierają dane wyjściowe do konkretnych jednostek i nie ma potrzeby nic zmieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z wytwórca kotła i powiedział ze ustawienia muszę sam dopasować, mi nie chodzi o dokładne "cyferki" ustawień, bo do tego będę musiał dojść sam. tylko o czy to 100% mocy to ma być max moc kotła czy tak jak pisałem wcześniej, ustawienia przy których piec dochodzi do zadanej temp w zadowalającym czasie i przy zadowalającym spalaniu :)

ustawienia są w tabeli nr 3

IRYD-RTZ-menu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę Ci jak ja ustawiałem swoj kociołek w zeszłym sezonie- kocioł przewymiarowany i z za dużym palnikiem.

 

ustawiałem moc w okolicy 5sek podawanie 45sek przerwa- i to były dane wyjściowe dla sterownika który je traktował jako moc maksymalną. teraz po przeróbce ustawiłem stosunek 4/12.

 

Jeśli masz kociołek na miarę to ustaw podobnie. jeśli za duży to ustaw mniejszą. Tak aby pracował w wyższym zakresie mocy(wg sterownika oczywiście) nie wiem czy masz możliwość pomiaru temperatury spalin ale dobrze zeby były powyżej 100stC

Jeśli to Twój pierwszy sezon to możesz się bawić w eksperymenty. generalnie dla kotła lepiej jak pracuje w okolicy swojej mocy nominalnej. wtedy osiąga najwyższą sprawność. jeśli mu tą moc ograniczysz to spadnie sprawność i prawdopodobnie wzrośnie zużycie opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie będzie to mój pierwszy sezon z piecem na paliwo stale (miał) na dodatek wybrałem sterownik nowy na rynku (będę królikiem doświadczalnym)

zawsze mogę wyłączyć pid i pracować jak na zwykłym titanicu :P (przeczytałem już trochę na temat ustawień titanica) ale szkoda żeby się "pid" i "fl" marnowaly

postaram się ustawić nastawy dla 100% tak jak w zwykłym dwustanowym sterowniku (żeby sprawnie dochodził do zadanej temp)

tylko nie wiem jak ustawić ten 1% (bo przypuszczam ze nie należy tego 1% brać zbyt dosłownie)

e: mam tłokowy podajnik, a termometr do spalin to nie jakiś kosmiczny wydatek a może ułatwić i pomoc w doborze ostawień

Edytowane przez leszkowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termometr kosztuje w okolicy 30zł przynajmniej ja tyle płaciłem a daje pogląd na to co się dzieje w kotle i ze spalinami

ten jeden procent to zugeruję ustawić tak że jak dasz 100% powiedzmy w stosunku 1/6 to 1% daj w stosunku 1/60 potem obserwuj jak się algorytm zachowuje, jak zmienia moc kotła i ewentualnie nanieś korekty

przy tłoku pewnie masz możliwość korekty tylko czasu przerwy podawania wiec tutaj licz sobie odpowiednie proporcje

dobrze ustawiony ster będzie działał poprawnie i spalał ekonomcznie. dziwi mnie że producent zrzuca odpowiedzialność za nastawy na użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to nowy sterownik (bedzie to pierwszy sezon na rynku tego sterownika)

wybrałem go zamiast Ttanica ze względu na większe możliwości automatyzacji

poproszę producenta o ustawienia dla titanica, dla mojego kotla (a z tym 1% będę improwizował :) )

bo szkoda by było wyłączać pid (no chyba ze sterownik mnie pokona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor sterownika trochę dziwnie nazwał te parametry. "100% mocy" to nie jest 100% mocy kotła tylko maksymalna moc przy której paliwo jest dobrze spalane a kocioł ma jako taką sprawność. To samo z "1%mocy", to nie jest matematyczny 1% mocy maksymalnej, tylko minimalna moc przy której kocioł jest w stanie pracować przy którym palenisko nie wygasa i nie dymi, żar nie przesuwa się poza odpowiednie miejsce, a dmuchawa nie przedmuchuje kotła niepotrzebnie.

 

Najpierw musisz ustawić dobrze dmuchawę. 1-szy bieg to takie obroty przy których dmuchawa dmucha z minimalna mocą, a nie najmniejsze obroty dmuchawy. To samo z 50-tym biegiem, to też największy wydatek powietrza a nie największe obroty.Dopiero jak to ustawisz to bierzesz się za "moc".

 

Wyłączasz pid tak żeby kocioł pracował jako dwustanowy. Ustawiasz dmuchawę na 1-bieg i tak regulujesz przerwy podania żeby dobrze sie paliło. Potrzeba na to troche czasu, kocioł musi sie ustabilizować. Jeżeli dmuchawa dmucha niewłaściwie, za słabo albo za mocno, to zmieniasz jej parametr minimalnej mocy a nie jej bieg w ustawieniach mocy kotła. I tak do skutku. Czas przerwy który uzyskasz to parametr "1%mocy".

Następnie skracasz czas przerwy i zwiększasz bieg dmuchawy tak by osiągnąć największą moc, dobre spalanie i dobrą sprawnosć. Parametry które uzyskasz (czas przerwy i bieg dmuchawy) wpisujesz w ustawieniach dla "100%mocy".

 

Włączasz pid i powinno być ok. Niestety często nie jest, ale to już inny temat. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sorier bardzo dziękuje :)

czyli ustawienia dla 100% dobrze chciałem ustawiać (sprawne osiąganie temperatury i dobre spalanie jak w <titanicu>)

a teraz kwestia 1%

Jeżeli dmuchawa dmucha niewłaściwie, za słabo albo za mocno, to zmieniasz jej parametr minimalnej mocy a nie jej bieg w ustawieniach mocy kotła

ten parametr to chodzi o ustawienie mocy dmuchawy dla 1 biegu? (w ustawieniach producenta, w polu wyboru modelu dmuchawy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w <ustawieniach producenta> zmieniasz <pkt.2.2-Moc biegu 1> - to jest minimalna moc dmuchawy.

 

Oczywiście typ dmuchawy musisz mieć ustawiony taki jaka dmuchawa jest zamontowana na kotle.

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz dziękuje :)

typ dmuchawy jest już określony (taki jaka jest dmuchawa)

moc dla 1 biegu 10% a dla biegu 49 to 40% (jak dobrze to pamiętam)

czyli teraz muszę zanieść sobie fotel do kotłowni i uzbroić się w cierpliwość :)

 

e:sprawdziłem to i dmuchawa jest wbs6a (taka tez jest zaznaczona w sterowniku)

wstawienia: 49 bieg - 40% mocy, 1 bieg - 10% mocy dmuchawy i nie da się edytować tych ustawień procentowych

czyli dla ustawień 1% "mocy" pozostanie mi tylko ustawienie czasu miedzy podaniami?

Edytowane przez leszkowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Iryd PID od ponad roku czasu pracuje w siedzibie producenta - Prond na konstrukcji tłokowej.

 

W menu kodowym 99 są opcje wyboru kotłów, musisz mieć wybrany tłok (to pewnie masz zrobione) i dalej sa numery softów kotłów tłokowych, w danym wyborze sa podane różne przekładnie, od tego zależy skok tłoka, dawka itd.

 

Dla 100%mocy ustawiasz parametry jak w titanicu.

1%mocy wartości minimalne, aby nie zgasło,

 

Jak chcesz edytować parametry dmuchawy to musisz wybrac z menu dmuchawa użytkownika. Dla WBS6aAL idzie ustawic ok. 8%dół a góra styka na 38%. To zadaje charakterystykę, ale spokojnie możesz zostawić fabryczne dla WBS6 10/40

 

 

To co istotne dla tłoka, aby nie kopcił....

Dobierasz w menu wartość podbicia obrotów np. 2biegi oraz czas przedłużenia mocniejszego podmuchu, powinien on wynosić mniej-więcej 1/3przerwy między dawakami dla 100%mocy.

 

Podtrzymanie jako-tako ustawiasz podobnie jak w titanicu, jest pauza nadmuchu, czas nadmuchu oraz krotność.

Dla trybu podtrzymania możesz wybrac obniżenie obrotów dmuchawy, sugeruje o 5biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w to ze był i jest ten sterownik testowany u producenta to ja wierze, mi chodziło ze jest on 1 sezon na rynku i jest mało (prawie wcale) opisany w internecie pod względem ustawień eksploatacyjnych.(nieporozumienie mogło wyniknąć z określeniem o którego producenta chodzi sterownika czy kotła)

może na początek to nie będę zmieniał ustawień (programów dla tłoka, bo jest to dla mnie narazie "zbyt czarna magia")

dmuchawę zostawie jak jest i będę się starał dobrać ustawienia dla tego zakresu 1~100%

fabrycznie podbicie i obniżenie dmuchawy jest o 5 biegów (na 10 sek po podaniu paliwa) i w to tez nie będę chwilowo wnikał :)

Edytowane przez leszkowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry powinien dobrac producent kotła na podstawie testów swojej konstrukcji

 

Softu nie zmieniaj, jak jest ok. do przekładni, w to nie musisz wnikać, bo parametry dostosowac musisz i tak samodzilenie w tym wypadku.

 

Musisz natomiast wniknąć w to 10sek po podaniu paliwa, bo jest to wartośc przepisana ze slimaka.

W tłoku na podstawie testów powinno to być ok. 1/3 czasu między dawkami ze 100%mocy, aby tłok nie kopcił.

Np. jak masz pauzę na 3minuty dla 100%mocy to przedłużenie podbicia powinno być na 1minutę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tłoku nigdy tak nie jest.

 

Natomiast wyjściowe parametry to zadanie producenta, moim zdaniem oczywiście.

 

Klient może sobie tylko wybrac opcje dotyczące wyboru pompy cyrkulacyjnej czy mieszacza, jak jest zamontowany i załączyć ewentyualnie strefy, czyli rzeczy dodatkowe strikte nie związane z procesem spalania.

 

Parametry spalania to moim zdaniem zadanie producenta kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci mogę podpowiedzieć.

 

- Zostaw ten wybór dmuchawy WBS6aAL, czyli to 10/40

 

- dobierz sobie tylko bieg dla 100%mocy, nie znam Twojego tłoka, więc nie wiem czy 15 czy 20bieg.

- dobierz podbicie o 2biegi po podaniu paliwa

- ustaw pauzę podawania dla 100%mocy, jak będzie to np. 3minuty, to dla 1%mocy ustaw ok. 40minut pauzy i wybierz 2bieg

- ustaw to 1/3czasu przedłużenia (dla tego przykładu, jak pauza na 3minuty, to podbicie na 1minutę)

 

Dalej korekcja będzie prosta.

Jak skorygujesz 100%mocy, bo będzie za mocno, to automatycznie przy ściąganiu mocy ze 100% w dół wydłużają się pauzy między dawakami i schodzi odpowiednio siła nadmuchu. Dlatego mówię,że parametry właściwe dla pełnej mocy powinien dobrac producent, bo później obsługa jest prosta.

 

Co do odpalenia:

masz ze sterownikiem zalaminowaną instrukcję, zostaw ją na kotle, tam są podstawowe sprawy w pigułce.

pod guzikiem info masz stany instalacji, temperatur, podgląd wykorzystania mocy, wyliczane pauzy, siła nadmuchu

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz bardzo Ci dziękuje :) będa to moje wyjściowe parametry, które będę korygował w miarę potrzeb i wyników w spalaniu :) jeszcze jest trochę za ciepło na tego rodzaju testy ale wole być przygotowany chociaż teoretycznie do sezonu :)

zadzwonię do producenta kotła i poproszę go o ustawienia dla <titanica> do mojego kotła (będę miał jakieś odniesienie co do 100% mocy)

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za zainteresowanie i chęć pomocy :)

Edytowane przez leszkowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalisz, to pisz, znam obsługę tego sterownika, więc będę umiał pomóc

Jak tylko czas wolny pozwoli ;)

 

Przy tłoku będzie początkowo trochę zabawy, ale sam zobaczysz, że obsługa jest dośc prosta i intuicyjna.

Przy rozpalaniu wszystkie podpowiedzi będziesz miał na ekranie z obrazkami :)

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na "sucho" już poznałem ten sterownik (wiem gdzie co jest i jak coś zmienić)

przeczytałem trochę na temat ustawiania parametrów dla "tłokowcow" (pod <titanica> bo taki miał być sterownik) wiec mam teoretyczne przygotowanie do ustawienia 100% mocy. miałem tylko problem jak dobrać dane dla tego 1%, dzięki Tobie nie będę się męczył z czasem podbicia obrotów (będzie mniej dymu w okolicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam przeczytałem co napisaliście, nie wszystko rozumie.

 

Mam pytanie pale od tygodnia w Skam-p premium 17KW mam Iryda. Nowy budynek pierwszy sezon do ogrzanie ok 200m2, zastanawiam sie jak poustawiac aby mniej spalać obecnie schodzi ok worek 25kg na dobę przy czym w domu jest 16 stopni (jeszcze nie mieszkam). Za tydzień się wprowadzam.

Czy jest ktos kto posiada taki kocioł z tym sterownikiem i jakie powinny byc ustawienia aby było ekonomicznie.

Obecnie mam ustawione podawanie 6/34 sec wcześniej było jak producent ustawił ale robiły się spieki. Obecnie nie mam kontroli temperatury spalin - czy to konieczne i na co ma wpływ?.

 

Skąd mam wiedzieć, że jest ok i skąd mam wiedzieć na jakiej mocy pracuje? Przeciez gdy pokazuje ze pracuje na 100% to i tak są to ustawienia ustawione dla 100%.

Uważam, że sporo mi pali chodz moze jak zamieszkam i bedzie 21 stopni to bedzie wtedy trzeba kombinować. Bo obecnie to mi wychodzi trochę sporo jak na nowy budynek dobrze ocieplony (wełna 28cm toprock), styropian 15cm grafitowy, okna 3 szyby + rolety zewnętrzne CWU 140l obecnie ustawione na 30 st.

Na dole podłogówka ok 90m2 u gory kaloryfery i ok 20m podłogówki.

 

Z gory dziekuje za jakies info dotyczące sugerowanych ustawień dla 100%.

Ustawiena w pauzie tez zmieniałem i teraz jest ok. Obecnie otrzymuje sporo popiołu w którym są małe spieki i nie jest to popiół jak z popielniczki. Groszek to "teoretycznie" pieklorz.

 

Z gory dzieki

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Temat stary ale szkoda zakładać nowy nie potrzebnie. Wiec tak w sterowniku st480 z pid którego mam pod łączonego do mojego pieca kmt tłokowy w menu serwisowym jest ustawienie granulacji paliwa i teraz pytanie takiego typu jest coś takiego jak

min podawania czyli mam rozumieć to ze trzeba ustawić piec tak żeby se hulał na jak najmniejszych obrotach i żeby trzymał stabilnie tylko temperature czy jak

min przerwa podawania czyli tak jak wyzej

max podawania to maxmalna moc kotla czy też wystarczy ustawić tak żeby w miare szybko dochodził do temperatury

max przerwa podawania jak wyzej max moc

min obroty wetylatora czyli tak jak w podawaniu minimalna moc na ktorej stabilnie sobie hula

max obroty wetylatora max moc wetylatora 

 

W serwisówce nie ma opisane jak to ma być ustawione dzwoniłem do tech to mi powiedziano ze te sterowniki nie będą współpracować z podajnikiem tłokowym bo one sa pisane pod podajnik ślimakowy mam tam jakoś ustawione swoje ustawienia ale nie wiem czy faktycznie prawidłowe są te ustawienia wiec potrzebuje szczegółów na temat menu serwisowego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.