Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Tak Może Być, Proszę O Sprawdzenie.


has11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem w trakcie przerabiania kotłowni proszę o sprawdzenie i wszelkie sugestie. Do zaworu 4d będzie do kupiony siłownik,całością będzie sterował sterownik firmy Tech 880 pid, chyba że znajdę co innego. Piec nowo zakupiony Żywiec 12kw kdo-u zgodnie z sugestiami kolegów z forum.

Pozdrawiam

post-872-0-68310000-1349000133_thumb.jpg

post-872-0-90863500-1349000188_thumb.jpg

post-872-0-10732600-1349000274_thumb.jpg

post-872-0-99591600-1349000385_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na powrocie do pieca z 4d zachował bym taką samą średnicę jak przy wyjściu z niego ( nie zmniejszał średnicy na mniejszą tylko zachował 6/4.) . pierwszy trójnik obrócił do pionu i w pion podpiął naczynie wzbiorcze

najlepiej do naczynia ,aby było jak najmniej zakrętów a w bok c.w.u.

Zawór zwrotny wstawił bym zaraz za zaworem kulowym na obwodzie pompy c.o. a nie za Z.R, ( choć nie wiem czy nie było by lepiej przed zaworem , można było by swobodnie zamknąć i w razie potrzeby wymienić Z.Zwrotny bez konieczności spuszczania całej wody z układu ).

pompę ładującą c.w.u bliżej kotła nie zapominając o filtrze przed nią i jeden zawór , ale nie kulowy za Z.Z.

nn.jpg?gl=PL

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak radzi darecki.

 

Brakuje mi jeszcze termometrów poglądowych wody po zmieszaniu i wracającej do kotła. Ten na powrocie zdaje się kiepsko będzie widać. Ciasno tam masz.

 

Rezygnacja z śrubunków kotła to też zły pomysł. Klął bedziesz jak kocioł trzeba będzie odstawić lub wymienić.

 

Na kocioł śrubunek, nypel, trójnik przelotowo, do góry wyłap naczynie i boiler, w poziom do zaworu 4D.

 

Dziwny boiler. Wygląda jak pionowy wiszący, tyle że wisi poziomo. Ale różne wynalazki robią. Mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak radzi darecki.

 

Brakuje mi jeszcze termometrów poglądowych wody po zmieszaniu i wracającej do kotła. Ten na powrocie zdaje się kiepsko będzie widać. Ciasno tam masz.

reasumując najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie term. przed 4D i tuż za ? czy wystarczy przed i na powrocie ? z założeniem że jeden jest już na zasilaniu c.o. , ale nie tuż za 4d .

nn.jpg?gl=PL

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reasumując najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie term. przed 4D i tuż za

 

Do prawidłowego nadzoru na d pracą 4D potrzebne są trzy wskazania temperatury: aktualna temp kotła na wyjściu (2 lub wskazania sterownika), aktualna temp kotła na wejściu (1), temperatura wody posyłanej na grzejniki (3 lub 4, jeden z nich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowego nadzoru na d pracą 4D potrzebne są trzy wskazania temperatury: aktualna temp kotła na wyjściu (2 lub wskazania sterownika), aktualna temp kotła na wejściu (1), temperatura wody posyłanej na grzejniki (3 lub 4, jeden z nich).

czy przy takim rozwiązaniu temp. powrotu , również sugerujemy się wskazaniami term. nr 1 ? czy warto wstawić jeszcze jeden w innym miejscu ?nn.jpg?gl=PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat sterownika będzie siłownik na 4d

Ktoś kto rysował ten schemat nie ma pojęcia o hydraulice.

Odpowiadając na twoje pytanie czy dobrze to "na sucho" poskładałeś, odpowiem że jest OK co do kolejności poszczególnych elementów i działać będzie. Samo wykonanie mogłoby być bardziej przyjazne dla samoodpowietrzania się układu i bezpieczniejsze ale o tym pisałem wyżej. Inna sprawa, że ty to wszystko musisz w tym kącie upchnąć. Jeśli innego przebiegu orurowania nie jesteś w stanie wykonać to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przy takim rozwiązaniu temp. powrotu , również sugerujemy się wskazaniami term. nr 1 ? czy warto wstawić jeszcze jeden w innym miejscu ?nn.jpg?gl=PL

4D ma za zadanie chronić kocioł poprzez utrzymywanie na nim odpowiednio wysokiej temperatury, jednocześnie redukując temp układu. Dlatego bez względu na to co jest do kotła podpięte, interesuje nas głównie wskazanie termometru nr 1 w relacji do wskazań termometru nr 2. Inne termometry są czysto poglądowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d jest 1" gz 1/12" ,zastanawia mnie czy można pozbyć się zaworu różnicowego czy on nie będzie zakłócał pracy kotła, piony centralnego jest zrobiony cu28 taki sam jest poprowadzony zbiornik wyrównawczy, czy jak nie będzie zaworu różnicowego to czy woda z kotła pójdzie grawitacyjnie jeżeli w ogóle pójdzie!

Edytowane przez has11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zawór 4d jest 1" gz 1/12" ,zastanawia mnie czy można pozbyć się zaworu różnicowego czy on nie będzie zakłócał pracy kotła, piony centralnego jest zrobiony cu28 taki sam jest poprowadzony zbiornik wyrównawczy, czy jak nie będzie zaworu różnicowego to czy woda z kotła pójdzie grawitacyjnie jeżeli w ogóle pójdzie!

dla czego chcesz go wymontować ??

Ja osobiście bym zostawił tez Z.R. , i wymontował tą rurą w kształcie T wstawił trójnik podpiął z.z . i po sprawie ,

P.s .nie sugeruj się tylko moim zdaniem .

 

Po co ten ZR, zapomnijcie że to będzie działać na grawitacji za zaworem 4-drogowym. :rolleyes: Pisano o tym na forum wielokrotnie,ale jak zostanie to też nie będzie źle.

Edytowane przez domel22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.