Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Zostałam "szczęśliwą" właścicielką nieruchomości ok 220m2 w środkowej Polsce i mam pytanie o palenie drewnem w kotle Vespa
Instalacja jest podobno grawitacyjna - bez pomp, grzane są tylko grzejniki.
Pytam o drewno gdyż poprzedni właściciel palił tylko drewnem, ale nie udzielił mi inf jak to robić, zostawił drewutnię z drzewem - jest tego ok 20mp pociętej brzozy - po korze widać
Radźcie jak to palić aby całą noc nie podkładać i trochę się wyspać ^_^
Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum

Jeśli masz taki kociołek jak w linku poniżej to palenie w nim nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności . To jest kocioł dolnego spalania z możliwością podawania powietrza wtórnego dla lepszego i efektywniejszego spalania . Musisz podać trochę więcej danych odnośnie kotła bo nie wiem czy masz wersję z miarkownikiem ciągu czy dmuchawą i elektronicznym sterownikiem .

http://www.artbud.pl/pl/p/Kociol-na-drewno-wegiel-Vespa-Standard-lub-Vespa-Plus-CICHEWICZ.-Moc-23-kW/11832

Czekam na info .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to ten z linku, jest na nim sterownik, ale nie podłączony, ponieważ poprzednie właściciel nie chciał go, wentylator leży w pudelku obok kotła, pompy jak pisałam brak, brak też miarkownika.

Cała regulacja jest przez ręczne otwieranie dolnych drzwiczek i szybrem obrotowym na wylocie spalin.

Chyba dobrze napisałam <_< jak na takie fachowe forum

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawdopodobnie masz wersje pod wentylator . Jeżeli po bokach kotła masz cięgła do regulacji nadmuchu opisane w pkt 5 opisu na w/w stronie to masz wersję pod miarkownik ciągu . Jeżeli tych cięgieł nie ma to jest to wersja pod dmuchawe . Niestety skoro nie masz miarkownika a dmuchawa w " pudełku " trudno będzie utrzymać temperaturę na kociołku . Pompa jest nieistotna prawdopodobnie instalacja jest grawitacyjna więc pompy nie potrzebuje . Skoro jednak jest sterownik to proszę podaj jaki typ bo bez jakiegoś sterowania tym kotłem trudno będzie się wyspać w nocy .

Odpowiedz na pytania

1 typ sterownika ?

2 czy dasz radę sama zainstalować wentylator/ dmuchawę ?

3 czy piec posiada ciegła o których pisałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.regulator RK-2001T

2.Myslisz że jak nie wiem jak palić to kompletne 0 - w pudelku są śrubki, podkładka, jakaś metalowa ramka oraz wentylator z wtyczką

3.Wiem jak wygląda miarkownik tu w okolicy wszyscy takie mają - bo często prądu brakuje ,u góry na obudowie kotła są takie jakby zaślepione miejsca na taki miarkownik,

Teraz moje pytanie czy można założyć taki miarkownik w moim kotle - jak do tego się zabrać, najwyżej kupię wszystko ( czyli co :wacko: mam kupić?) i poproszę hydraulika, niech wkręci i ustawi

 

W instrukcji tego kotła - ściągłam ją z sieci jest podane że paliwem jest węgiel, a nie drewno.

Proszę o wytłumaczenie jak można w tym kotle drewnem palić skoro on nie jest do tego przeznaczony?

Innego paliwa w tym sezonie nie kupię bo są inne wydatki a drewno jest i podobno na 2lata.

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem dlaczego Twój poprzednik nie używał dmuchawy ( braki prądu ). Jeżeli masz hydraulika to powinien dać sobie z tym rade , będzie musiał spuścić wodę z instalacji zamontowac miarkownik a potem wode uzupełnić od nowa .

Nie wiem skąd wzięłaś instrukcję ale ten kocioł jest głównie do drewna i nie odpowiedziałaś na pytanie czy ma cięgła po bokach z przodu czy nie ma a jest to wazna informacja wiec proszę o odpowiedż skoro mam Ci podać sposób jego użytkowania .Nie chcę Cię wprowadzać w błąd więc muszę pewne info otrzymać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor Jeśli masz możliwość to zrób parę fotek . Ten kocioł jest od niedawna na rynku a na pewno zainteresuje potencjalnych użytkowników. A i własne obserwacje z eksploatacji by się przydały .

Pozdrawiam i z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka zdjęć (przepraszam za ich jakość i bałagan w kotłowni -_- ) i dodatkowo stwierdza że w tym kotle, chociaż jest klapka przystosowana do miarkownika bez większej ingerencji w kocioł nie można założyć miarkownika

W kotle z miarkownikiem są na ścianach bocznych otwory do powietrza wtórnego a w wersji z wentylatorem nie ma. Aby założyć miarkownik trzeba wiercić w wymienniku otwór i wspawać tam tuleję z gwintem na miarkownik, co ciekawsze w wymienniku oryginalne otwory na miarkownik i wężownicę schładzającą są zaspawane, ale w blasze obudowy są nacięcia pozwalające bez trudu wypchnąć okrągłe kawałki blachy.

Załączam zdjęcia, DTR-kę kotła i regulatora .

Ja palę bez wentylatora ze stałą szczeliną i pracą na wężownicę umieszczoną w buforze.

Regulator włącza i wyłącza pompę.

Dla koleżanki @Teresy001 najprostszym rozwiązaniem będzie zakup UPS-a i praca z wentylatorem.

Być może są inne miarkowniki np montowane na rurze wyjściowej kotła lub przylgowe do montażu na samym wymienniku.

 

Pozdrawiam

 

PS na zdjęciu - lokalizacja przetłoczeń - w miejscu przetłoczeń są położone śrubki

W DTR-ce kotła faktycznie jest podane - główne paliwo węgiel

post-18578-0-74485300-1349200600_thumb.jpg

post-18578-0-98098900-1349200669_thumb.jpg

post-18578-0-68085600-1349200748_thumb.jpg

post-18578-0-62369000-1349200815_thumb.jpg

post-18578-0-11931700-1349200884_thumb.jpg

post-18578-0-77903800-1349200953_thumb.jpg

post-18578-0-58526000-1349201041_thumb.jpg

post-18578-0-05838000-1349201106_thumb.jpg

post-18578-0-28364900-1349201174_thumb.jpg

post-18578-0-52968700-1349201238_thumb.jpg

post-18578-0-37574900-1349201294_thumb.jpg

post-18578-0-42866500-1349201377_thumb.jpg

post-18578-0-70267100-1349201437_thumb.jpg

kocioł Vespa DTR.pdf

regulator w VESPIE - RK-2001T-PL.pdf

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki .

Czyli wersja węglowa jest pod wentylator nawet gdyby chciał zainstalować miarkownik to nie ma gdzie <_< a szkoda .

No ale wróćmy do tematu

Wychodzi na to że wiele się tutaj zrobić nie da, poza przykręceniem dmuchawy i ustawieniem jej parametrów pracy . Ruszt jest spory ale paląc non stop i tak trzeba będzie co pewien czas przerusztować pogrzebaczem .

 

Jeszcze wtrącę odnośnie dmuchawy . Nie należy jej instalować przy włączonym sterowniku bo można go łatwo uszkodzić .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam te fotki i widać podobieństwo do Defro DS czyż nie. oczywiście ten niema szamotu, PW itp ale ogólnie konstrukcja jakoś dziwnie podobna. Swoja drogą nawet na króćcach oszczędzają, tam nawet niema gdzie termometru analogowego wkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy praca na bufor? :(

Teresa

U mnie ten kocioł grzeje wodę w zbiorniku 800l, do nagrzania używam wbudowanej w zbiornik wężownicy - tak jak grzanie ciepłej wody w bojlerze.

Nagrzewam cały bufor do temp 70-80C i wygaszam kocioł.

Ciepło ze zbiornika jest podawane na grzanie domu przez 2 pompy - CO i podłogówkę.

W kotle palę sporadycznie, w pierwszym sezonie 3-4 razy w miesiącu, na co dzień pracuje kocioł na pellet.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam te fotki i widać podobieństwo do Defro DS czyż nie. oczywiście ten niema szamotu, PW itp ale ogólnie konstrukcja jakoś dziwnie podobna. Swoja drogą nawet na króćcach oszczędzają, tam nawet niema gdzie termometru analogowego wkręcić.

No masz rację ale widzę tu dwie zalety.Duża komora i ogromne drzwi załadunkowe . Kociołek na drewno jak nic tylko jak zwykle jak jest dobrze to trzeba popsuć i dodać dmuchawę a ludziom wmawiać że to kocioł do węgla .Myślę że wersja bez dmuchawca powinna byc lepsza tylko nie wiem jak to się cenowo kształtuje.

No i już zgłupiałem ile jest odmian tej vespy bo tu jeszcze coś innego z ruchomym rusztem i miarkownikiem

http://www.tanieogrzewanie.pl/kociol-grzewczy-vespa-23-kw-standard

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam te fotki i widać podobieństwo do Defro DS czyż nie. oczywiście ten niema szamotu, PW itp ale ogólnie konstrukcja jakoś dziwnie podobna. Swoja drogą nawet na króćcach oszczędzają, tam nawet niema gdzie termometru analogowego wkręcić.

Ja nawet dawałem takie pytanie na forum o wyłożeniu komory szamotem, ale nie było odzewu.

Może teraz.

 

Co do oszczędności to dziwna sprawa bo jak już pisałem, są zaspawane otwory na montaż miarkownika, i wężownicy schładzającej.- można było korek wstawić.

A tak praktycznie: z boku brak min 10cm wełny izolacyjnej, blachy źle spasowane, krzywo wspawane króćce - typowa niedoróbka, ale u mnie taki był potrzebny do wstawienia w kąt.

Zawsze mogę kupić prawdziwy kocioł DS u kolegi @premysława2ar ;) wykonany pod wymiar i potrzeby mojej instalacji.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz rację ale widzę tu dwie zalety.Duża komora i ogromne drzwi załadunkowe . Kociołek na drewno jak nic tylko jak zwykle jak jest dobrze to trzeba popsuć i dodać dmuchawę a ludziom wmawiać że to kocioł do węgla .Myślę że wersja bez dmuchawca powinna byc lepsza tylko nie wiem jak to się cenowo kształtuje.

W 2011 r, z dmuchawą ok 3200 a bez ok 2800 ale była nie dostępna.

Ceny dla odbiorcy końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet dawałem takie pytanie na forum o wyłożeniu komory szamotem, ale nie było odzewu.

Może teraz.

 

Co do oszczędności to dziwna sprawa bo jak już pisałem, są zaspawane otwory na montaż miarkownika, i wężownicy schładzającej.- można było korek wstawić.

A tak praktycznie: z boku brak min 10cm wełny izolacyjnej, blachy źle spasowane, krzywo wspawane króćce - typowa niedoróbka, ale u mnie taki był potrzebny do wstawienia w kąt.

Zawsze mogę kupić prawdziwy kocioł DS u kolegi @premysława2ar ;) wykonany pod wymiar i potrzeby mojej instalacji.

Pozdr.

No właśnie ten górny czopuch na bardzo dużo pozwala a sam kocioł ustawisz jak Ci pasuje to chyba jego trzecia zaleta .Co do ceramiki jakbyś w nim palił ciągiem to można by się nad tym zastanawiać . Jak przepalasz sporadycznie to ceramika nie lubi takich skurczów i rozkurczów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kupiłem w 2012 ten piec w wersji z miarownikiem ciągu na znanym portalu aukcyjnym.

Kupiłem nowy kocioł za ~2300zł, nie było w zestawie miarownika ciągu ale było miejsce do instalacji miał natomiast wbudowany miernik temperatury.

Nie mam w nim ruchomego rusztu, otworów do powietrza wtórnego to może tłumaczyć niższą cenę.

 

1) Pytanie do sambor jak wygląda stałopalnośc w tym piecu czy faktycznie da się osiągnać przy pełnym załadunku 10h na węglu?

2) Do czego służy otwór zaznaczony jako nr. 2?

3) Pytanie do znawców. Czy to jest piec dolego spalania? NIe ukrywam, że wybierając Vespę sugerowałem się tym, że jest to piec dolnego spalania, jednak znajduje się w nim jeszcze jedno miejsce przez które spaliny mogą trafić do kanału dymnego (zaznaczyłem to na rysunku nr.1).

 

post-41422-0-96368100-1349267495_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kupiłem w 2012 ten piec w wersji z miarownikiem ciągu na znanym portalu aukcyjnym.

Kupiłem nowy kocioł za ~2300zł, nie było w zestawie miarownika ciągu ale było miejsce do instalacji miał natomiast wbudowany miernik temperatury.

Nie mam w nim ruchomego rusztu, otworów do powietrza wtórnego to może tłumaczyć niższą cenę.

 

1) Pytanie do sambor jak wygląda stałopalnośc w tym piecu czy faktycznie da się osiągnać przy pełnym załadunku 10h na węglu?

2) Do czego służy otwór zaznaczony jako nr. 2?

3) Pytanie do znawców. Czy to jest piec dolego spalania? NIe ukrywam, że wybierając Vespę sugerowałem się tym, że jest to piec dolnego spalania, jednak znajduje się w nim jeszcze jedno miejsce przez które spaliny mogą trafić do kanału dymnego (zaznaczyłem to na rysunku nr.1).

 

post-41422-0-96368100-1349267495_thumb.jpg

Mój kocioł jest trochę inny, jest klapa , otwierana do czyszczenia wymiennika poziomego - otwarta na zdjęciu IMG3213 i zamknięta na zdjęciu 3214 - oba zdjęcia w poście #10

Otwór na drzwiach załadowczych - do podawania powietrza nad opał.

Co do stałopalności to pisałem że palę drewnem a nie węglem i palę sporadycznie, sposób palenia opisałem w poście #15

Nawet nie wiem czy jest ten drugi otwór nad pionową przegrodą, jutro zobaczę ale ten przekrój bardziej przypomina inny kocioł Cichewicza - Ultima

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.