Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Można Zastąpić Zawór 3D


rafał3138

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy i bardzo proszę o pomoc.

kupiłek kocioł z zasobnikiem na ekogroszek no i wziałem jakiegoś lokalnego "hydraulika" który ma mi to super podłączyć ale ten pan jan zaproponował mi takie rozwiązanie dziwne.

A mianowicie twierdzi on że zawór 3d który ma ochraniać kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu można zastąpić zwykym bajpasem za piecem w kóry można wsawić zawór kulowy i nim regulować sobie ile wody ciepłej ma sobie wpływać do powrotu kotła. Postaram się to opisać jak on mi to chce zrobić bo tak mi wytłumaczył : wyjście z kotła- trójnik -jedno wyjście z trójnika do naczynia drugie idzie dalej - znowu trójnik jedno wyjscie idzie dalej na zestaw pompowy i dalej na kaloryfery a drugie wyjście własnie schodzi na dół i tu po drodze jest wstawiony zawór kulowy do regulacji i dalej to wpięte jest w powrót no i dalej na powrocie jest jeszcze wstawiony termometr do kontrolowania temp powrotu. Czy jest to mozliwe ze to zadziała??? Proszę o pomoc wtym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe, tylko zamiast zaworu kulowego lepiej wstawić zasuwę.

Przy czym regulacja jest rudniejsza i gorsza niż np. w specjalnym zaworze trójdrogowym termostatycznym do ochrony powrotu (bodajże esbe), który automatycznie reguluje fabrycznie ustawioną temp. powrotu.

A tu jest raz większa raz mniejsza...

No i jak od tego zależy gwarancja na kocioł, to prawdopodobnie nie będzie uznana.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy i bardzo proszę o pomoc.

kupiłek kocioł z zasobnikiem na ekogroszek no i wziałem jakiegoś lokalnego "hydraulika" który ma mi to super podłączyć ale ten pan jan zaproponował mi takie rozwiązanie dziwne.

A mianowicie twierdzi on że zawór 3d który ma ochraniać kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu można zastąpić zwykym bajpasem za piecem w kóry można wsawić zawór kulowy i nim regulować sobie ile wody ciepłej ma sobie wpływać do powrotu kotła. Postaram się to opisać jak on mi to chce zrobić bo tak mi wytłumaczył : wyjście z kotła- trójnik -jedno wyjście z trójnika do naczynia drugie idzie dalej - znowu trójnik jedno wyjscie idzie dalej na zestaw pompowy i dalej na kaloryfery a drugie wyjście własnie schodzi na dół i tu po drodze jest wstawiony zawór kulowy do regulacji i dalej to wpięte jest w powrót no i dalej na powrocie jest jeszcze wstawiony termometr do kontrolowania temp powrotu. Czy jest to mozliwe ze to zadziała??? Proszę o pomoc wtym temacie.

Zmień hydraulika bo cały czas będziesz coś zakręcał i odkręcał. Ma to być zrobione tak abyś tylko dosypywał węgiel i wybierał popiół a nie latał i kręcił. Ty za to płacisz !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w instalacji CO zawór 3D jest zastąpiony pompą mieszającą ale to trochę inna bajka, ponieważ tą pompę obsługuję sterownik kotła w zależności od potrzeb ;] z resztą można sobie zobaczyć tu https://esterownik.pl/remote/1342

 

U mnie w instalacji CO zawór 3D jest zastąpiony pompą mieszającą ale to trochę inna bajka, ponieważ tą pompę obsługuję sterownik kotła w zależności od potrzeb ;] z resztą można sobie zobaczyć tu https://esterownik.pl/remote/1342

Jak już to pooglądaj sobie mój https://esterownik.pl/remote/1062

 

0sarcastic.gif0sarcastic.gif0sarcastic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej do grzania CWU używałem "czecha" to mogłem i na jedno podanie przestawić a teraz wsypałem już ekoret i wiem z wcześniejszych doświadczeń, że może zgasnąć(za mocny). Wracając do pompy to widzę, że fizycznej mieszającej nie masz ale możesz ustawić CWU jako też mieszającą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej do grzania CWU używałem "czecha" to mogłem i na jedno podanie przestawić a teraz wsypałem już ekoret i wiem z wcześniejszych doświadczeń, że może zgasnąć(za mocny).

Jak kopczyk nie zapada to można spróbować, może ten opał będzie miał więcej popiołu? Można na mniejszym nadmuchu spróbować, też nie wydmucha :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrezygnuj z tego fachowca przedewszystkim zawór 3 drogowy nie ochrania przed niską teperaturą powrotu kotła tylko obniża tęperaturę którą puszczasz na dom to załatwia zawór 4 drogowy do tego siłownik sterownik i nic cię nie interesuje ustawiasz na kotle np 60 c przed zawotem podłączasz bojler na bojlerze wtedy oczywiście również też masz 60 c na sterowniku z zaworu podajesz jaka tęperatura ma iść na dom i on tak długo nim kręci aż ją osiągnie oczywiście sterownik z pogodówką mierzy tęperaturę na dworze i ustala jaką podać na dom jeśli cię interesują szczegóły pisz na email [email protected]

powodzenia lepiej teraz pomyśleć niż potem lata cierpieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrezygnuj z tego fachowca przedewszystkim zawór 3 drogowy nie ochrania przed niską teperaturą powrotu kotła tylko obniża tęperaturę którą puszczasz na dom to załatwia zawór 4 drogowy do tego siłownik sterownik i nic cię nie interesuje ustawiasz na kotle np 60 c przed zawotem podłączasz bojler na bojlerze wtedy oczywiście również też masz 60 c na sterowniku z zaworu podajesz jaka tęperatura ma iść na dom i on tak długo nim kręci aż ją osiągnie oczywiście sterownik z pogodówką mierzy tęperaturę na dworze i ustala jaką podać na dom jeśli cię interesują szczegóły pisz na email [email protected]

powodzenia lepiej teraz pomyśleć niż potem lata cierpieć

Czyli tak jak napisałem wcześniej

Zmień hydraulika bo cały czas będziesz coś zakręcał i odkręcał. Ma to być zrobione tak abyś tylko dosypywał węgiel i wybierał popiół a nie latał i kręcił. Ty za to płacisz !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobiony taki baypas z zaworem kulowym .Używam go przy rozpalaniy kotła (pełne otwarcie).Jeśli powrót z instalacji robi się cieplejszy stopniowo go zamykam.Mam przez to szybszy rozruch pieca.A koszty :zawór 3-drożny 200-300zł, kulowy 30zł.

Do samej ochrony kotła wystarczy trójdrogowy termostatyczny specjalny do kotła (niestety nastawa temp. minimalnej jest stała, fabrycznie ustawiona), ale taki to chyba więcej niż 100 zł nie kosztuje a działa automatycznie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobiony taki baypas z zaworem kulowym .Używam go przy rozpalaniy kotła (pełne otwarcie).Jeśli powrót z instalacji robi się cieplejszy stopniowo go zamykam.Mam przez to szybszy rozruch pieca.A koszty :zawór 3-drożny 200-300zł, kulowy 30zł.

 

mam jedno pytanko przyjmuję że masz kocioł z podajnikiem interesuje mnie jak regulujesz temperaturę która idzie na dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny Hertz do ochrony kotła kupiłem za niecałe 150zł. Spory egzemplarz z wyjściami na 5/4 cala. Mniejsze na pewno można dostać taniej. Tylko trzeba przeczytać dokumentację zaworu. Ja dopiero po kupnie dowiedziałem się, że wskazane jest dołożenie w obejściu jeszcze zasuwy i przytłumienie przepływu z jej pomocą.

Co do propozycji hydraulika dla założyciela tego tematu to ja proponuję zmienić hydraulika. Przecież on chce zamontować pompę ZA obejściem. Więc to co zrobi to będzie tak naprawdę obejście obiegu kaloryferów, a nie obejście kotła, to nie będzie działać prawidłowo. Żeby obejście bez zaworu trójdrożnego zadziałało (lepiej czy gorzej) musi mieć pompę wewnątrz siebie.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samej ochrony kotła wystarczy trójdrogowy termostatyczny specjalny do kotła (niestety nastawa temp. minimalnej jest stała, fabrycznie ustawiona), ale taki to chyba więcej niż 100 zł nie kosztuje a działa automatycznie.

 

Pozdrawiam.

Esbe 1" ok 350zł - od 50 - 70C co 5 stopni. a 3/4" ok 250zł

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny Hertz do ochrony kotła kupiłem za niecałe 150zł. Spory egzemplarz z wyjściami na 5/4 cala. Mniejsze na pewno można dostać taniej. Tylko trzeba przeczytać dokumentację zaworu. Ja dopiero po kupnie dowiedziałem się, że wskazane jest dołożenie w obejściu jeszcze zasuwy i przytłumienie przepływu z jej pomocą.

Co do propozycji hydraulika dla założyciela tego tematu to ja proponuję zmienić hydraulika. Przecież on chce zamontować pompę ZA obejściem. Więc to co zrobi to będzie tak naprawdę obejście obiegu kaloryferów, a nie obejście kotła, to nie będzie działać prawidłowo. Żeby obejście bez zaworu trójdrożnego zadziałało (lepiej czy gorzej) musi mieć pompę wewnątrz siebie.

Bedzie działało dokładnie tak samo jak zawór 3D z nastawą wstępną (rozdzielający) jedyny warunek to odpowiednie zdławienie przepływu. Oczywiście to nie daje takiego komfortu jak 3D mieszający czy 4D ale ochronę powrotu spełni.

Ja mam coś podobnego i wiem że działa jest to może trochę upierdliwe w obsłudze ale jest też tanie, jednak gdy zbuduje swój nowy kocioł to za namową wielu kolegów postaram się o przebudowę instalacji aby jednocześnie stworzyć własne stanowisko badawcze i zamontuję 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakim cudem takie obejście miało by działać jako ochrona kotła? Przecież pompa umieszczona za obejściem wymusi równoległy przepływ przez kocioł i przez obejście. Dokładnie tak samo jak w przypadku zaworu 3D użytego do regulacji temperatury w kaloryferach gdy idąc od kotła mamy zawór (mieszający), a po nim pompę pchającą wodę w obieg. I kocioł i obejście dostają wtedy od dołu wodę taką jaka wraca z kaloryferów. Tylko na górze kotła temperatura wzrośnie, bo przepływ przez kocioł będzie spowolniony. Tu potrzeba pompy w obiegu obejścia, żeby to w obiegu obejścia był zwiększony przepływ dookoła przez kocioł i obejście. Wtedy będzie podniesiona temperatura powrotu wody do kotła w stosunku do temperatury wody wracającej z kaloryferów, a odpowiednie zdławienie przepływu w obejściu da namiastkę działania zaworu rozdzielającego - część wody pędzonej przez pompę pójdzie w obieg grzewczy.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Do samej ochrony kotła wystarczy trójdrogowy termostatyczny specjalny do kotła (niestety nastawa temp. minimalnej jest stała, fabrycznie ustawiona), ale taki to chyba więcej niż 100 zł nie kosztuje a działa automatycznie.

 

Pozdrawiam.

Przepraszam że tak póżno. Mam instalację 1generacji(tak jak w lpg).Celuję w prostotę.Piec uniwersalny, grube rury. Na razie przymykam powietrze klapką z elektromagnesem ale pewnie założę miarkownik. Obecnie baypas jest otwarty na full, może to z winy kiepskiego opału,ale piec rozgrzewa się lepiej.Ustawiam również odpowiednio główny zawór (zasilanie instalacji) tak ,że utrzymuję temp. 60-70 st.Ogólnie jest lepiej i gitara.

Edytowane przez skąpiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.