Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowietrzanie Grzejnika Panelowego Typu C


Malinowyqtp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam pytanko odnośnie odpowietrzania poczytałem na forum co i jak lecz gdy zakręcam zawór grzejnikowy i zaczynam odpowietrzanie grzejnika 120/60 panelowego przez kilka sekund leci samo powietrze a potem leci powietrze z woda i caly czas leci i leci wylalem juz 3 kubelki po 2 L tylko i wylacznie jest zakręcony zawor grzejnikowy wszystkie inne zawory są otwarte ,pompa jest wyłączona pytanie brzmij czy nadal mam odpowietrzać czy poprostu jest coś zlę robione ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Witam kierowalłm się wskazówkami http://muratordom.pl/instalacje/grzejniki/odpowietrzanie-grzejnika-plytowego,33_5225.html?&photo=19586#gallery z tej strony :) pomoże mi Pan w tej sprawie ??? Jak może mam zacząć poprawnie odpowietrzać te grzejnik jest jakaś reguła typu : Odpowietrzanie grzejnika najdalej położonego od Pieca czy odwrotnie czy po prostu maja byc wszystkie zawory dolny i górny odkręcone i tak odpowietrzać nie wiem sam już.. Czy ma być woda lekko puszczona do instalacji czekam na odpowiedz i pomoc :) . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zawory otwarte na max, zbiornik wyrównawczy zalany do pełna, pompa wyłączona, kolejność taka jak woda krąży w instalacji, od parteru wzwyż. Często trzeba powtarzać to kilkakrotnie co parę dni, zwłaszcza jeżeli instalacja jest "antygrawitacyjna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi dlaczego grzejnik się zapowietrza, a nie jak go odpowietrzać. Rozumiem, że po "odpowietrzeniu" grzeje, a po pewnym czasie "staje"?

 

Jeżeli grzejnik jednak grzeje cały czas, a ty "uparłeś się" go odpowietrzać, to daj sobie spokój. Odpowietrzniki mechaniczne już tak czasami mają, że w zależności od nazwijmy to "wyprofilowania dziurki odpowietrznika", potrafią wyrzucać jednolity zwarty strumień wody lub też strumień ten jest "rozszczepiany", co daje wrażenie wypływu mieszaniny wody z powietrzem. Znaczenia ma też ciśnienie jakie masz w tym punkcie instalacji. Jeśli jest ono stosunkowo wysokie (np. grzejnik najniżej położony), to efekt może być podobny.

 

Ewentualnie proszę się zaopatrzyć w odpowietrznik automatyczny higroskopijny (kilkanaście złotych). Pierwsze odpowietrzanie wykonujemy w "trybie ręcznym" a gdy pojawi się woda zakręcamy go zostawiając w "trybie automat". Odpowietrzniki te są małe i estetyczne, ponieważ nie posiadają pływaka tylko specjane "pęczniejące krążki". Gdy na grzejniku pojawi się powietrze, krążki wysychają uwalniając powietrze. I tak w kółko. Wydajność odpowietrzania zależy od temperatury grzejnika. Producentów jest wielu, osobiście nie miałem nigdy problemów z Caleffi.

 

post-18583-0-50260700-1348761570_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam witam , Instalacja zostala przebudowana ponieważ mamy za mało grzejników w domu i zostal jeden dołoży jest to mieszkanie w Kamienicy wszystko na jednej równinie zostało z całej instalcij spuszczona woda:) pytam ponieważ jak odpowietrzałem do wczoraj to leciala cały czas woda z powietrzem było słychać dosyć głośno jak syczy :) dopiero jutro lub pojutrze będę się stosował tutaj do Instrkucij Pana powyżej , odwietrznik jest taki na kluczyk odkręcany chce odpowietrzy poprawnie aby całę grzejniki grzały a nie sama góra :) . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zawroty górny i dolny :) Jeżeli oto chodzi :) oby dwa są na maxsa odkręcone myślę ze tak jak Kolega napisał zaleje zbiornik wyrównawczy do pełna posprawdzam i po odkręcam zawory i będę odpowietrzał :) na wyłączonej pompie :) zrobię tak kilka razy w tygodniu i zobaczymy czy coś mi się udało zdziałać .

A i co do tej regulacji układu możną poprosić jakieś szczegóły z lekkim wytłumaczeniem :) z góry dzieki :) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi dlaczego grzejnik się zapowietrza, a nie jak go odpowietrzać. Rozumiem, że po "odpowietrzeniu" grzeje, a po pewnym czasie "staje"?

 

Jeżeli grzejnik jednak grzeje cały czas, a ty "uparłeś się" go odpowietrzać, to daj sobie spokój. Odpowietrzniki mechaniczne już tak czasami mają, że w zależności od nazwijmy to "wyprofilowania dziurki odpowietrznika", potrafią wyrzucać jednolity zwarty strumień wody lub też strumień ten jest "rozszczepiany", co daje wrażenie wypływu mieszaniny wody z powietrzem. Znaczenia ma też ciśnienie jakie masz w tym punkcie instalacji. Jeśli jest ono stosunkowo wysokie (np. grzejnik najniżej położony), to efekt może być podobny.

 

Ewentualnie proszę się zaopatrzyć w odpowietrznik automatyczny higroskopijny (kilkanaście złotych). Pierwsze odpowietrzanie wykonujemy w "trybie ręcznym" a gdy pojawi się woda zakręcamy go zostawiając w "trybie automat". Odpowietrzniki te są małe i estetyczne, ponieważ nie posiadają pływaka tylko specjane "pęczniejące krążki". Gdy na grzejniku pojawi się powietrze, krążki wysychają uwalniając powietrze. I tak w kółko. Wydajność odpowietrzania zależy od temperatury grzejnika. Producentów jest wielu, osobiście nie miałem nigdy problemów z Caleffi.

 

post-18583-0-50260700-1348761570_thumb.jpg

Dobre Dobre Dobre dam Panu + 1

nie miałem pojęcia że są takie odpowietrzniki , reasumując po pierwszym odkręceniu już następnego nie stosuję ? i woda mi nie będzie kapać na kafeleczki czy panele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i co do tej regulacji układu możną poprosić jakieś szczegóły z lekkim wytłumaczeniem :) z góry dzieki :) !

Przydłby się szkic jak ten dodatkowy grzejnik wpięty, info o rodzaju starych grzejników i nowego, rodzaju zaworów, średnicbch, czy masz w układzie boiler, czy czyściłeś filtr pompy, czy problem dotyczy wyłącznie tego grzejnika.

 

Działam na telefonie, więc krótko. Spróbuj zamknąć wszystko poza tym draniem. Jeżeli zagrzeje po całości to powietrza nie ma.

 

Regulacja układu to sprawiedliwe dzielenie wydatku pompy na wszystkie odbiorniki ciepła. Najważniejsze jest zdławienie boilera o ile go masz, dalej te grzejniki, które grzały najlepiej. Nigdy nie dławi się tych słabo grzejących.

 

P.S.

Ze wspomnianych odpowietrzników nic nie kapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1x to ten dołożony 2000/60 c22 i łazienkowy żeberkowy średniej wielkości w układzie jest podłączony boiler , a filtr pompy nie był czyszczony napewno srednica zaworów 1/2 cala rurki plastikowe 25 .

OK. Mam nadzieję, że ten 2m grzejnik podpiąłeś na krzyż (po przekątnej). Inaczej trudno go będzie całego równo rozgrzać.

 

Filtr koniecznie do kontroli drożności.

 

Boiler zdławić na max, pozostawiając mu tylko tyle przepływu aby rura powrotu była rozgrzana. Jeżeli teraz ma taką samą temperaturę co rura zasilania, to przepływ jest za duży i wężownica tej energii nie odbiera. Wszystko to kosztem grzejników.

 

Nie wiem czy masz na układzie zawór różnicowy. Jeśli tak to przy uruchomieniu pompy przy pracującym kotle, powinieneś usłyszeć jego zamknięcie (uderzenie kuli). Brak tego odgłosu może świadczyć o nietrzymającym ZR i pompa "goni w piętkę", robiąc więcej szkody niż pożytku. O ile ZR wogóle jest ;)

 

Zawory to termostaty czy zwykłe? Jak termostaty to wyregulować wstępnie.

 

Nasajmprzód to zrobić "eksperyment" z zamknięciem wszystkiego poza tum 2m "grzmotem" ;) i upewnić się co do przyłącza krzyżowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po odkręceniu wypływa woda to jest odpowietrzony. Nic więcej nie rób. W zapowietrzonym grzejniku po odkręceniu odpowietrznika leci samo powietrze. Jeżeli masz wrażenie, że z odpowietrznika wypływa mieszanina wody i powietrza to zakręć odpowietrznik i spróbuj następnego dnia. Powietrze musi się zebrać na górze grzejnika żeby odpowietrzanie miało sens, spuszczanie takiej "mieszaniny" nie przyniesie efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Witam ponownie, Wszystko jest odpowietrzone dostosowałem się do instrukcij lecz jest jeszcze jeden problem :) gdy zawory od boilera są odkrecone to słychać jak woda sie w nim przelawa tak jakby kapało albo cos :)) gdy zakrece zawory na boiler to nic nie słychać wszystko normalnie chodzi . Co to może być za problem :P??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.