Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Domu Około 200 M2


Adriannn

Rekomendowane odpowiedzi

Heh Panowie widzę chęci z waszej strony ale tak szczerze mówiąc to zgłupiałem hehe xD

Trochę może mijamy się z wymaganiami bo ja tak naprawdę nie wymagam Bóg wie czego...

Podejrzewam że gdybym kupił pierwszego lepszego podlasiaka, moderatora czy inną hajnówkę to byłbym zadowolony porównując do tego co mam teraz.

Taki był mój pierwszy plan jak wspominałem wcześniej. Wolałem jednak zapytać specjalistów...

Jednak każdy ma swoje zdanie jak widzę.

A powiedzcie mi co myślicie o tych hajnówkach bo już wcześniej pytałem ale nie dostałem odpowiedzi.

Mam w rodzinie wuja hydraulika który głównie piece c.o. montuje od ładnych kilkunastu lat. U niego w domu nie widziałem jakiejś rewelacji a dom jest prawie nowy.

Nie przyglądałem się co to był za piec ale żadnego podajnika nie widziałem a rozmiarów jakichś dużych też nie był.

Zapytam się jego o zdanie i napiszę wam w weekend, ciekawe co powie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle Hef niepokoi mnie tylko jedna sprawa a mianowicie wysokość palnika czyli odległość od rusztu do pierwszej przegrody płaszcza .

U mnie hef już podłączony i działa, jutro moge to sprawdzić, zmierzyć dla mocy 18kW...

 

 

Adriannn wez sobie kocioł z dolnym spalaniem i dużą komora, jest kilka odpowiednich, hef po prostu nie nadaje się do palenia drewnem. Na moim przykładzie, dzisiaj podłączyli mi hef 18 kW, do komory zasypowej miesci sie dosłownie kilka drewienek, na cwu to jeszcze wystarczy, ale do ogrzania domu odpada. Poza tym komora jest wąska i długa, a drzwi zasypowe bardzo małe, za małe.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichewicz Vespa, ale za duży na 200m

 

 

mac65, wielkość palnika to tak mniej więcej 24x14cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adriannn poszperaj na stronach producentów np. Ciechowicz ma wyprzedaż kotłów po testach i jest tam Logica za niecałe 4 tyś Kostrzewa ma też na swojej stronie giełdę kotłów może coś będzie a różnicę od ceny nowego można przeznaczyć np.na zawór 4d i dodatkową pompę Cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z chęcią bym wziął tylko który dokładnie bo wybór jest duży a ja sie na tych markach nie znam...

Pisałem też wyżej o defro DS, to jest piec dolnego spalania, ma na wymienniku wkłady z szamotu, piec 20kW waży ponad 300kg, olbrzymia komora zasypowa przynajmniej w porównaniu do hefa, powietrze pierwotne, wtórne i dopalające, wężownica schładzająca... problemem jest cena, ale wiem, że można znegocjować poniżej 4000zł! To jest dolniak z prawdziwego zdarzenia, no prawie, brak ruchomego rusztu i kształt komory zasypowej, ale jest dobry, nawet bardzo, a przy paleniu drewnem kwestia rusztu jest pomijalna. Oficjalnie jest na węgiel typu orzech II, ale moim zdaniem nic nie stoi na przezkodzie by palić w nim drewnem. Oglądałem go wczoraj u kolegi i piec jest naprawdę godny polecenia. Jedna z lepszych fabrycznych konstrukcji. Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu chciałbym zauważyć ze np. Kalwis 2.16 (moim zdaniem brak mu konkurencji wśród rodzimych producentów kotłów zasypowych )deklaruje sprawność KOTŁA na poziomie 80% więc jest to głęboce zastanawiające.

 

Kalvis ??? Nie chodziło Ci przypadkiem o Vienybe?

 

http://vienybe.pl/thing,dodaj,Vienybe_2.16.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komuś sie nieźle w głowie popier... z tą ceną :)

 

Sanitsystem, kolega który chyba jako pierwszy pokazał te koły to chyba dokłada do interesu ;)

http://sanitsystem.p...ol-vienybe-2_16

 

 

Swoją drogą niesamowita waga 430kg, jak to wnieść do naszych malutkich, polskich kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to ten szamot dodaje tyle kg wagi?

 

Ciekawe, czy Litwini opatentowali swoje rozwiązania konstrukcyjne, bo jeśli nie, to ktoś na rynku polskim w końcu to skopiuje i sprzeda ponad 2x taniej.

 

W sumie Defro DS to już krok w dobrym kierunku. Niewiele mu brakuje w stosunku do Vienybe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichewicz Vespa, ale za duży na 200m

 

 

mac65, wielkość palnika to tak mniej więcej 24x14cm

Dzięki za info to nie jest tak żle z tym palnikiem jak by się wydawało z przekroju .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek jesli to nie tajemnica, w końcu projektujesz kotły, napisz jak to liczysz, ile w takim razie powinien miec palnik w takim 18kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tutaj głównie o to że w tej gardzieli (chyba lepiej tak to nazywać) trzeba "sprężyć" gazy które powstają w palenisku/na ruszcie ale w taki sposób aby umożliwić im zmieszanie się z powietrzem wtórnym i dopalenie.

 

Wielkość gardzieli należy dobrać do mocy paleniska. Ja dobieram to trochę na czuja ;) w taki sposób aby maksymalnie przyśpieszyć spaliny.

Dla paleniska o mocy 18kW było by to 22x4 cm (dla drewna nawet wysokość 3cm). Ma to jedną wadę, a mianowicie w kotle typowo dolnym do rozpalania niezbędna może się okazać dmuchawa, gdy już uzyskamy odpowiednie podciśnienie to spalanie będzie z hukiem :)

 

 

Trochę chaotycznie to napisałem (ciężko mi to ubrać w słowa) ale myślę że zrozumiałeś.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście olbrzymia różnica, ale z kolei 4 cm wydaje się bardzo mało. Muszę zajrzeć do twojego tematu, bo w tych twoich kotłach to chyba pali się jak w kuchence gazowej. Zastanawiam się, czy taka przestrzeń nie jest właśnie w tym hefie pomiędy pierwszym, a drugim wymiennikiem, czyli dokładnie tam gdzie po bokach wpada powietrze wtórne. Ciekawe jak to jest w vienybe, gdzie z kolei jeśli nic nie pomyliłem moc można zmniejszyć regulując wysokość rusztu, czyli odległość od wymiennika.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w moim kotle (ok 14 kw z obliczeń) powierzchnia rusztu to 23 cm na ok 20 cm (wysokość od rusztu do krawędzi wymiennika 8,5 cm) natomiast łączna powierzchnia palnika to ok 13 cm na 3,5 cm dziś palone drewnem (palety i trochę trocin) drzwiczki popielnika otwarte wsad ok 1/3 komory temperatura spalin max 206 C temperatura kotła od 19 C do 80 C paliło się ok 1h drewno suche, na węglu może była by większa temperatura spalin, a w razie czego modyfikacja palnika to kwestia wyjęcia jednego elementu,

 

według moich doświadczeń przestrzeń za palnikiem powinna być większa ale również osłonięta materiałem ogniotrwałym od ścianek kotła a dopiero potem do właściwego wymiennika no i nie zapominajmy o powietrzu dopalającym

 

przepraszam za of topic ale kwestia doboru kotła do obiektu to wiele różnych parametrów które należy brać pod uwagę a nie tylko kw z tabliczki znamionowej kotła

 

pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem do czego zmierzacie , ale zrobienie z dolniaka kotła zgazowującego wszelkie paliwa nie polega tylko na zastosowaniu palnika o odpowiednich wymiarach . Jak Przemo napisał rozpal to cholerstwo jak masz " gardziel " jak dziurka od klucza . Nawet jak się to rozpali co jest wykonalne (sam sprawdziłem i to bez dmuchawy ) chociaż niełatwe to pozostaje kwestia regulacji mocy . Tu się zaczyna problem bo w zasadzie kocioł przy podawaniu powietrza pod ruszt przy takim przepływie nigdy nie osiągnie mocy nominalnej. Jaki jest tego powód ano bardzo prozaiczny , zbyt mała ilość paliwa podlega odgazowaniu z racji kierunku przepływu powietrza przez zasyp i tu należało by zmienić sposób jego podawania aby osiągnąć wymaganą moc nie wielkością nadmuchu bo to spowoduje tylko zmianę sprawności kotła a ilością paliwa biorącego udział w procesie zgazowania . W takim przypadku aż się prosi aby ustalić jaka ilość gazującego paliwa jest potrzebna do osiągnięcia mocy max. kotła . Czy trudno jest to osiągnąć ? wg mnie żaden problem , wystarczyła by do tego zwykla przesłona , żaluzja czy jak to nazwiecie np na ruszcie pionowym drzwi zasypowych której zmiana wysokości spowoduje że mniejsza lub większa ilość paliwa będzie brała udział w procesie odgazowania . Uwierzcie mi nie jest to wielka filozofia .

Kotły zgazowujące - to co jest na rynku to w tej chwili śmieszne konstrukcje albo pracują na max a jak chcesz je w miarę ekonomicznie wykorzystać to dokupuj bufor albo pracują na modulacji nadmuchu ale wtedy sprawność daleka od deklarowanej . Kto się w nich orientuje wie o jakich modelach piszę .

Palnik i jego zmienne wymiary - drewno /węgiel . A kto powiedział że palnik w kotle musi być jeden , dlaczego nie kilka małych jak organy w kościele i pojedyncze piszczałki . Pojedyńczo słabo je słychac ale już kilka dają niezły dżwiek a w naszym temacie wymaganą moc . Wystarczy je tylko otworzyc lub zamknąć w zależności od zapakowanego paliwa .

Trochę więcej wyobrażni Panowie a rozwiązań można szukać wszędzie jak widzicie nawet w organach .

Przepraszam pytajacego ze mu temat zaśmieciłem

Pozdrawiam kolegów .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac65 masz rację moje zmiany w układzie palenisko-kanał dopalający jak również podawanie powietrza trwają odkąd wyniosłem kamino z kotłowni teraz stoi blaszak własnego pomysłu i wykonania kol. Przemysława, a ja i tak nie zawsze jestem zadowolony z tego jak wygląda "dym " z mojego komina/palenia,

 

aby nie zaśmiecać proponuję dalszą dyskusje przenieść do mojego tematu lub utworzyć nowy

 

pozdrawiam RedEd

 

ps co do przysłony na ruszcie pionowym to w moim kotle jest pełny materiał i ruszt pionowy ma ok 7 cm a po śladach w komorze wnioskuję iż potrafi palić/żarzyć/gazować ok 10 cm wyżej

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.....podepnę się pod temat jeśli można.

Stoję przed wyborem pieca,forum śledzę już od kilku dni,z tego co tu wyczytałem widzę że panuje zasada aby nie kupować pieca zbyt dużego,przewymiarowanego.Do rzeczy

Domek parterowy z użytkowym poddaszem,nowo wybudowany(suporex) do tego będzie ocieplenie styropianem 12,okna plastiki.

powierzchnia użytkowa z garażem 170m2.

Szukam pieca do palenia głównie drewnem,trociną,zrzynkami (pracuję w tartaku :) ) ale węgiel w tęgie mrozy by zasypać na noc też wchodzi w grę.

Do tego grzanie wody z pieca czyli CWU ma być zrobione + "trochę" podłogówki-kuchnia+ 2 łazienki.

 

Czy ten piec będzie dla mnie dobrym rozwiązaniem?

http://kotly.com/Koc...ikiem,1116.html

 

tak,wiem....pewnie za duży,ale weź i to wytłumacz "instalatorowi" który to robi już xxx lat a ja jestem zwykłym "pionkiem"w jego oczach który to się nic nie zna.

 

Poradzicie coś?Może jakiś inny piec....ten który podałem w linku drogi trochę....

 

pzdr.E

Edytowane przez emilin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Nic ciekawego nie znalazłem i jestem zniechęcony...

Już wiem czego szukam ale niestety nie mogę znaleźć.

Szukam kotła z dolnym spalaniem o mocy około 20kW (będę palił głównie drewnem dlatego trochę większa moc).

Chcę aby kocioł miał w miarę duża komorę spalania(większą niż 50dm3). A przede wszystkim chcę mieć kocioł dobrej marki,

żeby nie trzeba było wprowadzać żadnych ulepszej , tuningów.

No i cena - około 4 tys.

Nic takiego nie znalazłem...

Ludzie pomocy!!!

Edytowane przez Adriannn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie znalazłem...

Ludzie pomocy!!!

http://www.defro.pl/kotly/defro-ds

 

3600zł -20kW w sklepie za rogiem pewnie drożej, ale na tyle można zejść.

Hef 18kW wygląda przy nim jak zabawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forumowicze pomóżcie mi łaskawie jesli możecie..... muszę kupić piec a nie mam pojęcia jaki wybrać.

czytam o tym DEFRO DS ale jakoś do palenia drewnem to on za specjalnie się nie nada.....wniosek z tego tematu mi się nasunął

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12775-defro-ds-czy-ktos-ma-widzial-slyszal/page__st__20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma Ci się nie nadać? Jeśli ci się spodobał to zapytaj tych co mają taki piec jak im sie sprawdza bo większość to tylko wymyśla jakieś teorie a w praktyce nawet tego kotła nie wiedziałi, swoją drogą ja też go nie widziałem.

Co do Defro jako marki to powiem że nie mam jakoś przekonania, już parę kotłów w okolicy a nawet ostatnio u kuzynki, wytrzymalo niewiele, ten kuzynki 4 zimy tylko posłuzył. Ale to nie reguła, zrób jak uważasz bo wątpię abyś dostał jednoznaczną odpowiedź jaki dla Ciebie najlepszy.

Edytowane przez akmaly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.