Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Domu Około 200 M2


Adriannn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuję kupic kocioł do domu jednorodzinnego . Ogrzewany będzie parter i pietro, później garaż czyli docelowo wyjdzie nawet około 220-230m2 do ogrzania.

Dom został wybudowany w 1985r. Oprócz wymiany połowy grzejnków na nowe nic nie było robione. Stare grzejnki to zwykłe cienkie blaszaki. Z czasem będą one wymieniane ale opisuje stan aktualny. Dom nie jest ocieplony. Okna plastiki. Chciałbym palić drewnem, węglem, miałem ewentualnie jakieś papiery, tektury, trociny itp czyli piec jak najbardziej UNIWERSALNY. Do tego mam juz zakupiony bojler z grzałką żeby mieć ciepłą wodę w kranie zarówno zima jak i latem.

Myślałem o piecu typu hajnówka ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie? Poradźcie coś dla mnie. Wiem że laik i leń ze mnie ale może coś podpowiecie bez opierdzielania mnie...

Najbardziej zastanawiam się nad mocą pieca.

Z góry dziękuje i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na rozwiązania techniczne kotłów seryjnych ustawił bym je w takiej kolejności

Dakon, Junkers , Buderus- to jest prawie to samo

Hef

 

Pozostałe mogą wymagać jakiegoś tuningu .

Zywiec - KDO-U

Rakoczy - Popter D

 

No i wyższa pułka bez tuningu

Kostrzewa - oba warmety SDS i 200 ceramik

Viadrus U24 - to już jest chyba najdroższe rozwiązanie ale za to na lata .

 

Oczywiście wielu innych nie wymieniłem ale nie dla tego że są złe , Po prostu wymagają mniej lub więcej wkładu własnego aby osiągnąć zadowalające efekty .Większość tych konstrukcji ( jak nie wszystkie ) na forum są opisane dość dokładnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no te z Kostrzewa to eleganckie...

A o jakich wkładach i tuningach mówisz?

A co z takimi markami jak defro, sławex, neskop, moderator, narmet, lubpol, stalkot, sad-co?

To lipa jest czy da radę coś z tego wybrać?

Ja w sumie nie chce bawić się w żadne tuningi. Chcę kupić w miare dobry piec, no może byc klasa średnia w miare przyzwoitej cenie.

Chciałbym do niego nawalić drewna. trochę węgla i mieć spokój na pół dnia, dużo wymagam?

Tych piecy jest tyle że nawet sam się nie spodziewałem dlatego chciałem zapytać ludzi którzy znają się na rzeczy i napisali co zrobiliby na moim miejscu, który piec by sobie kupili mając około 4 tys zł, ewentualnie nad czym by się zastanawiali...

Jakieś 3 konkretne typy z waszej strony?

Edytowane przez Adriannn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład to własna praca włożona po to aby osiągnąć zadowalającą ekonomikę spalania , niestety niektóre konstrukcje tego wymagają . Jeżeli chcesz mieć kocioł w miarę nie wymagający przeróbek który jednocześnie ma większość tego o czym się tutaj pisze to proponuje na początek twojej znajomości z kotłami coś co nie będzie od ciebie wymagać zbyt wiele ingerencji .

http://kotly.com/Koc...16_kW,2892.html

http://kotly.com/Koc...-_16kW,452.html

http://beta.ceneo.pl/16845168 - ten troche przekracza twój budżet ale niewiele ., za to sporo do niego zmieścisz

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa pierwsze jakoś nie robią wrażenia ale za to ten kostrzewa jest w moim typie jednak trochę za drogo ale nie mówie że nie.

A moze zamist niego ten kocioł:

http://www.hef.com.pl/hef_start_hef_i_hef_mini,2,10.html

Duża różnica między nimi? Ten Hef 18 kW kosztuje niecałe 2800zł plus osprzęt czyli ponad 3 tys wyjdzie?

Mac65 co myślisz? A i dziękuję Ci za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Osobiście mam Warmeta ceramik 200 Kostrzewa i do jego ceny musisz doliczyć ok.250 zł za montaż przez serwisanta oraz konieczny zawór 4D ok.150 zł inaczej tracisz gwarancję.Po 4 latach palenia w tym kotle jestem zadowolony a i zawór też jest dobrą rzeczą.Jeśli byś się zdecydował na ten kocioł to pisz co cię interesuje a postaram się odpowiedziec.Hef też mi się podoba ale jak masz zamiar grzać wodę tak w zimie jak i w lecie to raczej lepszy będzie ze sterownikiem i dwie pompy osobna do Co i Cwu.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadza się woda ma być grzana i w lecie i w zimę. Czyli Hef odpada?

Nawet nie wiem co mnie może interesować, ma grzać i posłużyć przez ładnych parę lat. Głównie chcę palić drewnem, dużo zasypać i mieć spokój tak jak to pisałem wyżej.

Nie mam specjalnych wymogów. Nie jestem obeznany w temacie za co przepraszam.

Już byłem zdecydowany na typową hajnówkę bo głównie chodziło mi o zasyp ale lubie poszperać i trafiłem na forum żeby sie upewnić czy to będzie dobry wybór.

A tu nawet słowa o hajnówce nie słyszę. troche mnie to dziwi, nie polecacie tych kotłów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz palić drewnem, to szukaj czegoś innego, hef ma stosunkowo mała komorę zasypową, paliwem podstaowym jest węgiel. Moim zdaniem nie specjalnie adaje się do palenia drewnem, będziesz zimą latał jak poparzy do kotła. Pamiętaj również, że drewno jest mniej kaloryczne, więc zbyt mały kocioł i drewno może nie wystarczyć w największe mrozy, a hef tutaj też parametry podane dla węgla, do tego wielkość wymiennika jest miejsz niż zwyczajowo przyjmuje się dla danej mocy tj. 1,8m2 =18 kW 2,4m2 = 24kW, w hef wymiennik 1,5 = 18kW, 2,0m2 =24kw

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz palić drewnem, to szukaj czegoś innego, hef ma stosunkowo mała komorę zasypową, paliwem podstaowym jest węgiel. Moim zdaniem nie specjalnie adaje się do palenia drewnem, będziesz zimą latał jak poparzy do kotła. Pamiętaj również, że drewno jest mniej kaloryczne, więc zbyt mały kocioł i drewno może nie wystarczyć w największe mrozy, a hef tutaj też parametry podane dla węgla, do tego wielkość wymiennika jest miejsz niż zwyczajowo przyjmuje się dla danej mocy tj. 1,8m2 =18 kW 2,4m2 = 24kW, w hef wymiennik 1,5 = 18kW, 2,0m2 =24kw

Trochę mnie zaintrygowała ostatnia cześć wypowiedzi albowiem moc kotła jest ściśle uzależniona od konstrukcji tak samego kotła jak i jego wymiennika, przepływów spalin i wody a co za tym idzie sprawności wymiennika, moc kotła jest także zależna od mocy paleniska dlatego też z góry przyjmowanie że kocioł z 1m2 wymiany uzyska 10kw jest błędne a jako przykład podam:

kocioł zbudowany w kształcie sześcianu 1x1x1m2 teoretycznie według twojej tezy powinien mieć moc 50kW, z powierzchni paleniska (tu strzelam) wynikało by ok 100kW wiec już sprawność leci na łeb, smiem twierdzić że w takim ulepku temp spalin jest grubo powyżej 450* teraz gdyby tak tę samą powierzchnię wymiany odpowiednio ukształtować tak aby przyśpieszyć zarówno przepływ spalin jak i wody może się okazać że z takiej samej powierzchni wymiany uzyskamy nawet 65-70kW

 

@Stirlitz sprawnośc Hefa to sprawność realna jaką przy dobrej obsłudze uda sie uzyskać i jaka została wyliczona w akredytowanych centrach badawczych (tu akurat ICHPW Zabrze) a te 90% to mrzonka uwzględniająca tylko jeden z parametrów np czystość spalania i to w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem analizy spalin (nie do odtworzenia w domowych warunkach) czyli są to wartości wyłącznie teoretyczne.

 

W tym miejscu chciałbym zauważyć ze np. Kalwis 2.16 (moim zdaniem brak mu konkurencji wśród rodzimych producentów kotłów zasypowych )deklaruje sprawność KOTŁA na poziomie 80% więc jest to głęboce zastanawiające.

Dlatego też na parametry trzeba patrzeć ale też podchodźmy do tego stosując zasadę ograniczonego zaufania bowiem marketingowcy zrobią wszystko aby sprzedać produkt,często nie mając pojęcia o czym mówią /piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro producenci kotłów gazowych podbijają sobie wydajność kotłów gazowych do nawet 115 % to i producenci też to robią do 90% dziwne? Każda sroczka swoj ogonek chwali co nieznaczy że te wartości sa nie doosiągnięcia np w laboratorium

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, z pewnością jest jak napisałeś, ale przeglądając wielokrotnie oferty kotłów różnych producentów, u większości spotkałem się z taką zależnością, choć np. defro DS 20kW, powierzchnia wymiany ( nie nazwano tego wymiennikiem, być może tu jest haczyk) to już 2,4m2, taki 35kW UKN ze stąporkowa to 3,8m2. Z kolei jeśli chodzi o sprawność to nie spotkałem się, by w kotłach zasypowych podana była większa niż 83%, co innego z podajnikiem, jeszcze trochę udsokonaleń i dojdziemy do 100%. Tak czy inaczej w kwestii hef - drewno ja bym odradzał koledze, albo niech przyjanjmiej podejdzie do sklepu i zobaczy na własne oczy. Sam miałem wątpliości czy na węgiel będzie wystarczająca.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa pierwsze jakoś nie robią wrażenia ale za to ten kostrzewa jest w moim typie jednak trochę za drogo ale nie mówie że nie.

A moze zamist niego ten kocioł:

http://www.hef.com.p..._mini,2,10.html

Duża różnica między nimi? Ten Hef 18 kW kosztuje niecałe 2800zł plus osprzęt czyli ponad 3 tys wyjdzie?

Mac65 co myślisz? A i dziękuję Ci za pomoc!

W kotle Hef niepokoi mnie tylko jedna sprawa a mianowicie wysokość palnika czyli odległość od rusztu do pierwszej przegrody płaszcza . Może któryś z użytkowników poda nam tę wysokość uwzględniając moc kotła . Jeżeli ta wysokość jest zbyt duża to w zasadzie palenie w tym kotle przy niewielkim zasypie mija się z dolnym spalaniem nie różniąc się od palenia w zwykłym śmieciuchu i to od dołu . To tyczy się w zasadzie wszystkich konstrukcji tego typu i dodatkowo skazuje użytkownika na jeden granulat opału oczywiście jeżeli mówimy o ekonomii.Bardzo różnie z tym jest u różnych producentów Kiedyś sprawdziłem w Popter D i było to ok 12 cm a jak jest w innych kotłach ? niestety tego nie wiem bo do wszystkich nie mam dostępu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.