Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Ustawienie Pieca Aqua Duo 20Kw Termo Tech.


marcinkloch

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani jestem nowy wiec na początku się przywitam i pozdrowiam wszystkich którzy dobrze radzą. Mam prośbę wczoraj włączyłem piec na ekogroszek tak na spróbowanie, ale spalanie mnie przeraziło 25kg przez 12 godz. W domu mieszkam już i paliłem dotąd na awaryjnym do wczoraj. Moje nastawy to podawanie 10sek przerwa 45sek w podtrzymaniu praca 10sek przerwa 30 min wentylator podczas pracy na 20% a w potrzymaniu przerwa 10min praca 10sek. klapka otwarta na centymetr.

Piec to Aqua Duo 20KW stąporków Sterownik ST48, mam zawór 4drogowy na grzejniki i 3drogowy na podłogówce. Temperatura CO zadana 50st CWU 45st. A problem to taki że piec w zasadzie całą noc pracował rzadko był w potrzymaniu z trudem przychodziło mu osiągnąć temperaturę 50 jak osiągną to nie podbił i zaraz opadała a potem znów praca i tak całą noc zechlał 25kg groszku od 18 do 4 nad ranem. Proszę o radę dobrzy ludzie co jest nie tak że ten piec cały czas pracuje. Jka paliłem na awaryjnym to w zasadzie 55-60st osiągniętej było normą i tylko wentylator włączał się co jakiś czas. Proszę jeszcze raz o poradę bo w takim tepie spalania to w castoramie zabrakinie groszku.

Pozdrawiam nowy formumowicz Marcin Kloch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem

na początek fotki tego co spadło do popielnika oraz tego jak wygląda palnik podczas pracy i podczas podtrzymania.

napisz jaka dmuchawa. przeczytaj w tamtym wątku do którego link Ci podałem jak sprawdzić w menu serwisowym wybór dmuchawy oraz jej ustawienia graniczne. generalnie tam jest wszystko od czego musisz zacząć.

1-kontrola poprawności wyboru dmuchawy

2- kontrola i korekta ustawień siły nadmuchu

3- sposób montażu deflektora-patrz poniżej

 

potem deflektor do sklepu szybko kupuj z zawieszką w kształcie litery T i mocuj tuż pod rusztem wodnym.

 

kolejny krok to rozkręć zawór 4D na ełny przepływ i sprawdź jak wtedy pracuje kocioł- czy osiąga zadaną ile czasu to trwa i ile potem odpoczywa. może coś z podłączeniami jest nie tak??

Jeśłi to nowy dom i pierwszy sezon palenia to o ekonomii zapominasz- skupiamy się na prawidlwej pracy kotła.

ekonomia przyjdzie później

rób fotki i pisz o co pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki zamieszcze tego co spadlo po dwóch workach, natomiast na razie plomienia nie mogę bo wygasilem piec tzn sam sie wygasil jak byłem w pracy a mu paliwa zabrakło. Deflektora faktycznie nie mam, natomiast zauważyłem jedno czytając już wątek o nastawach jak w menu serwisowym zmieniłem nastawy wentylatora na 10% ta minimalna progową i nadmuch na wentylatorze na 15% to wtedy temperatura podczas pracy w ogóle nie rosła tylko opadała. Z drugiej strony nie chcialbym z tym nadmuchem iść do góry zbytnio bo jak piszecie wtedy cieplo idzie w komin. Mysle ze pewnie rozpale na poczatku tygodnia wtdey zrobie zdjecie plomienia i zamieszcze. Dziekuję za pierwsze rady jestem wdzięczny. Pozdrawiam

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w menu serwisowym zmieniasz nastawy graniczne wentylatora natomiast w menu głównym ustawiasz moc nadmuchu jaka Ci będzie potrzebna do czasu i przerwy podawania jakie ustawisz.

czekam aż uruchomisz wtedy wrócimy do tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odpaliłem piec na kolejną próbę tyle że przyjechał mój kolega ze sklepu w którym kupowałem go i zaczął od wywalenia dodatkowego rusztu następnie wyjął palnik i stwierdził że tak jak był wklejony to g...wno oczyścił stary klej napaćkał pół tubki na około po czym go umieścił następnie drugie pół tubki to lał na rękę i paćkał wokoło i uszczelnił że ochchhh. Po czym go rozpaliliśmy w menu serwisowym zminił minimalny wentylator na 7% i taki sam nadmuch ustawił przesłona na dmuchawie to szczelina dosłownie może z pół cm powiedział o jak iskry to za duży nadmuch ogień podczas pracy ma być żeśki ale nie dynamiczny z iskrami a tym reguluje klapką

Obecne ustawienia to

czas podawania 13 sek

przerwa podawania 45 sek

praca w podtrzymaniu 15 sek

przerwa podtrzymania 10 min

wentylator

praca 10 sek

przerwa 10 min

Histereza kotła 1 stopień

 

Zadana temperatura 50 st wody 40 st pracuje podłogówka

piec w momencie przejścia w tryb pracy podnosi się około 20 min i podbija jakieś 3 st nie zmierzyłem jeszcze ile jest w podrzynaniu.

 

Pytanie moje jest takie czy koniecznym jest usunięcie ruszt zeliwnych? jak włożyłem dziś z powrotem zauważyłem jakby więcej dymu w komorze spalania.

Proszę napiszcie jakieś wnioski jakie nasuwają się po wymienionych ustawieniach i zdjeciach

post-43605-0-73602200-1350107592_thumb.jpg

post-43605-0-57292200-1350107599_thumb.jpg

post-43605-0-70901800-1350107604_thumb.jpg

post-43605-0-48205600-1350107613_thumb.jpg

post-43605-0-61117800-1350107620_thumb.jpg

post-43605-0-09831300-1350107628_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj bo się zgubiłem

jakie ruszta żeliwne w aqua??? przecież w aqua jest ruszt wodny- może ty masz eco duo a nie aqua duo???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam aqua duo ma ruszt wodny a pomiedzy nim ma wsadzone ruszta zeliwne tak bylo w zestawie

wczoraj troche korektowalem ustawienia bo widzialem ten male spieki co sa na zdjeciach obecnie to

czas podawania 12 sek

przerwa podawania 50 sek

praca w podtrzymaniu 12 sek

przerwa podtrzymania 12 min

wentylator

praca 10 sek

przerwa 10 min

Histereza kotła 1 stopień

nadmuch 10%

 

Zadana temperatura 52 st co natomiast cwu 45 st pracuje podłogówka ale zmniejszyłem jej temperature wylotową wody na 30 stopni

piec w momencie przejścia w tryb pracyspada o jakieś 2 stopnie i podnosi się około 10 min i podbija o 2 st. Zdjecia zalacze popoludniem. Jestem jak na rzie z pracy kotla zadowolony tzn jest lepiej o 180st od tego co bylo jak zakladalem watek wtedy byla tragedia ale martwi mnie jak na razie spalanie bo w półtorej doby zżarł dwa worki czyli 50kg to troche duzo jak na obecna pogodę. A druga sprawa to w komorze spalania na ściankach osadziło mi się dość dużo sadzy, czy to jest winą groszku czy ustawien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasy dochodzenia do temperatury zadanej i czas przebywania w podtrzymaniu są zależne od dwóch rzeczy

a- ustawień

b- zapotrzebowania na ciepło

i teraz w zależności jak masz ustawiony kociołek to będzie albo szybciej albo wolniej osiągał zadaną zaś jeśli będzie duży odbiór ciepła to będzie krótko stał w podtrzymaniu.

co do osadzania sadzy to jest to właśnie efekt rusztu wodnego- nie wiem czy masz deflektor ale podejrzewam że nie. gorące spaliny uderzają w dużo chłodzniejszy ruszt i to co powinno się dopalić jest studzone i wytrąca się ze spalin w postaci sadzy.

jeśli chodzi o spalanie to jak to jest pierwszysezon palenia w nowym domu to zapomnij o ekonomii. musi się wszystko wygrzać i doschnąć. dopiero drugi sezon to będą właściwe wyniki spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze w kwestii instalacji.

skoro masz podłogówkę to masz niższą temperaturę powrotu- musisz kontrolować jej poziom na samym końcu czyli tuż przed wejściem do kotła. zbyt niska temperatura wody powracającej to groźba korozji niskotemperaturowej i prawdopodobieństwo zajechania szybkiego kotła.

nie wiem jakie masz rozwiązania w instalacji swojej ale na ten aspekt musisz zwrócić szczególną uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

dlaczego zgasł???

czy powodem było zrzucenie niedopalonego opału do popielnika poprzez kolejne dawki węgla(bardziej prawdopodobne przy tych nastawach)

czy raczej dlatego że wypalił się krater i zgasło wewnątrz palnika lub załączył się alarm temperatury i wypchnęło żar???

nie piszesz nic o parametrach podtrzymania a taki stan trwa przez większość doby latem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Nie wiem co się stało bo nie widziałem paleniska tylko wiem że zgasło.

ustawienia są następujące jak u góry

 

dodatkowo Praca w podtrzymania jest 15 min

a praca w podtrzymaniu 15s

 

Jeżeli coś to dzisiaj postaram się wszystko zapisać i jutro napiszę ustawienia,

Mogło się tak stać że za mało eko wypchnąłem na rozpalenie i tak szło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wygaszeniu był krater w palniku czy raczej górka niespalonego opału i jego resztki w popielniku???

dla mnie nie pasuje moc nadmuchu do ilości podawanego opału.

masz stosunek czas pod/przerwapod na poziomie 1/3,5 a to jest blisko mocy maksymalnej a nadmuch przy tym dość złaby

stąd moje pytanie o stan paleniska i zawartość popielnika.

czekam na więcej informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Okazało się że zerwało zawleczkę na podajniku, założyłem 2 i puściłem podajnik i o dziwo śmiga nie zerwał jej.

Dzisiaj odpalę na nowo i zrobię następujące ustawienia:

czas podawania 10s

czas pauzy 30s

nadmuch na 40%

Przerwa podtrzymania 15 min

Praca w podtrzymaniu 15s

 

Zobaczę co będzie się działo i jak będzie dochodził do danej temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, mam problem z piecem stąporków 20 kw aqua duo a mianowicie po pierwszym rozpaleniu około 3 tygodnie temu piec wypalił na ustawieniach producenta 30 kg w około 12 godzin (tak podejrzewam bo rozpalony około 18 ej a rano o 7 było na piecu ok. 38 st) i jak na pierwszy raz to nie wiem czy dużo czy w miarę spalił ekogroszku. Ale w dniu wczorajszym chciałem ponownie rozpalić piec a na wyświetlaczu pojawił się napis czujnik podajn. uszkodzony.

co z tym zrobić, jutro zadzwonię do producenta ale chyba szybko coś w nim padło

czy ktoś jest w stanie pomóc mi w ustawieniu parametrów tego pieca?

pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze więcej informacji o tym co wyjąłeś z popielnika po tych 12 godzinach- możliwe że opał tylko przeleciał przez kocioł nadpalony ze względu na złe parametry

po drugie podaj te parametry

po trzecie - sprawdź czy podłączenie czujnika jest prawidłowe- moze jakiś kabelek poluzowany w sterowniku

po czwarte- sprawdź jak wygląda sam czujnik- możliwe choć mało prawdopodobne że się przegrzał ponad temperaturę krytyczną i wymaga wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z piecem stąporków 20 kw aqua duo a mianowicie po pierwszym rozpaleniu około 3 tygodnie temu piec wypalił na ustawieniach producenta 30 kg w około 12 godzin (tak podejrzewam bo rozpalony około 18 ej a rano o 7 było na piecu ok. 38 st) i jak na pierwszy raz to nie wiem czy dużo czy w miarę spalił ekogroszku. Ale w dniu wczorajszym chciałem ponownie rozpalić piec a na wyświetlaczu pojawił się napis czujnik podajn. uszkodzony.

co z tym zrobić, jutro zadzwonię do producenta ale chyba szybko coś w nim padło

czy ktoś jest w stanie pomóc mi w ustawieniu parametrów tego pieca?

pozdrawiam Piotrek

 

Jakim ekogroszkiem paliłeś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zadana 50C

CWU 50C

Chodzi podłogówka na 30C

Moje ustawienia pieca to:

Czas podawania 12s

Czas przerwy 30s

Siła nadmuchu 25% (zasłona otwarta na maxa)

Przerwa podtrzymania 15 min

Praca w podtrzymaniu 15s

 

Poniżej zdjęcia po spalaniu. Na jednym widać jak wentylator działa na drugim zaraz po wyłączeniu wentylatora.

Był zasypany po brzegi ok 120 Kg (od środy 17.09) ten popiół to jest wszystko co jest od 17.09 Moim zdaniem trochę duże spieki ma. w podajniku w Sobotę było jeszcze ok 30Kg paliwa, z 17.09 na 18.09 chodziło wszystko podłoga, grzejniki i CWU. 18.09 zakręciłem grzejniki ale pompa chodziła. 20.09 przestawiłem na tryb letni i Pompa CO nie chodzi. Działa Podłoga i CWU.

Jak dobije do zadanej to trzyma ok 30 - 40min, ale potem spada strasznie do 45C i aby dojść do zadanej trochę mu zajmuje.

 

Czy tak może spadać temperatura do 45C?

 

 

Proszę o opinię czy coś mam jeszcze zmienić

post-47787-0-07457500-1379926997_thumb.jpg

post-47787-0-13981100-1379927045_thumb.jpg

post-47787-0-24763800-1379927077_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słabe zdjęcia tego popiołu

nie widzę dokładnie - przydałoby się w lepszym świetle i lepsza ostrość- oczy już nie te u mnie

myślę też że masz za wysoko moc ustawioną. po osiągnięciu zadanej kocioł zbyt długo stoi i w tym czasie układ się wychładza

jeśli zapada się kopiec w podtrzymaniu to skróć przerwę podtrzymania o 5 minut i zobacz ile się poprawi, jeśli nadal za mało to skróć o kolejne 2-3 minuty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ok skrócę podtrzymanie o 5 min.

 

Teraz pytanie odnoście wentylatora w podtrzymaniu. Mianowicie jak długo ma działać??

Ustawione mam:

Czas 45s

przerwa 10 min. (siłą nadmuchu taka jak w pracy czyli 25%)

 

czy czasem nie za mało działa i dlatego są spieki i nie dopala

 

Dzisiaj Wieczorkiem dorzucę może nowe zdjęcia.

 

A piec spalił od 17 do Niedzieli 120 Kg nie wiem czy nie za dużo a chodziła tylko sama podłogówka i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja gdy pracowałem w dwustanie to starałem sie jak najmniej w podtrzymaniu dmuchać aby nie podnosić temperatury na kotle.

bez nadmuchu żar wstaje spokojnie po kilku godzinach w zależności od opału. można więc nie dmuchać wcale lub tylko kilka sekund przy podawaniu kolejnej dawki w podtrzymaniu. pisałeś że kopiec Ci w podtrzymaniu schodzi w dół- to też moze być efekt zbyt długiego lub zbyt częstego dmuchania.

wrzucaj zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.