Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem , Układ Zamkniety, Tylko Podłogówka, Naczynie Przeponowe


adkwapniewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pierwsze pytanie to czy ktoś jeszcze robi "gorące orurowanie" w kotłowni ocynkiem ? Czy tylko miedź i dlaczego ?

 

Za zaworem 3D/4D termostatycznym można dać "plastki" alpex`y ? Czy lepiej wyjechac do rodzielaczy rurami metalowymi ?

 

Proszę też o pomoc w doborze naczynia przeponowego do CO , jak się liczy pojemność podłogówki ?

 

objetość walca (pi*R*R*l) 3,14*0,016m*0,016m* 1140m = 3,14 * 0,000256m2 * 1140m = 0,91m3 a to ~ 910L

 

8% z 910L -> ~73L + pare litrów na resztę rurek (do rozdzielaczy itd)

 

Dobrze policzone ? Trzeba dać 100L czy 80L wystarczy ? Lepiej dać więcej czy nie ?

 

Proszę o porady

 

Uproszczony schemat instalacji (bez czujników temp itd.)

0ec2a2d4413b24dfm.jpg

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli stal to czarna. Ocynk jest droższy i traci antykorozyjne właściwości w wysokich temperaturach. Dodatkowo może nie być obojętny chemicznie dla pozostałych elementów układu.

 

2. Do rozdzielaczy zawsze stal, miedź lub PP stabi.

 

3. Pojemność układu liczysz błędnie (pała z matematyki).

Najpierw musisz wiedzieć jakiego PEX-a użyjesz. Standardowo to 16/2, co należy "czytać": 16mm średnica zewnętrzna, 2mm grubości ścianki. Netto wychodzi więc średnica wewnętrzna 12mm, promień zaś to połowa średnicy: 6mm.

 

¶r2*L = 3,14 * (0,006m)2 *1140m = 0,12882 m3 = 128,82 l

 

Powinien cię zastanowić ten metr sześcienny wody w układzie...

 

4. Po co dwie pompy CO? Zawory zwrotne zawsze za pompami.

Co to za kocioł? Jeżeli na paliwo stałe, to jakie zabezpieczenia przed zagotowaniem?

Enigmatycznie połączone te powroty.

Tem 3D to jakie ma funkcje spełniać? Teraz to pilnuje temperatury na układ, nie chroni temp powrotu i niepotrzebnie zmniejsza temp na boiler. Generalnie źle wpięty, ale najpierw musimy wiedzieć co to za kocioł i czego oczekujesz od tego 3D.

 

Na forum roi się od schematów podobnych twojemu, a tu takiego "babola" wstawiłeś. Przyznaj się, że nie szukałeś dpowiedzi w podobnych tematach. <_<

 

P.S.

Jeżeli zależy ci na podziale układu na dwa niezależne obiegi parter/piętro, to zastanów się nad gotowymi zestawami pompowo mieszającymi do podłogówki. Całość zamkniesz w szafkach, które i tak musisz dla rozdzielaczy zastosować.

 

P.S. #2

Jak policzyłeś to zapotrzebowanie na PEX-a?

Edytowane przez kiminero
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ jest błędny. Co chcesz sterować tym zaworem, i gdzie zamontujesz czujnik? Jak chcesz grzać cwu gdy podgrzewacz podłaczony za 3D (jak temperatura na nim ma być ustawiona). Kocioł tez nie wiadomo jaki, i czy wogóle może pracować w układzie zamkniętym?

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i za sprostowanie :)

promień - średnica (wstyd) - poranne godziny bez kawy ;) Jakie powinno być naczynie do CO ?

 

Oczywiście CWU ma być pod 3D - za szybko przerysowywałem z painta :) (znowu brak kawy)

 

Zawór 3D term. ma mi zrobić odpowiednią temp dla podłogówki (ustaloną w projekcie podłogówki)

 

Kocioł z podajnikiem + ecoal + dbv, producent twierdzi że kocioł nie potrzebuje "ochrony powrotu" , dbv zamontowany przez producenta.

 

Pompy dwie ponieważ na piętrze, parterze i bojlerze jest czujnik temp T1,T1,T3 na obrazku, sterownik ecoal steruje pompami "parter" , "piętro", "cwu"

 

Temp w domu ma być wszędzie taka sama oprócz piwnicy(brak ogrzewania). Dałem dwie pompy żeby niezależnie sterować piętrem i parterem.

 

Zapotrzebowanie na ciepło 35-40W/m ~140m powierzchni ogrzewanej.

Mam policzone OZC dla domu i pętle podłogówki , potrzebuję teraz dobrać resztę :)

e6fb081e01d9ae5dmed.jpg

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie sterowanie? Zwykłe ON/OFF poszczególnych pomp?

Podłogówka ma sporą bezwładność i nie każdy sterownik sobie z tym radzi. E-coal'a nie znam za dobrze.

 

3D musi mieć odpowiedni przepływ do obsługi całości. Myślałeś o gotowych zestawach mieszających?

 

Gdzieś mi dzwoni, że e-coal ma obligatoryjną pompę mieszającą. Byćmoże brak wymogu ochrony powrotu związany jest z małą pojemnością wodną kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor - dzięki :)

 

@kiminero

 

ecoala odpalałem na razie na "sucho", więc ciężko mi powiedzieć ale pewnie tak ON/OFF , ecoal monitoruje też temp. spalin,podajnika ,powrotu, CO i zewnętrzną (pogodówka)

Układ "wodny" chciałbym maksymalnie uprościć żeby potem za 5lat wiedzieć co gdzie i jak :) (moja branża jest bardziej "elektryczna" z hard/soft warem nie mam problemów z "wodą" duże ;)

Dlatego wolałbym rozdzielacze z przepływomierzami+zawory do regulacji ręczne (wyregulowac przepływy , korekta i zapomnieć) , pompy i inne "dziady" w kotłowni z zaworami umożliwiającymi bezproblemową wymianę uszkodzonego elementu (np pompy) itd.

Gdybyś miał jakieś sugestie to jestem otwarty :)

 

Potrzebuję gotowca : jJaki zawór 3D term (jak "duży") żeby działał . Czy może jednak lepiej 4D (ale też znowu jaki żeby działał ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.