Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Stoję przed wyborem odpowiedniego pieca do kotłowni. Mój problem jednak polega na tym, że mam pewne ograniczenia co do wyboru, podyktowane wymiarami kotłowni.
Prowizoryczne przedstawienie:

komino.jpg

Jak widać wymiary to: 1,20 m x 2,70 m a komin znajduje się w tylnej części kotłowni na lewej ścianie.

W takim usytuowaniu żaden piec z podajnikiem prawym/lewym mi nie pasuje, gdyż ustawiając piec w zdłuż będę mieć problem z otwieraniem drzwiczek i swobodnym dojściem do np. czyszczenia. Utawiając na szerokość piec wejdzie na styk i będzie problem np. z wymianą ślimaka.

W tym przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest piec z zasobnikiem usytuowanym z tyły i najlepiej z wyjściem do komina u góry pieca. Tu niestety wybór mam bardzo ograniczony.

W związku z powyższym bardzo proszę o jakąś podpowiedż, lub radę, co do wyboru pieca lub jakiegoś "złotego" rozwiązania osób bardziej znających się na tym temacie.

Powiem tak, chcę palić ekogroszkiem i/lub miałem zastępczo drewnem. Dobrze, by piec miał tradycyjną komorę do spalania okresowego innych paliw.

Znalazłem takie modele z zasobnikiem tylnym:

- SAS ECO (tłokowy)
- TAURUS GAUR DUO (tłokowy)
- LAZAR MULTICOMFORT (tłokowy)
- STALMARK tłokowy - nie pamiętam jaki model
- KRZACZEK SKP 3D (ślimakowy)
- DEFRO AKM UNI (ślimakowy)

Przynam, że gdybym miał inną kotłownie to pewnie skusiłbym się na KLIMOSZ'a, gdyż zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie na wystawce, ale niestety nie uda mi się go wcisnąć.

Czym więcej czytam tym robię się głupszy niż byłem.

Tu pojawia się kolejny dylemat a mianowicie wybór podajnika. Szukałem różnych info w sieci, dzwoniłem z poradami do różnych sprzedaców, ale jednoznacznej odpowiedzi nikt nie udzieli niestety. Mimo wszystko większa przewaga polecanego podajnika to mimo wszystko ślimakowy. Podawane powody to to, że przede wszystkim ślimakowy jest łatwiej wyregulować niż tłokowy (to właśnie chyba najbardziej boję się w tłokowym) i to, że mniej podobno kopci. Inna podawana zaleta ślimaka to możliwość dokładniejszego ustawienia podawania paliwa.

Postanowiłem poszukać pomocy u WAS. Każda sugestia i porada mile widziana ponieważ zawsze to może wnieść coś nowego.

Będę bardzo wdzięczny.

Proszę nie reklamować tu żadnych pieców niewiadomego producenta a tym bardziej takich, które nie spełniają wymogów obarczonych wymiarami kotłowni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, jak bym swoją kotłownie widział ;)

powiem tak : z tego towarzystwa najlepszy multikomfort lazara

ślimaki tu raczej nie przejdą, bo nawet rynny, czy retorty z zasobnikiem z tyłu muszą mieć miejsce do wyjecia slimaka. Ponoś sztokera da się rozebrać wyjmując ślimak przez drzwiczki.

Nie wiem jak w innych tłokach, ale lazara można bez problemu zdemontować z boku, palnik jest jak by doczepiony do kotła.

Czopuch, jest odkręcany i możesz go sam zamontować w trzech płaszczyznach, z lewej, z prawej lub od góry.

Pytanie najważniejsze: co bedziesz nim grzał, bo tłoki to rzczej moce powyżej 20 kW. Taka moc to mnie więcej na 400m? nowego ocieplonego budynku, lub 200m? starego nie ocieplonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia do ogrzania to około 220 m2. Do tego zbiornik na wodę c.w.u i podłogówka. Dom jest w miarę dosyć dobrze ocieplony.

Są modele gdzie moce mają 22-23 a dalej 29-31 kW (brak mocy pośrednich). Z racji tego, że nie ma pośredniego to musiałby być piec ten większy, by wszystko dogrzać i mieć troszkę zapasu.

 

Przyznam, że bardzo obawiam się podajników tłokowych (czy słusznie, nie wiem?).

 

Dlaczego najlepszy z wymienionego towarzystwa to Lazar? Tylko dlatego, że istnieje możliwość łatwego demontarzu?

 

Swoją drogą to przy takiej długości kotłowni demotnarz ślimaka nie powinien robić większego problemu, gdyż zostanie jeszcze sporo miejsca do jego wyjęcia więc ślimakowe podajniki wchodzą jak najbardziej w grę, nawet w przypadku najdłuższego z modeli jakim jest Defro AKM DUO, gdzie długość to 1,80m a wymagana odległość od ściany (w celu serwisowania ślimaka) wystarczy w granicach około 0,6m.

 

Tak więc oba systemy podawania paliwa będą dla mnie dostępne.

 

Proszę, powiedzcie, czy słusznie upieram się przy podajniku ślimakowym?

Przypomnę, że najbardziej obawiam się trudności w ustawieniach jak i w przypadku tłoka, brak możliwości ustawienia minimalnych potrzebnych/możliwych dawek.

 

Swoją drogą ciekawe jak to jest ze spalaniem i sprawnością.

Każdy podaje inne spalanie i sprawność cieplną.

Czy są to wartości, którymi trzeba się mocno sugerować??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego najlepszy?

Bo ma najlepszy palnik i najlepszy sterownik.

Moc jakiej potrzebujesz to 12-15 kW.

Czytałem różne opinie, że Defro mimo wszystko jest lepszy od Lazara, ale być może masz rację. Z racji mojego braku wiedzy niestety nie mogę zaprzeczyć ani potwierdzić.

W naszym kraju niestety na pięciu wypowiadających się osób jest przynajmniej sześć opinii...

 

Przepraszam, ale co do podanej przez Ciebie mocy (12-15kW), jaką potrzebuję, to chyba się mylisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby moja wiedza była wystarczająca to pewnie nie musiałbym tu szukać porady.

 

Ja nie twierdzę, że się mylisz tylko grzecznie zapytałem, czy oby jesteś pewien swojej porady, a moje pytanie nie było bezpodstawne.

W większości specyfikacji podanych przy danych piecach są informacje co do mocy i powierzchni domu, jaką dany piec ogrzeje.

W żadnej specyfikacji nie znalazłem, by do 220m2 z c.w.u. i podłogówką wystarczył piec 12-15kW.

Do tego wszystkiego, prawie każdy sprzedawca, którego pytałem (a było ich przynajmniej 6) twierdził, że do moich potrzeb, moc pieca 22kW może nie wystarczyć.

Stąd też wywnioskowałem, że pewnie sie mylisz.

 

Dziwne skąd biorą się tak bardzo różne opinie? Ale ok, moc nie jest tematem mojego szukania pomocy, więc nie będę tego dalej drążył. Jedno jest pewne, że z pewnością dokładniej zbadam temat pieca, jaki mi wystarczy na takie metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości specyfikacji podanych przy danych piecach są informacje co do mocy i powierzchni domu, jaką dany piec ogrzeje.

W żadnej specyfikacji nie znalazłem, by do 220m2 z c.w.u. i podłogówką wystarczył piec 12-15kW.

 

Stąd też wywnioskowałem, że pewnie sie mylisz.

 

Dziwne skąd biorą się tak bardzo różne opinie? Ale ok, moc nie jest tematem mojego szukania pomocy, więc nie będę tego dalej drążył. Jedno jest pewne, że z pewnością dokładniej zbadam temat pieca, jaki mi wystarczy na takie metry.

Słabo szukałeś kolego

W specyfikacji na przykładzie najprostszego kotła do ogrzewania ciągłego . To strona producenta i on to wymyślił , chyba z palca tego nie wyssał , to wszystko można policzyć .

http://www.zebiec.pl...tradycyjna/kwkd

A tu to samo dla podajnika

http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kp

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz projektowane zapotrzebowanie na ciepło?

czy po zakończeniu budowy robiłeś OZC?

czy ten budynek był już przynajmniej jedną zimę czymś ogrzewany?

Teraz sprawdzałem w papierach i jest opisane, że piec 18kW, z tym, że nie była uwzględniona podłogówka w projekcie.

Dom ma już 8 lat, więc nie jeden sezon grzewczy za nim, tylko od nowości jest piec olejowy - dlatego chcemy go wymienić.

Poszedłem sprawdzić obecny piec, jest to Viessmann Calorond 055, tylko nie bardzo wiem jakiej mocy, ale z opisów wynika, że 22kW.

 

Cichewicz Futura eko 21kW z górnym wyprowadzeniem spalin i podajnikiem z lewej strony powinien się zmieścić, trochę duża moc.

Moim zdaniem jest potrzebny kocioł z czopuchem do góry.

Pozdr.

Obawiam się, że żaden piec z podajnikiem lewym czy prawym nie będzie pasował a samo wyjście do komina u góry za wiele nie pomoże. Owszem, zmieszczę taki piec, ale obsługa będzie praktycznie niemożliwa. Cichewicz niestety nie ma pieców z podajnikiem tylnym.

 

Przed chwilką dzwoniłem do Zębca, gdyż mają model z podajnikiem z tyłu, a mianowicie model Neptun. Ten model występuje tylko jako moce 14 i 20 kW. Przedstawiłem metry jakie mniej więcej ocieplenie itp. itd. - powiedziano, że ta 20 będzie za mała.

Być może Pan nie był kompetentny ponieważ prosił żebym zadzwonił rano do przedstawiciela.

 

Uff przyznam, że namieszaliście mi w głowach z tą mocą.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000l to jakieś 19500 kWh/rok od tego ok 3000 kWh na CWU zostaje 16500 kWh / 200 dni roboczych :) mamy 82,5 kWh na dobę / 24h = 3,43 kWh / h znaczy po ludzku 3,5 kW. Z taką mocą średnio przeciętnie pracował twój kocioł. Jako, że za ostatni sezon średnia temperatura wyniosła ok 0C, to przy - 20 twoje potrzeby wzrosną do magicznych 7 kW.

3500 / 220 / 22 = 0,72 W/m2K - w miarę ocieplony lepiej tu pasuje, niż dobrze ocieplony :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.