Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Defro Optima Plus Czy Biawar Optimax


kulmar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mój problem z wybraniem pieca okazał się bardziej złożony niż to opisywałem w poprzednim poście.

Okazało się, że dolna krawędź trójnika jest na wysokości 100 cm do posadzki. Zatem w grę wchodzą tylko kotły zasypowe niskie.

Biawar to producent z tej samej wsi :-) Defro ma na pewno lepszą reklamę i chyba lepszy wymiennik. Celuję w moce ok 21 - 24 kW.

Ceny tych kotłów są praktycznie te same.

 

Cytuję poprzedni post określający parametry domu:

"Dom parterowy z poddaszem użytkowym. W sumie do ogrzanie 180 m2 (w tym garaż z jednym małym grzejnikiem) o średniej wysokości 2,6 m.

Dla zapewnienia jakiejkolwiek akumulacji ciepła większość parteru oprócz grzejników będzie miło ogrzewanie podłogowe (60 m2).

Kocioł ma również ogrzewać wodę użytkową 160l.

Ocieplenie to wełna o współczynniku lambda = 0,035 (14 cm w konstrukcji + 8 cm elewacji). Strop 20 cm, dach na razie 18 cm (na pewno coś dołożę).

Komin systemowe o wysokości 7,5 m, średnica 20 cm.

W większą część roku będę palić drewnem, w zimę węglem."

Czy jest wogóle sens interesowania sie tymi konstrukcjami? Czy może zlecić przerobienie komina.

 

Z góry dzięki za jakiekolwiek informację.

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komina bym nie ruszał można bardzo łatwo popsuć , raczej poszukał bym coś innego nawet niższego żeby ewentualnie podnieść kocioł a nie ruszać komina . Swoją drogą moc w jaką celujesz to dużo za dużo na Twoje potrzeby . Masz ciepły dom do ogrzewania ciągłego a w takim przypadku moc pieca nie musi być tak duża . Do drewna wybrał bym najmniejszego warmeta od kostrzewy , czopuch 70cm do środka od podstawy kotła . Przy 14KW minimum kotła będziesz miał w okolicach 4-5 Kw a to Ci powinno wystarczyć przy ciągłym ogrzewaniu .

Edytowane przez mac65
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ze względu na główne paliwo jakie będziesz stosował wymieniłem mniejszy kocioł aby to paliwo mogło się spalać a nie czekać na dostęp powietrza bo to nic dobrego dla kotła ani komina nie przynosi . Jeżeli kocioł będzie za duży zbyt szybko nagrzeje instalację i budynek a sterowanie będzie musiało (jakie by nie było)odciąć dopływ powietrza do spalania i w tym momencie zazwyczaj pojawiają się problemy z produkcją kleistej , czarnej a na dodatek palnej mazi która oblepia kocioł a co gorsza komin .

Aby tego uniknąć tak trzeba dobrać moc kotła ,żeby minimalna moc z jaką może pracować kocioł nie była większa niż odbiór ciepła przez budynek co zagwarantuje że kocioł będzie pracował cały czas bez przestojów .

Czy mocy nie będzie za mało w duże mrozy ? tego bym się akurat nie obawiał skoro zostawiasz sobie w zapasie bardziej kaloryczne paliwo .Dodatkowo jest jeszcze jeden sposób zwiększenia mocy dolniaka ale tego żeśmy jeszcze do końca nie przedyskutowali .

Przydało by się dokładnie przeliczyć zapotrzebowanie na ciepło takiego budynku jak Twój ale na prawde jest znikome , może nawet ten kocioł 14 kw być za duży do ciągłego ogrzewania .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie Biawar 12 przy swoich gabarytach powinien być dobry ale ta głębokość komory 32cm , wychodzi że metrówki drzewa trzeba ciąć na 4 <_< No i ten wymiennik , b.blisko do komina .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.