Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co+Cwu+Podłogówka A Ochrona Powrotu


cziko82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie wszystkich forumowych kolegów i koleżanki.Narysowałem schemat odręcznie przedstawiający sytuację w kotłowni(tz instalacja już wykonana) pozostaje montaż nowego pieca i zaworu 4d proszę o sprawdzenie czy jest poprawny?jakieś sugestie i zmiany proponujecie?nadchodzi czas aby podłączyć nowy nabytek bo zimno na polu (dworze,zewnątrz) się zaczyna robić.

post-3102-0-51997000-1349783849_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mamy podobny problem a mianowicie ochrona powrotu ja miałem stary piec na układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym podpiętym na zasilaniu kotła wodą z wodociągów zazwyczaj na dole kotła 1/2 cala jeżeli chodzi o zaistniałą sytuację to teraz mam piec wymieniony jakieś 1,5 miesiąca temu nowy piec to hef -hef przerobiłem układ z zamkniętego na otwarty i zamontowałem zawór 4d zdjęcia możesz zobaczyć na temacie sokuł sdg zaczętego przez emusa wyjście z pieca mam 6/4cala a zawór zamontowałem 5/4 i działa bez zarzutu resztę napiszę wieczorem bo obecnie nie za bardzo mogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnej oceny? wszyscy na wczasach??

Witaj proponował bym wstawienie bardziej czytelnego schematu może naszkicuj coś w Paincie , zaznacz odpowiednie średnice rur , wielkość zaworu 4d średnicę obiegu kotłowego , wyjście z pieca itp:) tak wiem w innym poście pisałeś na różne inne tematy związane z instalacją ,ale tu jest również ważne opisane obecnego schematu

z pewnością na bardziej czytelnym schemacie każdy się wypowie w miarę możliwości

jak dobrze pamiętam kolega vernal doradzał że podłączenie podłogówki na zaworze RTL to za mało powinna być pompka .

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam już jestem

a więc obieg cwu mam przed zaworem zawór odcinający filtr ,pompa ,zawór zwrotny klapowy żeby ciepła woda ze zbiornika nie uciekała .Ale wytłumacz mi po co zawór zwrotny na obiegu c.o .Jeżeli chodzi o ochronę powrotu to nie wiem za bardzo jak sam zawór 4d ma to uczynić ponieważ utrzymując na kotle 60oC a zawór otwarto 50/50 to na powrocie uzyskuję jakieś max 35o niestety nie palę jeszcze systemem ciągłym tylko przepalam możliwe że jeżeli podniosę temp kotła do np.75-80o i zacznę palić 24 na dobę i instalacja będzie na tyle żeby na powrocie z c.o będzie trochę wyższa temp to może wtedy na powrocie w obiegu kotłowym będzie trochę więcej .jest wyjście uruchomienie pompy cwu w tryb równoległy czyli pompa c.o i cwu pracują ciągle wtedy np na wyjściu z kotła mam np60 st a na powrocie 57-58 i wtedy gra ale jest jedno ale ja bynajmniej mam starą pompę która mi leżała niestety jest za mocna i muszę ją tłumić i na najniższym biegu pobiera 43W mnożąc to razy 24 godziny to niecały kilowat razy 30 dni to prawie 30 kW i niepotrzebna praca pompy to znaczy potrzebna ale tylko dla ochrony powrotu mając sterownik np.krypton cwu którego sobie zamówiłem dzisiaj sterownik uwłacza pompę cwu a kiedy woda w bojlerze uzyska określoną temp wyłącza pompę i załącza ją dopiero gdy temp wody w zbiorniku spadnie o histerezę a więc ochrona powrotu raz działa raz nie .czy może ktoś ma jakiś inny sposób na zapewnienie ochrony powrotu ,dodam tylko że w dtr-ce kotła temp powrotu powinna wynosić min.45st.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam już jestem

.Ale wytłumacz mi po co zawór zwrotny na obiegu c.o .

 

pozdrawiam

Witam aby podczas pracy pompy c.w.u nie pobierał (nie podkradała pompa wody z układu c.o.) a odpowiadając ci na temat odpowiedniej temper. powrotu przy zastosowanym 4d poczytaj ostatnie posty .

http://forum.info-og...4d/page__st__80

 

co koledzy sądzą o tym zastosowaniu ,które posiadają taki zawór

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj sterownik włacza pompę cwu a kiedy woda w bojlerze uzyska określoną temp wyłącza pompę i załącza ją dopiero gdy temp wody w zbiorniku spadnie o histerezę a więc ochrona powrotu raz działa raz nie .czy może ktoś ma jakiś inny sposób na zapewnienie ochrony powrotu ,dodam tylko że w dtr-ce kotła temp powrotu powinna wynosić min.45st.

pozdrawiam

u mnie obecnie również podobnie pracuje instalacja podczas włączenia na sterowniku priorytet bojlera najpierw nagrzewa zasobnik następnie c.o ,ale podczas jej pracy . mam różnicę między zasilaniem ,a powrotem to max 10 st. nie posiadam zaworu 4 D i aby wyjść możliwością podniesienia temper. powrotu przy zastosowanym zaworze 4 D to podałem ci link a w skrócie zamontować kolejną pompę .

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czyli nic innego jak to co mam czyli pompa cwu bo jeżeli mam montować pompę kotłową która ma mi utrzymać temp powrotu to wolę pompę cwu która dość co zrobi to samo co pompa kotłowa to jeszcze do tego nagrzeje mi wodę w cwu a różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem to ok 2st .

A jeżeli chodzi o ten zawór zwrotny to jakim cudem pompa cwu ma zabrać wodę pompie c.o jeżeli takowa też pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli będą pracować obie równo to nie , u mnie tylko dwie równo się załączają jeśli temp. na kotle jest za wysoka i sterownik włącza obie , a jak będzie pracować tylko c.w.u to woda z c.o .będzie się pod mieszana z tą z c.w.u jak już wspomniałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znalazłem ładny schemat na stronie http://www.defro.pl/...-ogrzewania.pdf strona 33 układ zamnięty .Pytanie mam czy zawory różnicowe zastosować jak na tym schemacie? tz podłączony przed zaworem 4d ? i czy na powrcocie też dawać zawór różnicowy czy spotkał się ktoś z takim montażem??

post-3102-0-41456300-1349935181_thumb.jpg

Edytowane przez cziko82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w sklepie w którym zakupiłem kocioł sprzedawca wspominał o takim rozwiązaniu z powodu układu zamkniętego a dokładnie w razie awarii zaworu 4d a raczej siłownika który nim steruje albo w razie braku prądu w momencie gdy zawór jest przymknięty .W takim przypadku ciśnienie ma możliwość ujść na grzejniki siłą grawitacji a gdyby nie to to mogło by być bum chyba że masz wężownicę schładzającą przy kotle zawór bezpieczeństwa i odpowiednią przeponę.jest jeszcze jeden mankament w lato przy ogrzewaniu cwu może ci uchodzić trochę ciepła do c.o ponieważ na tym schemacie niema możliwości odcięcia tego układu z powodu tego właśnie obejścia z zaworem różnicowym ,oczywiście pompa cwu powinna zamknąć ten zawór różnicowy ale wszystko zależy od pompy i instalacji .W instalacji otwartej niema tego problemu gdyż kocioł jest zabezpieczony zbiornikiem przelewowym .A z ciekawostek to ja mam zamiar w przyszłym roku też założyć podłogówkę jedną nitkę w łazience ale bez zaworów 3d czy termostatycznych tylko po prostu przez powrót z grzejnika znajomy tak ma i działa bezproblemowo .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie nie bede montował jak na schemacie defro bo kupiłem piec z węzownicą schładzającą, będę miał naczynko przeponowe no i zawór bezpieczeństwa i letem czasem cwu się podgrzeje piecem a nie grzałką elektryczną. Mam kolejne pytanie zawór 4d kupiłłem 5/4 i taki będę montował wyjscie z pieca jest 6/4 gdzie zrobić zwężenie przy samym 4d i obwód kotłowy zrobić 6/4 czy przy piecu odrazu zrobić na 5/4 ?? ??

 

proszę też o ocenę mojego schematu narysowanego odrecznie myślę że jest czytelny bo jest legenda rysuneczki zawórów itp. a rozmieszczenie rozdziału instalacji jest zgodne z rzeczywistośćią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ja wyjście z pieca mam też 6/4 i zwężenie zrobiłem zaraz przy piecu ,zawór mam 5/4 esbe i działa bez zarzutu .

Jeżeli chodzi o schemat to na pewno za pompą c.o jeżeli chcesz montować zawór zwrotny to zanim nie potrzebujesz zaworu kulowego ponieważ zawór zwrotny działa też jako odcinający przynajmniej u mnie na obiegu cwu na c.o nie mam i do końca nie wiem czy podczas pracy ze sterownikiem który zamówiłem nie będzie zaciągał wody z c.o ,ale raczej nie bo chcę załączyć pompy równolegle dla ochrony powrotu bo to już sprawdziłem i działa tylko pompa cwu musi pracować cały czas nawet jak będzie nagrzane cwu.

nie wiem ale wydaje mi się że na powrocie z grzejników nie musisz montować zaworu kulowego a bynajmniej nie wiem po co chcesz go tam montować napisz to może zrozumiem .nie piszesz jaka instalacja i jakie średnice ale ta podłogówka z jednej nitki grzejnik i dwie podłogówki

nie za bardzo chyba że się mylę to niech mnie ktoś poprawi ,ja osobiście zrobiłbym na powrocie z grzejników ale to moje zdanie wiem że działa ale zawsze znajdzie się jakieś ale dopiero jak zrobię i będzie działać to mogę napisać że na pewno działa .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośie zaworu kulowego zamotnuję go bo po jego zamkniecu bedę mógł cośrobić przy piecu np odrecić bez spuszczania całej wody z instalacji, na powrcocie to samo ,odnośnie średnic rur to mam rury stalowe 6/4 i to jest redukowane na miedź już w kierunku grzejników , zarówno rury stalowe jak i miedźiane są zamontowane pod pewnym spadkiem w piwnicy.Odnośnie tej podłogówki to właśnie też mam dylemat bo przy starym piecu nie grzała prawidłowo i teraz jest możliwość przerobienia przy okazji przerubek przy podłączaniu nowego pieca, ze wazględu na małą powierzchnię podłogówki to zostawił bym ją na RTL ach , tylko gdzie się wpiąć z zasilanem tych podłogówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zawór 4d działa jak odcinający możesz nim odciąć cały układ c.o za nim a piec rozkręcać bo i tak na zaworze 4d musisz mieć dane jakieś śrubunki to zrób to tak żeby w razie czego szło rozkręcić bez spuszczania wody na zamkniętym 4d.

podłogówkę raczej zrób na osobnej nitce albo dwóch znajomy właśnie teraz przerabia w piwnicy instalację z montowaniem 4d i miedzią problem ma taki że każdy pion idzie w innym kierunku rozwiązał to tak obieg kotłowy 6/4 zawór 4d 6/4 zasilanie z zaworem różnicowym 6/4 +obejście na pompę wiadomo 1' a za tym zrobione rozgałęzienie z 6/4 na 5 pionów a każdy pion z rury miedź 28mm i z powrotem ma tak samo czyli pompa zasilająca zasila jednocześnie 5 pionów z można tak rzec rozdzielacza i wydaje mi się że jeżeli nie chcesz przez powrót grzejnika to takie rozwiązanie będzie najlepsze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam prace montażowe trwają.Dziś podejżewam że ostatni dzień , spawanie cięcie skręcanie itp. oczywiście wg schematu tego ostatniego co odręcznie narysowałem. Rury stalowe spawane tlenem , itp zasilanie do cwu rurą 1 cal przy 4d 5/4 ale robione przejscia z 6/4 i 2 cale Jeszcze zostało osadzić czopucha i drzwiczki rewizyjne przy podłodze bo nie miałem i myśle że w sobotę będę piec odpalał.Wczoraj też wylałem na komin zapiołem odważnik 2kg i 2 szotki i na sznurku komin poczyściłem troszkę efektem była zasyfiona kotłownia bo po starym piecu była dziura w ścianie i cała sadza wyleciała no cóż zdaża się posprzątałem około 20litrowe wiaderko sadzy było bo komin nie był czyszczony od 11 lat .Ja już będzie wszytko zrobione zrobię zdjęcia.Ja by mi coś nie grzało bo obawiam się o podłogówke to bedę na forum pisał temat.Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.Jerzy Z

Edytowane przez cziko82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w piecu palę już.4d na dzień dzisiejszy sprawdza cię znakomicie.Mam 1 termometr fabryczny w piecu pokazuje 70 , termometr na kolektorku zasilająym tarczowy aksjalny pokazuje 65, termometr cyfrowy gdzie czujnik jest podłączony zaraz przed 4 d wylot zasilania z pieca pokazuje 71 a tremometr aksjalny tarczowy zamontowany na powrocie za 4d pokazuje około 66 , wszytsko realizowane w pozyjcji 4d w połowie czyli pozycja 5 . Termometry tarczowe mam na fufkach wpalanych w rurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.