Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory Słoneczne + Powietrzna Pompa Ciepła Do Wspomagania Solarów (C.w.u.)


eMCe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zajmuję się instalacją systemów solarnych i pojawił się mały problem. Od początku. Chodzi o obiekt sali weselnej w której ciepłą woda wykorzystywana jest w kuchni (wesela zwykle powyżej 100 osóB) oraz jest jest 7 pokoi które są zajęte tylko od czasu do czasu. Ciepła przygotowywana była dotychczas w zasobniku Elektromet 500dm3 zasilanym piecem stałopalnym na miał który w sezonie zimowym służy też na cele grzewcze. Piec pracował na okrągło przez cały rok, poza sezonem grzewczym wiadomo - do c.w.u. Instalacja solarna, zgodnie z informacjami od inwestora, składająca się z 8 kolektorów słonecznych Hewalex KS2000TLP AC i dodatkowym zbiornikiem 500dm3 została zainstalowana z myślą o zastąpieniu kotła w sezonie letnim. Schemat instalacji przedstawiam poniżej, całość pracuje bardzo dobrze. I teraz w czym rzecz: wesela odbywają się w piątki i soboty, rzadko jest to poniżej 100 osób. Po wyłączeniu kotła, przez cały tydzień mamy ciepłą wodę z kolektorów. Służy ona do różnego rodzaju przygotowań. Natomiast w piątek, podczas trwania wesela, ok godziny 2 w nocy okazało się że wody zabrakło - dopiero później dowiedziałem się, że tam nikt z obsługi kuchni nie patrzy czy kran jest zakręcony czy nie. To ile tej wody brakuje dowiem się niedługo gdyż zakładam wodomierz na ciepłą wodę. I teraz, uznałem że najlepszym pomysłem będzie dołożenie powietrznej pompy ciepła do uzupełniania braków w ciepłej wodzie. Pompa będzie miała pracować i wspomagać solary poza okresem grzewczym. Wychodzę do Was z pytaniem, czy jest to dobry wybór, jaką pompę zastosować i jak najlepiej podłączyć? Dołączam uproszczony schemat instalacji. Jakby pojawiły się wątpliwości pytać śmiało.

 

pozdrawiam!

Karol

post-43361-0-09704500-1347910305_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne sytuacje każdy odkreca ciepła wode do oporu a temp reguluje zimną a gorąca leci całą rorą w kanał Bywało tak że 500l wody 1 gość potrafił mi spuścić w kanał zabezpieczyłem się w np sposób w kazdej bateri zamontowałem dysze gazową ktora ogranicza pobór wody i teraz po odkręceniu ciepłej wody woda nie leci na maxa tylko wmiarę pomału dodając zimnej leci mocno ale zużycie ciepłej spadło mi o połowe :blink: no chyba że ktoś bedzie godzine spuszczał non stop ale nikt tak długo niekorzysta 2 sposób to mam zrobione w automacie przez termostat i przekaznik w 1 ze zbiorników [ostatni na wyjściu ustawione na tem najniższą tzn 35C w takiej wodzie też idzie się umyć i wykompać Działa to tak że jak czujnik stwierdzi że ciepłej wody już niema spadnie poniżej tych 35C to załącza się grzałka elektryczna [ 4sztuki po 1000w] i mam ciepłą wode awaryjnie podgrzaną. Wbrew pozorom nie zauważyłem wzrostu poboru prądu dzięki tym dyszom w bateriach działo to bardzo rzadko bo wody mi starcza z pozostałych zrudeł czyli solar następnie nocna taryf a nakoncu dzienne taryfa Wniosek ostatecznie mozna się zabezpieczyć prądem i dysze w bateriach Oczywiste wszędzie sitka oszczędne i rozpylacze w umywalkach A w twojej sytuacji pc i dodatkowy zbiornik w szereg Bo wydaje mi się że masz za mało tej ciepłej wody na takie imprezy! <_< ja w sumie mam jakieć ok 550l na ok 15-18 osób na tyle mi starcza na 3 dni wszyscy się kąpią jak nie ma słońca ale awaryjnie grzeje dzienne taryfą wiec woda ciepła nigdy mi się nie kończy

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiwiedź, przemyślę to co mi napisałeś. Czyli najkepiej PC, dodatkowy zbiornik w szereg mówisz?

musimy jednak pomyśleć nad podłączeniem jej do instalacji która jest teraz bo nie mam niestety miejsca na dodatkowy zbiornik, nawet mały. Możecie podpowiedzieć jak najlepiej ją podłączyć? Do środkowego (cyrkulacji) - zasilanie i dolnego króćca wody - powrót w zbiorniku końcowym? I na jakim poziomie umieścić czujnik?

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jednak nad dodatkowym zbiornikiem bo naprawde na dużo gości to masz za malo tej wody a zbiornik można zamontować nawet w kuchni pod sufitem zawsze się znajdzie miejsce 2 rorki pexa i po kłopocie Ten zbiornik np mozna uruchamiać tylko na duże imprezy jako awaryjne zabezpieczenie imprez [ dużych] mozesz go dać nawet daleko od zrudeł np w piwnicy nie koniecznie w kotłowni Ja jak nie miałem dysz w bateriach to 2 osoby potrafiły mi oprużnić zbiornik 250l w 1 wieczór a co dopiero w twoim przypadku . 7 pokoi co naj mniej 2 os to jest 14 osob a co dopiero kuchnia impreza na 100 os Tej wody to masz jak na lekarstwo !!!!! a niech jeszcze ktoś zostawi np taki nabżdąkany gość odkręcony kurek ? Ja sam i moi domownicy jesteśmy uczuleni na sygnał lecącej wody i jak zadługo to trwa to chodzimy i sprawdzamy Ja np bym tej pompy ciepła nie inwestował bo 1 najwięcej interes się kręci latem i jesień wiosna zimą mniej zainwestował bym raczej w więcej solarów i dodatkowy zbiornik z nocną taryfą zrobiony tajak pisałem i w szereg zimą i tak się pali w kotle więc szkoda kasy na pompe ciepła pompa ciepła bierze coś tam prądu mając nocną taryfe mam taniej . Pompa ciepła troche mi się gryzie z solarami Nie mając nic wtedy bym się ładował w albo pc albo solar do wyboru skoro masz solar powiekszył bym go + zbiornik Przy takiej imprezie to drzwi od kibla non stop się nie zamykają wiec wody idzie ful PS skasował bym tą nitke która omija zb solara bo pomniejsza ilość wody o 1 zb powinno iść po kolei solar pierwszy po co ta omijanka i pompka? jak idzie na na solarze to przez te omijanke tracisz 1 zbiornik tj 500l w plecy ale niech inni się też wypowiedzą

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam instalacja mogła być wykonana trochę inaczej i być bardziej efektywna jednak mamy juz stan jaki mamy i nie zawsze była by sensowna gruntowna przebudowa.

Trochę tez mało konkretnych danych odnośnie wykorzystania ciepłej wody w rozkładzie tygodnia ( jest wesele wiadomo potrzeba dużą ilość ciepłej wody, jak jednak wygląda wykorzystanie tej wody w tygodniu, bo sądzę iż w tym okresie znacząca część energii jest niestety tracona, a wielkość magazynowanej energii ze względu na wielkość zbiorników jest mała w stosunku do produkowanej energii przez układ solar.

Ta nitka to taki kompromis stosowany przez wielu aby wymienić energiię ze zbiornika ogrzewanego przez układ solar w przypadku braku poboru wody ( wtedy zbiornik 2 może mieć wysoką temperaturę a jako iż poboru wody nie ma nie przemieszcza się ona do zbiornika pierwszego ), Niestety rozwiązanie też mające wiele mankamentów.

A czy istnieją jakieś inne nośniki energii np. gaz?

Na pewno warto zająć się też ograniczeniem przepływów poprzez odbiorniki ciepłej wody do wielkości niezbędnych ( bo często przepływy na poszczególnych odbiornikach są niepotrzebnie duże co powoduje zwiększone zużycie wody, bo nietety przyzwyczajenia ludzi są takie iz odkeca się kran na full.

Czy baterie zastosowane w obiekcie to baterie mieszające czy standardowe ( dwu kurkowe ) bo to tez ma znaczący wpływ na zużycie ciepłej wody ( na bateri mieszającej w praktyce ludzie mieszają sobie wode do wymaganej temperatury i przepływu, brzy bateriach standardowych to odkręca się ciepłą wode, leci za ciepła do odkręca się zimną bez zmniejszenia ilości ciepłej a to też nasza energiia tracona )

Również w układzie wyjścia ciepłej wody nie zastosowano układu ograniczającego temperaturę ( tak bynajmniej widać na schemacie ), warto było by zastosować ogranicznik temperatury który spowoduje iż na krany nie gonimy niepotrzebnie zbyt wysokiej temperatury która musimy regulować dopuszczaniem zimnej wody, a zwiększy to znacząco wydajność systemu pod względem wydatku ciepłej wody.

Edytowane przez tomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest restauracja.

Nikt tu nie będzie wody oszczędzał, tak się tam po prostu pracuje. Raz jest Jaśka raz Fela.

Inwestora też to za bardzo nie interesuje.

Tu trzeba po prostu zrobić dodatkowe źródło ciepła.

Pompa ciepła będzie ok - wpiąć ją równolegle do kotła na paliwo stałe i tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ten drugi zbiornik ma tylko 500l pojemności, 8 kolektorów przez 2-3 dni naładuje bez problemu oba zasobniki o poj 1,500l do temp 70-80C, na wyjściu obowiązkowy zawór mieszający np na 50C i będzie dobrze.

Kolega pisze że nie ma miejsca na dod zbiornik ale wymiana na wyższy o poj 1000l nie zajmie dużo więcej miejsca niż 500l.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o oszczędzanie wody ale o racjonalne gospodarowanie.

Oszczędzać racjonalnie można wszędzie o ile nie jest to oszczędzanie na warunkach wpływających na wydajna prace pracowników.

Fela w domu na pewno oszczędza bo to jej pieniądze ale mentalność penie pozostała u gdzie indziej to już na to nie patrzy ale jak nie umie w pracy do od tego jest pracodawca ( inwestor aby jej tego nauczyć ).

Nie znam inwestora który prowadząc biznes, nie dba o swoje koszty i swój zysk ( tak to było chyba w państwówce ) a nie w prywatnej restauracji. Nie spotkałem restauratora czy hotelarza który nie patrzy na to, wiec chyba to nie te czasy.

Co do rozwiązania sposoby zagwarantowania energii to na pewno, kwestia rozwiązania tylko jak najlepiej.

Napewno też znając rozkład zużycia ciepłej wody można by się zastanowić nad optymalnym magazynem dla układu solar bo 1000 l. wygląda troche mało.

Edytowane przez tomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale solar łąduje tylko 1 zbiornik 500 l a ten 2 to jest omijany tak wynika z tego schematu :( Tam ma zapętlenie i nie wiadomo jak to jest tam sterowane tym zapętleniem ale mi mo wszystko z mojego doświadczenia powiem że ta ilość wody na taki interes to tyle co na lekarstwo

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fela w domu na pewno oszczędza bo to jej pieniądze ale mentalność penie pozostała u gdzie indziej to już na to nie patrzy ale jak nie umie w pracy do od tego jest pracodawca ( inwestor aby jej tego nauczyć ).

Zapewniam Cię, że Fela w domu nie oszczędza wody a w pracy tym bardziej.

To wszystko poza tym racja, co piszesz, ale nie taki tu jest problem.

Inwestor chce mieć ciepłą wodę zawsze.

A zwłaszcza na wesele.

Specyfika pracy takiej restauracji jest tak zróżnicowana, że nie ma tu miejsca na jednorodnym układ solarny, który spełni oczekiwania właściciela.

Żadne oszczędzanie też tu nic nie da.

Po prostu jak znowu braknie ciepłej wody na weselu, to inwestor bez żalu pożegna naszego instalatora (chyba że rodzina :lol: ).

Potrzebna jest redundancja źródeł.

Wygodnych źródeł, a kasa jest mniej ważna, liczy się raczej ekonomia użytkowania.

A nie krany, mieszadła itd, to jest teraz nieważne, przy okazji kolega pewnie zrobi...

Dlatego tak, pompa ciepła na lato, dobrze kolega wykombinował.

 

Jak tym sterować?

Podpiąć się do najwyższej (ostatniej) wężownicy i niech pilnuje temp. 45C (albo innej potrzebnej).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oszczędzania wody przez Felę to widocznie mamy inne doświadczenia.

Nawet na wsiach zabitych dechami już się rozmawia ile kto płaci za ogrzewanie czy wodę, sam mieszkam na wsi, więc nie jest to tak jak dawno temu, kupowało się węgiel i nikt o ty nie myślał iż można by taniej grzać dom.

Od tego powinien być instalator aby zagwarantować optymalne rozwiązanie pod względem kosztów inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych aby zawsze gwarantowało odpowiednią maksymalna ilość ciepłej wody.

Sporo obracam się w branży restauracji czy hotelów i jeszcze nie spotkałem się z inwestorem na etapie projektowania aby ważne dla nie go było tylko to iż goście są zadowolenie a nie ważne koszty przygotowania ciepłej wody.

Nawet na ilości wody do spłukania w hotelach zaczyna się oszczędzać, wiec tym bardziej na ciepłej.

A tak już w kwestii dobrego instalatora to jego wiedza powinna pokazać inwestorowi iż czasem warto w coś zainwestować coś zmodernizować mimo iż to będzie więcej kosztować a nie podejście masz to będzie dobrze o koszty twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tylko:

1. W domu rachunki płaci, sprawdza i dyskutuje o nich Felek. A Fela i wszystkie dzieci leją wodę na potęgę, jak Felek nie widzi.

Felę osobiście to wali, bo myśli o tym co stanie się w następnym odcinku M jak miłość, a dzieciom na wsi (w mieście też nierzadko) nadal poświęca się za mało czasu, więc niby kto miałby im to wytłumaczyć? Pani w szkole?

Musiałbyś to być Ty...

2. Instalacja nie jest na etapie projektu, dawno już skończona i działa poprawnie.

Remont jest gorszy od budowy, każdy to wie a inwestor najlepiej.

Pytanie - czy musi dołożyć źródło na lato czy nie?

Ja wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dzieci to faktycznie cięzko je kontrolować ale z czasem mozna nauczyć, ale co do Feli to jest sprawdona metoda, "lejesz tyle wody że co dwa miesiące mogłabys sobie kupić za to lacki" :) skutkuje w 100%.

A to czy musiśz dołozyć źródło na lato to też własnie kwestia ekonomi kosztów, jakie źródło, ile można wyciągnąc energii jeszcze z kolektorów, i czy nie taniej było by rozpalić piwć na paliwo stałe w okresie wesela, to są własnie elementy które trzeba przemysleć na etapie nastepnej inwestycji.

Koszty inwestycji, koszty ewntualnej modernizacji, koszty tego co jest i to da odpowiedź co można zrobić optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poszedł już w solary to poszedł bym dalej w nie, dołożył bym przede wszystkim ze 2 ,,okienka'' i conaj mniej zbiornik 500l to minimum a 1000l ok Ewentualnie na wesela jak by solary nie wyrobiły A napewno by wyrobiły bo przez cały tydzień to te 1000 l by zagrzały ,solary idą za friko a pompa ciągnie z licznika jak by pompa c. była za fri to co innego On pisze że braknie wody nie na codzień tylko na imprezie !!!!! nic nie stoi przeciw odpaleniu kotła raz czy dwa x jak np zbliża się impreza .Podstawa to zbiornik- zapas wody a tu ztym cinko! Fakt że zarabia i wrzuci w koszty ale niestety każdy czy zarabia czy nie tnie koszty!!!Co ztego że zarobi jak koszty go zetną więc tym bardziej trzeba ciąć

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziwie bo; postodawca pisze że zajmuje się solarami a chce oddać klijenta konkurencji- PC powinien ciągnąć to dalej w kierunku solarów. Ja na miejscu inwestora w tym momencie bym się zastanowił co to za wykonawca ktury oddaje sam w ręce konkurencji-PC :unsure:

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, trochę czasu mnie nie było, już odpowiadam i piszę.

 

Na wyjściu CWU jest mieszacz termostatyczny, zapomniałem tego zawrzeć na schemacie, ustawiony na minimalną temperaturę komfortu wody. Co do dokładniejszego zużycia -tydzień temu założyłem wodomierz na samą ciepłą wodę i niedługo będę miał dane ile wody jest zużywane podczas weekendu - co 24 godziny odczyt. Pompka PP na schemacie służy do mieszania wody gdy zbiornik solarny osiągnie temperaturę wyższą niż zbiornik końcowy - pieca i wyłącza się gdy temperatury się wyrównają. Jest tam termostat różnicowy. Ma to na celu ogrzewanie obu zbiorników przez solary nawet gdy jest mniejsze zyżycie w tygodniu i ogrzewanie jednego zbiornika - tak jak było przed solarami - w sezonie grzewczym. Woda zawsze ze zbiornika solarnego płynie do zbiornika kotłowego. Tak jak mówię, z inwestorem było uzgodnione że te 1000l będzie ok, a tymczasem - ok 2 w nocy - brakło. PC oczywiście będę zakładał ja, nie oddaję tego konkurencji absolutnie. Do tej pory jest taka sytuacja właśnie, że inwestor musi na weselę odpalić kocioł a to nie może mieć miejsca. Układ ma poza sezonem grzewczym być całkowicie bezobsługowy i być zapewniona ciepła woda. Dlatego pompa ciepła. A jak podłączona i jaka? Właśnie w tym celu głównie napisałem na forum. Na pewno pompa na ostatnim zbiorniku żeby jak najdłużej korzystać z darmowej wody. Czy do wężownicy, tak jak Vernal mówi czy na króćce do wody (pompa Hewalex)?

 

pozdrawiam!

eMCe Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku to tylko przeanalizować właśnie rozkład zużycia c.w.u. i zastanowienie się czy nie zwiększyć ewentualnie pojemności magazynu energii na szczytowe rozbiory jeśli występuje nadmiar energii z układu solar w tygodniu, a potem zastanowienie się jak uzupełnić braki.

Dokładne dane odnośnie zużycia wody w poszczególnych okresach to jak najbardziej naświetli, więc warto opomiarować układ i poznać faktyczne zużycia w danych dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.