Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tymczasowa Przeróbka C.o - Bojler Daleko Od Pieca


varun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Potrzebuję pomocy kogoś doświadczonego w ocenie pewnego rozwiąznia. Na początku krótka historia: W chwili obecnej ciepła woda użytkowa w moim mieszkaniu w kamienicy pochodzi z piecyka gazowego Junkers. Przy okazji remontu łazienki i przeróbek instalacji wodno-kanalizacyjnej, hydraulik podsunął pomysł montażu bojlera do istniejącej instalacji C.O. by zimową porą po odcięciu Junkersa zaworami, cieszyć się ciepłą wodą ogrzaną niższym kosztem. Wyprowadzenia wody do bojlera zostały już przygotowane przygotowane na przyszłość.

 

Cała instalacja C.O zrobiona dawno, dawno temu metodami chałupniczymi działała na grawitacji. Grzejniki żeliwne, żeberkowe, grube rury, odpowiednie ich nachylenia itp. Wszystko działało jak należy.

 

Dwa lata temu rozszczelnił się piec (po 15 latach!). W chwili obecnej zainstalowany jest piec na paliwo stałe OGNIOWO S6WC o mocy 17kW (mieszkanie 100 m^2 powierzchni, wysokie, nieocieplone ale wstawione nowe okna - piec daje radę) (http://www.ogniwobie...m.pl/kotly/s6wc) dołożona została też pompa obiegowa wody Weberman TYP 25-40-180 (http://www.ferro.pl/...2900-0201W.html) oraz miarkownik ciągu. Piec C.O znajduje się w piwnicy, ja mieszkam na parterze. Piec ogrzewa tylko moje mieszkanie.

 

We wszystkich nowych instalacjach, bojler montowany jest zaraz przy piecu C.O z wykorzystaniem wszelakich zaworów 3D, 4D itp. U mnie tego nie będzie. Ja, jako że to byłoby jedynie rozwiązanie tymczasowe do momentu montażu nowej instalacji (za kilka lat - i pewnie wszystko w miedzi) chciałbym zamontować bojler w mieszkaniu podpinając go do grzejnika w małej spiżarce. Tak się też składa, że w tej spiżarce musi być zamontowany zbiornik wyrównawczy który wcześniej znajdował się w łazience i bardzo ją szpecił.

 

Przejdźmy do meritum sprawy:

Czy rozwiązanie przedstawione na poniższym rysunku ma rację bytu?

Jaka musi być różnica wysokości pomiędzy zbiornikiem wyrównawczym a najwyższym punktem bojlera? Dodam że bojler nie został jeszcze zakupiony. Istnieje też ewentualna możliwość umiejscowienia bojlera gdzieś przy podłodze, ale wolałbym nad głową przy suficie.

Jaką pojemność bojlera wybrać na 3 osobową rodzinę? Posiadam zmywarkę, ciepła woda wykorzystywana byłaby jedynie do kąpieli (prysznic).

Czy pompa oraz piec zamontowane w piwnicy będą w stanie ogrzać wodę użytkową w bojlerze zamontowanym na parterze pod sufitem (mieszkanie 3m wysokości), w odległości mniej wiecej 9 metrów (rur) w lini prostej od pieca. Obawiam się że będę blisko wysokości granicznego podnoszenia pompy. Pompa obiegowa C.O podnosi do wysokości 3,8 m.

Jakie średnice rur zastosować (do bojlera, do zbiornika wyrównawczego)?

Czy można w ramach oszczędności materiału zastosować jedną rurę do zbiornika wyrównawczego i bojlera wstawiając w odpowiednim miejscu trójnik?

Bojler zamontowany będzie z zaworami na we/wy wody C.O. oraz wody użytkowej.

Czy to wszystko zadziała?

 

post-43344-0-40469500-1347895369_thumb.png

Edytowane przez varun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Najkrócej mówiąc - tak, można to wszystko tak zrobić.

 

Wysokość podnoszenia pompy nie ma nic wspólnego z wysokością instalacji (z dokładnością do pewnych niuansów podpięcia pompy na powrocie), tak, że się nie martw o pompę, będzie być może za mocna...

Jeśli pompę masz na zasilaniu, to zbiornik wystarczy dać 30cm na najwyższym punktem instalacji (bojlera), ale z kolei nie musisz bojlera tak wysoko wieszać.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Trochę źle napisałem z pośpiechu...

Można tak zrobić, jeżeli bojler będzie działał na grawitacji.

Jeśli ma on być pchany pompką, to do zbiornika trzeba osobną rurę.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można w ramach oszczędności materiału zastosować jedną rurę do zbiornika wyrównawczego i bojlera wstawiając w odpowiednim miejscu trójnik?

Ja osobiście już na takie coś bym nie poszedł , ale to tylko moje skromne zdanie :)

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.