Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.o. Proszę O Opinie, Weryfikacje


krzybara13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otrzymałem od was forumowiczów wiele cennych porad jak wykonać instalację c.o. zgodnie ze sztuką i bezpieczną. Na tej podstawie wykonałem schemat, tak to rozumiem i tak mam zamiar to wszystko poprowadzić i podłączyć. Mam też parę pytań, mianowicie, dlaczego nie mogę wykonać rury W/B o fi 22(nie podpierając się przepisami) skoro gwinty w zbiornikach mają 3/4" a jeden ze sprzedawców oferuje te małe zbiorniki z gwintami 1/2" ?

zastanawia mnie też to czy, gdyby w kotle wytworzyła się para to czy pójdzie pionowo do zbiornika wyrównawczego czy, zostanie razem z wodą zassana przez pompę zapowietrzając tym samym grzejniki? (dlatego do grzejników wsadziłem zaworki odpowietrzające automatyczne).

Dobierając rozmiary rur sugerowałem się zdaniem znajomego który uważa że skoro w układzie będzie tak mało wody to należy umożliwić wodzie jak najlżejszy przepływ a rury miedziane ładnie to ciepło oddadzą.

Zwróćcie uwagę na ten zawór termiczny przy bojlerze, zasadę działania opisałem przy rysunku, umiejscowiłem go tam ponieważ obawiałem się instalować go przed kotłem aby do rozgrzanego kotła nie wpuszczać zimnej wody, przechodząc przez wężownicę nieco się podgrzeje a i tak odbierze nadmiar ciepła i nie dopuści do zagotowania wody (zwłaszcza że ten obieg jest w miarę krótki, jak na rys.poniżej.

Aby odebrać temperaturę postanowiłem w pokojach zawiesić grzejniki KFA G500F składające się z 14 żeber, w przedpokoiku 5 żeber a w łazience nie duża ale w miarę praktyczna drabinka. W kuchni nie montuję nic bo jest połączona z pokojem i po trzech ścianach będą prowadzone rury, zresztą jest malutka, jak całe mieszkanie - 30m2

Wszystkie zawory kulowe mam zamiar kupić firmy FERRO, tych z castoramy nie chcę bo same pękają(wiem z doświadczenia)

Kocioł i bojler są w piwnicy, reszta nad stropem.

Obejrzyjcie proszę mój schemat i sprawdźcie dokładnie czy czegoś nie pominąłem, edytujcie rysunek, proponujcie rozwiązania.

Ja takiego schematu nie mogłem nigdzie znaleźć, teraz mam nadzieję że nie jeden z niego skorzysta.

pozdrawiam wszystkich

krzybara13

post-32113-0-86893400-1347803777_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat poprawny.

Ciekawy pomysł z tą "rurą sygnalizacyjną". Twoja wersja sygnalizuje fakt przelania naczynia, a nie obecności wody w naczyniu. Można i tak. Odpada hydrometr.

Brakuje jednak odpowietrzenia NW. Wpinanie przelewu w kanalizę to też ryzyko napływu gazów kanalizacyjnych do wnętrza naczynia.

 

Pytanie o przekrój RB sam wielokrotnie zadawałem i odpowiedzi nikt mi nie udzielił. Za to przepisami podpierał się każdy. Jak dowiesz się dlaczego dla kotła 40 KW i twojego 7KW norma nakazuje taką samą fi 25 RB, to daj znać. Naczynia z przyłączami mniejszymi niż 25 to też zagadka związana chyba z niewiedzą lub ignorancją.

 

RB nie ma za zadanie przeciwdziałać zapowietrzeniu grzejników, tylko dbać o odbiór wzrastającego ciśnienia na kotle. Dlatego grzejniki w układzie dolnego rozprowadzenia mogą się zapowietrzyć. Najlepiej nie redukować wyjścia z kotła przed trójnikiem na pompę. Jak na kotle 2", to taki trójnik zamontuj. Im wolniejszy przepływ na tym trójniku, tym więcej pary odpłynie w kierunku naczynia.

 

Pomysł z zaworem termicznym popieram, chociaż do układu otwartego nie jest wymagany.

 

Poprawisz parametry dużych grzejników jeżeli podepniesz je krzyżowo (po przekątnej).

 

Pompa "80" o ile dobrze widzę. Za duuuuża. No i masakrycznie dużo prądu będzie pobierać. Przelicz czy nie warto kupić jednak "40", gdzie bieg pierwszy (spokojnie wystarczy) to 20-30 W poboru w zależności od producenta. Duża pompa to też duży przepływ i proporcjonalnie duże szumy na instalacji.

 

Dodałbym jeszcze zawór bezpieczeństwa jeśli naczynie w nieogrzewanym pomieszczeniu oraz zawór funkcji LATO (grzanie tylko boilera, chociaż w tak małej instalacji można też zamykać grzejniki indywidualnie).

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

1.Kto jest właścicielem budynku?

2.Czy masz zgodę właściciela na wykonanie instalacji i kotłowni?

3.Cz masz zamiar zrobić to zgodnie z prawem?

 

Jak chcesz zrobić to zgodnie z prawem to musisz zrobić to tak: cytat z prywatnej korespondencji.

Użytkownik xxxxx dnia 25 styczeń 2011 - 14:05 napisał

 

Witam jesli chodzi o kwesie prawna to budynek jest w 100% wlasnoscia miasta . Procedury jakie musialem wykonac to ; 1 zgoda miasta na wyburzenie piecy w zamian za wykonanie ogrzewania C.O .2 Opinia kominiarska dotyczaca miejsca zainstalowania pieca oraz wybranie szybu kominowego. Nastepnie okazalo sie zeby miec odbior kominiarski musze miec zgode z wydzialu urbanistyki na budowe Co gdyz naruszalem czesci wspolne jakimi jest moja podloga do kotlowni . Zeby otrzymac zgode z wydzialu urbanistyki musialem wykonac projekt ktory kosztowal mnie 800zl . zrobiony wraz z rzutem kamienicy i mieszkania . Poczym otrzymalem zgode na budowe CO zgodnie z projektem . Nastepnie odbior kominiarza wraz z wentylacja pomieszczen .Nie spodziewalem sie ze az tyle procedor mnie czeka i dodatkowych kosztow ale na szczescie mam wszystko za soba.

pozd.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtry będą w poziomie.

Mieszkanie jest moje a blok wspólnoty czyli wolna amerykanka ale stawiam na bezpieczeństwo z uwagi że najczęściej w piecu będzie palić żona i aby zaoszczędzić jej stresu montuję zawór termiczny.

Grzejniki podepnę krzyżowo, w ten sposób szybciej odprowadzę ciepło z czynnika grzewczego, tak?

Pompa faktycznie trochę zaduuuża ale z falownikiem więc obroty ładnie sobie dobiorę a przy minimum 40W pociągnie.

Naczynie będzie w kuchni pod sufitem, nie ma szans zamarznąć i dlatego zaworu nie wstawiam.

JESZCZE JAKIEŚ UWAGI?

ACHA, zrezygnuję z ostatniego grzejnika tego w przedpokoiku a dołożę po jeszcze jednym żeberku w pokojach czyli po 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.!!!

A nie lepiej 2taryfa i piece z dynamicznym rozładowaniem?

1. możesz kupić używane z 2-letnią gwarancją w cenie 50%nowego.Całość włącznie z opłaą przyłacza będzie niższa niż to twoje ogrzewanie.

2.Będziesz miał ogrzewanie zrobione zgodnie z prawem.

Na tak małe mieszkanie koszty wcale nie będą duże.

Co do tej wolnoamerykanki to "dobry" sąsiad który ma ogrzewanie elektryczne, lub gazowe a nadepniesz mu na odcisk, napisze donos do prokuratury i masz chłopie prz......ne

pozdr.henryk1953

sory- nie doczytałem że masz już kocioł.

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej,bojler elektryczny,grzejniki elektryczne,pozostałe urządzenia na drogiej pierwszej taryfie,a grzejniki z dynamicznym też tanie nie są,ten temat wałkowałem w tamtym roku i stanęło na centralnym, poza tym mam już wszystko poza rurami, ale dzięki za radę.

patrzcie na schemat, szukajcie błędów albo lepszych rozwiązań.

Pytanie: jak zapobiec wychładzaniu wody użytkowej gdy piec stygnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem naczynie wzbiorcze 20L. to 30% całości wody w układzie, nie będzie za małe.

 

Jakie

średnice przyłączy masz w naczyniu wzbiorczym 1 cal ? jeśli nie to wymień , ja zakupiłem z mniejszymi , ale po głębszym zainteresowaniu i wnikaniem w temat zadzwoniłem i poprosiłem o wymianę i nie było żadnego problemu :)

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.