Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa Kotła Najlepszy Najnowszy Super


kociołsam

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie Robie sam i projekt i wykonanie ; Jakie propozycje. Ponieważ moj morze się za chwile skończyc ma ze 20 lat Musze coś zaprojektować wykonać jestem otwarty na propozycje.

Warunek taki że jest żmijka pcha towar od fi 0 do 80 mm wsio co się rusze i nie rusza Kwestia podajnika nie podlega dyskusji bo mam i gra wiec podawanie absolutnie odpada chodzi o kocioł . Będe robił na zapas mam czas chyba że mi stary zrobi psikusa i zrobi ,,kupe'' Ma być extra ekonomiczny nie mylić z ekologiczny!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widze że wszyscy tylko kupujecie gotowce sam nikt nie robi?a jak robi to nie chce oddać pomysłu za darmo? No cóż chodzi mi po głowie tekie cóś grubość blach ; środek 6mm zew 4 mm wszystkie ramki -p;askownik 10mm

 

Sam piszesz https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12883-gaz-czy-groszek/page__st__60 że masz super kocioł, w innym poście że czyścisz go raz na 5 lat

 

Jeśli sam gaz to jest netto a brutto to chybay razem nie ? chybaże brutto to netto O kurna sie zamotałem :o PS nie 8 a 6 -7 zależy od zimy . Pisałem że w tych obliczeniach się gubicie i o ściane je jak ci morze wyjść sprawność 105 % zastanów się toż to perpetum mobile!!!!!!!!! dolicz 10% na komin to masz 115 % to jaki ten gaz cudny daj go troche bo w rurach taki nie idzie. Takich kotłów w sprzedaży niema chyba że gaz ci się cudnie mnoży jakoś Płomiennicowe a te tp lipa i macie racje że ich sprawność morze być 50%Pisałem że moj kocioł wspulnie był zaprojektowany przez praktykującego majstra produkującego różne kotły przez 40lat sam go wykonałem i wiem że jego sprawność jest wysoka Pisałem o tym muj kocioł jest zupełnie innej konstrukcji - tylnopłaszczowy a ioch sprawność jest o wiele większa od przeciętnych , W sumie miałem kila kotłów i wiem co mówie między innymi kamino - żeliwna lipa płomiennicówki, górnego spalani itd W tym roku kupiłem węgiel niby 24 kcal za 610 zł taniej jak w zeszłym mam w piwnicy i wiem ile zapłace za ciepło a gaz jest po 2 a będzie po 2,40 morze? wieć znowu + dla węgla!

 

Kolego trochę konsekwencji, możliwe że czasem dopada cię "filipińska gorączka" ;) i sam nie pamiętasz co pisałeś 2-3 tygodnie wcześniej - tu wszystko jest pamiętane, teraz ty pochwal się tym tylnopłaszczyznowym kotłem super ekonomicznym, nie brudzącym się i "nie wymagającym czyszczenia komina" - to z dzisiejszego postu o częstotliwości czyszczenia komina

 

Chociaż każdy z nas ma swój rozum, czasem pisanie takich rzeczy - może innych w kompleksy wpędzić :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zdanie jako użytkownika jest takie

jak chcesz robić już samemu to zrób z poziomymi a nie pionowymi kanałami, pod pierwszym z nich podwieś duży deflektror , do tego w kazdy z kanałów zapakuj zawirowywacze. będzie to łatwiejsze w czyszczeniu - wszystko od przodu i powinno mieć przyzwoitą sprawność przy okazji.

nie wiem jakiej powierzchni budynek chcesz tym grzać??? trzeba by oczywiście(zakładam że o tym pamiętasz) wziąc pod uwagę powierzchnię grzewczą żeby nie była zbyt duża- wtedy zamiast super kotła będziesz miał kopciucha z mizerną sprawnością

 

 

post-32729-0-63976100-1347865329_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w starym pionowe a miałem kiedyś poziome i powiem ci jedno że w poziomych musiałem czyścić co sobote i byłem jak diaboł brudny a w pionowych wcale nie czyszcze. Dodałem jeszcze 1 dodatkowy płaszcz aby wydłużyć droge spalin oraz obniżyłem czopuch aby spaliny wychodziły z kotła w strefie zimniejszej Co do wielkości to będe robił tak o 1/3 mniejszy od starego . Stary sięsprawdza ale zapotrzebowanie na ciepło się zmniejszyło bo domki zostały docieplone i wymienione grzejniki żeliwa na alu

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem pod swoim katem bo wiem ile się muszę na szarpać najpierw z górną wyczystką a potem z boczną

chyba że zrobisz taki patent jak jest w OE+- tam jest wyczystka zrobiona w komorze wymiennika - zasłania ją tylna ściana popielnika, najpierw opróżniasz kanały pionowe, wszystko spada na dół, wtedy wyciagasz szufladę popielnika i wygarniasz wszystko do przodu- moim zdaniem udany kompromis pomiędzy kanałami a sposobem czyszczenia.

Pytanie jeszcze jaki Ty tam chcesz palnik uskładac do tego żeby Ci spalał opał do 80mm średnicy???

potrzebna spora przestrzeń dla żaru przy takiej frakcji. nie będzie kłopotów na małej mocy ze spiekaniem???

albo w drugą stronę czy palnik nie będzie zbyt duży???

wiem coś o za dużym palniku- mam u siebie bestię 40KW w 19KW wymienniku.

chociaz podejrzewam że Ty już taki palnik złożyłeś

widzę też na rysunku 2 górne wyczystki

pomyśl nad zrobieniem jednej dużej. mniej odkręcania a przez większy otwór łatwiej wyczyścić całość

i domyślam się że ten skośny kanał będzie "wodny" uważam że jeśli już ma być to go zrób poziomo jako przedłużenie pierwszego pionowego

a niżej powieś deflektor nad palnikiem

on pierwszy rozbije strugę spalin i spowoduje jej przyspieszenie, potem ta półka spowoduje zmianę kierunku i kolejne przyspieszenie, dalej juz tak samo.

 

post-32729-0-64754100-1347898011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol sambor widze że ty coś masz do mnie ! Nic twoje posty nie wnoszą ciekawego Więc ci bardzo dziękuje i powstrzymaj się od swoich komentarzy .............. Jak ci coś nie pasuje to omijaj dużym kołem moje tematy a wogóle wszystko to co jest związane z moją osobą .........Właśnie tak wymyśliłem że ta półka wodna ma być skośna a to dlatego że jak będzie pozioma to na niej syf będzie się zbierał a ma działać właśnie jako deflektor Druga sprawa to ma to działać jako miejsce do palenia np drewna gazet itp Musze mieć taką spalarnie bo wiosną i jesienią czasami przepalam.W starym mam zrobione prowizorycznie taki ruszt działa to ale się co jakiś czas spala a jak będzie wodny to mysle że się nie spali Palnik zostaje ten co mam. Kocioł ma być jako na wymiane mojego starego stary ma ponad 20lat i niewiadomo jak długo pociągnie. A niechce kupować tych marketówek co teraz robią

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś na temat napisać, to wyrażę zdanie o nowym robionym kotle.

Uważam, że nie ma najmniejszego sensu wymyślanie czegoś innego niż masz obecnie.

Według fundamentalnej zasady:

Lepsze wrogiem dobrego.

Masz dobry kocioł a chcesz mieć lepszy (czyli niedobry)?

Dobrze tam kolega pisał, żebyś najwyżej narysował jak ten obecny wygląda, to może jeszcze ktoś zrobi sobie dobry kocioł [może nie najlepszy ale za to dobry].

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol sambor widze że ty coś masz do mnie ! Nic twoje posty nie wnoszą ciekawego Więc ci bardzo dziękuje i powstrzymaj się od swoich komentarzy .............. Jak ci coś nie pasuje to omijaj dużym kołem moje tematy a wogóle wszystko to co jest związane z moją osobą ......

 

O Cholibka, przepraszam.

Ale jak chcesz coś konstruktywnego to masz: skośna półka robiąca jednocześnie za deflektor będzie mocno narażona na obciążenie cieplne i może szybciej , pomimo wody chłodzącej , się przepalić,

Normalny deflektor w kotle z podajnikiem to 2-3 cm stali lub żeliwa i też ulega przepaleniu.

Proponuję dodatkową wymienną blachę, wsuwaną pod skośną półkę.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nieprawda bo jeśliby tak było to kazdy kocioł by się przepalił Jak jest woda to woda chłodzi Nawet reaktotry atomowe są chłodzone wodą Czajnik z cieniutkiej blach z woda mu nic niejest ajak suchy to masz racje.Nawet ruszta żeliwne się spalają a wodne już nie . A profilaktycznie mozna zrobiś ją z grubszej blachy Właśnie mato robić za deflektor ale chłodzony wodą Dlaczego np nie idzie spawać jak jest woda ? Bo woda schładza i nie ma szans pospawania ajak sie spuści wode o to wtedy tak Zru sobie test z palnikiem acetylenowym to się przekonasz jak to działa

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Dlaczego np nie idzie spawać jak jest woda ? Bo woda schładza i nie ma szans pospawania ,,,,

 

Kociołsam widzę, że powoli zaczynasz łapać o co w tym wszystkim chodzi.

To przemyśl sobie teraz na spokojnie, co się stanie jak na ten "Twój Deflektor" wpadnie płomień z palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wizja kotła jest właśnie taka że wszystkie płaszcze mają być pionowe wtedy nie ma roboty z czyszczeniem Wszystko spada na dół całe czyszczenie polega na tym że wybiera się z wyczystek i nic poza tym raz lub dwa razy do roku . wyjście czopucha musi być w strefie zimnej wody a nie gorącej Zaobserwowałem w moim starym kotle że woda na różnych wysokościach ma różne temperatury jak w bojlrze Może dlatego że kocioł mam naprawde wielki ale to działa Powrot zawsze miałem zimny i woda ta musi być skierowana w okolicach czopucha aby maxymalnie odebrać ciepło ze spalin. Jak robiłem pomiary temp wody to na wylocie miałem np 42C ale na powrocie to już tylko ok 22-25 C tak miałem Nie wiem jak będzie teraz bo jestem po wymianie grzejników na alu gdzie woda z 300l w żeliwnych spadła do 64l Sam jestem ciekawy Obecnie mam podzielony cały układ wodny na 2 części aby naraz nie grzało całości tylko pokolei na zmiane To też zmniejsza obciążenie Dlatego obecny kocioł ktory planuje będzie o 1/3 morze o 1/2 zobacze jeszcze narazie jestem w fazie projektu

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołsam widzę, że powoli zaczynasz łapać o co w tym wszystkim chodzi.

To przemyśl sobie teraz na spokojnie, co się stanie jak na ten "Twój Deflektor" wpadnie płomień z palnika.

a co ma się niby stać? To ty nie łapiesz że woda nie pozwala spawać i przepalać blachy Jaka jest max temp palnika retorty a jaka jest temp palnika acetylenowego Wiesz? poza tym płaszcz będzie jakieś 20-25 cm nad retortą i płomienie będą tylko lizać Blachy z wodą to nawet rakiem nie przepalisz Poza tym mam kumpla ktory 40lat robił kotły i aby zwiększyć powierzchnie kotła to dawał takie nawet 3 sztuk it yle że mniejsze I kotły jego chodzą do dziś niektóre A dawał je po to że jak ktoś sobie życzył mały gabarytowo kociołek [ mało miejsca] a potrzebował o większej wydajności Kiedyś zrobie fotke jak to wygląda bo u szwagra jest taki kosiołek ma już ze 20-25lat Są to kotły bardzo oszczędne spala 1,5 tony węgla i przyczepe drewna na chatke ok 70m2 nie ocieploną Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę na tym forum o problemie awaryjnego rusztu WODNEGO.

To działać będzie podobnie.

 

Jak chcesz kocioł z podajnikiem, to wielkiej filozofii nie ma.

Wyrzucić ten skos i w to miejsce zamontować deflektor wiszący.

Możesz też powyżej tego umieścić awaryjny ruszt, oczywiście bez wody, w końcu chyba nie od parady te górne drzwiczki tam są...

I WOLNEGO od płaszczy wodnych miejsca na wypalenie się ognia nie żałuj.

Niech się najpierw spali a potem te czyste spaliny puszczaj dalej na wymiennik.

 

Wysokość wyjścia z czopucha nie ma żadnego znaczenia, równie dobrze możesz zrobić jeszcze jeden kanał itd.

Rozmiar wymiennika, ilość półek itd dobiera się do mocy palnika a nie do maksymalnego odbioru ciepła ze spalin, bo dolna granica ich temperatury też istnieje!

 

Taki kocioł to superhiper nie będzie, bo i dlaczego miałby być, tu jest najważniejszy palnik, a o tym ani słowa nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morze i masz racje jest dodatkowa blacha i robota :( Ale w starym i tak pale na retorcie wkładam 2 druty i normalnie pale awaryjnie jak mam troche drewna i papiery do spalenia bo czasami mam takie aby nie wywalać do śmieci to je spalam Fakt że bardzo bardzo żadko i można to pominąć ten ruszt awaryjny szkoda roboty faktycznie Kocioł nie będzie jakiś tam hiper cud ale sprawność będzie napewno lepsza od tych z marketu a dziś to wiadomo jak robią szybko oszczędnie i tanio co do palnika to ten co mam ma ze 6 lat w zeszłym miesiącu robiłem przegląd i zero zużycia wiec nastepne 5-10 lat pobangla Mam zapasowe żmijki w razie co żmijki robione na zamowienie granulacja do 60mm podługowaty 10-20% 80mm bez problemu

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

i ja się wtrącę, koledzy dobrze chyba myślą najpierw spalić/dopalić a później odebrać, czyli komora ogniowa z deflektorem(ami) i później wąskimi kanałami/rurkami odebrać aby przepływ był szybki i zaburzony czyli skuteczna wymiana na odpowiednio długim odcinku kanałów wymiennika, przy jednostkowej produkcji można sobie pozwolić na ekstrawagancje, tylko trzeba trochę policzyć aby nie wyszedł jakiś ogromny kocioł

 

pozdrawiam RedEd

 

ps mi na 100m2 (brak ocieplenia, słabe okna) potrzeba ok2t węgla palone 24/24h i ok 250dni, myślę że można to pobić budując lepszą konstrukcje kotła (nie kupuje drewna)

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kociolsam

namazałem Ci na swoim rysunku to wszystko o czym koledzy ponizej ponownie napisali

przeczytaj jeszcze to zanim podejmiesz ostateczną decyzję:

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

 

jeśli chcesz palnik który masz przekładać a wymiennik zrobić o 1/3 mniejszy to może się okazać że będziesz miał tak jak ja ze swoim Brucerem

przemyśl dobrze również wielkość palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba wersja ostateczna zostały tylko wymiary Myśle że tu nie będzie nic do czyszczenia wszystko spada na dół jedynie wyczystki otworzyć czasami i samo spadnie do wiaderka nawet nie trzeba szufelki do wybierania myśle że będzie git

post-39699-0-69073900-1347980638_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz grzał cały czas to na pewno nie.

Jeżeli grzejesz tylko w sezonie zimowym t o daj w prowadnicach i po sezonie możesz je wyjmować a także podczas uszkodzenia wymienić.

Są na All... takie płyty szamotowe , ew producent jest w Gnieźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.