Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układanie Rur Do Podłogówki I Grzejników


polonus

Rekomendowane odpowiedzi

W całym domu będzie podłogówka ale awaryjnie chcę położyć rury z pexa do grzejników (gdyby okazały się kiedyś potrzebne) . Zastanawiam się jak to zrobić ekonomicznie tzn,żeby było jak najmniej odpadów. W podłodze będzie trzy warstwy styropianu po 5 cm i najłatwiej było by położyć rury w drugiej warstwie styropianu a potem przykryć wszystko trzecią warstwą i na to folia i rury od podłogówki . Zamierzam kupić krążki 200m pexala, prawdopodobnie z wiekszości pętli zostaną jakies kawałki i może to być nawet i 20 lub 30m. Te kawałki idealnie by się nadały właśnie do grzejników ale wtedy prowadzenie rur do grzejników będzie już utrudnione bo musiały by się krzyżować z rurami od podłogówki. może macie jakieś pomysły aby to racjonalnie wykorzystać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli styropian w warstwach to co najwyżej 2 warstwy - nikt nie układa 3 i więcej warstw ma to związek ze zgniotem styropianu w warstwach - dokładnie ten problem był opisywany na forum Muratora - tam szukaj.

Dajesz dwie warstwy, a rury do grzejników układasz w szarej otulinie, pod rurami od podłogówki( pierwsze).

PEX kup w odcinku jak najdłuższym - są po 500 -100m, jak dobrze zaplanujesz pętle to zostaną odcinki max po10m.

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

styropian mam juz kupiony wiec nie mam wyboru. w domu ktorym mieszkam obecnie tez kladłem styropian 3x5cm i jakoś po 10 latach nie ma zadnego problemu. ciekawe jak będę latał z taką pętla 500m ? przecież nie kupie rozwijaka do pętli do jednej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pożycz kołowrotek, może ktoś z twoich znajomych ma.

Ja pierwszy raz jak układałem zrobiłem z drewna kołowrotek, łożyskowany na plastiku ze starej miednicy w sumie z niego ułożyłem ponad 3km.

Krzyżak z kantówki, 4 duże śruby np M12 po 30cm, przez środek śruba lub gwóźdź, podstawa z desek lub kantówki -+ coś do poślizgu (kawałek twardego plastiku + smar i wszystko działa.

Oczywiście rozwijasz w poziomie.(oś kołowrotka jest w pionie).

Układanie przez toczenie nawet po 100m to dziecinada, dobra do samych grzejników i małych kawałków.

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja bym Ci pożyczył pająka , ale widzę że jesteś z daleka , spokojnie dasz radę odcinki 200 m i 100 m dłuższej pętli i tak nie ma co robić . Kolegę do pomocy i naprzód . Jaką rurę kupiłeś ,albo zamierzasz kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kołowrotka się nie plącze i nie trzeba nic odwracać.

Jeżeli jesteś z okolic W-wy to mam taki kołowrotek , reszta na priv.

Pex dużo nie waży - 500m ok 50kg ale jest nie wygodne w rozwijaniu, zwoje uciekają , plączą się i może dojść do załamania rury.

Ważnym elementem jest sprężyna do gięcia..

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.