Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Z Zaworem 4D I 3D, Podłogówka I Grzejniki, Proszę O Pomoc!


gapek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przepraszam że tak bez przywitania, ale sprawa jest nie cierpiąca zwłoki.

 

Wykańczamy właśnie dom kupiony w stanie deweloperskim. Zastaliśmy tam już częściowo zrobioną instalację CO i CWU. Wybraliśmy piec Heiztechnik Q Pellet Duo 15KW ze sterowaniem ecoMax 800, model P1. Mam problem z instalatorami, zaproponowali rozwiązanie które nie jest moim (laickim) zdaniem do końca prawidłowe. Poniżej rysunek obecnie tworzonej instalacji:

 

rozwizanie1.png

Zwróćcie proszę uwagę na to że za zaworem 4D jest podłączenie do zasobnika z wodą bieżącą... chyba tak nie powinno być. Do tego, podłogówka ma tylko pompę (14) i swój rozdzielacz (17). Mogę tam jeszcze podłączyć czujnik temp (15) ale nie wiem jaki to ma sens bez dodatkowego mieszacza 3D, bo piec jest w stanie obsługiwać dodatkowy mieszacz... niekoniecznie sam zestaw pompa + rozdzielacz.

 

Poczytałem trochę i według mojego rozumowania powinno to wyglądać co najmniej tak, co wy na to?

rozwizanieaktualne.png

 

Bardzo proszę o pomoc. Moi fachowcy coś nie koniecznie wiedzą jak zabrać się za montaż tego pieca.

 

Pozdrawiam

Gapek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i stało się, piec uruchomiony.

Teraz mam problem z zaworem 4D.

W przypadku ustawienia temp. zadanej pieca na 65 stopni i obiegu grzewczego (jak na rysunku, grzejniki + podłogówka) na 35 stopni (letnie kaloryfery, 18 stopni w domu) wszystko jest ok, zawór istawia się na 25% otwarcia. Powrót 52 ma wtedy 52 stopnie.

 

Kiedy podnoszę temperaturę na obieg grzewczy, np. na 45 stopni. Zawór zaczyna szaleć, albo zbyt szybko nagrzewa obieg, albo wychładza, w międzyczasie non- stop włącza się ochrona temp. powrotu, ustawiona na 42 stopnie (przy podglądzie spada do 34 stopni). Zawór pracuje cały czas od 24h.

 

CWU cały czas mam wyłączone.

 

Czy pompa kotłowa podnosząca temp. obiegu kotła rozwiążę ten problem, czy mam po prostu ustawić np. większą temp. na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego polecam zawór trójdrożny, z niezależnym obiegiem kotłowym. Można podnieść temperaturę na kotle do 75 st. C. a ochronę powrotu ustawić na 45 st. C. Wtedy powinno się poprawić.

 

No niestety mamy już zawór 4D, nie wiem co rozumiesz przez niezależny obieg kotłowy (wymiana ciepła z grzewczym przez wymiennik?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obieg co jest tylko dla c.o. , natomiast obieg kotłowy jest z dodatkową pompą , ze sterownikiem i chroni tylko powrót. każda z regulacji nie ma wpływu na drugą. W przypadku czterodrożnego niestety zmiana jednego parametru wpływa na drugi o czym miałeś okazję się przekonać.post-4692-0-79863700-1350300937_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

afriso arm 343

 

Zrobię zdjęcie i wstawię.

 

Jak zrobisz zdjęcie na zamkniętym obiegu CO , to zdejmij pokrętło z tego zaworu i też zrób zdjęcie pamiętając aby nie poruszyć głowicy zaworu . Zobaczymy czy masz dobrze ustawione wachadło w zaworze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się ustabilizować sprawę. Wystarczyło ustawić parametry modułu pieca kierującego sterownikiem. Zmiana zakresu proporcjonalności i stałej czasu całkowania dla siłownika na zaworze 4D rozwiązała sprawę. Temeratura utrzymywana idealnie, powrót mam 64 stopnie przy 70 stopni na piecu.

 

Dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.