Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płaszczem Wodnym + Gaz + C.w.u


nike007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

 

W chwili obecnej posiadam kocioł gazowy Vaillant 24kW kondensacyjny do ogrzewania domu + C.W.U [zasobnik 150l] ( 2 oddzielne obiegi grzewcze). Aktualnie chciałbym zamontować kominek z płaszczem wodnym 24KW. W związu z tym mam do Was kilka pytań:

 

1) Czy otwarte naczynie wzbiorcze musi być wpięte bezpośrednio do płaszcz kominka? Przy kominku nie posiadam instalacji wodnej ani kanalizacyjnej. W związku z tym chciałbym tylko przekuć się przez ścianę do kotłowni i poprowadzić 2 rurki miedziane (zasilanie + powrót) do wymiennika płytowego 30KW. Na tym obiegu ( w pomieszczeniu kotłowni) chciałbym zamontować naczynie wzbiorcze. Czy to jest poprawne. Jeśli tak to, w którym miejscu powinienem wstawić takowe naczynie: - na zasilaniu i powrocie, rownolegle na zasilaniu lub powrocie, czy jeszcze w innym miejscu?

 

2) Jaką średnicą wykonać ten obieg - 1'' (miedź fi 28) czy 3/4''?

 

3) Czy dopuszczanie wody do układu może być tylko przez naczynie wzbiorcze czy potrzebne jest jeszcze w innym miejscu?

 

4) Czy jest możliwość ogrzewania zasobnika C.W.U. z kominka (jakiś zawór trójdrożny, zawór zwrotny, ...)? Jeśli tak to proszę o schemat takiej instalacji.

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdr.

nike007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę problematyczne - kocioł na gaz pracuje w obiegu zamkniętym, połączyć go z kominkiem w układzie otwartym możesz za pomocą wymiennika.

Instalacja od kominka do NW musi być min 1" (28Cu), potem wymiennik z pompą i druga pompa za wymiennikiem wtedy masz cały układ spięty razem.

Za każdą pompą zawór zwrotny, zawór 3-drogowy nie jest potrzebny.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofertach producentów są kominki do układów zamkniętych. Trochę droższe ale problemów z odłączeniem jest zdecydowanie mniej, mniej pomp, brak wymiennika, przeponowe naczynie wzbiorcze zamiast otwartego, zawór bezpieczeństwa. Za to trzeba podłaczyć wężownicę schładzajacą, czyli trzeba doprowadzić do kominka zimną wodę. Częstym wymogiem producenta kominka w UZ jest ochrona powrotu, czyli montaż pompy mieszającej, lub zaworu 3D Największy problem do rozwiązania to sterowanie szczególnie obiegów podłogówki (sterowane pogodowo przez sterownik kotła gazowego nie zawsze chcą współpracować z komikiem chociaż są już sterowniki w których rozwiazano ten problem). Ale wybór należy do ciebie

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek niestety (albo stety) już mam - do układu otwartego. Nabazgrałem schemat podłączenia: http://apirnet2.nazwa.pl/co/schemat.pdf

 

Bardzo proszę fachowców o jego ocenę. Czy NW zawieszone na wysokości ok 1,2m nad kominkiem będzie wytwarzać wystarczające ciśnienie aby układ działał prawidłowo? Jakie duże naczynie powinienem zastosować.

 

 

Czy jest możliwość ogrzewania C.W.U przez kominek?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze na zasilaniu, Jak widzisz przełączanie z kotła gazowego na kominek?

NW w tym przypadku ok 10l.

Często schematy adaptacji kominka w istniejące układy można znaleźć na stronach producentów lub dystrybutorów tych kominków.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tu nie ma nić problematycznego zamiast kupować wymiennik i utrudniać sobie życie ,trzeba sprzedać ten kominek i zakupić Makrotermu z wymiennikem w środku w sklepie firmowym sprzedadzą wszystkie elementy potrzebne do podłączenia.Wiem że to jest trochę droższe ale głowa nie boli i przełączanie jednym zaworem 3 drogowym na skrzyżowaniu zasilań.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze na zasilaniu, Jak widzisz przełączanie z kotła gazowego na kominek?

Nie wiem czy dobrze zrozumialem Twoje pytanie? Kocioł gazowy ma wbudowaną pompę obiegową oraz zainstalowany w salonie sterownik pogodowy, na którym ustawiona jest temperatura jaka ma być w domu. Kocioł gazowy ogrzewa dom jeśli temp. spadnie poniżej zadanej. Natomiast kiedy zapalę w kominku, (sterownik kominka uruchomi pompy obiegowe) i temp. w domu wzrośnie pow. zadanej wówczas kocioł gaz. automatycznie się wyłączy. Pozostanie wyłączony do czasu aż temperatura nie spadnie poniżej zadanej (czyli jak w kominku wygaśnie). Chciałbym też ogrzewać przy okazji C.W.U z kominka ale niestety nie mam pomysłu jak to rozwiązać.

 

Pozdr.

nike007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU możesz grać dając dodatkową pompę na ten obwód, sterowanie pompy np czujnikiem temp. ze zbiornika+ oczywiście zawór zwrotny.

Pompę wepnij tak jak pompę do CO ( równolegle do niej),

Trzeba tylko wymusić priorytety - jak pracuje pompa na CO to nie pracuje pompa na CWU- zestyki na czujniku termostatycznym w zbiorniku CWU rozwiążą ten problem bez kłopotu.

Tylko trzeba nabyć termostat z zestykiem przełączającym -3 zaciski

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor dzięki za pomoc.

 

Trochę rozbudowałem mój schemat: http://apirnet2.nazwa.pl/co/nowy_schemat.jpg

 

Do sterowania po stronie kominka z płaszczem będzie sterownik (myślałem o czymś takim: http://allegro.pl/sterownik-kominka-przepustnica-100-bufor-24h-i2623357857.html ). Sterownik będzie sterował przepustnicą dopływu powietrza do paleniska aby utrzymać zadaną temperaturę wody w płaszczu. Po uzyskaniu nastawionej temp. wody w płaszczu uruchomiona zostanie pompa c.o oraz pompa obiegu otwartego. Jeśli temperatura wody w zasobniku C.W.U będzie niższa niż zadana (o tym poinformuje czujnik temp. w zasobniku) wówczas sterownik wyłączy pompę C.O. i załączy pompę C.W.U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To

Nie wiem czy dobrze zrozumialem Twoje pytanie? Kocioł gazowy ma wbudowaną pompę obiegową oraz zainstalowany w salonie sterownik pogodowy, na którym ustawiona jest temperatura jaka ma być w domu. Kocioł gazowy ogrzewa dom jeśli temp. spadnie poniżej zadanej. Natomiast kiedy zapalę w kominku, (sterownik kominka uruchomi pompy obiegowe) i temp. w domu wzrośnie pow. zadanej wówczas kocioł gaz. automatycznie się wyłączy. Pozostanie wyłączony do czasu aż temperatura nie spadnie poniżej zadanej (czyli jak w kominku wygaśnie). Chciałbym też ogrzewać przy okazji C.W.U z kominka ale niestety nie mam pomysłu jak to rozwiązać.

 

Pozdr.

nike007

Niestety automatyzacja nie jest aż tak banalnie prosta. Może inaczej jest jak masz odpowiedni sterownik (kotła gazowego) który wspópracuje z dodatkowym żródłem ciepła to może to być banalnie proste i może wygladać mniej więcej tak jak to opisałeś. Jak nie to powinieneś zasięgnąć rady producenta kotła gazowego i może pomogą rozwiązać problem (zmiana sterownika czy dodatkowy sterownik nadrzędny ... ). Najczęściej stosuje się sposoby najprostrze i najtańsze czyli dwa układy sterowane oddzielnie. Jeżeli chodzi o grzanie cwu to najlepszym rozwiazaniem jest zastosowanie podgrzewacza z dwoma wężownicami, co pewnie odrzucisz ze względów kosztowych. Układ podgrzewu cwu jak zaproponowałeś na kolejnym schemacie moze zadziałać (chociaż ja podłączył bym przed wymiennikiem) , pod warunkiem że masz możliwość zainstalowania w odpowiednim miejscu czujnika temp. wody w podgrzewaczu, i podgrzewacz jest ustawiony w sposób umożliwiający jego wpięcie (przy fabrycznych zestawach montażowych jest to nie zawsze możliwe. Kolejny problem przy takim podłączeniu to sterownik gazówki który pracuje w prirytecie cwu i musi mieć możliwość wyłączenia gdy pracuje zewnętrzne źródło. Rozważ też zakup dodatkowego podgrzewacza co może ułatwić podłączenie. Sterownik kominka jest OK tylko dlaczego w wersji z buforem?Zdecydowanie kup zwykłą wersję ze sterowaniem pompy cwu (jak chcesz podłączyć) Na schemacie dziwnie narysowałeś zasilanie (kolanem w dół) i dopiero z rurociągu wpinasz naczynie wzbiorcze, mam nadzieje że to tylko tak na rysunku. Na wyjsciu z kominka zastosuj trójnik i z niego podłącz naczynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To

 

Niestety automatyzacja nie jest aż tak banalnie prosta. Może inaczej jest jak masz odpowiedni sterownik (kotła gazowego) który wspópracuje z dodatkowym żródłem ciepła to może to być banalnie proste i może wygladać mniej więcej tak jak to opisałeś. Jak nie to powinieneś zasięgnąć rady producenta kotła gazowego i może pomogą rozwiązać problem (zmiana sterownika czy dodatkowy sterownik nadrzędny ... ). Najczęściej stosuje się sposoby najprostrze i najtańsze czyli dwa układy sterowane oddzielnie. Jeżeli chodzi o grzanie cwu to najlepszym rozwiazaniem jest zastosowanie podgrzewacza z dwoma wężownicami, co pewnie odrzucisz ze względów kosztowych. Układ podgrzewu cwu jak zaproponowałeś na kolejnym schemacie moze zadziałać (chociaż ja podłączył bym przed wymiennikiem) , pod warunkiem że masz możliwość zainstalowania w odpowiednim miejscu czujnika temp. wody w podgrzewaczu, i podgrzewacz jest ustawiony w sposób umożliwiający jego wpięcie (przy fabrycznych zestawach montażowych jest to nie zawsze możliwe. Kolejny problem przy takim podłączeniu to sterownik gazówki który pracuje w prirytecie cwu i musi mieć możliwość wyłączenia gdy pracuje zewnętrzne źródło. Rozważ też zakup dodatkowego podgrzewacza co może ułatwić podłączenie. Sterownik kominka jest OK tylko dlaczego w wersji z buforem? Zdecydowanie kup zwykłą wersję ze sterowaniem pompy cwu (jak chcesz podłączyć)

 

Żeby zapobiec włączaniu się kotła gazowego w momencie pracy pomp od kominka mogę podpiąć "styk bez napięciowy" ze sterownika kominka. Sterownik ma oczywiście czujnik temperatury CWU, który spowoduje włączenie pompy gdy temp. spadnie poniżej zadanej. Jeśli chodzi o sterownik oczywiście kupię zwykły - tak na szybko dałem tamten link.

 

Na schemacie dziwnie narysowałeś zasilanie (kolanem w dół) i dopiero z rurociągu wpinasz naczynie wzbiorcze, mam nadzieje że to tylko tak na rysunku. Na wyjsciu z kominka zastosuj trójnik i z niego podłącz naczynie.

NIe za bardzo rozumiem to zdanie "kolanem w dół". Naczynie wzbiorcze wpinam z rurociągu ponieważ chcę aby cała instalacja była była w kotłowni a nie nad kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widze ten schemat jest troche zagmatwany i nie proponował bym zaworów odcinających mechanicznie może wstarczą zawory zwrotne i przkaznik elektryczny do sterowania pompami co wykluczy prace równoległą pomp już kiedyś robbiłem taki układ i zdał egzamin

 

Na schemacie są same zawory zwrotne a nie odcinające - pewnie użyłem złych symboli i dlatego Cię to zmyliło :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zapobiec włączaniu się kotła gazowego w momencie pracy pomp od kominka mogę podpiąć "styk bez napięciowy" ze sterownika kominka. Sterownik ma oczywiście czujnik temperatury CWU, który spowoduje włączenie pompy gdy temp. spadnie poniżej zadanej. Jeśli chodzi o sterownik oczywiście kupię zwykły - tak na szybko dałem tamten link.

 

 

NIe za bardzo rozumiem to zdanie "kolanem w dół". Naczynie wzbiorcze wpinam z rurociągu ponieważ chcę aby cała instalacja była była w kotłowni a nie nad kominkiem.

Nie rozumiem ostatniego stwierdzenia. Moim zdaniem takie podłączenie naczynia nie zabezpiecza kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie zabezpiecza? Wydaje mi się, że nie ma zbyt dużego znaczenia w którym miejscu w układzie otwartym będzie wpięte otwarte naczynie wzbiorcze (nie jestem specjalistą wiec mogę nie mieć racji). Przecież jak wzrośnie ciśnienie w układzie poprzez np. zagotowanie wody to wodę wywali przez naczynie bez względu na to w którym miejscu układu otwartego będzie wpięte. Nie chciałbym robić naczynia nad kominkiem, ponieważ nie mam tam doprowadzonej kanalizacji ani wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.