Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Minimalna Powierzchnia Wężownicy Schładzającej Do Kotła?


Rekomendowane odpowiedzi

A co nas najbardziej interesuje : rury chyba nie powinno być za dużo, temp wylotowa jest istotna i przepływ czyli ilość odbierania ciepła w czasie.

Co do propozycji @Vernala ja bym zrobił takie doświadczenie do gara z wodą -20-50l lub innego naczynia wstawił taką ilość rury jaka wchodzi do kotła np 3-5m i podgrzał a następnie puścił zimną wodę i zobaczył jak się to zachowuje i masz tajemnicę swojego zakładu ;)

Rurę karbowaną możesz zwinąć w krążek i do gara z nią + dwa termometry i stanowisko badawcze gotowe, przepływ określisz licząc czas i ilość wody chłodzącej, którą możesz odprowadzić do wiadra,

Jak patrzyłem na stronach w necie są praktycznie 3 rodzaje chłodnic do kotła

1- spirala jak w poście #41

2- rura ułożona z boku wymiennika - jak np w Dakonie

3 - spirala z rury ułożona płasko w górnej części wymiennika - moim zdaniem najlepsza opcja.

 

Pozdr.

Ale napisałem bzdur <_< ale mam nadzieję że coś się wyliczy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do parnika, tylko do tego trzeba hodować świnie. ;) :lol:

 

Najlepiej to zawór jednak mieć i dopytać się o jego konkretne parametry przepływu przy zadanym ciśnieniu z sieci - no takie coś to chyba jest...

 

P.S. Chociaż, bez zaworu może być nawet dokładniej:

Ustawić zwykłym zaworem przepływ tak, żeby leciało ok. 30l/min.

Potem zrobić (jak podaje kol. sambor) badanie na gorącym układzie i mierzyć czas, ilość wylanej wody oraz temp zasilania i wyjścia...

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być rura nierdzewna skręcana złaczkami wewnątrz płaszcza wodnego to zdecydowanie zawór przed wężownicą. Wtedy ewentualna nieszczelność połaczeń da mały wyciek wody kotłowej do kanalizacji. Przy odpowiedniej konstrukcji odpływu łatwe do zauważenia. W odwrotnej sytuacji masz cisnienie z sieci wodociągowej w wężownicy. Wyciek może się objawić dopiero gdy puści jakaś złaczka w instalacji CO i np zaleje komuś dębowy parkiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiążesz problem ze wzrostem ciśnienia wody w instalacji podczas podgrzewania wody w rurze zamkniętej zaworem upustowym?, lepiej będzie zawór dać na zasilaniu i na co dzień rura otwarta do kalalizy.

sam patrzyłem w instrukcję Callefi a tam odwrotnie niż sam radziłem <_< - zawór na wylocie wody czyli cały czas wężownica pod ciśnieniem.

zawor upustowy callefi 543.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam patrzyłem w instrukcję Callefi a tam odwrotnie niż sam radziłem <_< - zawór na wylocie wody czyli cały czas wężownica pod ciśnieniem.

 

No dobra, ale to dotyczy fabrycznej wężownicy wspawanej twardym lutowiem i przetestowanej ciśnieniowo. Tu bierzemy pod uwagę rurę karbowaną ze skręcanymi złączkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś otrzymałem telefon z informacją na temat wężownicy. Mój rozmówca (przedstawiciel jednej z firm grzewczo-chłodniczej której podać nie mogę) poinformował mnie że moc takiej wężownicy można również wyliczyć znając temp wody kotłowej i temp wody schładzającej , powierzchnię wymiany oraz przepływ czynnika. Nie zagłębiałem się za bardzo w temat albowiem uznałem że i tak tego nie ogarnę. Rozmówca mój podał mi min. wielkość wężownicy dla interesującej mnie mocy i wynika z tego że do mocy 8kW wystarczy już wężownica z rury karbowanej AnSi DN16 o długości 2mb i przy przepływie 10l/min. W razie potrzeby podał mi normy na jakie można się powoływać do deklaracji zgodności. Zawór można montować w obydwu kombinacjach lecz zalecił na zasilaniu z tym że króciec wylotowy ma się znajdować wyżej niż wlotowy co zapewni wypełnienie wężownicy chłodzącej.

 

Także do tego konkretnie kociołka zamontuję 3mb tak aby było z zapasem (tyle akurat wejdzie na jedną ścianę) i myślę że mogę spać spokojnie. Teraz jeszcze pozostaje mi wybrać sposób zamocowania ww. wężownicy czyli złączki skręcane czy wspawanie na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także do tego konkretnie kociołka zamontuję 3mb tak aby było z zapasem (tyle akurat wejdzie na jedną ścianę) i myślę że mogę spać spokojnie. Teraz jeszcze pozostaje mi wybrać sposób zamocowania ww. wężownicy czyli złączki skręcane czy wspawanie na stałe.

No to dobrze wahadełko mówiło, że 3 mb ;)

Szkoda, że mailem tego wzoru nie przysłał, wydaje mi się to trochę uproszczone, bo jeśli wzór nie zawiera współczynnika dobieranego z tabeli, to znaczy, że moc dla takiej rurki zmienia się liniowo lub zgodnie z jakąś znaną funkcją (logarytm itp).

Chyba się trzeba na jakieś studia zapisać z tego zakresu...

 

Ja tu bym się w takie zwykłe skręcane nie bawił, bo to uszczelka taka słabawa przychodzi, nie ma tego jak zamocować na stałe itd.

Do takiego porządnego kotła, to chyba trzeba z tych lepszych połączeń coś wygmerać.

Są też różne rodzaje rurek - te fałdy mogą być każda osobno lub połączone (tak jak gwint - hewalex chyba takich używa, one są lutowane).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lutowanie to tutaj raczej w grę nie wchodzi albowiem to kwasówka (chyba że się mylę). Myślę że połączenie zakręcane będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli sprawdza się takie rozwiązanie w układach solarnych wypełnionych glikolem to i tu większych przeciwwskazań nie widzę. Można by się pokusić o wspawanie końcówek rury na sztywno (metodą TIG) ale czasem narobię więcej szkody niż pożytku (kupiłem rurę o możliwie najgrubszej ściance czyli 0,3mm). Od soboty zyskam wsparcie w postaci teścia który na co dzień pracuje na okrętach przy spawaniu kwasówki może on coś ciekawego wymyśli.

 

Wzorów niestety nie mam, rozmowa była przeprowadzona telefonicznie i była dla mnie trochę zaskoczeniem (sympatyk tego forum).

Niestety rozmówca nie podał mi maila był ogólnie trochę tajemniczy ale doszedłem skąd dzwoniono po nr. tel. stacjonarnego. Jak wywnioskowałem chciał pozostać anonimowy i niech tak będzie.

 

Dla zainteresowanych rurę kupowałem to po bardzo dobrej cenie: http://www.karbowane.pl/rury-karbowane-c-5.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz musiałem zrobić nietypowe przejście dla CWU i najlepiej było z karbowanej- poszedłem do zakładu od tłumników samochodowych i facet mi gazem zalutował mosiądem, tylko musiałem załatwić boraks- jako topik.

Rura była DN20 .

To co podaje vernal jest prosteze bo tam wszystko masz, nie wiem czy ten pierścień lutowniczy to już lut? czy trzeba dodatkowo podawać spoiwo?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w necie książke "Heat Transfer Calculations" w której jest opisany podobny problem z doborem układu chłodzenia, oraz jego rozwiązanie rachunkowe.

Może się komuś przyda , niestety po angielsku,

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Chciałbym odświeżyć temat - znalazłem publikację Południowoafrykańskiego Instytutu Górnictwa i Hutnictwa w której jest podany prosty sposób policzenia wężownicy schładzającej podobnej do tej jaką Kolega Przemek stosuje w swoim kotle, tylko w przykładzie jest rura miedziana gładka http://www.scielo.or...ipt=sci_arttext

 

Tu dodatkowo strona/ blog o wymiennikach - głównie w zastosowaniach chemicznych wraz z programem do obliczeń wymienników http://chemicalengblog.blogspot.com/2012/05/heat-exchanger-design-calculation-and.html

 

Pozdrawiam

 

PS

Może jednak Przemek uchyli rąbka tajemnicy na temat praktycznego obliczenia takiej wężownicy

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.