Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Minimalna Powierzchnia Wężownicy Schładzającej Do Kotła?


Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywisty przepływ to taki jaki będzie w instalacji odbiorcy (zwykle w inst.wodociągowej jest 6 bar chyba że jest redukowane) przepływów rzeczywistych w tym wypadku nie podam bo ich nie znam.

Chodzi mi głównie o to ile dać tej rury aby było bezpiecznie a na obliczeniach to znam się średnio dlatego też pytam tutaj. Przykładowo temp w kotle 96*, temp w instalacji wodociągowej 15* przy tych założeniach wiedząc że zawór pozwoli na przepływ 2,5m3/h to czy 3mb rury wystraszą by schłodzić kocioł do temp 60* w 10min

Być może źle zadałem te pytania i źle przyjmuję dane do obliczeń ale ty wiesz o co dokładnie chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam podstawowego parametru takiej rury jakim jest jej moc (np. 1 mb) i przy jakich założeniach.

To myślę, że trzeba zadzwonić do jakiegoś producenta lub dużego dystrybutora (może enbra).

Wtedy sobie dokładnie obliczymy.

Jak się coś produkuje, to trzeba wiedzieć dokładnie, ja nie będę strzelał, a myślę, że te dane muszą być do zdobycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez tego nie produkuję tylko mam zamontować :P Ale masz rację muszę obdzwonić i się konkretnie dowiedzieć albowiem będę się pod tym podpisywał. Z drugiej strony na zapas niema co tej rury ładować albowiem zakłóca przepływy wewnątrz kotła i pomniejsza zład wodny.

Tak czy owak dzięki za zainteresowanie tematem (+)

Pozdrawiam Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasem (jak nie chcę liczyć ) podpieram się tą stroną http://www.chelchowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=53

Tam są gotowe dane różnych wężownic, można przez analogię je przyjąć , powiększyć lub zmniejszyć.

Rury poniżej DN15 bym nie dawał, będą kłopoty z przepływem a ciśnienie w naszych rurociągach często jest 3-4 bary.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ?

A może Najlepiej -" Wiesław Pudlik - Wymiana i wymienniki ciepła" - ok350str. jest wszystko ale po co <_<

Może gdzieś znajdę obliczanie wężownicy - same wzory, będzie łatwiej

 

Zauważ że większość wężownic schładzających jest wykonana z karbowanej rury miedzianej, ciężko osiągalnej, może lepiej kupić gotową wężownicę, a kocioł przystosować do niej - dać większą przestrzeń u góry kotła , tam gdzie jest najcieplejsza woda i wstawić na kołnierzu gotową - mniej roboty a klient wie za co płaci dodatkowo.

Na stronie Dakona, podawanej przez kol @guitara jest podana wielkość wężownicy wbudowanej w kocioł, to może być jakieś odniesienie.

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy 0,3-0,4m2 to dobra droga? coś wydaje mi się za dużo albo spartoliłem gdzieś obliczenia i który z tych zaworów wybrać

 

Nie jestem pewien, czy można w takim przypadku porównywać parametry wężownicy wewnętrznej i zewnętrznej schładzającej, ale jeśli tak, to np. wężownica WZS-2, współpracującą z zaworem JBV, posiada powierzchnię 0,17 m2 i przepływ minimalny cieczy na poziomie 15l/min. Producent deklaruje jej wydajność dla kotłów od 10-34 kW.

 

http://www.zen-pol.e...8a06d8ec974.pdf

 

Jest jeszcze dokument (norma) pn. ?Zasady doboru naczyń schładzających do odbioru nadmiaru ciepła z kotłów na paliwa stałe do mocy 300kW zabezpieczonych w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym?. Niestety, nie znalazłem nigdzie w sieci jego treści.

Edytowane przez WojtB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to byłoby mieć charakterystyki zmiany mocy takiej rury w zależności od przepływu przy stałej różnicy temperatur między rurą a otoczeniem wodnym.

Chciałbym coś takiego zobaczyć nawet dla miedzi lub innych materiałów.

To chyba jest taki wymiennik jak w załączniku na górnym rysunku - brakuje mi tylko danych odnośnie temperatury w kotle -czy przyjęcie temp na jednym poziomie np 95C to duży błąd?

Jak patrzyłem w lit np "VDI Heat atlas" lub lit polska to charakterystyka chłodzenia rury zależy mocno od ułożenia - prosta inaczej, zwinięta inaczej, to samo z przepływem- laminarny, turbulentny.

Mogę spróbować to policzyć, ale lepiej jakby ktoś inny też policzył i skonfrontujemy wyniki.

Najlepiej dobrać to doświadczalnie lub kupić gotowe.

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam niczego sensownego dzisiaj sie nie dowiedziałem a miałem tez masę innych spraw na głowie.

Norm raczej w sieci nie znajdziesz (chyba ze fragmenty ) albowiem ich zbiór jest płatny :( (nie wiedzieć czemu)

 

Przyjęcie temp 95* jest uwarunkowane temp.otwarcia zaworu schładzającego.

Ja tego obliczyć nie potrafię albowiem znam tylko wzór na obliczanie mocy z delty temperatur zasilania i powrotu oraz przepływu a tu za dużo liczenia:)

Można by to wyliczyć z temp początkowej i przepływu ale aż taki dobry nie jestem, jak na mój rozumek zbyt wiele zależności.

 

Kupić gotowe ale ile to gotowe kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kupić gotowe ale ile to gotowe kosztuje?

Witam

Całkiem sporo zobacz tu http://tomiboks.pl/wezownica-z-miedzi-karbowanej-idealny-wymiennik-p-64.html?cPath=57 i tu http://wan-elektronik.pl/oferta/wan-50.html ew http://www.sklep.techhouse.pl/zbiorniki-akumulacyjne-regulus/1154-wezownice-do-zbiornikow-z-kolnierzami-regulus.html

Można przez analogię wykonać o podobnej powierzchni tylko nie wiem jaka do jakiej mocy . Ten ostatni kontakt podaje kalkulator do jakiego przepływu można ją zastosować

Pozdr.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem tą rurę - założenia: rura fi 0,016; ścianka 2mm, przepływ wody 1m3/h , w kotle temp stała 95C, temp pocz wody 10C, końcowa 80C,

policzyłem 3 przypadki wsp przejmowania ciepła :

.dla rury o dł 1m - 12714,0 W/m2K co daje 479W/K dla odcinka 1m

dla rury o dł 3m - 12389,0 W/m2K co daje 1400,45W/K

dla rury o dł 5m - 12297,0 W/m2K co daje 2316,87W/K

 

Przepływ przez taką rurę 1m3/h daje 2,46m/s co jest dużo ale dopuszczalne

 

Dodatkowe założenia : prosty odcinek, pomijam transport ciepła w metalu.

Obliczenia wg podręcznika W.Pudlik -Wymiana i wymienniki ciepła.

Pozdr.

PS Jak ktoś chce niech sprawdza.

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jeszcze raz przeliczyć to dla temp końcowej wody chłodzącej np 50C lub 40C,

Ale w drugą stronę ciężko - podać dla 3mb rury i jaka będzie temp wylotowa dla przepływu np 1m3/h, lepiej policzyć w sposób tradycyjny, gdyż przy Twoim żądaniu temp końcowej należy znać najpierw liczbę Nusselta dla tego przypadku.

Natomiast wzory z lit podanej w poście #39 wymagają jasnej głowy ale z nich można to policzyć.

Najlepiej byłoby aby Przemek podał jaka rura - średnica, grubość ścianki i ile jej wsadzi do takiego kotła bo to też istotne i można sprawdzić wtedy parametry czy są w granicach.

Wydaje mi się że fi12 zewn to za mało.

 

Pozdr.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór jak każdy z termodynamiki - ja korzystałem z wzoru nr 5,89 , z wzoru przybliżonego 5,88 są wartości mniejsze o 6-7%

Z Nu liczymy wsp przejmowania ciepła = Nu* wsp.przew ciepła/ średnica hydrauliczna -[W/m2K]

W przypadku rury karbowanej zmienia się tylko liczba Reynoldsa i przekrój hydrauliczny nie równa się przekrojowi geometrycznemu, materiał rury nie ma wpływu na wynik w tym wzorze gdyż jest przejmowanie ciepła przez przepływ w kanale.

Kombinuj i licz

Pozdr.

post-18578-0-14881200-1348556138_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki niewinny temat a nastręcza tyle trudności :)

Rura to DN16 grubośc ścianki 0,21mm (papier ale wytrzymuje ciśnienie 10Bar) ile jej wsadzę tego właśnie nie wiem.

Pomijając cenę tej rurki to nie chciałbym jej upychać zbyt dużo aby nie zakłócić wewnętrznych przepływów. Płaszcz ma 35 mm więc ta rura to zajmuje połowę "światła" chyba że rurę tą ułożył bym w poziomie na górze kotła (tam płaszcz ma 5cm a zawsze mogę coś dołożyć , ew. upchnę ją w pierwszą pionową grodź i tam myślę było by najlepiej to umieścić albowiem chłodziło by strefę przy palnikową.

 

@sambor tyle tych wzorów że aż strach się bać

 

http://keno-energy.istore.pl/pl/rura-karbowana-solarna-dn16-ze-stali-nierdzewnej-na-metry.html

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj i licz

Pisałem wcześniej, że takie proste to mi się obliczenie nie wydaje...

Nie ma co tego liczyć, bo się ktoś jeszcze pomyli i dopiero będzie.

Tu trzeba zdobyć charakterystyki z pomiarów takiej rurki i po prostu odczytać moc z wykresu.

One są ale gdzie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja policzyłem dla rury 3m i temp wylotowej 40 i 60C i otrzymałem dla 40C odbiór ciepła 1141,31W/K a dla 60C 1195,19W/K, ale moim zdaniem to nic nie daje.

Jutro siadam do lit angielskiej może będą tam jakieś wzory na odbiór mocy, ale z tego co podałem powinno wyjść , ej ta szkoła <_< nie nauczyła praktyki.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor ty to chociaż wiesz od której strony zacząć to liczyć :) Najprościej było by zadzwonić do producenta który takie rozwiązanie stosuje ale... niema co liczyć na odpowiedz albowiem to tajemnica zakładu ;) (a jak te tajemnice wyglądają w praktyce tego już się nie dowiemy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.