Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Schematu I Dobrą Radę


frogen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przygotowuję wymianę kotła co w domu rodziców. Na dzień dzisiejszy układ współpracuje z jakąś samoróbką która nie jest w stanie zapewnić temperatury na zadowalającym poziomie. Instalacja z rur stalowych, początek 2?, przy pionach redukcje o jeden poziom. Ogrzewanie cwu gazowe. Dom ok. 160m2, częściowo ocieplony styropianem 10cm, okna stare drewniane.

W związku z tym mam parę pytań:

- wyjście z kotła ma 6/4" - czy stosować zawór czterodrogowy 6/4" czy 5/4", żeby poprawić przepływ przez zbiornik cwu

- czy przy zasobniku cwu na jednym poziomie z piecem pociągnie grawitacja czy stosować pompkę?

Kocioł Cichewicz Ultima II plus 200l wymiennik cwu

post-43031-0-64780200-1347055581_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d lepszy 6/4" z takim samym rurarzem małego obiegu.

 

Z grawitacją należałoby się pożegnać. Ten zawór różnicowy na pompie CO nie ma sensu. Zauważ, że zawór 4D jest powiedzmy 0,2m nad kotłem, więc zbiorczy powrót układu jest dokładnie na tym samym poziomie. Takiego "syfonu" grawitacja nie przeciśnie lub będzie to mniej niż symboliczne.

 

Zbiornik CWU musi mieć pompę. Grawitacyjnie przy takim podpięciu nie dogrzeje, może nawet pompa CO odwróci w nim obieg wody. Poza tym pompa CWU głównie będzie wyłączona, bo 200l starczy na długo. Nie ma co szczędzić na pompie kosztem komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-na c.w.u jak napisałeś plus zwór odcinający i zawór regulujący przepływ na zasilaniu ,

-na powrocie również zawór odcinający ,

-o naczyniu przeponowym i z.b. nie wspominam bo pewnie wiesz o tym ( po prostu PODŁĄCZYĆ ZASOBNIK W SPOSÓB JAKI ZALECA PRODUCENT ) , -wstawił bym również z.z. za pompą na zasilaniu c.o.

-sterownika który steruje 2 pompami ,

-siłownika do z 4d chyba że będziesz kręcił nim ręcznie :)

zanim wystartuje ci pompka od c.o będziesz nagrzewał c.w.u .za to odpowiedzialny jest sterownik, ale część ciepła i tak pójdzie na c.o ,albo wróci do kotła w zależności ja będzie ustawiony z 4 d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- po co regulator przepływu - nie będzie dlawił pompki?

- zawory odcinające to oczywista oczywistość :)

- na wymiennik cwu tylko zawór bezp. - jak w DTR-ce

- silownik 4d chciałbym ale nie przewiduje tego budżet :(

- podrzuć może jakiś konkretny typ sterownika, najlepiej taki zeby w przyszłości sterował zaworem 4d

- 4d do stali mosiężny Esbe/Afriso czy żeliwny Honeywell?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do regulatora przepływu , może służyć zwykły zawór regulujący przepływ montowany za pompą ale nie kulowy , pompa c.w.u pracująca nawet na 1 biegu ma dużą siłę przepływu , więc lepiej dla zasobnika zdławić ten przepływ na 1/3 lub 1/4 co osobiście tak mam , i jest ok :)

- na zasobnik to zawór bezpieczeństwa jak i naczynie przeponowe . itd. ( instrukcja montażu jest w przy zasobniku )200l wymiennik ? jaki to będzie ? ja posiadam Biawara 220 l i 5 lat gwarancji dają :) :)

http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-mega/menu-id-113.html

- co do sterownika zaworu 4d to są co sterują 1 pompą i siłownikiem

http://tech-controll...-st431-produkty

lub 2 pompami i osobno siłownik .

http://tech-controll...h-st28-produkty

- zawory 4 d to są osoby na forum co chwalą 1 typ a inni 2 ja osobiście nie posiadam , ale może jeszcze w tym sezonie będę montował i wstawię Honeywell nie mam problem u z tym aby pójść do piwnicy i go przestawić więc w mojej sytuacji siłownik zbyteczny , co nie znaczy że bez obsługowość by się nie przydała :) trzeba sprawdzić , który zestaw wyjdzie taniej z siłownikiem i sterownikiem , a są komplety siłownik wraz zaworem .

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj naczynie wzbiorcze wpięte jest prawidłowo , ale wpiąć je bezpośrednio w pionie od pieca bez zakręcania w lewo i dziwnie narysowane odpowietrzenie jeśli będzie to miedź to Fi 15 JAK i zasilanie i przelew 1cal lub fi 28 również nie napisane jakiej pojemności , ale więcej info. masz nawet z dobraniem pojemności naczynia do instalacji , podłączeniem i wysokość montażu :) http://www.info-ogrz...grzewczej.html.

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naczyniem muszę odejść na bok, bo rury będą leciały we wnęce pomiędzy kominem a ścianą - innej możliwości nie mam

odpowietrznik zaznaczyłem umownie

Idąc inną drogą - zamieniając zawór 4d na 3d mam obieg kotłowy a nie tracę możliwości pracy układu na grawitacji - czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?

post-43031-0-10948200-1347312253_thumb.png

Edytowane przez frogen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeśli chcesz wstawić zawór 3d a nie pozostać przy pierwszej wersji

tu masz opisane koledzy z forum opisali i wytłumaczyli prawidłowe jego podłączenie nawet jest schemat

http://forum.info-og...wor-trojdrozny/

montując zawór 4 d spełnia on za zadanie ochronę kotła jak i zmniejszenie temperatury na grzejnikach po przez pod mieszanie , a zawór 3d chroni tylko piec .i w twoim schemacie pompa c.o. musiała by być przeniesiona na powrót przy piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obieg kotłowy a nie tracę możliwości pracy układu na grawitacji

Taki sam obieg uzyskujesz również przez zasobnik (bojler )woda krąży tylko przez zasobik i wraca do pieca :) u mnie w ten sposób to pracuję .

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.