Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nagrzewnica Powietrza Na Eko-Groszek


bobi70

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio pojawiły się u producentów kotły tzw powietrzne - nagrzewnice powietrza na paliwa stałe. (ogrzewanie hal, szklarni itd)

Nie ma tam tradycyjnego nośnika - woda. Nośnikiem ciepła jest powietrze.

Czy ktoś z forumowiczów widział w użytkowaniu, a może sam użytkuje nagrzewnicę powietrza na paliwo stałe? Szczególnie interesuje mnie kocioł tego typu na groszek.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy panowie. Ale zupełnie nie wiecie o czym mowa. Koza dwupłaszczowa lub nagrzewnica typu Volcano, bo o takich dwóch urządzeniach mówiono wyżej, nie jest tym o czym myślę ja.

Mnie interesuje urządzenie np tego typu: http://www.ekoenergia.eu/?nagrzewnica-powietrza,21

Edytowane przez bobi70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy kolego ale to koza z podwujnym płaszczem i od dołu podajnik GDZIE TU MASZ NAGRZEWNICE ? widziałeś nagrzewnice? ogólnie zywotność takiego ustrojswa niewielka i straty kominowe dość duże ze względu na wyższą temp pracy w stosunku do wodnych. Sprzedający powołuje się na straty przesyłu wodnego to ściema. Zaleta tylko 1 jak zapomnisz doładować w duże mrozy to nie ma co zamarznąć ale nat jest inna rada w wodnych ; zalewasz glikol petrygo i po kłopocie . no no sprawność to se napisali jak w niektórych kondensatach gazowych Podziwiać tylko ! O cenie to już niewspomne :blink:

Edytowane przez kociołsam
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dyskusja o tym czy jest to nagrzewnica nie ma sensu (bo oczywiście jest, podobnie jak koza i wszystkie inne piece, nawet zwykły grzejnik na wodę wypełnia definicję nagrzewnicy - wszystkie te urządzenia nagrzewają powietrze ;)).

 

Skąd twierdzenie, że w nagrzewnicy zawsze jest woda (sam niedawno kupiłem nagrzewnicę tego typu: http://www.nokaut.pl...-gude-gh9e.html - zapewniam, że nie ma w niej wody, podobnie w nagrzewnicach gazowych -np http://www.centrumna...lp-73-p-18.html - wcale nie ma wody tylko komora spalania i kanał, przez który przebiega powietrze - podobnie jak w prezentowanym w tym wątku urządzeniu - tylko tu ciepło powstaje z węgla a nie gazu).

 

Oczywiście w nagrzewnicy możemy znaleźć wodę jako medium ogrzewające - wtedy potrzebujemy do całego układu także kotła, który tę wodę ogrzeje. NIc nie stoi na przeszkodzie zintegrować to w jednym urządzeniu. W tym przypadku jednak jak widzę woda jako medium jest pominięta.

 

Także wg wikipedii (http://pl.wikipedia....iki/Nagrzewnica):

Nagrzewnica - urządzenie służące do ogrzewania powietrza.

 

Wg mnie lepiej skupić się na meritum tematu :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy kolego ale to koza z podwujnym płaszczem i od dołu podajnik GDZIE TU MASZ NAGRZEWNICE ?

 

Nie mam zamiaru z tobą prowadzić dyskusji nt wyższości świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia.

Cóż z tego, że nie ma tu radiatorów, lamel itd.

Uważam podobnie jak Marcin. Powietrze ogrzane w wymienniku ogrzewa obiekt. Nie ma nośnika pośredniego jakim jest ciecz. Powietrze ogrzewa się bezpośrednio od źródła ciepła. Wg mnie można uznać że wypełnia to pojęcie nagrzewnicy powietrza. Ja wolę jednak kotła powietrznego.

Jaka jest tu różnica jeśli chodzi o efektywność? Dla mnie ogromna. Analogiczna twoim zdaniem "koza" firmy Kongskilde na olej opalowy o mocy 70kW ogrzewa mi szklarnie o kubaturze 1500m3 w ciagu 10min. NIe jest to ogromne cieplo, ale już czuć poważną różnicę. Konwencjonalne ogrzewanie CO z piecami o mocy 150kW bujają ten układ w ciągu 2-3 godzin.

Wybacz, ale dalsza dyskusja nt nagrzewnica czy nie, koza czy nie, straty kominowe duze czy male, zdaje mi sie być bez przedmiotowa.

Ty jak ci zimno założysz sweter. Ja roślin o wartosci 200tys nie ubiorę w szaliczki i jeśli mi potrzeba ciepła gwałtownie to potrzeba. Tego typu kocioł powietrzny ciepła dostarczy znacznie szybciej niż inne.

Prosiłem o ewentualne opinie użytkowników tego typu kotłów i jeśli takowi są dalej o nią proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.