Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Dom 155Mkw Ocieplony 10Cm - Czy Brać Kocioł Kondensacyjny ?


michalho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy wybrac kocioł gazowy czy na eko-groszek ?

 

Wymieniam sam kocioł węglowy (sprawnosc pewnie niska) w moim starym domu:

- do ogrzania : 155 mkw, kubatura do ogrzania - ok 410 m3

- brak podłogówki

- zbudowany ok 1989 z pustaków żużlowych (tzw. "hasioków")

- ocieplony styropianem 10cm, poddasze wełną 14cm, strop nad piwnicą 5cm styropianu

- okna 3 komorowe, U=1.1

- zużycie węgla rocznie 2011/2012 na CO i CWU - ponizej 5 T wegla "kostka"

(4.3 T sezon + drewno latem które przeliczyłem na węgiel)

- temp - raczej za ciepło i niekomfortowo : 22-23.5 C (nawet do 24.5)

- grzejniki płytowe w paru miejscach chyba przewymiarowane

na obecną instalacje - bo jak przesadzam z węglem to oszaleć z gorąca można

- przy obecnym piecu - w sezonie to średnio co 2 tygodnie zdazało mi sie wode zagotować

- wymieniam tylko kociol - grzejniki zostaja.

- koszty instalacyjne eko groszku - 12-13 tys, gazu - 13-15 tys. (proj+doprowadzenie+piec kond.+rura dw.)

- zakladam ze bedzie jeden kociol do CWU i CO

 

Jestem w stanie zapłacic za gaz do 1000 zł rocznie wiecej

niż za eko-groszek (ze wzgledu na czystość i komfort uzytkowania).

 

Mam wlasne teoretyczne wyliczenia na podst zuzycia wegla przy starym piecu:

(śr. spr starego pieca zalozylem 60% i kal wegla 7kWh/kg)

21000 kWh/rok

 

Jesli zalozyc te same zapotrzebowanie (choc chce miec lepszy komfort-czyli rowniejsze,raczej nizsze temp)

to po wymianie :

-> 2100 m3 gazu (śr. spr 100%, kal 10kWh/m3) -> 4400 zl (przy cenie ok 2.1 zl/m3)

-> 3,6 T eko-groszku (śr. spr 83%, kal. 7kWh/kg) -> ok 3000 zł

i wychodzi mi ze to sie jednak nie opłaca.

Czy mozecie mnie skorygowac bo sprzedawcy kotłów (obu rodzajów)

dziwnie przekonują do gazu.

Wg jednej z opinii moj dom ma zapotrz 80 kWh/m2 rocznie - w co mi sie nie chce wierzyć.

Najbardziej zalezy mi na opinii kogos kto wymienial stary piec węglowy i tylko piec - wtedy

będe wiedział ile spalał poprzednio węgla a teraz gazu czy eko-groszku.

 

pozdrawiam i przepraszam za tak długi opis.

Edytowane przez michalho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawność obecnego kotła licz 50-55%, 4,3 t wychodzi 15-16,5 tys kWh + około 1 tys latem na cwu = 16-17,5 tys

kondensat przy tym ociepleniu i grzejnikach raczej odpada, więc licz ok 8,5-9 kWh z m3 = 1800-2000 m3 trocha niska ta cena, pewnie bez wszystkich opłat stałych. Licząc po 2,6/m3 wychodzi 4,6-5,2 tys zł

ekogorszek po 830 zł i sprawność średnioroczna 60-65% w najlepszym przypadku przy kupnie kotła 10 kW. Spalisz od 3,5t do 4,2t, za kwotę od 2,9 tys do 3,4 tys

Jak kupisz kocioł 25 kW z palnikiem bruceropodobnym lub tłokowym, to spalisz tyle samo co w obecnym albo i więcej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za opinie i korekte - wg tego co piszesz lepiej zebym jednak wybral eko-groszek - bo roznica to min. 1200

 

.... trocha niska ta cena, pewnie bez wszystkich opłat stałych. Licząc po 2,6/m3 wychodzi 4,6-5,2 tys zł

cene liczylem ze wszystkich opl. z W-3.6 (górnośląski region) ale przy zuzyciu 2400 m3 rocznie

przy zuzyciu 2000 m3 bedzie 2.14 zl./mk

 

Przyklad liczenia dla 2000 m3/rok:

cena za jednostke 1,43836 zl/m3 (po podwyzce 10% za miesiac) -> 2876,72 zl rocznie

abonament 8,2 zl/mc -> 98,4 zl rocznie

stawka sieciowa zmienna 0,4491 zl/m3 -> 898,2 zl rocznie

stawka sieciowa stala 35 zl/mc -> 420 zl rocznie

Suma zl/rok 4 293

Srednio 2,14666 zl/m3

 

Jesli by jednak srednio to bylo 2,14 zl/m3 po nadchodzacej podwyzce - to gaz sie dalej lapie do mojego kryterium - do 1000 zl wiecej niz za ekogroszek

Edytowane przez michalho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale to dość optymistyczny wariant, a węglem, to jednak jest loteria. Raz kupisz dobry, raz trafi się syf, do tego co roku ceny windują, bo podatki, bo górnicy, bo paliwo. Z gazem też wiadomo, że nic nie wiadomo, co pół roku podwyżka, i jak nie samego gazu, to różnych opłat.

W miarę optymalnie było by z gazem zejść do niższej taryfy chyba 1200m3, a te 800m3 pokryć kotłem węglowym odpalanym podczas mrozów, wtedy jego sprawność będzie w miarę dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze ytanie jaka teperaturę musi mieć na kopciuchu zeby w domu było ciepło ?

jesli jest to poniżej 60st to wszystko jest ok i kondensat moze byc i spokojnie wyciagnie z niego 9.5kW/m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły w mrozniejszym okresie rozpalam 6 łopatami węgla tak do 55-60 stopni.

Potem wszystko zamykam - klape wlotu pow. i szyber na wylocie (niestety tak musze bo inaczej sie czesto woda zagotowuje).

Czasem długo trzyma ten zakres lekko powyzej 55 a czasem zagrzeje sie jeszcze i wtedy mam niekomfortowo.

 

Niestety nie próbowałem go stale utrzymywac poniżej 50 stopni i sprawdzać

czy jest ciepło w czasie mrozów - ani nie przyszło mi to do głowy ani nie było by to łatwe, a szkoda.

 

O ile dobrze mierzy termometr (na mniejszym osobnym wylocie ciepłej wody z pieca do bojlera , blisko pieca )

to wydaje sie ze przy 55 stopniach jest wystarczająco ciepło i to dosyć szybko sie odczuwa (15-30 min).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.