Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ostatnie Poprawki - Prośba O Ocenę


twardy5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W końcu zabieram się do instalacji CO, będziemy to robić sami wiec wszelkie uwagi bardzo miło widziane :). Ogólne założenia takie: piec na paliwo stałe (Hef 16KW) z miarkownikiem, do tego sterownik do pompek + zawór 4D.schemat.pdf Schemat jak poniżej mniej więcej tak to będzie wyglądać w kotłowni . Proszę zerknijcie czy wszystkie zawory są w odpowiednim miejscu i czy czegoś nie brakuje ( zbiornik wyrównawczy będzie wyżej niż na schemacie brakło miejsca :) )

 

Pozdrawiam i z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

 

Mam kilka wątpliwości przy podejściu od rozdzielacza do grzejników ,

1.Jaki pex'y zastosować podobno kisan jest ok , czy polecacie cos innego?

2. Przy 2 rozdzielaczach jednym 8 drugim 9 wyjściowym liczba samych złączek przy rozdzielaczach to 34 po 12 zł jedna (kisan) trochę tego wyjdzie ale tego chyba nie ominiemy?

3. Jak wyjść rurą bezpośrednio przy grzejniku, wyginać pexy 2 razy za pomocą specjalnej sprężyny na 90 stopni wkuć się do ściany ? czy na złączkach 90 stopni ( co wyjdzie dość drogo )?

 

Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Im wyższa półka tym powinna być większa gwarancja trwałości. Nie wiem jak udowodnić "gorsze" parametry PEX-a za 2 zł/m. Zdarzało się, że i takie "wymagania" mieli klienci. Standardowo żywotność PEX to min 50 lat w warunkach normalnej eksploatacji, więc raczej dopiero po takim okresie cokolwiek będzie można powiedzieć o jakości poszczególnych produktów. Miedź też miała być wieczna, tylko nikt nie mówił już tak głośno (sprzedawcy), że zaniżanie średnic kończy się przeciekami po kliku latach a nieświadomych było wielu.

 

Omijaj wynalazki sprzedawane pod szyldem supermarketów, bo taki towar pochodzi od sezonowych firm typu krzak (do tego chiński) i pamiętaj o staranności wykonania połączeń a będzie dobrze.

 

2. PEX-a jeszcze nie kleimy, więc kształtek wychodzi tyle ile wychodzi....

 

3. Nie rozumiem dlaczego masz dwa razy giąć PEX-a wychodząc na zawór? Jedno gięcie jest. Zależy też jakie masz grzejniki. Przy płytowych warto się zastanowić nad typem V, podpinanym od spodu, gdzie gotowe przyłącza grzejnikowe da się dokupić (tanie nie są). Jeżeli to grzejniki z przyłączem bocznym, to najtaniej głeboki szlic i gięcie 90 st. Do tych "wyjściowych" gięć najlepiej nadaje się sprężyna wewnętrzna. Kolana wychodzą idealnie i ryzyko złamania rury jest znikome.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie rozumiem dlaczego masz dwa razy giąć PEX-a wychodząc na zawór?" raz wychodząc z posadzki do ściany drugi raz ze ściany w stronę grzejnika. Przy grzejnikach typu V trzeba to wygiąć w taki sposób? podłączenie typu V.pdf

Kupiłem sprężynę zewnętrzną do pex 16 będzie problem z wygięciem pex'a w taki sposób?

Jeszcze jedno w jaki sposób najłatwiej przetestować instalację przed tynkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzna sprężyna jest po prostu pewniejsza, bo gwarantuje, że rury nie "złamiesz". Zewnętrzną musisz to robić uważniej, by jej nie rozciągać w trakcie gięcia.

 

Chcąc uzyskać estetyczne podpięcie grzejnika stosuje się gotowe elementy przejściowe, gdzie ze ściany wychodzi rurka, najczęściej niklowana. Każde udogodnienie kosztuje i można też zrobić tekie przejście samemu. Ja najczęściej docinam rurki miedziane, które łączą zawory grzejnikowe z PEX-em w ścianie. Oczywiście podraża to koszty, bo przejście PEX/miedź tylko prasowane w formie kolana fi 16/ 1/2" GW.

 

Do grzejników płytowych typu V są dwie wersje podpięcia: wyjście z posadzki lub wyjście ze ściany. Każdy grzejnik musi wówczas zostać wyposażony w segment przyłączeniowy dostosowany do rodzaju rur (miedź, PEX). Taki segment posiada wbydowane zawory odcinające grzejnika. Do tego podchodzisz albo bezpośrednio rurą albo gotowym podejściem niklowanym. Przykład masz niżej (z katalogu TECE).

 

post-18583-0-24048100-1346342092_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.