Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Zywiec Kdo-U 22Kw


jendrej83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Nie wiem czy w dobrym dziale pisze ten temat ale mam do was pytanie odnosnie palenia w tym piecu ZYWIEC KDO-U 22KW nie wiem dokladnie jak w nim sie pali wiem ze jest to piec dolnego spalania z klapka po srodku.Kiedy ta klapka ma byc otwarta a kiedy zamknieta?Dodam ze przed kazdym paleniem czyszcze piec i jest kupe sadzy w jego gornej czesci nie wiem jaki to jest tego powod czy poprostu ma tak byc? dodam ze mam wentylator ale zastanawiam sie czy lepiej nie bylo by zamontowac miarkownik ciagu poniewaz z tego co sie orientuje mam dosc duzy otwor kominowy okolo 22 na 27 cm po otwarciu regulacji na czopuchu na pelna moc slysze gotowanie wody sie w rusztach wodnych jak mam przykrecic ta regulacje na tym czopuchu?Dodam ze pale weglem orzechem 1 z KOPALNI-WUJEK

Edytowane przez jendrej83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

niby wymagany jest ciąg 15 Pa, ale z pewnością nie palisz na pełnej mocy więc 10 Pa ci w zupełności wystarczy.

W tym kominie i w dodatku z dmuchawą masz prawdziwy huragan.

 

Dmuchawę wyrzuć, zamontuj miarkownik i tak dopasuj moc palnika by przy twoim zapotrzebowaniu palił czysto bez kiszenia.

Na forum sporo było o modyfikacji palnika w dolniaku, poszukaj różnych rozwiązań, pokombinuj.

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja RCK kupiłem tu http://kotly.com.pl/...--923.html?l=pl zawsze troche taniej

 

Ale w opisie produktu jest z duży błąd

 

Regulator ciągu LG4 normalny instaluje się w kominie.

Regulator ciągu kominowego to:

  • eliminacja wpływu warunków atmosferycznych na pracę kotła poprzez ograniczenie ciągu kominowego w sytuacjach kiedy wzrasta on powyżej ustawioną na pokrętle wartość
  • stabilizacja podciśnienia panującego w kominie
  • poprawienie procesu spalania co wiąże się ze zmniejszeniem emisji CO2 do atmosfery oraz podwyższeniem sprawności kotła
  • w czasie przerwy w pracy kotła regulator ciągu kominowego utrzymuje stałą temperaturę w kominie na poziomie temperatury w pomieszczeniu, co znacznie zmniejsza problemy w fazie rozpalania kotła,
  • w czasie przerwy w pracy kotła regulator ciągu kominowego zapewnia wentylację komina przeciwdziałając zawilgoceniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być i taki, byle działał

kupiłeś teraz czy wcześniej i już masz zainstalowany?

kupiłem wczesniej a zainstaluje jak bedę na urlopie za3-4tyg. u mie ulepszenia kotła bardzo się ciągno z racji mej pracy na obczyznie.musze tez zachować pewien kompromis gdyz kocioł uzytk. osoba starsza i wiele pomysłów nie da się wdrożyć. nie moge tez urlopu przesiedziec w kotłowni/żona by się wściekła/ ale myśle że przed zimo sie wyrobie. kociołek juz teraz ładnie pracuje ale jeszcze można wiele zrobic. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie bardzo mi się taki RCK podoba przez to zimne powietrze dopuszczane do komina.

Wolałbym tak, który tylko zwiększa opór przewodu i przez to zmniejsza ciąg.

Ale czy takie istnieją?...

 

Pozdrawiam.

 

mi ten drobny szkopuł też nie poprawia humoru, ale co zrobić

w sezonie przetestuje czy granica kondensacji w kominie z RCK przesunie mi się w górę i o ile.

co do działania, do dopuszczając większą ilość powietrza zwiększa też opory, nie tylko temperatura.

Jak by to było coś mechanicznego w świetle przewodu kominowego, to prócz ciągu (podciśnienia) ograniczało by objętościowy przepływ spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to było coś mechanicznego w świetle przewodu kominowego, to prócz ciągu (podciśnienia) ograniczało by objętościowy przepływ spalin.

To by się samo wyregulowało, jak objętość byłaby za mała do mocy, to ciąg zacząłby spadać i by się znowu rozszerzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie bardzo mi się taki RCK podoba przez to zimne powietrze dopuszczane do komina. ,,,,

 

Od razu zastrzegam, że mój pomysł nawet mi się nie podoba, ale podam go w celu rozważenia.

 

Skoro wpuszczenie zimnego powietrza do komina poprzez RCK wychładza nieco komin a tym samym zmniejsza jego potencjalną energię do pompowania spalin.

To czy nie lepiej było by ten RCK umieścić wyżej na kominie zamiast w kotłowni na poziomie kotła. Wtenczas wychładzana byłaby tylko jakaś "określona górna" część komina.

 

ps.

Sezon ogórkowy.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można ale co by to zmieniło?

skoro ciepła zapobiegającego kondensacji najbardziej potrzebujemy w górnej części komina

z drugiej strony im dalej RCK od czopucha tym większa różnica w podciśnieniu miedzy nastawionym a aktualnym. Jak będzie wysoko nad trójnikiem to ciąg będzie o kilka Pa niższy niż nastawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby było wiadomo ile Pa mniejszy, to by się zastosowało offset i byłoby ok.

Chodzi mi właśnie o kondensację spalin. Po prostu gdy komin jest dość mocno przewymiarowany, to zimnego powietrza będzie dużo i żeby zapobiec kondensacji trzeba produkować spaliny o wyższej niż by się chciało temperaturze (żeby u góry się nie lało).

Tylko teraz pytanie właśnie jest:czy dopuszczenie wyżej zimnego da dobry efekt czy też dopuści wyżej ale za to jeszcze więcej niż na dole, co w sumie da i tak tę samą temperaturę u wylotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje oko temperatura będzie ta sama i wysokość montażu nie wiele zmieni.

zastanawiam się jak z wilgotnością takiej mieszanki.

zobacz na pierwszym wykresie jak rozjechała się temperatura rosy z temperaturą powietrza w momencie gdy spadła wilgotność http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IMAZOWIE18

wydaje mi się, że mimo iż dopuścimy do komina jakąś część chłodniejszego powietrza ok 20C i wilgotności 50-60% ( a może i 40% zimą) to zmniejszy ono temperaturę spalin i zmniejszy też ich wilgotność.

Punk rosy może się przez to nie wiele zmienić. Po za tym przy małych mocach i niskich temperaturach spalin, ten ciąg nie jest gigantyczny i RCK otwiera się raczej minimalnym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

Poruszyliście bardzo ciekawy temat, dodam, że wilgotny komin to największy z moich problemów i właśnie na tym forum szukam rozwiązania tego problemu.

Podawałem już kiedyś w innym temacie linka do takiej strony http://www.humidity-calculator.com/

Niestety ten kalkulator pozwala obliczać wilgotnośc względną i bezwzględną tylko do temperatury 99 st C i dla powietrza a nie dla spalin. W spalinach jakaś część tlenu będzie zastąpiona dwutlenkiem węgla - na pewno wpłynie to na zdolność przenoszenia pary wodnej,ponadto pojawią się w różnych ilościach tlenki siarki też nie bez znaczenia ale myślę, że pomimo tego ten kalkulator do takich poglądowych przeliczeń może być przydatny.

A więc spróbujmy policzyc ile wilgoci zmieści się w 1 m3 powietrza o temp 99st obliczamy wilgotność bezwzględną w punkcie rosy 570 g/m3 jeżeli do tego powietrza dpuścimy zimnego powietrza i zchłodzimy go do temperatury 80 st to obliczamy 293g/m3 oczywiście wzrośnie też o około 25% objętość tego powietrza (spalin) czyli taka ilośc zabierze 366 g/m3.

Z tego wniosek jeżeli ktoś ma problemy z wilgotnym kominem to nie należy do niego dopuszczać zimnego powietrza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje oko temperatura będzie ta sama i wysokość montażu nie wiele zmieni.

zastanawiam się jak z wilgotnością takiej mieszanki.

zobacz na pierwszym wykresie jak rozjechała się temperatura rosy z temperaturą powietrza w momencie gdy spadła wilgotność http://www.wundergro...p?ID=IMAZOWIE18

wydaje mi się, że mimo iż dopuścimy do komina jakąś część chłodniejszego powietrza ok 20C i wilgotności 50-60% ( a może i 40% zimą) to zmniejszy ono temperaturę spalin i zmniejszy też ich wilgotność.

Punk rosy może się przez to nie wiele zmienić. Po za tym przy małych mocach i niskich temperaturach spalin, ten ciąg nie jest gigantyczny i RCK otwiera się raczej minimalnym stopniu.

wpuszczenie zimnego powietrza zawsze powoduje zwiekszenie wilgotnosci względnej co musi skończyc sie kondensacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc spróbujmy policzyc ile wilgoci zmieści się w 1 m3 powietrza o temp 99st obliczamy wilgotność bezwzględną w punkcie rosy 570 g/m3 jeżeli do tego powietrza dpuścimy zimnego powietrza i zchłodzimy go do temperatury 80 st to obliczamy 293g/m3 oczywiście wzrośnie też o około 25% objętość tego powietrza (spalin) czyli taka ilośc zabierze 366 g/m3.

Dobra, to zabierze max 366 g ten kubik.

Ale Vlad tutaj mówił o różnych wilgotnościach bezwzględnych powietrza i spalin.

Zakładając, że powietrze ma mniejszą, to wody w mieszaninie będzie mniej niż 570 g (które przechodziło w wysokiej temperaturze).

Tylko teraz - o ile? :lol:

Trzeba mieć:

1. Wilgotność bezwgl. spalin [ja chcę dla zrębki ;), z drzewem są zawsze największe problemy]

2. Lub to samo dla innych paliw

3. Dla powietrza z kotłowni [może znad czopucha jest lepiej niż z dołu...]

 

I coś policzyć trochę, pobawić się tym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że by nie było JA SIĘ NA TY NIE ZNAM, tylko sobie coś tam dedukuje :)

analizując te tabelkę widać wyraźnie, że im mniejszy nadmiar powietrza tym wyższy punkt rosy, oraz im większa zawartość wodoru w paliwie tym większa wilgotność spalin i tym samym wyższy punk rosy.

To dlatego z czecha leje się jak z ..., a z antracytu nic. Skoro woda jest nie palna, to zakładam, że cała zawarto w powietrzu dostarczonym do spalania opuszcza kocioł + para wodna powstała w wyniku spalania. Zatem wilgotność spalin zawsze będzie większa od wilgotności powietrza. Jak na to wpływa gęstość, prędkość i fazy księżyca NIE WIEM :(

Trochę będę mądrzejszy jak zrobi się zimno i trochę sobie popalę z niską temp spalin i RCK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.