Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Co


tomii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

planuje remont domu za jakiś czas, w którym jest piec kafel+ wkład wodny, tylko jest jedno ale, rury wychodzą bezpośrenio do pokoju i nie chciał bym tu montować pompy CO z wiadomych przyczyn estetychnych ,mam pytanie czy jest taka możliwoć zamotowania tej pomy w innym pomieszczeniu, przyznam nie zerkałem narazie w inne schematy instalacyjne,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ponownie, podpinam schemat widok z góry, myslę że dobrze połaczone wsio, nie dawałem obejscia na pompie bo niektórzy nie robią, ale moge zrobić, żaden problem, pompa musi być w łazience!, myślałem jeszcze o innym rozwiazaniu troszke tańszym licząc rurki o jednorurowym połaczeniu ale myślę że to jest lepiej sterowalne cieplnie, do bojlera jeszcze zawór bezpieczeństwa na dopływie, i zbiornik wyrównawczy nad bojlerem, no i spust wody i dopływ ...póżniej pomyślę o powieżchi grzejników w stosunku do kotła ,, oraz o mocy pompy.. no czekam na inne ciekawe rozwizania jak coś :rolleyes:

post-40730-0-26169700-1345633612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii nie jest to takie proste jak sobie wyobrażasz.

Co prawda nie jestem hydraulikiem, ale montując pompę CO w łazience, będziesz musiał dobrać odpowiednie dławienia wstępne dla każdego kaloryfera. Bez tego kryzowania woda będzie krążyła przede wszystkim w układzie pompa CO, kaloryfer w łazience, kaloryfer w sieni. Do pozostałych kaloryferów będzie docierała z trudem.

 

A nie można by tej instalacji przerobić w taki sposób, że pierwszym kaloryferem patrząc od strony pieca będzie kaloryfer w łazience a ostatnim kaloryfer w pokoju. Oczywiście tutaj kryzowanie także musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki hermogenes ale w pokoju i kuchni to chyba nie za bardzo montowanie pompy :wacko: , dla mnie to jak by rower trzymać w jadalnym.

Jasne Andrzej można też tak puścić rurki jak pisałeś myślałem i o takim rozwiązaniu, co do tego kryzowania, to pomyśle, mała jest ta instalacja,nie ma jakiś specjalnie załamań czy pionów, kaloryfery bym miał z regulacją , a czytałem różne wypowiedzi co do krzyżowania, a ty jak być dał te kryzy na pierwszym i drugim kaloryferze może jakaś miniaturka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz za co przepraszać tylko pomyśl jeśli zakręcisz zdławisz grzejnik w łazience zamkniesz przepływ w całej instalacji ,co tu pisać pompa jest do kręcenia wodą w całej instalacji z naciskiem na ten wkład wodny a nie do oglądania. Znam jednego Gościa z Opola co trzymał motor w sypialni i słyszała o Nim połowa Polski.[poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok hermogenes to dlaczego niektórzy mówią że można gdzie indziej zamontować, a mówisz o dławieniu no to jak się ma sprawa gdzie instalacje są pokręcone i długie,a działa , przecież mogę dać pompę na zasilaniu w łazience. ja uważam że to pójdzie, prosta instalka, kolega ma podobny rozkład i chodzi ...no fakt pompa na dopływie za kociołkiem ale załamań wiele. i na dolocie i dopływie , nie ma mowy o jakieś grawitacji pozdrawiam.

post-40730-0-60208300-1345717563_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok skuję ścianę, wezmę pompę 25/40/180 z elektonicznyn regulatorem tylko jest jedno pytanie warte zachodu jak pójde spać czy ta pompa nie będzie mi dokuczać swoim ciekawym zachowaniem ,przyzanam nie słyszłem jak pracuje taka pompa, jak wiecie? piszcie czy robi hałas wyczuwalny dla ucha. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Franek za podesłanie schematu, widzę że tu bojler nie jest w grawitacji wolał bym by był, jak myślisz po Twojemu jak by to zrobić?

hermogenes chodzi Ci o średnice rur czyli od łazienki większe przekroje na odpływie i dalej coraz mniejsze?

Edytowane przez tomii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franka układ jest logiczny bolier jest napędzany jako grzejnik ,tylko pomyśleć o sterowaniu temperaturowym co by zamknąć przepływ jak woda złapie np 50 C ,a w twoim grawitacja prawdopodobnie nie będzie działac w czasie pracy pompy.Ale to nie jest kompletny schemat brakuje naczynka+grupa bezpieczeństwa.Co do rur to im bliżej pieca to grubsze dalej cieńsze u Ciebie woda płynie w tę samą stronę więc idąc od łazienki czerwona ma się zmniejszać a niebieska zwiększać wtedy woda będzie płynęła w całej instalacji z podobną prędkością.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem że brakuje i dodać mogę w każdej chwili, tylko schemat niech się wyklaruje :rolleyes:

a co do tej instalacji z grawitacją załączyłem wcześniej miniaturkę ze zdjęciem od znajomego gdzie widać dwie rury 20 miedź do bojlera i dwie normalnie w bok do kaloryferów i ma jeszcze pompę na powrocie(tu jest cały nowy temat tego znajomego co ma grawitacje i pompę co https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11274-pytanie-o-prosty-schemat-co-i-cwu/page__st__20) , i sobie myślę, tam działa czemu tu by nie poszło, pompa jest na zasilaniu, to nawet lepiej, przecież bojler nie będzie zabierać całej wody do obiegu grawitacyjnego no nie wiem ,co by było nie tak..ale dzięki za odpowiedzi, w sumie lepiej być ostrożnym ...

Edytowane przez tomii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Hermogenes ma rację w czasie pracy pompy na c.o. grawitacji na bojler nie będzie,a pompa będzie "chodziła" prawie cały czas.Jeśli chodzi o modyfikację mojego schematu to dołożył bym za powrotem z bojlera powrót do kotła z zaworem odcinającym (zamkniętym na zimę).Jeśli nie chcesz aby woda powrotna "gnała" do kotła przez całe mieszkanie ,ale myślę,że dodatkowa rurka w łazience i kuchni jest zbędna i niech kąty w pokoju nawet w lecie lekko podgrzeje.Nie bój się hałasu pompy-one naprawdę cicho pracują

Jeśli chodzi o schemat ideowy instalacji to on dopiero powstanie.Jesteśmy na etapie rzutu poziomego i wtedy powinna pojawić się grupa bezpieczeństwa -jak sama nazwa wskazuje b.ważna rzecz

Dodam jeszcze,że dzisiejsze pompy zużywają bardzo mało energii-więc nie wiem dlaczego upierasz się przy grawitacji.Po za tym większa będzie szybkość przepływu wody przez bojler,a z tym wiąże się szybkość podgrzewu wody w bojlerze (odbiór ciepła z kotła).Grzejnik w łazience moim zdaniem też powinien mieć możliwość grzania w lecie-dlatego proponuję ten bypas za bojlerem (na moim schemacie).

Dalsze sprawy przed nami.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Podpinam się pod dyskusję. Nie do końca rozumiem jaki jest plan położenia instalacji. Zasilanie górą, powrót dołem, czy obie rury dołem?

Ma to znaczenie w kontekście ewentualnej grawitacji boilera. Tak czy inaczej ta grawitacja zbiornika to tylko przy wyłączonej pompie. Wcześniej już o tym pisano.

 

Pompa w łazience jak najbardziej może być. Najlepszy wydaje się być schemat Franka (z uwagą o powrocie boilera) oraz wskazówki Hermogenesa co do stopniowania rurarzu. Dzięki "lustrzanemu" układowi średnicowania, powstaje coś na wzór układu Tichelmana, gdzie będzie lepszy rozkład ciśnień.

 

Można też wykonać "obieg" domu rurą zasilania stopniując ją po kolejnych grzejnikach i przy ostatnim grzejniku zawórcić z rurą powrotną wracając tą samą drogą, którą biegło zasilenie. Wówczas trzecia rura powrotna boilera nie jest potrzebna. Tak zbudowana jest większość układów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franek, piszesz dlaczego upieram się przy grawitacji ano bo to będą obsługiwali moi rodzice co nie zawsze może będą pamiętali by pompa była podłączona, ok trochę mnie przekonałeś wiem że można kupić pompę ze sterownikiem elektronicznym która się sama załącza i wyłącza..

kimireno odnośnie tej grawitacji i rur myślałem tak zaraz z kotła za ścianą w pokoju w wykutym murze rury 20 albo trochę większe po ścianie do góry lekko skośnie zasilanie i powrót razem do bojlera , a już do pompy i odpływu lekko w dół i przebić się do kuchni i powoli schodzić na dół by się w łazience za pompą zeszły ,,kimreno tak chce zrobić podobnie jak na zdjęciu wyżej które mam od peyo który robił tą instalacje właśnie z grawitacją i pompą i jemu chodzi bo pisał do mnie..no ale jak tu ma nie działać to cóż :unsure: trza się rozejrzeć za innym schematem tylko troszki mi żal że nie będę mógł ... a on ma...ale to ina bajka...dzięki za wszystkie posty i tak idziemy do przodu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.