Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Planuje Zakup Nowego Kotla. Prosze O Rady I Porady Co Wybrac I Na Co?


JarekBal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Planuje zakup kotla dla mojej mamy ktora ma dom o powierzchni okolo 280m2. Musze przyznac ze do tej pory uzywalismy pieca na gaz ale przyszedl czas na jego wymiane ze wzgledow oszczednosciowych i okresu eksplatacji!

Prosze o porady na co najlepiej szukac kotla tzn jakie paliwo itp i oczywiscie bardzo bysmy chcieli zeby piec nalezalo jak najrzadziej obslugiwadz np raz na kilka dni, co do kwoty przeznaczonej na ten cel to do 12tys zl wiec mysle ze uda mi sie kupic dobry kociol o mocy do 40kw.

 

Jezeli jest ktos wstanie doradzic nam na co zwrocic uwage przy zakupie, jaki rodzaj paliwa itp to bardzo prosze o posty, razem z mama myslelismy o kotle na kilka rodzaji paliwa ale to nie jest ostateczna decyzja!

 

Prosze o porady i moze jakies przyklady jakie sa koszta eksplatacji podobnej wielkosci domu przy piecach np na eko groszek drewno itp.

 

Dziekuje z gory i pozdrawiam

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzień dzisiejszy jesli chodzi o gazowy to CGB 35 natomiast nie uwierze, że taka moc jest potrzebna czyli kocioł CGB 24, a co do kosztów ogrzewania to w groszki to bym nie proponował bo koszty podobne a jedynym tanim ogrzewaniem to jest drewno, jesli posiada się kocioł na holzgas i wtedy koszty ogrzewania spadają o połowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podłączę się także z prośbą o pomoc przy wyborze kotła na ekogroszek. Mam nowy domek o powierzchni mieszkalnej 160m2 zrobiony z cegły porotherm 25. Do części mieszkalnej dostawiony jest garaż dwu-stanowiskowy wraz z kotłownią o pow. około 40m2. Brama garażu ocieplona. Całość domu będzie ocieplona styropianem o grubości 15cm. Ściana oddzielająca część mieszkalną i garaż z kotłownią będzie także ocieplona styropianem 15cm. Okna 3-szybowe, zainstalowane z taśmą docieplającą. Poddasze użytkowe, dach docieplony wełną Rockwool o gr. 25cm. W domu jest mieszana instalacja, na dole w całości ogrzewanie podłogowe, góra to ogrzewanie podłogowe w łazience i korytarzu, w pokojach grzejniki. W garażu tylko mały grzejnik przy bramie. Zbiornik cwu 120-140L.

Tutaj zaczyna się mój problem z doborem kotła. Czytam forum od jakiegoś czasu i dzięki temu dowiedziałem się już o konieczności stosowania zaworu czterodrożnego itp. Nie wiem czy przy doborze kotła brać pod uwagę całość powierzchni domu czy tylko część mieszkalną, skoro garaż jest oddzielony ocieploną ścianą. Instalator proponuje kocioł 20-25kw, ale z lektury forum domyślam się że to za dużo. Wstępnie wybrałem więc piec SAS Gro-Eco 17kw, który pewnie też jest za duży, jednak to jest najmniejszy model w ofercie. Rozważałem jeszcze kotły z Tekli model Daraco 25 oraz Defro Eko 19. Szukam kotła bez rusztu dodatkowego, lub z takim który można wyjąć, planuję palić tylko groszkiem lub groszkiem zmieszanym z małą ilością peletu. Proszę o radę, wskazówkę czym się kierować przy wyborze lub jakie jeszcze kotły brać pod uwagę. Może ktoś ma już jakieś doświadczenia z w.w. kotłami i może coś napisać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze rok temu stawałem przed podobnym dylematem ... Jaki piec ? od roku posiadam pies firmy Dom Gaz z Marek pod Warszawą . Dom o pow. 240m2 zbudowanany - gazobeton 24 oraz ocieplony styropianem 15cm okna 2 szybowe na profilu 5 komorowym . Z racji tego, że dom był nowy utrzymywałem tem. wewnatrz około 24 - 23 oC . Spalanie przez cały sezon grzewczy to 4 tony ekogroszku . Piec 24 kw i spisywał się rewelacyjnie.Osobiście polecam oczywiście piec z pelną pogodówka i siłownikami - automatykam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pn, mcgyver

macie nowe domy więc powinniście mieć zapotrzebowanie na cieplo

pn37 przy powierzchni 240m2 kocioł o mocy 24KW to jest sporo przewymiarowana jednostka maksymalnie 19KW

mcgyver9 u Ciebie również jest zapewne podane zapotrzebowanie w projekcie myślę że 12KW to wszystko czegio Ci trzeba

JarekBal jeśli do tej pory ogrzewał dom piec gazowy to sugeruję pozostanie w tym obszarze. koszty ponoszone na ogrzewanie są znane a bezobsługowość zwłaszcza dla kobietki w kwiecie wieku to podstawa a lnie znajdziesz nic poza PC co da większy komfort użytkowania niż gaz. szukałbym kotła kondensacyjnego który ma wyższą sprawność niż "zwykła" gazówka. zastanawia mnie jednak po co tak duża moc??? nawet jeśli dom stary to 40KW na 280m to sporo za dużo. podaj z czego domek czy ocieplony i jak, jakie okna, to będzie wiadomo więcej na temat potrzeb dla tego domku. i dochodzi jeszcze pytanie o instalację. dla jakich temperatur roboczych jest przystosowana. kondensaty pracują w niskim zakresie temperatur i może się okazać że to co było dobre dla poprzedniego źródła ciepła dla nowego może być niewystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mała ilość popiołu to jedna strona medalu, druga to różnice w cenie oraz kaloryczności opałów, musisz skalkulować ile jesteś w stanie dać więcej za opał by radość z małych ilości popiołu którymi możesz zasilić ogródek nie była zbyt kosztowna dla portfela

przykład z mojej okolicy

pellet koszt 900zł/t przy kaloryczności 19MJ

ekogroszek 850zł/t przy kaloryczności 26MJ

do tego dochodzi powierzchnia jakiej potrzebujesz na węgiel a jakiej na pellet jeśli chcesz zakupić większą ilość(kilka ton)

jeśli różnica w zużyciu będzie niewielka może warto ale co jeśli będzie wyższa na niekorzyść pelletu o jakieś 20%???

musisz sam zdecydować.

Do tego dolicz różnice w cenie kotła. sporo zmiennych do brania pod uwagę. musisz wiedzieć jaki jest próg opłacalności dla Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekogroszek -bardzo podoba mi się ta opcja. jednak pellety są czystszym rozwiązaniem i mała ilość popiołu jest kusząca. Jak myślicie?

 

Poczytaj moje wypociny na temat kotła na pellet np https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12313-jakie-ogrzewanie-w-domu-na-weekendy/?do=findComment&comment=118821

 

Pozdr.

 

PS Pellet ma kaloryczność max 16Mj -wiem to z własnego doświadczenia, dzisiaj oglądałem pellet, który miał mieć 19MJ a była to sama kora i szpilki z drzewa, ale papier był.

Podobna sprawa z węglem - poczytaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.