Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Dwu Funkcyjny Torus Xwt (Nr Kotła 26Kwxwt)


bor1904

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem absolutnym laikiem w sprawach ogrzewania ale postanowiłem zacząć pozyskiwać wiedzę od tego forum.

 

 

Sprawa wygląda tak:

Opiekuję się dwójką starszych ludzi z rodziny którzy mieszkają w powojennym domu na parterze (pozostałę dwa piętra i piwnica nie są użytkowane). Parter to około 80m^2 [2 wielkie pokoje, jedem mały, kuchnia i łazienka oraz korytarz]

 

Do tej pory w kuchni stał piec węglowy/kaflowy połączony z kaloryferami na tym piętrze + dwa piece w dużych pokojach. Całość widać TUTAJ.

[dom nie ocieplony, okna nieszczelne, stropy drewniane, drzwi nieszczelne, stare kaloryfery i rury, które już nikt niepamięta kiedy były "czyszczone" ]

 

Palono węglem w kuchni + w mieszkalnym pokoju, a w najzimniejsze dni chodził do tego promiennik i farelka.

Węgla w ciągu roku palono od 5,5 do 7 ton + dwie komórki drewna + brykiet + wspomniany prąd+ dogrzewanie kuchni kuchenką gazową (czyli ok 7 tys na ogrzewanie rocznie).

 

Najgorsze jest jednak to że w obecnej chwili kłopotliwe jest palenie w piecu węglowym (noszenie węgla z piwnicy itd.)

 

 

Na podłączenie do miejskiego ciepłociągu raczej mnie nie stać ponieważ to koszt węzła+montażu+modyfikacji instalacji = czyli pewnie 15 ..20 tys... chyba że się myle

 

 

Udało mi się załatwić za darmo sprawny piec dwu funkcyjny TORUS XWT , NR KOTŁA 26kwXWT - czy to w ogóle ma sens ? czy potrzebuje coś modyfikować w mieszkaniu? z jakimi kosztami instalacji i użytkowania można się liczyć?

 

 

 

 

 

Mam na przygotowanie domu do "zimy" jakieś 10-12 tys złotych....

 

 

Jak to najlepiej wydać ?

 

ocieplenie..? wymiana okien ? wymiana drzwi ? wymiana pieca ? podłączanie do ciepłociągu ? na cokolwiek z tego jakieś dofinansowanie da się dostać jako że to ludzi na emeryturze ?

 

 

z góry dziękuje za każdą wskazówke

Edytowane przez bor1904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo bogaci ludzie tu piszą 7 tys na ogrzewanie to mozna 1000m2 juz ogrzać ...

ale zacznijmy od początku

pierwsze wymiana okien

drugie drzwi

trzecie izolacja stropu albo poprzez obniżenie sufitów o 20cm jesli wysokośc jest słuszna lub na stropie min 20cm wełny prasowanej zielonej i myśle, że w kwocie 10-12 tys sie zamknie, a jak juz te podstawy zostaną wykonane to mozna rozmawiac nad zmianą kotła i poprawieniem sprawności instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Stropy są wysoko.

 

Ocieplić moge sam tzn z poocą sąsiada który już kilka ocieplen a za sobą (koszt materiałów na ocieplenie mieszkalnego pokoju to pewnie koszt do 1000zł)

Wymiana okien w mieszkalnym pokoju i łazience to koszt około 1800 zł,

Drzwi myśle że da sie uszczelnić a strop/sufit nie wiem jak cenowo by wyszedł.

 

 

 

Więc troszke pieniedzy by zostało.

 

 

Pytanie czy ten piec jest w ogóle w stanie współpracować ze starą instalacją tj. starymi rurami i kaloryferami?

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym nie ma problemu aby pracował tylko, że to tak obrazkowo wygląda tak jakby ktoś chciał ogrzewac stodołe do siana i mysli jakiej firmy kocioł powiesić, jak tam przeciagi takie ze nie warto ogrzewać.

Po pierwsze izolować, jak zaizolujecie to bedziecie mieli ciepło na tym opale co teraz.

Następnym etapem powinna być modernizacja, czyli likwidacja piecy i ewentualne podłaczenie kotła na gaz, ale biorąc pod uwage finanse to chyba na przyszły rok.

Natomiast bardzo martwi mnie ta kwota którą podałeś, skoro mieszkanie ma 80m2, sam koszt wełny na cały sufit to 2500zł, do tego drugie tyle na płyty, stelaże i montaż, to skromnie liczac masz juz 7000zł, do tego drzwi wejsciowe ok 1500-1900zł i okna, ale nie wiem ile ich jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cokolwiek robić to skupiałbym się na jednym pokoju... jak wymieniać okna to tam... jak sufit to też tam, jak ocieplać to też tylko zewnętrzne ściany pokoju.

 

Rozmawiałem ze znajomym i mówił że w najgorszym razie można kleić bezpośrednio styropian do sufitu. Wiem że to bedzie wyglądało jak u cyganów ale lepsze to niż marznąć.

 

 

Warto izolować podłoge ? ew jak to zrobić niewielkim kosztem ? Np wykładzina na deski ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po raz kolejny dziekuje za odp.

 

W piwnicy są w bardzo wielu miejscach pół okrągłe sklepienia (o ile tak to sie nazywa) co pewnie utrudni ocieplanie, szczególnie że piwnica jest bardzo niska.

 

pzdr

 

 

PS: Mimo wszystko czy ktoś sie może o tym piecu wypowiedzieć ?

Czy taki piec poradzi sobie z ogrzaniem 80m^2 ? Czy taki piec potrzebuje jakiejś pompy (bo coś słyszałem od sąsiada)? czy taki poiec może współpracować ze starymi rurami i kaloryferami ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradzi sobie bez problemu, pompę ma w kotle wiec jest ok, ale cały czas uczulam, że do tak nieszczelnego domu zainstaluje sie kocioł o sprawności nie przekraczającej 70%, to na prawdę moze się źle skończyć finansowo w eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym nie ma problemu aby pracował tylko, że to tak obrazkowo wygląda tak jakby ktoś chciał ogrzewac stodołe do siana i mysli jakiej firmy kocioł powiesić, jak tam przeciagi takie ze nie warto ogrzewać.

Po pierwsze izolować, jak zaizolujecie to bedziecie mieli ciepło na tym opale co teraz.

Następnym etapem powinna być modernizacja, czyli likwidacja piecy i ewentualne podłaczenie kotła na gaz, ale biorąc pod uwage finanse to chyba na przyszły rok.

Natomiast bardzo martwi mnie ta kwota którą podałeś, skoro mieszkanie ma 80m2, sam koszt wełny na cały sufit to 2500zł, do tego drugie tyle na płyty, stelaże i montaż, to skromnie liczac masz juz 7000zł, do tego drzwi wejsciowe ok 1500-1900zł i okna, ale nie wiem ile ich jest.

Ten kocioł jest pewnie z otwartą komorą spalania , czyli pobiera tlen do spalania w otoczenia . W takim razie po pierwsze nie można zabierać się za uszczelnienia okien i drzwi bo starsi państwo zasną snem wiecznym z powodu czadu!!!!. Tak samo by było z piecem kaflowym . Można ocieplać strop i podłogi od strony piwnicy ale to mimo wszystko niewiele wniesie przy gazie . Rachunki bedą takie że te 10-12 tysięcy trzeba będzie przeznaczyć na dofinansowanie ogrzewania w najbliższych 2 latach a to wersja optymistyczna . Generalnie chyba lepiej jest zapłacić komuś za noszenie węgla . Staraczy na dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie nie do końca związane z forum ale zapewne wielu forumowiczów miało do czynienia z docieplaniem domów.

 

Chcę na własną rękę ocieplić dom (ze wsparciem znajomego który swój dom ocieplał i wszystko jest do tej pory OK - to jednak nie zawodowiec).

 

Żeby uprzedzić nagonkę - mam pewną pule kasy w tym roku do włożenia w poprawę warunków mieszkalnych zimą (tak jak pisałem wcześniej) i nie chce dawać kasy za robociznę (w najgorszym wypadku odpadnie za jakieś dwa lata co i tak będzie pewnie opłacalne)

 

 

Mam kilka pytań odnośnie wersji szybko i względnie tanio:

1) Oglądałem wiele filmików i ulotek - czy warto w ogóle patrzeć w kierunku pianki zamiast tradycyjnego kleju ?

2) Czy listwy startowe są konieczne jeżeli dokładnie na wysokości podłogi w mieszkaniu jest wypust/parapet wokół domu i na nim bym opierał pierwsze płyty

3) Jaka minimalna ilość kołków żeby pierwsza zima tego nie pozrywała ? (inny znajomy dał u siebie dwa na płytę [przy użyciu kleju] i 8 rok leci bez problemów)

4) Jest tam lekko sypiący się tynk o wysokości "wypustów" ok 3-4mm (coś w ten deseń jak poniżej ). Czy moge to dobrze zagruntować (czym?) i na to pianką lecieć ?

5) Najpierw wymiana okien, potem ocieplenie czy odwrotnie? (nowe okna wejdą w stare miejsce bez większych przeróbek)

6) styropian 15cm grubości rozumiem ?

 

 

tynk-mineralny-nakrapian_3.jpg

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - zobacz tu http://e-styropian.pl/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=3:dokumenty-do-pobrania&Itemid=241 , pianka jest lepsza i wcale nie droższa ale może być problem przy sypiącym się tynku

ad 2 listwa startowa to pewne udogodnienie a także wzmocnienie konstrukcji osłony izolacyjnej - zależy od wykonawcy - jedni muszą mieć listwę inni nie chcą.

co do dolnego poziomu izolacji powinna być zaczęta poniżej poziomu posadzek w domu, jest to wskazane ze względu na powstawanie mostków cieplnych, ja bym dał min 10cm poniżej posadzek.

ad.3- zobacz pkt1 ale min 2szt

ad 4 - to zależy od rodzaju kołków i ściany właściwej -niektórzy producenci zalecają min 8cm

ad5 - najpierw okna , patrz 1

ad.6 - to zależy od obecnego muru i co chcesz osiągnąć - 10cm to minimum, na podanej stronie http://e-styropian.pl jest kalkulator grubości ocieplenia do tego co wyjdzie dodaj 20% na poprawki i będzie na pewno dobrze.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli klej ma się na czym trzymać, to kołki wogóle nie są wymagane do 1 piętra.

Jak Ci się trochę sypie, to lepiej kołki dać, a wcześniej jednak usunąć to co odpada.

No właśnie a widziałeś ocieplenie styropianem bez kołków - żaden wykonawca się tego nie podejmie dodatkowo sypiące się podłoże.

Kołki obowiązkowo i dodatkowo usunąć luźne podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wszystkim dziekuje za rzeczową pomoc!!! :)

 

Dodam może że sypie się w tym sensie że po przejechaniu ręką jakby drobny piasek sie sypie natomiast nigdzie tynk nie dochodzi ani specjalnie nie pęka. Po prostu kiedyś chyba tak robili tynki. W każdym bądz razie to nie nowoczesny zwarty tynk.

 

Na razie nie mam pytań jednak z całą pewnością sie pojawią na dniach :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie a widziałeś ocieplenie styropianem bez kołków - żaden wykonawca się tego nie podejmie dodatkowo sypiące się podłoże.

Kołki obowiązkowo i dodatkowo usunąć luźne podłoże.

Ja jestem takim wykonawcą (i pewnie w Niemczech jest takich niebojących więcej, tylko tam nie decyduje o tym wykonawca lecz projektant).

Garaż 3 lata na grubym baranku i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pierwsze pytanie.

 

Wracając na chwilę do początku. To mieszkanie jest na parterze i życie toczy sie w sumie w jednym pokoju.

 

Doradzano w tym wątku aby ocieplić strop i wskazano konkretną metodę - pewnie najlepszą.

 

Niestety sam nie czuje sie na siłach to wykonać i jeżeli chodzi o umiejętności i o czas jednak mieszkanie powyżej mające ten sam układ które jest obecnie "graciarnią" i nie bedzie użytkowane przez najbliższe lata.

 

 

Pomyślałem że z jednego z tych dużych pokoi można wynieść te kilka mebli, rozłożyć jakąś folię na całej powierzchni. Na to ułożyć jakiś styropian np 10 cm na całej powierzchni i szczeliny związać pianką. Na to wszystko rzucić jakąś wykładzinę i voila!

 

Jest to do wykonania przy 10tce styropianie za 300 zł w jakieś 3-4h co jest wiele tańsze od proponowanego rozwiązania i czasowo wiiiiele krótsze - czy ma jakikolwiek sens ?

 

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.