Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jest to mój pierwszy post na forum.

Buduję dom o pow. użytkowej 200 m2, potrzebuję w najbliższym czasie wstępnie wybrać kocioł do ogrzewania tegoż domu.

 

Teraz trochę danych technicznych:

Powierzchnia do ogrzania ok. 200 m2

Posadzka 12 cm styropianu, elewacja 14 cm styropianu, okna 3 szybowe + Velux GGL

Komin Schiedel Rondo Plus 20 + W

 

Zastanawiam się nad kotłami:

Cichewicz Logica 20-27 kW - zasypowy

Kostrzewa Warmet 200 25 kW - zasypowy

 

Cichewicz Futura Econo 25 kW

Klimosz Ling Duo 25 kW

 

W tej chwili użytkuję w starym domu Per-Eko z nadmuchem.

Czy wyżej wymienione kotły będą odpowiadać wielkością i mocą?

Który z tych, a może innych kotłów godny jest polecenia?

 

Na jakim poziomie występuje róznica w ilości opału pomiędzy kotłami z podajnikiem, a zasypowym, dodam, że na dzień dzisiejszy w zimie u mnie pali się ok. 20 godzin na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Będziesz miał nowy dom a więc wg aktualnych przepisów /ocieplenie/

Max moc kotła to 15 kW / a co jest w projekcie? /

Jeśli nie ma gazu lub pompy ciepła to niestety gorszym rozwiązaniem jest węgiel.

zasypowy dolnego spalanie może spalać rózne paliwo; najlepiej bez dmuchawy.

retortowy trochę mniej roboty, ale tylko paliwo o odpowiedniej granulacji i aktualnie dość drogi opał. jakość też co sezon gorsza.

ilość opału: może być mniej przy podajniku ale tylko przy bardzo niestarannym paleniu w zasypowym.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie nasz ustawodawca, tylko wyroki od dnia wejścia do *** unii,

podpowiem tylko tyle, że na zachodzie juz nie certyfikuje się kopciuchów ,ekogroszków i u nas niedługo przyjdzie czas na to,

 

a co do kotła, to trzeba się mocno zastanowić, bo jesli dom naprawdę dobrze ocieplony to trzeba się zastanowić nad pompą ciepła powietrze-woda, a jesli juz konicznie to musi być ogień, to pelet koszt instalacji podobny do pseudo eko groszku, a koszty eksploatacyjne podobne lub niższe, ale czysto i przyjemnie w kotłowni ,czysty opał i w ogóle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

podpowiem tylko tyle, że na zachodzie juz nie certyfikuje się kopciuchów ,ekogroszków i u nas niedługo przyjdzie czas na to,

 

 

Ale brednie, bez problemu, jak zrobisz kocioł z podajnikiem czysto pracujący, który przejdzie obiektywne badania na niskiej oraz znamionowej mocy, to taki papier w instytucie np. berlińskim otrzymasz, czy też w TUV, bez problemu takie badania możesz też zrobić np. w instytucie w Brnie czy Danii.

 

Jedyna zmiana jaka ma być, to zmiana kryteriów i zaostrzenie normy w/g której się badania przeprowadza, dokręcona będzie szczególnie śrubka dotycząca emisji pyłów, dojdą klasy IV, V oraz chyba VI jak dobrze pamiętam konspekt przedstawiony akredytowanym instytutom krajowym do opinii.

 

Osobna kwestią sa natomiast lokalne decyzje danych władz. Te rzeczywiście moga się nie godzić na danym miejscu/terytorium na instalacje takiego czy innego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziękuję za porady, na placu boju pozostają trzy kotły:

 

1. Cichewicz futura econo 25 kW

2. Klimosz ling duo NL 25 kW

3. Defro Duo 25 kW

 

Który według znawców tematu jest ten "naj" i dlaczego, czytam wypowiedzi na różnych forach i czym więcej czytam, tym mniej wiem.

 

A i jeszcze pytanie: rozumiem, że podłączenie czopucha do komina może się odbyć za pomocą dwóch kolanek 90 stopni, to w przypadku, gdy będzie przypadek, że trójnik w kominie systemowym będzie wysoko wstawiony.

Edytowane przez kosadob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem nieco listę:

1. Cichewicz Futura Econo 25 kW

2. Klimosz Ling Combi 25 kW

3. Klimosz Ling Duo 25 kW

 

Nie mogę się zdecydować pomiędzy firmami Klimosz vs Cichewicz, dzwoniłem już w sprawach serwisu w okolicy mojej miejscowości i jak narazie ani Klimosz, ani Cichewicz na tym etapie się nie wyeliminował - seris dostępny bez problemów - narazie teoretycznie.

 

Wyczytałem także, że Klimosz to wyższa półka niż Cichewicz, czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Problem rozwiązał się co do firmy Cichewicz, przypadkowo trafiłem na forum, gdzie opisane są warunki pracy w tej firmie i w tym momencie za ich kocioł dziękuję.

 

Problem pozostał, przedstawia się tak:

1. Klimosz Duo NG

2. Klimosz Combi NG

3. Zębiec Merkury.

 

Brałem pod uwagę jeszcze Ogniwo Eko Plus, ale on chyba nie ma dodatkowego paleniska.

 

Proszę o rozwianie wątpliwość w obszarze tych trzech kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.