Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pieca Dolnego Spalania?


raider21

Rekomendowane odpowiedzi

Tak przyglądam się tej dyskusji i widzę wielką nagonkę na producenta.

Nie wiem ile ten kocioł kosztował ale wiem z doświadczenia że takie konstrukcje to nijako przymus/kompromis producenta. Sam jak zapewne wiecie robię kociołki DS i powiem że udział materiałów przy budowie DS jest ok 35% większy niż w wypadku konstrukcji jw.

Zadajecie pewnie pytanie niby dlaczego? a no dlatego że w typowym DS w wymianie bierze udział tylko wymiennik z pominięciem ok 85% pow.kom załadowczej, więc aby uzyskać przykładowo 10kW potrzebował będę (w dużym uproszczeniu) 1m2 pow.wymiany.

W takich konstrukcjach można przyjąć za pow wymiany całą powierzchnię albowiem po jakimś czasie zajmie się cała komora co pozwala mniejszym kosztem budować kotły większej mocy.

 

Dlatego też jeżeli zamierzacie na stałe zaklejać te przeloty nad grodzią , bierzcie pod uwagę że moc spadnie.

 

Się rozpisałem a miałem o czym innym...

 

Jeżeli jak twierdzi autor tematu jest to typowy dolniak to dlaczego dał sobie wcisnąć ten ruszt wodny?

Przecież to w połączeniu z dmuchawcem (pewnie bez PID) zrobi z tego kociołka lokomotywę.

 

Kociołek sam w sobie zbudowany ładnie ale bardzo oszczędnie, co widać w wielu miejscach które wprawne oko dojrzy ;)

 

Pozdrawiam i ciepełka życzę

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ruszt mó?j tata uparł się ze ma być wodny jak przy tym starym piecu, nie dał sobie wytłumaczyć że żeliwny ruszt jest lepszy.

 

Cena pieca 15 kW 2650 brutto z dmuchawą RMS 120 moc 80W sterownik euroster 11W.

 

Poniżej zamieszczam wykonany przekrój pieca:

 

kocio%C5%82.png

 

Przemo spojrzyj na przekrój kotła i napisz jego wady i zalety.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mam napisać :) kocioł jak kocioł, przede wszystkim jest to kocioł US o czym producent poinformował w opisie kotła. Trudno tu mi pisać o jego wadach i zaletach ale skoro muszę to

zalety:

jest tani.

 

wady:

ruszt wodny

dmuchawa

mało ciekawa budowa

cienka blacha (bynajmniej tak wynika ze zdjęć, chociaż z drugiej strony jest to bez znaczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich konstrukcjach można przyjąć za pow wymiany całą powierzchnię albowiem po jakimś czasie zajmie się cała komora co pozwala mniejszym kosztem budować kotły większej mocy.

 

Dlatego też jeżeli zamierzacie na stałe zaklejać te przeloty nad grodzią , bierzcie pod uwagę że moc spadnie.

witam. twoj post wiele mi wyjaśnił odn. mocy kotła górno-dolnego. pamietam jak w ubiegłym sezonie robiłem pierwsze próby zaslepiania górnej szczeliny to dłuzej dochodził do zadanej temp. i byłem tym troche zdziwiony ale teraz wszystko jasne. pamietam wymiary kotła i wczoraj to obliczyłem, kociołek 13KW z powiększono kom. załad. ma ok. 1,45m2 z czego wymiennik ok. 1m2. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszytko ładnie i pieknie ale ktoś z was widział kocioł dolnego spalania z rusztem wodnym ???

jak ktoś mi pisze o dolniaku i rusztach wodnych to mozna rozmowe zakończyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEF to jest piec dolnego spalania i ma ruszt żeliwny.

 

?U mnie piec ma jak na tym przekroju: kotly-skd-p_29.jpgwymienniki umieszczone tylko piec jest niższy i ma skośne drzwiczki zasypowe.

Edytowane przez raider21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie hef

Konstrukcja spawana z mechanicznym rusztem żeliwnym lub wodnym (tylko dla mocy 67kW).

 

Ruszt wodny tylko dla mocy 67 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że nie wiem czemu dolnego spalania nie może mieć wodnego rusztu.

oczywiście że może mieć ale bez niego bedzie lepszy. to samo dotyczy odpopielacza, ceramicznego palnika i komory dopalania, powietrza wtórnego, rozszerzającej się ku dołowi kom. załadowczej. bez tych żeczy też będzie ds ale z nimi lepszy. moim zdaniem w DS najważniejsze jest jak idą spaliny, by nie mogły uciec góro tylko dołem przez palnik jakikolwiek by on nie był oraz by pierwsza przegroda nie zaczynała się w połowie kotła ale niżej w zależności od gr. opału /ja mam 9cm./ ale to tylko takie moje zdanie pozdrawiam arek ps. zapomiałem o miarkowniku i dmuchawie może mieć jedno lub drugie albo razem lub wcale Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej ale czemu niby wychładza? A własciwie inaczej - czemu wychłodzenie akurat na ruszcie jest negatywne, skoro tak czy inaczej gdzieś to ciepło będzie oddane. To nie lepiej żeby od razu z żaru? Ktoś może w ogóle powiedzieć o jakiej różnicy temperatur mówimy przy ochłodzeniu?

Ponieważ poniżej 900* CO nie ulega całkowitemu spaleniu (tu potrzebny jest też tlen) i ulatuje przez komin (byle nie przez nieszczelności) i w ten sposób tracimy. Każde paliwo musi ulec odgazowaniu i właśnie ten gaz się pali, jeżeli temp. będzie zbyt niska to ten proces będzie przebiegał niewłaściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.