Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pieca Dolnego Spalania?


raider21

Rekomendowane odpowiedzi

Może dla pełnej jasności- owszem, przy rozruchu (rozpalaniu) z konieczności proces spalania jest nieprawidłowy, bo "środowisko" w którym

się to odbywa, jest zbyt zimne. Po pełnym rozpaleniu najbardziej korzystnie jest osiągnąć wysoką temperaturę ścianek pieca. Celowo napisałem

"pieca" bo w typowym kotle wodnym (górnego spalania) nie ma takiej możliwości. Jak tu już ktoś napisał (chyba w innym temacie)- dla procesu

spalania nie ma większej różnicy, czy woda (ścianki kotła) ma 30 czy nawet 90 st.C - tu trzeba co najmniej paru setek st.C.

 

Wracając do rusztu wodnego- tak, może powodować niedopalanie koksu, co akurat nie wydaje się jego największą wadą, bo z drugiej

strony, tak jak napisał Vlad24: " ruszt ma utrzymywać i napowietrzać żar, a nie zapowietrzać instalację"

łatwo dochodzi w takim ruszcie do lokalnego gotowania się wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam w całej rozciągłości:

Mam kocioł górnego spalania z rusztem wodnym. W zeszłym roku przerobiłem go na dolniaka.

Podgotowuje wodę w ruszcie, chociaż temp. w górnej części kotła to tylko ok. 60 st.

Zanotowałem spory niedopał. Paliłem węglem kamiennym, więc rusztowanie co kilka godzin było koniecznością. W popiele sporo koksików.

 

Posłużę się cytatem z wypowiedzi małego_energetyka (polecam poszukać w sieci jego tekstów):

 

"Przy pracującym kotle ścianka metalowa na styku spaliny ? metal ma temp. wyższą o 30 st + 4 grubości ścianki, niż temp. wody po drugiej stronie."

 

To znaczy, że jeśli woda w ruszcie ma około 100 stopni to powierzchnia rusztu nie przekroczy 150 stopni - to dużo za mało do dopalenia koksu.

 

Można się ratować jakimiś nakładkami na ruszt, ale wtedy przy paleniu węglem odpopielanie staje się jeszcze bardziej uciążliwe.

Edytowane przez HP79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam naczytałem się sporo odnośnie pieców dolnego spalania i podstawy jako takie znam jednak nurtuje mnie kilka kwestii:

1. Zakres modulacji w takich piecach- jaki jest? (chodzi mi o efektywność palenia coby opału nie kisić- czyli np. na jakiej mocy minimalnej można w takim piecu palić. Bo jak wiadomo większość sezonu potrzeba małej mocy na podtrzymanie temp. w domku a jak tak właśnie palę ze względu na konstrukcję budynku i dziecko. Dom drewniany dobrze ocieplony.)

2. Jakoś widze mało ofert pieców DS tylko te trojaczki klony dakony i inne (tutaj ukłon w stronę Przemka przyjdzie czas na pewno się odezwę..) coż to człowiek się zastanawia badziewie jakieś że tylko inne piece schodza?

3. Nie bardzo kumam o co kaman z tymi rusztami obrotowymi (jak w dakonach) cosik mi się widzi że pewnie sporo opału przez to przelatuje no i po kilku godz. palenia bez rusztowania cosik się w tym niezablokuje i nie wygaśnie?

4. Moc wyliczył ktoś na forum dla mnie 3KW na 170m2 (chyba palnik w kuchence gazowej ma taką hehe)

5. Sposób palenia w dolniakach by mi pasował tylko jakoś dużo się naczytałem o problemach (jak opał wygaśnie podobno trzeba wyciągnąć cały i na nowo rozpalać) jeszcze jak się trafi kamień w węglu o co nietrudno dziś to nie przeleci przez ruszta..

6. Odnośnie dolniaków własnej roboty- a nie można by zrobić drzwiczek z boku pieca tam gdzie jest ten niby palnik co się węgiel pali? Można by wtedy dawać tak jak wcześniej powietrze wtórne, można podejrzeć, można odpopielić ruszt wywalić kamienie, podpalać opał na co dzień i jak wygaśnie, albo nawet całkiem zlikwidować drzwiczki popielnika a tymi bocznymi wyciągać popiół. To taki pomysł dla Przemysława którego pozdrawiam jak i pozostałych formułowiczów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam pytanie czy paląc od góry można ustawić temperaturę na sterowniku 52 stopnie zamiast zalecanej minimalnej temperatury w instrukcji 56 stopni?

Edytowane przez raider21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.