Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja I Juz Problemy ! Help


wypijewskik

Rekomendowane odpowiedzi

WItam

A wiec po krótce , jestem Tutaj nowym użytkownikiem i proszę o wyrozumiałość

 

Własnie zmieniłęm piec z zwykłęgo dolniaka na Klimosza Duo Ling 25 kw

Wcześniejsza instalacja działała "prawie poprawnie "

natomiast teraz po modernizacji pojawiło się dużo nieprawidłowośći.

 

Dom ma 200 m2 nowy ocieplony

instalację robiłem sam , zresztą jak wszytsko w tym domu , więc proszę złóśliwie nie komentować

policzyłem objętość wodną całej instalacji i wynosi ~ 240l

podłogówka liczy sobie ~ 70m2

na parterze jest zamontowanych 7 grzejników

na I pietrze zamontowanych jest 5 grzejników

bojler liczy sobie 120l

naczynie przelewowo 10-15 litrów nie pamiętam

 

Ponizej załączony jest schetam instalacji jaką wykonałem

 

Natomiast problemy jakie się występowały przed modernizacją:

 

- notoryczne zapowietrzanie grzejników na I pietrze

- ciągle musiałem dolewać wode do instalacji raz w tygodniu okolo 5-10 litrów

- jeśli grzałęm sam bojler to ciepło powrotem zasilało cześć podłogówki

 

Po podpięciu nowego pieca zmodernizowałem instalację i wygląda jak w załączniku

 

- wpiąłęm w powrót zawrór zwrotny i teraz jest problem gdyż pompa nie może przepchnąć wody spowrotem do pieca (prawie gotuje wode) i zastanawiam się czy on jest taki mocny czy może uszkodzony

- czy pojemność naczynia przelewowego jest dobrej wielkośći

- czy odpowietrzniki przed pompami to dobry pomysł

 

Bardzo proszę o pomoc

schemat co.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kocioł wg mnie trochę za duży jak na taki metraż ocieplonego domu. To naczynie to pojemność 15 litrów użyteczna? Powinno być ok. 4% pojemności wodnej. Na powrocie lepiej dać zwykły zawór odcinający, do kotła zawór 3D albo 4D. Odpowietrzniki przed pompami automatyczne? U siebie mam tylko filtry, mam zawór 3D i czasem przez ten zawór grzało od dołu, teraz ogrzewając cwu zamykam zawory obiegu grzejnikowego, powrót grzejników i zawór 3D i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie mówię tego złośliwie, ale instalacja jest pojechana na maxa.

Pierwsze, co zrób, to podepnij zbiornik przelewowy prosto od zasilania kotła, tak, żeby nic nie było po drodze.

Trochę wydaje mi się on za mały, ale to na końcu ...

Jego przelew musi mieć rozgałęzienie na fajkę, żeby się nie wylewało za dużo do kanału. Tą fajką ma wchodzić do niego powietrze.

 

Potem reszta instalacji.

Nie baw się w żadne grzanie przez powroty itd, bo nie będzie dobrze działać.

Uwagi:

1. Wyrzucić ten zawór zwrotny a w to miejsce wpiąć zawór 3D do ochrony powrotu.

2. Zaworu zwrotne umieścić bezpośrednio za pompami, które nie będą pracować cały czas.

3. Odpowietrznik koło pompy c.o. wyrzucić.

4. Zawór podłogówki źle podłączony, podmieszanie ma brać z powrotu podłogówki.

5. Za tym zaworem ma być dodatkowa pompa podłogówki.

 

Kocioł jest za duży, to fakt.

To tyle uwag na razie, jak się to zrobi, to można analizować dalej...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

na początek dziękuje za zainteresowanie

 

Niestety nie mam juz możliwości podpiecia zbiornika przelewowego bezpośrednio do kotła , chyba ze bede musiał koniecznie to zrobić to bedzie trzeba przebić się przez beton B-20 w suficie - ogólnie tragedia

 

jesli chodzi o grzanie przez powroty to był włąsnie problem gdyż nie miało tak byc dlatego zamontowałem zawór zwrotny ze woda nie cofała się z pieca w podłogę i myslałem ze bedzie dobrze a tym czasem nie otwiera sie wogole.

 

zawór został juz wczoraj zdemontowany i poczytałem a zaworach zwrotnych klapkowych , czy myślicie ze taki bedzie wporządku

 

odpowietrzniki automatyczne zostaną zaślepione dzisiaj

 

jesli chodzi a zawór do podłogówki to faktycznie zle go wrysowałęm - zaciąga wodę z powrotu ale przy samym piecu

 

czy dodatkowa pompa do podłogówki jest potrzebna , gdyż nie miałem jej dotychczas a podłogówka grzała dobrze

 

W projekcie miałemkocioł 19 kw , natomiast Pani która mi adoptowała projekt zmieniłą na 25kw zreszta ten dolniak też był 25 kw i byłem bardzo zadowolny z jego osiągów i spalania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno, trzeba przerabiać, bo jak tak zostanie to problemy wiecznie będą, mniejsze lub większe.

 

Zawór klapowy czy sprężynowy, nie ma większego znaczenia, działają tak samo z dokłądnością do tej instalacji.

Jak umieścisz tam gdzie piszę, to będzie obojętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zrobiłem tak jak mi pisano

poprawiony schemat w poniższych linkach

 

- poprawiłem naczynie wyrównawcze

- usunąłęm zawór zwrotny

- usunąłęm odpowietrznik automatyczny

 

 

 

http://www.sendspace...436f8b12f534fc9

Edytowane przez wypijewskik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest niestety źle.

Błąd polega na złej metodologii pracy.

Najpierw robi się schemat a potem się wykonuje a nie na odwrót.

Ta rura nie może iść tak w bok od razu.

To do zbiornika ma iść w górę a reszta w bok.

Nie tylko jest to niezgodne z normą (bezpieczeństwo!) ale również źle się będzie odpowietrzać.

Trzeba to zmienić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn możne źle to zobrazowałem

naczynie jest juz skończone rurkę mam juz przy piecu , ( trójnik będzie ok 0,8m nad piecem

powrót i zasilanie pieca są jeszcze rozpięte :)

zabrakło mi trójnika na zasilanie i dlatego nie podpinam jeszcze , dzisiaj podjadę dokupić

i czekam na dalsze sugestie aby w kółko nie przerabiać tego samego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak link poprawionego schematu jak sugeruje " Vernal"

 

http://www.sendspace.pl/file/ba6fe6deefdad914e905fc3

 

 

"Odejście na pompy ma być niżej niż wyjście do naczynia żeby się dobrze odpowietrzało."

 

Jest tak wykonane lecz fizycznie nie jest to linia prosta

 

Wstawiłem do schematu zawór zwrotny zaraz za pompą CO

Zmieniłem pod mieszanie dla zaworu Este teraz zimniejszą wodę będzie podbierał bezpośrednio zza rozdzielacza od podłogówki

 

Teraz mam pytanie czy wygląda to dobrze na tym schemacie ????

i kwestia zaworu 3d czy jest dobrze wrysowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam pytanie ja ma być wpięta pompa od podłogówki i jak podłączona na pewno przed rozdzielaczem ale co dalej

sterownik obsługuje jeszcze 2 obwód CO ale nie wiem szczerze jak to ma działać

tak na chłopski rozum ciągła praca podłogówki będzie strasznie podnosiła temperaturę w domu i nie wie jak tym mam sterować

czy dokupienie regulatora pokojowego załatwi sprawę

czy obsługuje on 2 pompy jednocześnie + pompa ładująca CWU

czy jest możliwość wysterowania temperaturą w domu na 2 pietrach jednocześnie przy zastosowaniu jednej pompy na kaloryfery na obu pietrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest lepiej.

Teraz:

1. Zawór przy kotle ma być wpięty na powrocie, czyli niżej.

Inaczej - ma być na zasilaniu (rozdzielający), czyli wyżej.

Albo można dać w tym samym miejscu, co jest teraz ale zawór termostatyczny 2 -drogowy z kapilarą na powrocie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam pytanie ja ma być wpięta pompa od podłogówki i jak podłączona na pewno przed rozdzielaczem ale co dalej

sterownik obsługuje jeszcze 2 obwód CO ale nie wiem szczerze jak to ma działać

tak na chłopski rozum ciągła praca podłogówki będzie strasznie podnosiła temperaturę w domu i nie wie jak tym mam sterować

czy dokupienie regulatora pokojowego załatwi sprawę

czy obsługuje on 2 pompy jednocześnie + pompa ładująca CWU

czy jest możliwość wysterowania temperaturą w domu na 2 pietrach jednocześnie przy zastosowaniu jednej pompy na kaloryfery na obu pietrach ?

Zależy jaki jest ten sterownik kotła - jak mu czegoś brakuje, to można dokupić.

Np. na podłogówce wystarczy sterownik pokojowy podpięty do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik to RecalArt Economic 3000

 

a ja myślałem ze ten sterownik pokojowy ma być podpięty w kostkę sterownika kotła , zresztą tam jest dla niego miejsce (chyba ze mam rozumieć ze dodatkowo oprócz regulatora pokojowego dojdzie jeszcze jeden sterownik dla pompy od podłogówki)

 

Ten zawór 3 drogowy zaraz za pompą CO dla ochrony kotła myślę że jest dobrze wrysowany i nie rozumiem po co dawać jeszcze jeden zawów z kapilarą skoro mam czujnik na powrocie do kotła i pod mieszaniem ma sterować ten zawór 3 drogowy .

chyba ze coś pomieszałem to proszę mnie poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja myślałem ze ten sterownik pokojowy ma być podpięty w kostkę sterownika kotła , zresztą tam jest dla niego miejsce (chyba ze mam rozumieć ze dodatkowo oprócz regulatora pokojowego dojdzie jeszcze jeden sterownik dla pompy od podłogówki)

Jak podłogówkę masz w osobnych pomieszczeniach, nie pomieszaną z grzejnikami, to najlepiej dać jej osobny sterownik pokojowy i będzie to tzw, strefa. Wtedy łatwo to wysterować jak jest do tego np. osobna pompa (a tu jest).

Sterownik do tego Salus z "cichym przełączaniem" lub bezprzewodowy Tybox 810, lub jeśli ma być tanio, a nie przeszkadza "cykanie" przekaźnika, to może być nawet Diana D10.

Dzielenie mieszkania na strefy to dobra optymalizacja całego tego procesu, oszczędza paliwo i poprawia warunki dla mieszkańców domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór 3 drogowy zaraz za pompą CO dla ochrony kotła myślę że jest dobrze wrysowany i nie rozumiem po co dawać jeszcze jeden zawów z kapilarą skoro mam czujnik na powrocie do kotła i pod mieszaniem ma sterować ten zawór 3 drogowy .

chyba ze coś pomieszałem to proszę mnie poprawić

Powiedz mi, gdzie Ty widziałeś tak zainstalowany zawór trójdrogowy - jakieś źródło.

Trzeba go zainstalować albo na zasilaniu albo na powrocie a nie na takiej nodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.