Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszkanie W Kamienicy A Ogrzewanie Na Podczewień


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem właścicielką 80-metrowego mieszskania w kamienicy, które potrzebuję ogrzać. Niestety, mieszkanie nie posiada dostępu do wolnego przewodu kominowego, odpada więc ogrzewanie gazowe.

 

Zastanawiam się nad piecami akumaulacyjnymi lub panelami na podczerwień (?).

 

Czy ktoś z Was może mi poradzić, co mam wybrać?

A może jeszcze inny rodzaj ogrzewania?

 

Zależy mi stosunkowo łatwej obłudze i niskich kosztach.

W mieszkaniu nie przebywam często, sporo wyjeżdżam, więc raczej w grę wchodzi krótki czas nagrzewania po powrocie z wyjazdu

 

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd i niskie koszty? Prąd - wygoda i czysto i brak extra pomieszczeń = kosmiczne koszty!!!! no może ciut lepiej na nocnej taryfie . Ale i tak trzeba się liczyć z rachunkami kilka tyś na m-c :) Przelicz sobie zapotrzebowanie na ciepło x stawka kwh i wsio wiadomo prąd najdroższy a mają być podwyżki konczy się dotacja uni a zaczynają się kary uni na prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd i taryfa nocna + piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym i sterownikiem tygodniowym.

Piec nagrzewa się w taniej taryfie i oddaje ciepło kiedy potrzeba - wg zaprogramowanego sterownika.

Programujesz, wyjeżdżasz i wracasz do ciepłego lokalu, podczas nieobecności ustawiasz temp na np 15C.

Panele na podczerwień, grzeją jak pobierają prąd, jeżeli nie pobierają nie grzeją.

Piece akumulacyjne - pobierają kiedy jest prąd tańszy a oddają wtedy kiedy potrzebujesz.

 

Jeżeli chcesz grzać non stop to kup coś najtańszego np olejaki, i też będzie ciepło.

 

Jeżeli jest gaz to pomyśl o kotle kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania i przewodem kominowym wyprowadzonym przez ścianę.

 

Pozdr.

PS

A czym grzeją inni mieszkańcy Twojej kamienicy.?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje mieszkanie usytuowane jest od ulicy, więc nie ma możliwosci wyprowadzenia spalin przez ścianę. Ponad dach też odpada - 4 kondygnacje.

 

Pozostali mieszkańcy ogrzewają piecami na węgiel lub gaz, jeśli ktoś miał szczęśliwie wolny przewód kominowy.

 

Panele na podczerwień mnie zainteresowały, bo:

 

cenowo są porównywalne do pieców akumulacyjnych

zajmują mało miejsca (w szczególności można je powiesić na suficie)

posiadają sterowniki z możlwością zaprogramowania temperatury

szybko nagrzewają pomieszczenie (podobno piece akumulacyjne długo się nagrzewają)

 

i.... tanie w eksploatacji.

 

Niestety ta wiedza pochodzi głównie ze stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą tych paneli lub z forów dyskusyjnych, w których rozpisują się ci sami sprzedawcy.

 

Zastanawiam się też nad "specyficznym" odczuwaiem ciepła przy takim sysytemie ogrzewania.

 

Pozdr

 

Julka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że panele są tanie w eksploatacji jest kłamstwem marketingowym.

Panel o mocy 1000W pobiera tyle samo energii el co jakikolwiek grzejnik elektryczny 1000W.

Tu rozchodzi się jedynie że dają szybkie odczucie ciepła, grzeją prawie zaraz po włączeniu., zaś po wyłączeniu natychmiast stygną.

 

Specyficzne odczuwanie ciepła jest spowodowane przenikaniem promieni podczerwonych przez nasze ciało - podobnie jak promienie słoneczne, aby było ciepło grzejnik na podczerwień musi bezpośrednio oświetlać obiekt.

Przy zbyt dużej dawce zaczynasz się czuć jak przysłowiowa "kura na rożnie w piekarniku" ;)

popatrz też tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9572-infrapanel-dylemat/?do=findComment&comment=117222

 

Pozdr

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Specyficzne odczuwanie ciepła jest spowodowane przenikaniem promieni podczerwonych przez nasze ciało ,,,,

 

Małe sprostowanie.

Promienie podczerwone nie przenikają żadnego ciała stałego, nawet naszego, jedynie mogą wnikać do ciała i tam przekazać swoją energię pobudzając cząsteczki lub mogą się częściowo albo całkowicie odbić się od danego ciała.

 

ps,

Tak "napromieniowane" ciała promieniami podczerwonymi stają się same źródłami promieniowania podczerwonego.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

pononi proszę o pomoc. Zdecydowałam się na ogrzewanie elektryczne.

 

Do wyboru mam:

 

I. Piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym i sterownikiem tygodniowym oraz ogrzewacz wody (o poj 100l) z programatorem pracy tygodniowej

 

lub

 

II. Dwufunkcyjny kocioł elektryczny (rozumiem, że zapewnia mi również podgrzewanie wody).

 

 

Czy możecie mi poradzić, którą opcję wybrać.

 

Co jest bardziej praktyczne? Co jest tańsze?

 

 

Czy obrze rozumiem, że w wersji II (pieca elektrycznego) nie ma efektu poierania prądu w nocy i oddawania ciepła w dzień?

Czyli pobór prądu do ogrzania mieszkania i wody będzie się odbywał "na bieżąco" (tzn tak, aby utrzymywać tempetarurę na zaprogramowanym poziomie?

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Pozd

 

Julka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.