Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co - Prośba O Pomoc


pawslo

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o ocenę schematu.

Kocioł z podajnikiem na ekogroszek moc 16kW, dwie drabinki w łazienkach i grzejnik w garażu do tego reszta tzn. 150m2 jest w podłogówce podzielona na dwa rozdzielacze jeden na dole drugi na poddaszu (po 8 pętli każdy). W kotłowni zbiornik na CWU.

Układ ma pracować jako zamknięty, zabezpieczony dodatkowo zaworem DBV1.

Moje pytania poza poprawnością schematu to:

1) Gdzie zamontować ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa

2) Czy jedna pompka do tych 3 grzejników i dwóch rozdzielaczy wystarczy, a druga do ładowania zasobnika (jeżeli tak to jaką pompkę wybrać, jeżeli nie to gdzie dołożyć drugą) rozważam pompkę Wilo Pico - kwestia modelu

3) Jako zawór 3d chciałbym zamontować ZAWÓR TERMOSTATYCZNY MIESZAJĄCY taki z nastawą temperatury ? czy spełni on swoje zadanie?

 

 

z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam

post-42237-0-98927700-1343570008_thumb.jpg

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Eko Plus 16kW wg producenta jest do max. 180m2 ja mam 150 w podłogówce więc myślę że wystarczy następny jest już aż 25kW.

Pytanie czy te dwie pompki to konieczność, te grzejniki to nie muszą jakoś super grzać bo są to dwie drabinki w łazienkach i grzejnik w garażu?

Do obliczeń naczynia wzbiorczego znalazłem programik zaraz policzę co mi z niego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależne pompy do grzejników i ogrzewania podłogowego proponuję ze względu na łatwiejsze sterowanie grzaniem - zawsze możesz wyłączyć jedną z nich.

Całe grzanie CO na jednej pompie może być kłopotliwe ze względu na opory przepływu w obwodach grzejników i podłogówki, po prostu może za mało iść na podłogówkę, zresztą przy zaworze 3-D na podłogówkę , pompa powinna być za zaworem 3-D a nie przed.

Nie wiem czy kocioł Ogniwo Eko Plus jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym - zobacz na stronie producenta.

Co do programów do obliczeń naczynia wzbiorczego zaleca się stosowanie programu kalkulacyjnego danego producenta naczynia , które planujesz kupić.

Ja raz liczyłem programem Reflexa i wyszła mi większa pojemność niż z programu Flamco dla takich samych założeń.

 

Pozdr.

 

PS Zawór DBV może być zabójczy dla Twojego kotła - podajesz zimną wodę do gorącego kotła , ponadto wymaga stałego zasilania w ZW z sieci zewnętrznej, w przypadku hydroforu lokalnego to może być kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji producenta wynika że Ogniwo Eko plus może pracować w układzie zamkniętym (bez wpływu na gwarancję), zawór DBV traktuje jako tzw. "dmuchanie na zimne" mam nadzieję żę nigdy nie dojdzie do konieczności jego zadziałania ale wolę się zabezpieczyć przed przekroczeniem max. temperatury. Mam wodę z wodociągów więc nie będzie problemu z hydroforem lokalnym, jedyne co chcę dołożyć to zawór antyskażeniowy na doprowadzenie ZW.

Co do naczynia to z tego co wyczytałem to zaleca się 4-5% pojemności instalacji z danych do jakich dotarłem top pex16 ma pojemność 0,1l na 1mb do tego kocioł, zasobnik CWU, kaloryfery i rury połączeniowe myślę że w miarę dokładnie jestem w stanie obliczyć pojemność mojej instalacji i przyjmę to górne 5% z lekkim naddatkiem.

A co do pompek to chyba zrobie tak jak sugerujesz jedna na CWU, druga podłogówka trzecia kaloryfery i czwarta cyrkulacyjna trochę tego dużo ale jak się nie da inaczej to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest kilka czynników - ciśnienie w instalacji - może być nawet 2bary, max temp w instalacji a raczej różnica temp max i min ,pojemność instalacji oraz ciśnienie otwarcia ZB, a także Joker - czyli producent - inaczej dobiera się wg Flamco inaczej wg Reflexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność naczynia policzę po powrocie z urlopu :) muszę zweryfikować długości poszczególnych pętli. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale naczynie napewno nie będzie za duże tak? A drugie pytanie czy w razie rozbudowy instalacji o np. bufor trzeba wymienić naczynie na większe czy można dołożyć drugie?

 

Mam jeszcze pytanie odośnie tego kotła u mnie będzie 150m2 podłogówki, garaż 25m2 i zasobnik CWU na początku myślę 120-140l, ale rozważam solary i wtedy to będzie zbiornik 300l. Jak sądzicie czy kocioł 16kW które wg producenta ma ogrzać do 180m2 wystarczy na mój dom (nowy suporex24 + styropian 15cm, dach wełna 18+10cm) przy tych założeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z informacji producenta wynika że Ogniwo Eko plus może pracować w układzie zamkniętym

 

Montowałem ten kocioł teraz, w pażdzierniku 2012. Kupiłem go w sierpniu 2012, i w DRT kotła mam napisane, że kocioł ten powinien pracować w układzie otwartym. Dlatego mam zamontowany wymiennik ciepła 30KW.

 

Dokładne informacje z DTR:

 

Kocioł stalowy wodny centralnego ogrzewania OGNIWO EKO PLUS zaliczany jest do

kotłów niskotemperaturowych, co oznacza, e temperatura wody grzewczej w układzie nie

moe byc wysza ni 90°C. Przeznaczony jest do pracy w instalacjach wodnych centralnego

ogrzewania systemu otwartego grawitacyjnych lub pompowych, posiadajacych zabezpieczenia

zgodne z normami PN-91/B-02413 i BN-71/8864-27 dotyczacych zabezpieczen urzadzen

ogrzewania wodnego systemu otwartego oraz naczyn wzbiorczych otwartych.

Edytowane przez robus2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z naszym obecnym prawem każdy kocioł do 30kW na paliwo stałe można montować w układzie zamkniętym, co do ogniwa to z działu technicznego tej firmy otrzymałem informację o tym iż kocioł można użytkować w układzie zamkniętym co nie powoduje utraty gwarancji! (parodią jest że na stronie w DTR tego nie ma! Dlatego trzymam email na zaś) Oczywiście zabezpieczenia zgodnie z normami, czyli zawór bezpieczeństwa, naczynie przeponowe i wężownica z zaworem jednofunkcyjnym lub zawór dwufunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 300kW a 30kW, kocioł musi być dodatkowo dostosowany do innych zabezpieczeń - zgodnie z PN np zawór zrzucający lub schładzający, wężownica schładzająca oraz pracować w ciśnieniu nie przekraczającym dopuszczalnego przez producenta kotła + obowiązkowo ZB i odpowiednie naczynie wzbiorcze - tak jak napisał @grafipl

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.