Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciekawe Zagadnienia Historyczne Związane Z Ogrzewaniem


Rekomendowane odpowiedzi

KONTROLA PALENISK NA ZASADZIE KOLORU DYMU

 

Artykuł z roku 1900. Numer 1 Przeglądu Technicznego.

 

,,,, Teorya samego palenia każdemu jest doskonale znana, nie tu, zdaje .się, nie można już dorzucić nowego; jeżeli bowiem połączymy wszystek węgiel i wodór zawarte w paliwie z tlenem powietrza w kwas węglany i wodę, otrzymamy spalanie kompletne; praktyka wymaga czegoś więcej, chodzi jej bowiem nie tylko o kompletną zamianę węgla w kwas węglany i wodoru w wodę, lecz i o otrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury,

(idy doprowadzimy do paleniska nadmiar powietrza, paliwo się spali zupełnie, lecz temperatura gazów spalenia może się zbytnio obniżyć i takie palenie nie będzie ekonomicznem, przy niedostatecznym dopływie powietrza opał nie wyzyskuje się również należycie; tlenek węgla, który mógłby się spalić w kwas węglany i wydzielić ciepło powstające przy tym procesie, ulatuje do komina. Proces palenia należy więc prowadzić w ten sposób, by otrzymać możliwie kompletne spalanie i odpowiednia temperaturę w palenisku. 0 temperaturze w pewnej mierze można sądzić z koloru dymu wydzielającego się z komina. ,,,,

 

Całość artykułu i rysunek INDYKATORA przyrządu do organoleptycznego badania koloru dymu na stronie

http://bcpw.bg.pw.ed...d=2880&dirids=1

 

Zachęcam do przeczytania archiwalnego tekstu, życzę miłej lektury oraz owocnych przemyśleń.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny powstawania dymu w paleniskach i środki zaradcze.

 

Mamy rok 1902, a numer 44 Przeglądu Technicznego zamieścił "elementarz palacza"

 

 

Zapobieganie tworzeniu się dymu w paleniskach jest zawsze sprawą nader wielkiej wagi, napotykaną szczególnie w przemyśle wielkim. Sprawa ta jest tak dawna, jak dawnern jest zastosowanie do opału węgla kamiennego. Tak np. Czytamy, że w r. 1348 rada miasta Zwikau surowo zabroniła kowalom, zamieszkałym na przedmieściach, używania/w kuźniach węgla kamiennego. ,,,,

 

,,,, Aby usunąć wydzielanie się dymu z palenisk fabrycznych, należy przedewszystkiem zdać sobie sprawę, jakie zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzą podczas palenia się i w czem leży bezpośrednia przyczyna dymienia. Bezwarunkowo odgrywa tu najważniejszą rolę budowa paleniska: powinno ono być tak urządzone, aby odpowiadało najprostszym zasadom chemicznym i fizycznym i najdogodniejszym warunkom odbywania się procesu palenia. ,,,,

 

 

Całość artykułu na stronie http://bcpw.bg.pw.ed...d=1423&dirids=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i pouczające. Pierwszy artykuł o indykatorze koloru dymu ma interesujący morał: Urządzenie bardzo przydatne, ale według autora nie rozpowszechni się z powodu ułomności ludzkiej natury. Drugi artykuł wyjaśnia właściwie to samo z czym nieskutecznie walczą do dzisiaj niedouczeni producenci kotłów. Jak zrobić dobre palenisko wiadomo było już 100 lat temu, a do dzisiaj mało kto robi to naprawdę dobrze.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeglądaniu Przeglądu Technicznego zrobimy teraz duży przeskok czasowy, bo do numeru 29-30 z 1931 roku.

Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że wybieram materiały dla nas przydatne a pomijam materiały trudne czy też dotyczące kotłów parowych.

Nie wszystkie roczniki PT są na dzień dzisiejszy zostały zeskanowane do wersji cyfrowej, a należy również pamiętać o przełomowym roku 1918 gdzie PT również był wydawany ale zawartość była nieco skromniejsza.

 

Tym razem cały artykuł zamieszczam na forum.

 

 

Mechanizm palenia się cząstek paliwa stałego.

 

Omawiana praca referuje wyniki badań nad wpływem, .wymiarów cząstek, prędkości przepływu powietrza, temperatury i wilgotności na szybkość spalania cząstek węgla kamiennego w ściśle kontrolowanych warunkach.

 

Zastosowana przez autorów metoda polegała na wprowadzaniu dokładnie zważonych cząstek węgla o kształcie kulek do gazu obojętnego, o wiadomej temperaturze, poczem następowało raptowne wdmuchiwanie przez b. krótki czas strumienia gorącego powietrza, o wiadomej prędkości i temperaturze, a wreszcie cząstki paliwa były znów studzone w gazie obojętnym i znów ważone, dla określenia rozmiarów reakcji, jaka zachodziła m.in. przeprowadzono dokładne pomiary napięcia powierzchniowego cząstek węgla podczas spalania.

 

Interesujące te doświadczenia doprowadziły autorów do wniosków następujących:

1 - Szybkość właściwa reakcji powierzchniowej kulek węglowych, spalanych w prądzie suchego i wilgotnego powietrza, jest złożoną funkcją wymiarów cząstki. Jest ona nieporównanie większa dla małych cząstek, niż dla dużych.

2 - Temperatura powierzchniowa wzrasta wraz ze umniejszeniem wymiarów cząstki.

3 - Przy niższych szybkościach, poniżej 122 cm/sek, przy 24° C, szybkość reakcji wzrasta szybko ze wzrostem szybkości powietrza, niezależnie od innych zmiennych. Wzrost ten odbywa się w sposób ciągły aź do obszaru wielkich szybkości, gdy tempo przyśpieszenia reakcji ze zwiększeniem szybkości powietrza słabnie.

4 - Kulki węglowe o powierzchni 70 do 10 imm2 spalają się prędzej w powietrzu suchem niż -w wilgotnem.

5 - Temperatura powierzchniowa jest wyższa, gdy spalanie kulek zachodzi w powietrzu wilgotnem.

6 - Wzrost temperatury powierzchniowej, przy spalaniu cząstek w powietrzu suchem, wzmaga szybkość reakcji, to. zn,, że spółczynnik temperatury jest dodatni, Max. Tego spółczynnika występuje przy najmniejszych cząstkach, dużej prędkości powietrza i wysokiej temperaturze powierzchniowej.

7 - Wzrost temperatury powierzchniowej przy spalaniu w wilgotnem powietrzu obniża szybkość spalania, lecz przy wyższych prędkościach powietrza szybkość spalania rośnie wraz z temperaturą powierzchni.

8 - Zaobserwowane zjawiska służą autorom do opisania mechanizmu spalania i oddziaływania na nie pary wodnej w powietrzu wilgotnem.

 

(D. F. Smith i A. Gudtnundsen, Pittsburgh Experiment Station, U, S. Bureau of Mines.

Streszcz, w I n d . & E n g g . C h e m. t. 23, marzec 1931, str. 277 ? 285).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przenieśmy się na wschód do Rosji. W Rosji możemy zdobyć sporo wartościowej literatury technicznej.

Oto jeden z takich rodzynków. Książka prof. M.M.Schegolev "Paliwo, paleniska i kotłownia".

 

www.bibliotekar.ru/spravochnik-116-topki-kotly plus tłumaczenie Google

 

Proponuje, dla zainteresowanych teorią zawartą w tej książce, ściągniecie sobie oryginalnej książki w formacie DjVu i wtedy można przeglądać rysunki i wykresy.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro historyznie, to zacytuję z 1993roku z informatora Kotły Grzewcze na paliwa stałe.

Recenzent prof. dr hab. Stanisław Mańkowski

Autorzy: mgr.inż Ryszard Zubiel, Krzysztof Zygadlewicz

Opracowania kart katalogowych: mgr inż Sławomir Pilarski oraz tech.Włodzimierz Wilczyński, wówczas Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Wyrobów Instalacyjno-Sanitarnych i Grzewczych w Radomiu, Oddział Kotłów Grzewczych w Łodzi.

 

Skorzystano tutaj także z literatury radzieckiej....

 

Moc kotła jest to ilość energii cieplnej oddawanej użytecznie czynnikowi grzewczemu... w jednostce czasu

Moc znamionowa kotła, podawana przez producenta, jest to moc uzyskiwana trwale przy spalaniu paliwa, na które kocioł został zbudowany....

W kotłach na paliwa stałe z rusztami mechanicznymi moc znamionową kotła uzyskuje się poprzez odpowiednie dozowanie paliwa np. regulowanie grubości warstwy na ruszcie oraz prędkości przesuwania się rusztu...

Większość kotłów, szczególnie mniejszych mocy to kotły z rusztem stałym, dla których porcja jednorazowo zasypanego paliwa musi wystarczyć na minimum 4,5h pracy z mocą znamionową.

 

W kotłach tych w czasie cyklu spalania porcji paliwa zasypanej do kotła, moc zmienia się. Bezpośrednio po zasypie paliwa moc kotła jest niska, ale w stosunkowo krótkim czasie osiąga wartość średnią dla cyklu i rośnie dalej, uzyskując wartość maksymalną nieco wyższą od wartości średniej i wówczas zaczyna się powolny spadek mocy kotła. Po ok.4h pracy porcja paliwa wypala się i rozpoczyna się gwałtowniejszy spadek mocy......

 

Przez moc znamionową tego rodzaju kotłów rozumie się średnią wartość mocy w czasie cyklu spalania, możliwą do uzyskania w sposób trwały w tym i następnych cyklach spalania....

 

Wcześniej moc urządzeń cieplnych wyrażano w kcal/h, aby przeliczyć moc kotła podaną w kW na kcal/h należy wykonać działanie:

Q(kcal/h)= Q(kW) x 860

 

 

Co dalej ciekawego...:

w kotłach węglowych zmianę mocy uzyskuje się poprzez zmianę ilości paliwa w bezpośredniej strefie spalania oraz zmianę ciągu kominowego....

 

Zgodnie z normami obowiązującymi w kraju każdy kocioł grzewczy powinien umożliwiać w sposób nietrwały (okresowo) uzyskanie mocy cieplnej o co najmniej 10% wyższej od mocy znamionowej..

 

Najmniejsza moc uzyskiwana przez kocioł, przy której może być jeszcze utrzymany ciągły proces spalania zależy od rodzaju paliwa, jakim kocioł jest opalany.

W procentach dla kotłów koksowych 25%-110%

dla kotłów opalanych węglem kamiennym 30%-110%

dla kotłów opalanych węglem brunatnym 40%-110%

 

Sprawność cieplna jest to wyrażony w procentach stosunek energii cieplnej oddanej użytecznie czynnikowi grzewczemu do ilości energii cieplnej doprowadzonej do kotła w tym samym czasie....

 

Sprawność cieplna zmienia się wraz ze zmianą mocy cieplnej, dlatego ustalono pojęcie:

Optymalna sprawność cieplna- jest to sprawność uzyskiwana przez kocioł, w zakresie pracy z mocą cieplną od 50% do 100%mocy znamionowej....

 

itd. itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziś zapodam link do książki nie związanej bezpośrednio z tematem naszego forum.

Jest to książka wydana w roku 1782 i napisana w języku francuski przez margrabię Courtivron i P. Bouchu. Książka omawia przede wszystkim zagadnienia związane z przetwarzaniem rud żelaza.

 

Jej tytuł to: Nauka o gatunkach i szukaniu rudy żelazney, topieniu iey w piecach wielkich i dymarkah, robieniu miechów drewnianych, stawianiu pieców na topienie rudy; o fryszerkach i fryszowaniu żelaza surowego, laniu naczeń żelaznych; o robieniu stali z żelaza ciągłego albo surowego.

 

Książka była staraniem i kosztem na ojczysty język przełożona przez Jaśnie Wielmożnego Hyacynta Nałęcza Małachowskiego.

 

http://bcpw.bg.pw.ed...id=181&from=FBC

 

 

ps.

Sam do końca nie przeczytałem, bo łatwo się takiego rarytasu nie czyta ze względu na formę języka pisanego jak i na zagadnienia, które są tam poruszane. Dokucza także to, że są to skany z oryginalnej bardzo dobrze zachowanej książki.

Oczywiście jest też nieco o spalaniu, o piecach i ich budowie, ale do nieco innych zastosowań.

 

Polecam do przeczytania na zimowe wieczory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok 1903.

Pani Zofja Joteyko - Rudnicka przedstawia rolę węgla w przyrodzie i to nie tylko tego kopalnianego. Swe wywody i przemyślenia opisuje w sposób ciekawy, barwny i bardzo przystępny dla czytelników.

 

Spis rozdziałów.

1. O odmianach węgla spotykanych w przyrodzie.

2. Główne własności węgla.

3. O odmianach węgla sztucznie wyrabianych.

4. Skąd się wziął węgiel kamienny?

5. Niektóre związki węgla. Gaz węglowy. Czad.

6. Krążenie dwutlenku węgla w przyrodzie.

 

http://bc.pollub.pl/...id=767&from=FBC

 

ps.

Polecam do przeczytania przy kawie.

Bardzo przystępna lektura dla tych co dopiero rozpoczynają swoją przygodę z węglem jak i dla tych co już sporo o węglu wiedzą a chcieliby się dowiedzieć jak postrzegano te zagadnienia ponad 100 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 2 lata później...

Temat nieco przykurzony, więc odświeżam.

Tym razem fragment z podręcznika, dział poświęcony zagadnieniom ciepła.
Podręcznik powstał w roku 1905 Tom I i 1908 Tom II, dzięki staraniom niemieckiego Stowarzyszenia "Hütte", założonego w Berlinie w 1846 roku.
Celem stowarzyszenia było promowanie nauki, edukacji i szkoleń studentów, w szczególności w dziedzinie inżynierii oraz pomocy dla studentów. 

Poniżej przetłumaczony  Dział 3. Ciepło     z Tomu I.
źródło: http://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?id=25558&from=publication

ps.
Pozycja znajduje się w zasobach Biblioteki Cyfrowej Politechniki Śląskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.