Skocz do zawartości

silver111

Rekomendowane odpowiedzi

A to zalezy od Twoich oraz domownikow preferencji, można też brać pod uwagę straty ciepła i bezwładność instalacji. jeśli masz w niej duzo wody i czasowe wyłączenie pompy CO nie wpłynie na wychłodzenie pomieszczeń to mozesz ustawić priorytet bojlera a jak niewielka ilość wody i duża wrażliwość to pompy równolegle. ja u siebie mam na niezaleznym obiegu CWU i na sporo mniejszym przekroju rur więc jego dogrzewanie nie ma znaczącego wpływu na grzanie reszty układu. najprościej zrobić test na żywym organiźmie- ustawiasz przez 2 dni pompy równolegle a potem przez kolejne 2 priorytet bojlera. potem oceniasz czy są różnice czy są zauważalne i na korzyść jakiego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Timon, pomocy...

 

O tyle o ile w okresie przejściowym udało mi się w miarę opanować piec, o tyle w ciągu ostatnich paru dni mam problem polegający na gasnącym w nocy piecu. Nad ranem budzi mnie alarm "Temp. nie rośnie". Czasami jest jeszcze żar poniżej dysz, głęboko w palniku i wystarczy podajnik włączyć żeby opanować sytuację. Niekiedy konieczne jest ponowne rozpalanie.

 

W ciągu dnia kopczyk utrzymuje się cały czas taki sam, Węgiel się trochę jeszcze spieka ale ok 70% popiołu to pył, reszta to miękkie spieki (małe kalafiorki)

 

W chwili obecnej jadę na ustawieniach:

 

Podawanie 5sek

Przerwa w podawaniu 65sek

Dmuchawa 9z20 (na wolniejszym biegu w ustawieniach serw.)

Rozwarcie przysłony went ok 2-3cm

 

Praca went w podtrzymaniu 30sek

Przerwa went w podtrzymaniu 15min

Przerwa w podtrzymaniu (podajnika): 30min

Temp. na piecu 56'C

Obie histerezy: 4'C

 

Tryb pompy równoległe.

 

Pomocy

 

Pozdrawiam

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro w czasie normalnej pracy żar jest na wlaściwym poziomie to problem leży w fazie podtrzymania.

skróc przerwy pomiędzy podaniami opału w podtrzymaniu z 30 minut do 20 lub 15minut

może też być potrzebne podniesienie mocy kotła bo to podawanie 5/65 (1:13) to trochę mało na mrozy

zacznij od zmiany podtrzymania

jak nie pomoże skróć przerwę podawania z 65 do 50sekund i dopasuj nadmuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem polegał na braku mocy. akurat byłem w kotłowni jak rozległ się alarm "temp. nie rośnie". W piecu był właściwej wielkości dobrze rozważony kopczyk, lecz moc była za mała aby móc podnieść temp.

 

Rozmawiałem z moim instalatorem i poradził mi podniesienie mocy i ustawienie :

 

podawanie 10 / przerwa 60, dmuchawa 10z20, szczelina 1-1,5cm

 

Zmieniłem też tryb na priorytet bojlera, żeby w szczycie szybciej osiągał temp.

Co myślicie o takich ustawieniach, nie za duża dawka paliwa?, przerwy pomiędzy podawaniami w podtrzymaniu już wcześniej zmniejszyłem do 20min.

 

podpowiedzcie coś, jak to zoptymalizować, może zmniejszyć podawanie o połowę i przerwę też o połowę żeby podawał częściej ale mniej?

 

jakie proporcje są właściwe na takie mrozy jak teraz i jaki przepływ powietrza. Przy jego ustawieniach węgiel się spieka trochę.

 

Jaką dać temp. zadaną kotła co,

 

Sorki że tyle pytań ale to moja pierwsza zima za tym kotłem, tryb letni raczej mam już opanowany.

 

pozdrowienia i dziękuję

silver111

Edytowane przez silver111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie należy szaleć ze wszystkimi parametrami a instalator kazał Ci przestawić wszystko

miałeś w miarę dopasowane ustawienia tylko zbyt mała moc

podałem Ci co nalezy zrobić by moc podnieść

zostaw jak miałeś podawanie 5 sekund i skracaj przerwę.

jak będzie niespalony węgiel podnoś nadmuch

jak zaczniesz kręcić wszystkimi naraz parametrami to zginiesz i będziesz musiał zaczynać od początku.

zanotuj od czego zacząłęś czyli 5/65 i skracaj przerwę podawania i w miarę potrzeby podnoś powoli nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej mam ustawione 10/80 i nadmuch na 10z20 szczelina 1,5cm, podtrzymanie zostawiłem bez zmian. Po powrocie do domu zmienię na 5/40 i będę wydłużał przerwę w podawaniu. W chwili obecnej przy proporcji 1:8 wydaje mi się ze sporo węgla spada niedopalonego z palnika i stąd duże ilości popiołu. Ciężko mi odróżnić czy to niedopalony czy spieczone węgiel. Na palniku pojawiają się duże spieki (ok 5 cm średnicy).

 

Temp. na kotle mam teraz 70'C

 

Przy obecnych ustawieniach 10/80 temperatura podnosi się ok 1'C na minutę tj. z 60 do 70'C wzrasta ok 10 minut.

 

 

Odnośnie mocy kotła to co właściwie ją podnosi? większy nadmuch czy większa dawka węgla. Duży nadmuch spieka mi węgiel.

 

I ostatnie pytanie, co z histerezą. obecnie mam obie na 5.

 

Pozdrawiam

silver111

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1:8 to dobre proporcje - jak masz niedopalony węgiel to podnieś nadmuch zamiast wydłużać przerwę podawania

histerezę CO zmniejsz do 2st

nie będzie tak dużego wychłodzenia układu

moc kotła to połączenie ilości węgla w czasie oraz ilości dostarczonego powietrza

im więcej węgla lub im krótsze odstępy pomiędzy podaniami tym wyższa moc- oczywiście z odpowiednim nadmuchem

spieki:

 

post-32729-0-37499600-1355152803_thumb.jpg

 

po lewej nidopalony węgiel

po prawej spiek powstały na skutek zbyt dużej ilości podanego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie na czym wisi?

można wieszać na łańcuchu- łatwo dokupić odpowiednią długość

czasem na śrubie w kształcie litery T -bywają fabrycznie czasem bardzo krótkie a w sklepie mają przeważnie ponad 10cm długości

chodzi o to by wisiał pomiędzy 15-20cm wyżej nie spełnia swojej roli należycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przy minusowych temperaturach na dworzu kocioł osiąga zadaną w 10 minut to mocy masz dość

to co na zdjęciach to w większości niedopalony eko- wydłużaj więc przerwę podawania ale bez szaleństw spokojnie małymi krokami- 2-3 sekundy jednorazowo i kilka godzin przerwy aby kocioł przestawił się na nowe nastawy

myślę że 2-3 korekty powinny załatwić sprawę.

widać w popiele pojedyncze duże spieki- to taka uroda brucerów że pali się na nich dość nierówno.

jak spieków będzie dużo to możesz spróbować zmniejszyć czas podawania

czyli np teraz masz 10/80 to zrób 5/40

podawanie mniejszych porcji sprawia że złoże się tak nie rozgrzewa i spieków będzie mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie na czym wisi?

można wieszać na łańcuchu- łatwo dokupić odpowiednią długość

czasem na śrubie w kształcie litery T -bywają fabrycznie czasem bardzo krótkie a w sklepie mają przeważnie ponad 10cm długości

chodzi o to by wisiał pomiędzy 15-20cm wyżej nie spełnia swojej roli należycie

 

 

Wisi na ruszcie na kawałku gwintu zakończonym płaskownikiem. Bez problemu mogę ten gwint przedłużyć jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Odnośnie zawieszenie to nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Pomijając kwestie czyszczenia to czy warto pozostawić żeliwny ruszt w piecu używające ekogroszku. Ja zostawiłem bo to w sumie kolejne miejsce gdzie odbierane jest ciepło z płomienia. Czy dobrze ?

 

 

A te 15-20cm to ma wisieć nad kopczykiem czy nad górną krawędzią palnika?

Edytowane przez silver111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierz sobie 20cm od krawędzi palnika powinno być odpowiednio

co do rusztu to ja swój trzymałem przez kilka tygodni ale jak podczas czyszczenia zaczął mi przeszkadzać to zdjąłem w diabły i lezy w kącie.

jednak niektórzy koledzy robili na nim konstrukcje z cegieł szamotowych- na środku stawiali 2 obok siebie tak by tworzyły szeroki prostąkąt a jak komora wysoka to dodawali kolejne 2 na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektora nie ruszałem jeszcze bo czasu nie było. Popracowałem trochę nad ustawieniami po zmianie dmuchawy na 12z20 (podawanie 5/45) popiół wygląda jak na zdjęciach.

Nie jest to co prawda rewelacja ale różnica jest bardzo istotna w jego ilości jak i jakości.

 

post-42032-0-00800700-1355437086_thumb.jpg

 

post-42032-0-47999000-1355437088_thumb.jpg

 

Jak oceniasz ten popiół?

 

Obecnie podniosłem jeszcze przerwę do 47 i lekko otwarłem przepustnicę dmuchawy nie ruszając jej prędkości obrotowej. Czas wydłużyłem bo wydaje mi się że część niedopalonego węgla jest spychana z retorty przed jego całkowitym wypaleniem. Zobaczymy co będzie jutro.

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś przeglądając różnie instrukcje pieców itp. W instrukcji do ekogroszku

Prestige znalazłem taki oto zapisem:

 

 

Czas podtrzymania: Praca w trybie podtrzymania co 3min, czas podawania paliwa w trybie

podtrzymania 3sek z opóźnieniem wentylatora 15sek [tzn. co 3 min. bez względu na temp.

wody w kotle ślimak musi załączyć podawanie paliwa na 3 sek po czym wentylator powinien

dmuchać jeszcze sek. 15 - dzięki prawidłowemu ustawieniu tego parametru żar nie będzie

nadmiernie stygł i temp. topnienia popiołu [1280oC] będzie zachowana, w przeciwnym razie przy

temp. żaru poniżej 1180oC żar może się spiekać co będzie skutkować przesypywaniem paleniska

oraz pojawianiem się w popiele nie dopalonego węgla.

 

Jak się do tego odnieść. Według tego opisu w moim przypadku może to być powodem spiekania się węgla.

 

Co o tym myślicie?

Edytowane przez silver111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są dwa zjawiska - spiekania węgla i zjawisko spiekania popiołu z węgla. W przypadku zbyt wysokich temperatur w strefie żaru (np. w wyniku zbyt intensywnego napowietrzania złoża paliwa) może następować spiekanie się popiołu z tworzeniem dużych i twardych spieków żużlowych.

Wszelkie działania, które prowadzą do podwyższenia temperatury żaru w palenisku, zwiększają jednocześnie ryzyko powstania spieków żużlowych.

 

ogólnie rzecz biorąc dla mnie to co napisali na tym eko to bzdura

jak podniesiesz temperaturę żaru powyżej temperatury topnienia popiołu to będziesz miał piękne kalafiory duże twarde i ostre.

poza tym to co dla jednego kotła będzie dobrą nastawą podtrzymania dla innego może dać efekt w postaci schodzenia żaru lub przesypywania i nadmiernego wzrostu temperatury kotla w podtrzymaniu- róznice w odbiorze ciepła.

 

u Ciebie występuje sytuacja zbyt krótkiego przebywania węgla w strefie żaru . zdąży on tylko odgazować ale się nie wypala- spada do popielnika.

masz 2 drogi

- dalsze wydłużanie przerwy podawania- obniżasz jednak moc palnika i może w pewnym momencie jej zabraknąć

- podniesienie mocy nadmuchu - wzrośnie ilość powietrza i węgiel się lepiej dopali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo postawiłem na wydłużenie czasu. Doszedłem do 5/52 i nadal miałem niedopałki. Mam wrażenie że niedopalony węgiel cały czas jest spychany z krawędzi retorty. Do tego też są spieki. Obniżyłem prędkość dmuchawy z 12/20 do 10/20.

 

Niestety popiół jest nadal niezadowalający. Jest go dosyć dużo, są spieki i niedopałki. Po południu zrobię fotki. Gdy ogrzewałem latem wodę z całego zasobnika miałem 1,5 wiadra 20l popiołu - tera z całego podajnika mam 3 takie wiadra.

 

Sam nie wiem co już robić. Przy dużych mrozach spalałem średnio 26kg/dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Cześć.

 

 

Nadal mam problem ze spiekami w popiele. W chwili obecnej moje ustawienia:

5/48

nadmuch 12z20(na wolniejszym biegu) i szczelina 2cm,

temp zadana 65'C

histerezy 5'C/5'C

przedmuchy 15s co 30min

podawanie w podtrzymaniu 5s co 30 min

 

W węglu nadal są spieki, operowałem już zarówno czasem przerwy w podawaniu zmniejszając go oraz powietrzem również zmniejszając je. Doszedłem z powietrzem do poziomu 9z20, a z przerwami do 5/45. Popiół wyglądał prawie cały czas podobnie z mniejszymi lub większymi spiekami.

 

Z 12 wiader węgla mam ok 3 wiadra popiołu czyli stosunek 4/1. Czy to dużo?

 

Drobniejszy popiół występuje od strony zasobnika, spieki występuję jedynie po przeciwnej stronie. Domyślam się że problem dotyczy bezpośrednio retorty. Co robić?

 

Spalanie w chwili obecnej mam w granicach 26-31kg/24h.

 

Pozdrawiam

silver111

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy bawiłeś się w zaślepianie otworów w koronie palnika i czy jest on poprawnie uszczelniony???

przeczytałem ten wątek od poczatku i uświadomiłem sobie że nie padło pytanie o właściwe uszczelnienie korony palnika :( to podstawa a ja o tym zapomniałem stąd moje o to pytanie w pierwszym zdaniu.

jak uszczelniona poprawnie to dobrze a jak nie to zdjąć, uszczelnić porządnie i ponownie załozyć.

wrzuć zdjęcia spieków

jeśli są od przeciwnej strony niz podajnik to trzeba coś tam będzie silikonem pomazać, zmniejszenie nadmuchu może spowodować że spieki tam się zmniejszą ale pojawi się niedopalony węgiel od strony kosza.

tak ie to już te nasze palniki sa wspaniałe :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuję wygasić piec jak tylko zelżeją mrozy żeby sprawdzić uszczelnienie korony palnika i ewentualnie ją uszczelnić.

 

Dosyć istotną dla mnie informację dostałem dziś od firmy w której kupiłem ostatnio węgiel. Okazało się że dostawy z okresu w którym kupiłem węgiel były wadliwe, zawierały kamienie itp. - kopalnia wymieniała klientom którzy złożyli reklamację węgiel. A ja w niewiedzy męczyłem się z nim. Pani przyznała że były tysiące reklamacji, ludzie oddawali po kilka ton węgla. Teraz węgiel jest już ok. Zamówiłem nową dostawę i zobaczymy. Spróbuję nim palić i dam znać.

 

A tak na marginesie to które otwory się zaślepia. Chodzi o te nacięcia głębiej czy te okrągłe na górze korony?

 

Pozdrawiam

silver111

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim górne okrągłe na całym obwodzie a potem w zależności od tego co się dzieje w palniku się kombinuje

poczytaj wątek o kotle KRS tech aqua duo 15KW - tam chłopaki przerobili wszystko prawie w temacie zabawy z brucerowatymi palnikami.

podstawa jednak to właściwe uszczelnienie zarówno korony z palnikiem w rowku oraz połączenia korony z palnikiem od strony wewnętrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.