Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Tańsze - Ekogroszek Czy Pellet


HigherGround

Rekomendowane odpowiedzi

W innym temacie znalazłem info o pelletach pozwalających wyciągnąć 5-5,3kWh/kg.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/121-czy-warto-kupic-piec-na-pellet/page__st__120?do=findComment&comment=116298

Weźmy nawet te 5kWh/kg ze Stelmetu. Przy takiej wydajności,to różnica w kosztach w porównaniu z groszkiem zmniejsza się o połowę - dobrze liczę? Czyli przy Waszych obliczeniach, to nie wyjdzie 30% różnicy, a góra 15%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój post cytujesz, -_- zastanawiałem się w nim jak z surowca który ma max 4,7kWh/kg można zrobić paliwo o kaloryczności 5,3 kWh/kg?

Producenci czasem podają kaloryczność a nie ciepło spalania - kaloryczność jest większa od ciepła spalania - patrz na posty 155,157 w cytowanym wątku.

Ale masz rację w kotle przeznaczonym tylko do spalania pelletu można osiągnąć dużo wyższe wydajności niż w kotle uniwersalnym na eko groszek, pellet i zrębkę.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam skąd 4,7KWh skoro kg drewna ma max 4,4KWh :)

 

Wartość opałowa drewna , na które się powołujesz jest mniejsze od ciepła spalania którą ja podaję. :P

Ponadto 4,4 kWh/kg jest dla drewna 15-18% wilgotności, wysuszysz lepiej to wartość opałowa jest wyższa aż do osiągnięcia ciepła spalania dla 0% wilgotności ( tylko w teorii).

Tutaj problem jet w różnicy wartości ciepła spalania pelletu i wartości opałowej którą sprzedawcy i producenci mylą lub mylnie podając często tylko wartość wyższą powinni podawać obie wartości lub tą , która nas interesuje - czyli wartość opałową.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na razie nailepszy realny wynik jaki mamy to 3.48 kWh z kilograma. Proponuje raczej trzymać się tej wartości, zanim ktoś nie przedstawi lepszego, np z kotła dedykowanego dla peletu.

 

Właśnie mam przed sobą ustrojstwo - Hydrocal C-25- ciepłomierz kompaktowy na zasilanie, DN20,

Może do końca tygodnia zamontuję i się przed sezonem pobawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to czujnik mam wkręcony na prawidłowej złączce, zanurzony ładnie w cieczy i jeszcze to wszystko zaizolowane.

Drugi czyjnik jest tak samo zanurzony ale w korpusie przepływomierza - tego izolować nie wolno.

I się zastanawiam czy nie pokazuje za mało :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy piecu uniwersalnym (taki posiadam) dużo taniej wychodzi ekogroszkiem. Paliłem w zeszłym sezonie ekogroszkiem i pelletem w tej samej cenie ok 900zł/ t. Przy ogrzewaniu dobrze ocieplonego domu o pow. 120m2 tona pelletu starczyła na 3,5 tygodnia a tona eko na 5 tygodni - temperatura w domu cały czas 24 stopnie, na kotle 62 stopnie. Przy paleniu pelletem dochodził jeszcze problem skroplin z wkładu kominowego - jakieś 2 litry dziennie do wylania i smolistej mazi bardzo trudnej do usunięcia z wnętrza kotła (chyba do tej pory jeszcze wszystkiego nie wyczyściłem). Bez wkładu kominowego na 100% przemoczyłbym komin. Możliwe, że przy specjalnym piecu z dobrym palnikiem tylko na pellet "taniej" i lepiej się pali, ponieważ znajomy przez zimę wypalił 5ton i nie zaobserwował żadnej wody w kominie (tylko nie wiem jaką ma izolacje budynku i ile jaką temperaturę miał w domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kupowanie Barlinka lub Stelmetu do palenia w kotle tłokowym lub kotle na eko-groszek mija się z celem.

Tam wystarczy pellet "gorszych" gatunków - czytaj tańszy

Pellet z wyższej półki cenowej ma sens tylko w przypadku dedykowanych kotłów na to paliwo.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

Takiego jak ja mam ci nie polecę, natomiast kocioł a właściwie jego moc, zawsze dobiera się do powierzchni ogrzewanej - jest np Lazar, Cichewicz, Biawar ma dobry kocioł tylko drogi, Buderus, GranPal w sumie to wydatek ok 12-16kzł,

inne to jeszcze wyżej. Fikcją jest paleni pelletem w kotle na ekogroszek.

Trzeba także patrzyć na dostępność serwisu kotła na swoim terenie.

 

Poszukaj, pytaj i ew decyduj

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz! :) Bede kombinował. A z logistyki, to nie wiesz moze o jakis dystrybutorach pelletu badz serwisach kotlow w Kujawsko-Pomorskim? Najlepiej w okolicach Bydgoszczy. Wiem, ze powinenem sam szukac i tak tez zrobie, ale widzialem, ze pytales kogos we wczesniejszym poscie 'gdzie chcialby miec dystrybutora pelletu' ;), wiec mniemam, ze sypiesz taki informacjami z rekawa ;) Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.