Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Do Sprawdzenia.


iman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Proszę Was o pomoc i ocenę schematu instalacji c.o.

Ogrzewana powierzchnia ok. 100m2 (piętro+poddasze użytkowe). Na poddaszu rurki już mam poprowadzone (łącznie z NWO) i zabudowane w ściance, próba szczelności pod ciśnieniem wykonana.

Zostało jeszcze zrobienie instalacji w kotłowni i bardzo bym prosił o sprawdzenie i opinie, czy w ten sposób wykonana instalacja będzie działać poprawnie. Zrobiłem trzy różne schematy, w związku z czym nasuwa mi się kilka pytań:

1-czy zawory są umieszczone w dobrych miejscach

2-czy średnice rur odpowiednie

3-czy boiler może być podłączony w układ jak grzejnik, a temp. w nim ograniczona przez zawór RTL (rys.2)

4-czy w miejscu odpowietrznika ?6? lepiej zamontować zawór bezpieczeństwa

5-czy zasilanie ogrzewania podłogowego wpiąć w powrót z grzejnika ?24? znajdującego się w tym samym pomieszczeniu (rys.1)post-33025-0-24402300-1340985882_thumb.jpg, czy lepiej bezpośrednio z zasilania i ograniczyć temperaturę zaworem RTL (rys.2)post-33025-0-38781400-1340986093_thumb.jpg, a może całą łązienkę podłaczyć do rurek zasilających boiler i mieć możliwość odłączenia reszty instalacji w sezonie letnim i grzania tylko wody użytkowej (rys.3)post-33025-0-46770200-1340986241_thumb.jpg

 

Całą instalację zamierzam zrobić z rur PP Stabi. Jedna pompa (Grundfos 25-60) ma zasilać łącznie 7 grzejników, niewielką spiralę podłogówki w łazience (ok1,5m2) oraz boiler 120L.

Zawór 3D ma zabezpieczyć piec przed niską temp. powrotu.

Przewidywany piec to miałowiec ze sterownikiem i dmuchawą ok. 15kW lub mniejszy.

 

Moja wiedza na temat ogrzewnictwa jest oparta wyłącznie na internecie a najwięcej na tym forum, które przeglądam od pewnego czasu.

Rozmieszczenie zaworów oraz średnice rur dobierałem kierując się rozsądkiem i nie są one oparte na obliczeniach, więc proszę nie pisać że nie mam o tym pojęcia, bo nie mam i dlatego proszę Was o pomoc ;)

Instalacje elektryczne i wody użytkowej już robiłem i mam nadzieję, że z tą też sobie poradzę...

 

Mam nadzieję, że schematy są w miarę zrozumiałe.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Iman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Trochę to rozbudowane, więc parę uwag na początek, może to jeszcze nie być wszystko.

1. Odpowietrznik 6 niepotrzebny.

2. Od kotła do naczynia radzę dać miedź lub stal.

3.RTL do bojlera się nie nadaje - lepiej dać zawór termostatyczny z kapilarą umieszczoną jako czujnik wody w bojlerze.

4. Jak masz 3D na powrocie, to pompa zaraz za nim a przed powrotem do kotła.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę potrzeby zastosowania zaworu różnicowego przy pompie.

Zrobiłeś ogrzewanie ścienne w piwnicy? - ja też tak mam ;)

Obwód ten połącz lepiej jak na rys.2 - dzięki temu grzejnik będzie grzał niezależnie od podłogówki (RTL nie zamknie grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam poprawiony schematpost-33025-0-84216300-1341088362_thumb.jpg, jednak z zaworu różnicowego nie zrezygnuję bo w zasadzie w niczym nie przeszkadza. W razie awarii zasilania być może przepuści trochę gorącej wody w instalację zanim w piecu wygaśnie.

Ryrę bezpieczeństwa około 1m od pieca (do stropu) zrobię w stali, resztę juz mam zrobioną w PP stabi czyli piony i całe poddasze w tym NWO

 

Pompa jest umiejscowiona zgodnie z wytycznymi producenta zaworów 3D Honeywellpost-33025-0-18840600-1341088376_thumb.jpg czyli w tym wypadku na zasilaniu przed odnogą na ten zawór (regulacja ilościowa).

W zasadzie to pompa umieszczona na powrocie przed kotłem pracowałaby w niższej temperaturze, ale czy nie będzie też wprowadzać w ruch wodę w rurze bezpieczeństwa (efekt akwarium w NWO)?

 

 

Dodałem zawór termostatyczny z kapilarą na zasilaniu przed boilerem. Czy moglibyście wytłumaczyć jak działają takie zawory i jak je montować? Rozumiem ogólnie zasadę działania, ale co z tą kapilarą...

 

Jeszcze jedno- czy da się (bez dodania dodatkowej pompy ze sterownikiem) ograniczyć dopływ wody z instalacji do boilera w chwili kiedy piec juz wygasa i w rurach zaczyna płynąć zimniejsza woda niż jest w boilerze?

 

Dzięki za rady i podjęcie tematu ;)

Pozdrawiam

Iman

Edytowane przez iman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem zawór termostatyczny z kapilarą na zasilaniu przed boilerem. Czy moglibyście wytłumaczyć jak działają takie zawory i jak je montować? Rozumiem ogólnie zasadę działania, ale co z tą kapilarą...

Witam.

Zawory RTL "czytają" temperaturę wody w rurze, na której są zamontowane a zawory z kapilarą "czytają" temperaturę wody w miejscu, w którym kapilarę zamontujesz. Jeżeli przytwierdzisz ją do płaszcza boilera, to zawór będzie sterowany na podstawie odczytu temperatury CWU w zbiorniku (nie dotyczy dwupłaszczy, tutaj trzeba wykorzystać właściwą tuleję czujnika i tam kapilarę "wcisnąć").

 

Lepsze są zawory z kapilarą, ponieważ pozwalają na bardziej wydajną pracę boilera przy dużym zapotrzebowaniu na CWU.

 

Gdy masz RTL, to niezależnie od temperatury CWU w zasobniku, do wężownicy (lub płaszcza) doprowadzany będzie czynnik o stałej temperaturze nastawionej na RTL (powiedzmy 55). Jednocześnie przepływ będzie "pulsacyjny", a nawet częściej zupełnie zatrzymany w oczekiwaniu na ostygnięcie rury z zaworem RTL.

 

Gdy masz zawór z kapilarą, to na zaworze tym realizowany jest stały przepływ dopóki nie rozgrzeje się "wnętrze" zasobnika CWU. Jednocześnie do podgrzewu CWU wykorzystywana jest woda o aktualnej temperaturze kotła, co podnosi wydajność tego procesu i skraca czas potrzebny do osiągnięcia żądanej temperatury CWU.

 

Zapobieganie wychładzania boilera gdy w kotle wygasa, to dwie pompy i "mądry" sterownik lub dodatkowy zawór dwudrogowy z siłownikiem na obiegu boilera plus sterowanie różnicowe do niego. Ewentualnie kocioł "bez wygaszania" (podajnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapobieganie wychładzania boilera gdy w kotle wygasa, to dwie pompy i "mądry" sterownik lub dodatkowy zawór dwudrogowy z siłownikiem na obiegu boilera plus sterowanie różnicowe do niego. Ewentualnie kocioł "bez wygaszania" (podajnik).

Może być do tego też drugi zawór z kapilarą :lol: ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam poprawiony schematpost-33025-0-84216300-1341088362_thumb.jpg, jednak z zaworu różnicowego nie zrezygnuję bo w zasadzie w niczym nie przeszkadza. W razie awarii zasilania być może przepuści trochę gorącej wody w instalację zanim w piecu wygaśnie.

A jak awaria spowoduje duży wzrost temperatury w kotle to co?

Nie należy wtedy puszczać wody na instalację (co chętnie zrobi zawór różnicowy), bo może się to skończyć ponownym jej robieniem!

Ochronę zagotowania masz dobrze zrobioną - niech się gotuje do woli ale tylko przez naczynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko 1 z metod, bo chyba zapomniałeś, to dopisałem.

Nie jest tak fajna jak sterownik różnicowy z pompą ale...

 

Na zasilaniu, albo na powrocie cwu.

Zawór termostayczny, który sie otwiera powyżej ustawionej temperatury a poniżej się zamyka.

Kapilara do kotła i ustawic na 45.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niebawem biorę się dalej za tą instalację i tu kolejne wątpliwości...

 

Powiedzcie mi proszę co warto zamontować i czy wogóle montować zawór 3D lub 4D jeżeli będzie on sterowany ręcznie. Czy rzeczywiście wydłuży on żywotność kotła?

 

Czy są może zawory tego typu sterowane termostatem lub kapilarą zamontowaną np. na powrocie do kotła i mierzącą temp. powrotu.

 

Czy te sterowane ręcznie ustawia się tylko raz i można zapomnieć o ich istnieniu?

 

Co zrobić w razie jak wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach zamkną dopływ, czy na jednym grzejniku zostawić wolny przepływ bez termostatu (np. na grzejniku w przedpokoju) czy może zamontować za pompą różnicowy zawór upustowy który skieruje wodę spowrotem na zasilanie pieca?

 

Przedstawiam schemat z zaworem 4D do sprawdzenia.post-33025-0-97724300-1342426971_thumb.jpg

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Iman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.