Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kto Ma Solary


kazik

Rekomendowane odpowiedzi

temat wałowany wiele razy

wszystko zalezy od tego ile wody sposób uzytkowania i wogóle

jesli nie znajdziesz odpowiedzi w poprzednich postach na tym forum to napisz dokładnie ile osob jakie rachunki za wode ,i wogóle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak napisał kolega automatyk wszystko zależy od zapotrzebowania CWU. Kiedyś to przeliczyłem ojcu bo też się nad tym zastanawiał i przy dwóch osobach w domu inwestycja zaczęła by się zwracać po 25 latach więc nie wiem czy tyle wytrzyma . Pozostaliśmy więc przy tradycyjnym rozwiązaniu i grzejemy kotłem tylko zbiornik na CWU możliwie duży żeby starczyło przynajmniej na dwa dni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że zainwestuje się więcej w solary do grzania Co w okresie przejściowym, są na rynku różne programy do obliczeń uzysku energii z solarów .

Ja liczyłem ile zaoszczędzę na paliwie (pellet) przy instalacji solarów za 18000zł ( same płyty ) i otrzymałem ok1200kg pelletu czyli ok 1100zł/rok.

Przy stałej cenie paliwa to ok 16lat, a gdzie koszty konserwacji, wymiany płynu itp?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam.

 

Co do programu dofinansowania to faktycznie trzeba zapłacić podatek czyli z oficjalnych 45% dofinansowania zostaje jakieś 30-33% w zależności od banku i innych warunków kredytu. Oprócz tego trzeba uwzględnić maksymalną kwotę dofinansowania zależącą od pola powierzchni brutto kolektorów.

 

Dofinansowanie 45% obejmuje 2500 zł brutto za każdy m2 powierzchni całkowietej zainstalowanych kolektorów.

 

 

Program ma wiele mankamentów i nie jest idealny co jest wykorzystywane przez wielu.

 

Prosty przykład porównania dwóch systemów np. z kolektorem próżniowym przyjmując te same parametry:

  1. Kolektor próżniowy: 1 m2 powierzchni czynnej, 2 m2 powierzchni całkowitej
     
  2. Kolektor próżniowy: 2m2 powierzchni czynnej, 2,3 m2 powierzchni całkowitej

Uzysk energii identyczny w stosunku to powierzchni absorbera czyli np. 500 kWh na m2 powierzchni czynnej

  1. 1 m2 x 500 = 500 kWh oszczędności
     
  2. 2 m2 x 500 = 1000 kWh oszczędności

Przyjmując iż ceny instalacji wyglądają np. czyli kolektory układ z kolektorami w wariancie 2 są droższe a mniejsza powierzchnia dofinasowania:

  1. 15000 zł
     
  2. 20000 zł

Uzysk energii:

  1. 1 x 3 szt = 3 m2 x 500 kWh = 1500 kWh w skali roku
     
  2. 1 x 3 szt = 6 m2 x 500 kWh = 3000 kWh w skali roku

Dofinansowanie:

  1. 2 m2 x 3 szt = 6 m2 x 2500 = 15000 x 33% = 4950 zł
     
  2. 2,3 m2 x 3 szt = 6,9 x 2500 = 17250 x 33% = 5692 zł

Koszt inwestycji po dofinansowaniu:

  1. 18000 ? 4950 = 10050 zł
     
  2. 18000 ? 5692 = 14308 zł

Oszczędność np. w stosunku do gazu przy założeniu 100% wykorzystania:

  1. 1500 kWh x 0,233 = 349,50 zł
     
  2. 3000 kWh x 0,233 = 699,00 zł

Przyjmijmy prace układu przez 20 lat przy średniorocznym wzroście ceny gazu na poziomie 10% ( oszczędność po 20 latach )

  1. 20017 zł
     
  2. 40035 zł

Koszt inwestycji po 20 latach w stosunku do kosztów:

  1. 10050 ? 20017 = -9967 zł
     
  2. 14308 ? 40035 = 25727 zł

Oszczędność:

  1. 9967 zł
     
  2. 25727 zł

To tylko przykład gdyż wiele czynników jest zmiennych, ale program dofinansowania nie jest idealny, lepsze to niz nic!

 

 

Co do zuzycia wody a czasu zwrotu to napewno czym wieksze zużycie wody tym krótszy czas zwrotu.

 

Co do wyliczeń czasu zwrotu to podstawowym błędem jest przyjmowanie stałej ceny paliwa na dzień obecny, na nieszczęście paliwa drożeją i to znacząco co przy symulacji jest znaczące.

 

Zapraszam do przemyśleń.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy uważasz, że kolektory różniące się dwukrotnym uzyskiem będą kosztować tyle samo?

Zakładasz koszt inwestycji na poziomie 18000zł w obu przypadkach ale ani w 1 ani w 2 nie mieścimy się w kosztach kwalifikowanych. Wydaje mi się, że takie porównanie kosztów jest błędem.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio troche braku czasu oby na bieżąco wymieniać sie doświadczeniami z Panem.

To tylko czysto teretyczna symulacja i nie chciałem opierać sie na konkretnym prodkucie.

W wyliczeniach nie przyjołem iż kolektory kosztują tyle samo:

Jedna instalacja kosztuje:

15000 zł a druga 20000 zł

potem chyba faktycznie wkradł się błąd w "Koszcie inwestycji po dofinasowaniu" źle podałem kwoty bo napisałem 18000 zł co było błedem.

Co do mieszczenia się w kwotach kwalifikacyjnych czy nie to ma już mniejsze znaczenie. Ale można przyjąc iż oba mieszczą się np: 12000 zł i 15000 zł.

 

Bardziej chodziło mi o zjawisko iż dofinasowanie dotyczy powierzni całkowitej.

A w praktyce można znaleć kolektor o powierzni całkowitej 2 m2 a powierzni czynnej ( odpowiedzialnej za usysk energii ) 1 m2

inny kolektor może mieć 2 m2 powierzchni całkowitej a czynnej 1,8m2 i wcale nie mósi być prawie dwa razy droższy. A da o 80% energii wiecej niż poprzedni a z reguły i tak w wiekszości przypadków dodatkowo mimo mniejszej powierzchni ma niższe parametry, czyli mniejszy uzysk.

Czyli stosunek ceny do energii jest lepszy ale stosunek powierzchni do dofinansowania mniej korzystny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Osobiście uważam, iż solary to dobra inwestycja. Oczywiście wszystko zależy od ilości zużywanej wody, a także sposobu użytkowania, jednakże coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, które są gwarancją oszczędności.

jedno jest pewne gwarancje zadowolenia i oszczedności dają droższe kolektory te super tanie i tanie to tylko tyle że wiszą i denerwują sąsiadów

ale że dotację są do kolektorów a nie do efektywności popartej badaniami to tak jest że montuja ludzie najtańsze tak żeby najlepiej jeszcze zostało w kieszeni z dotacji a nastepnie pojawiają się wpisy na forach że niewarto że i tak trzeba palić w piecu i wogóle że to jest do d... jak 70% w polsce montowanych kolektorów dotowanych to H.........x to takie są efekty

montowac jak najbardziej nawet za gotówkę ale porzadne markowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inne istotne pytanie do posiadaczy i nie tyko solarów - pod jakim kątem macie nachylone płyty .

W ponad 90% przypadków kąt nachylenia solara to kąt dachu, kto ma inaczej niech się wypowie, dodatkowo do tablicy koledzy @Bachus i @Tomar - jaki kąt jest najlepszy w Polsce i nie tyko.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry solar to moze być zamontowany w kącie od 30-80st a roznice nie beda zauwazalne

ale powinien być zamontowany z tenencją 45-60st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tomar albo ja nie potrafię liczyć albo wciskasz ciemnotę

1 Jeśli rocznie uzyskałeś 699 zł zysku to po 20 latach masz 14 tysięcy a na kolektor wydałeś 14 300 po odliczeniu dofinansowania to gdzie ta oszczędnośc .proszę się wytłumaczyć z tych cyferek.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem kolegę, który ma program do obliczeń symulacji solarnej aby zinterpretował odpowiedź kolegi @automatyka co do kątów nachylenia solara

Założenia symulacji - kolektory Wolf Top Son, 8szt - a co będę sobie żałował :P ,w ustawieniu 45, 55 ,65 i 75stopni, układ dwóch zbiorników 300l CWU i 800l bufor, podłączany na dwa sposoby, kocioł na pellet.

Dodatkowo dla kąta 45 kilka wersji kotła ( inny na pellet, 2x gazowy,i kondensacyjny- wiem że to bzdura kondensat z buforem ale zawsze można porównać.

Oszczędności można samemu przeliczyć na opłacalność,

 

Przepraszam za taką ilość plików, ale podobno nie mam uprawnień do załączania plików spakowanych, próbowałem spakowane win rarem i nie weszło

Pozdr.

Symulacja - Solary 45 st.pdf

Symulacja - Solary 45 st gazowy kociol.pdf

Symulacja - Solary 45 st gazowy kondensacyjny.pdf

Symulacja - Solary 45 st ininy kociol.pdf

Symulacja - Solary 45 st inny uklad.pdf

Symulacja - Solary 55 st.pdf

Symulacja - Solary 55 st inny uklad.pdf

Symulacja - Solary 65st.pdf

Symulacja - Solary 65st inny uklad.pdf

Symulacja - Solary 75st.pdf

Symulacja - Solary 75st inny uklad.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam dach pod kątem ok. 40 stopni ale solary są oparte o komin a nie leżą na dachu...

Jak chodzi o kąt, to widzę to tak:

Powinien on być korygowany w ciągu roku.

Jeśli nie ma takiej możliwości, to trzeba wybrać optimum.

Podstawą do tego jest zapotrzebowanie na cwu, do tego zawsze trzeba solary dobierać.

Jak znamy zapotrzebowanie, to od kąta 45 stopni podnosimy solary (co poziomuje charakterystykę uzysku w ciągu roku).

Podnosimy do takiego kąta przy którym pozioma aproksymacja uzysku od marca do października jest w przedziale 100-120% zapotrzebowania a w miesiącach skrajnych (marzec i październik) nie jest niższa od 80% zapotrzebowania.

Jeśli to się nie udaje, to znaczy, że za mało paneli - trzeba zwiększyć ilość paneli lub zawęzić aproksymację do miesięcy bliższych letnim.

Jeśli z kolei uzysku jest za dużo, to można ująć liczbę paneli lub kąt podnosić dalej, rozszerzając aproksymację na kolejne miesiące.

Moim zdaniem wykraczanie poza październik i marzec jest nieuzasadnione ekonomicznie - taniej jest wtedy dogrzewać cwu prądem niż inwestować w kolejne panele.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kąty to powiem ze swojego podwórka mam regulowane od 30--55 Miałem na 30 niestety w upały gotowało miałem 100 C kilka razy więc przestawiłem na 55 i teraz nic nie gotuje a napewno jesienią i wiosną poprawi uzysk energi Chociaż na lato ten kąt niezabardzo to mimo wszystko mam wode 60C oczywiste że po słonecznym dniu Tak żę jak ktoś nie ma możliwości regulacji to ustawiać na kąt jesienno wiosenny bo tu najwieksza poitrzeba słonka a latem jest go w nadmiarze i przy takim kącie wystarczy Po przestawieniu nie zauważyłem jakiś negatywnych zmianPozytywne jest to że solar bardziej do pionu= łatwiejsze krążenie wody w obiegu i dużo szybciej się odpowietrza układ [łatwiej]

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zgadzam się z kolegą " Automatyk", program dofinasowania kładzie poniekąd dobre produkty, bo faktycznie montuję się najlepiej jak największe pole kolektora kiepskiej jakości w niskiej cenie czyli "szajs" który potem wisi a efekty marne.

Patrząc szerzej do dotujemy chińską gospodarkę pieniędzmi unii przeznaczonymi na tego typu cele, ale nic na to się nie poradzi niestety przy tak skonstruowanych zasadach dofinasowania.

Patrząc na rynek kolektorów to jeśli ktoś go dobrze śledzi to można łatwo zauważyć tendencję iż od momentu wejścia dofinasowań do tego tupu techniki to niedługo sieci spożywcze zaczną sprzedawać kolektory byle po niskich cenach.

 

Jeśli chodzi o kąt montażu kolektorów to faktycznie przy dobrych produktach kąt może być dość rozbieżny przy prawie niezmiennym uzysku energii.

Przy kiepskich produktach często jest inaczej.

W praktyce kąt miedzy 30-60 stopni praktycznie małe zmiany, czym większy kąt tym przeniesienie energii na okres przejściowy czy zimy.

Jeśli mamy pole kolektora za duże do potrzeb ciepłej wody latem to korzystniejszy jest większy kąt gdyż zyskamy trochę większy uzysk w okresie przejściowym i zimowym ( niższy kąt operacji słońca ).

Jeśli pole kolektora typowo pod kątem ciepłej wody w okresie letnim to może być mniejszy.

 

Kolego tomar albo ja nie potrafię liczyć albo wciskasz ciemnotę
1 Jeśli rocznie uzyskałeś 699 zł zysku to po 20 latach masz 14 tysięcy a na kolektor wydałeś 14 300 po odliczeniu dofinansowania to gdzie ta oszczędnośc .proszę się wytłumaczyć z tych cyferek.poz Hermogenes

 

Stwierdzenie wynikające z niedoczytania alb często popełnianego błędu liczenia na zasadzie że dziś tyle oszczędzę to po dwudziesty latach to będzie 20 x oszczędność w tym roku. Nośniki energii niestety drożeją co rok i za 20 lat cena szacunkowa będzie wyższa 200 % przy założeniu wzrostu cen 10% w skali roku ( co wynika z wzrostu cen w ostatnich 20 latach )

Tak więc oszczędność podana w wysokości 699 zł zysku dotyczy obecnego roku.

Przyjmując wzrost ceny paliwa na poziomie 10% rocznie to za 20 lat da cenę paliwa nie przyjęte 0,233 zł/kWh a 1,42 zł/kWh

Czyli łączna oszczędność po 20 latach to 40035 zł a układ kosztował 14 308 czyli po 20 latach różnica to nasza oszczędność.

No chyba że mamy dostęp do paliwa które nie podrożeje przez 20 lat to faktycznie się nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie wynikające z niedoczytania alb często popełnianego błędu liczenia na zasadzie że dziś tyle oszczędzę to po dwudziesty latach to będzie 20 x oszczędność w tym roku. Nośniki energii niestety drożeją co rok i za 20 lat cena szacunkowa będzie wyższa 200 % przy założeniu wzrostu cen 10% w skali roku ( co wynika z wzrostu cen w ostatnich 20 latach )

Tak więc oszczędność podana w wysokości 699 zł zysku dotyczy obecnego roku.

Przyjmując wzrost ceny paliwa na poziomie 10% rocznie to za 20 lat da cenę paliwa nie przyjęte 0,233 zł/kWh a 1,42 zł/kWh

Mam wrażenie, że liczył to kalkulator (bo zrobił dobrze) gdyż niepotrzebnie wprowadzasz w błąd.

Ta cena po 20 latach nie jest o 200% większa tylko o ponad 500% większa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, 10 procentowy wzrost w stosunku do ceny z poprzedniej nie da wzrostu o 200 % a znacznie więcej i może to być 500%

Ale chodzi mi o jedno, to zależy też od regionalnych wzrostów cen nośników energii.

Bo co region to wygląda to różnie.

Dlatego warto przeanalizować to indywidualnie, dlatego pisałem iż można to policzyć w miarę dokładnie przy konkretnych danych.

Szacunkowy koszt energii za 20 lat można sobie policzyć patrząc na rachunek sprzed 10 lat i obecny.

W każdym rejonie wygląda to trochę inaczej i warto sobie samemu spróbować przeanalizować,

Dziś płacimy tyle, 10 lat wcześniej płaciliśmy tyle, czyli cena wzrosła o tyle.

Czyli za 20 lat będziemy orientacyjnie płacić tyle. i to jest jakiś wskaźnik do obliczeń, choć i tak do końca nie przewidzimy o ile będą wzrastać ceny nośników energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreatywna księgowość i tyle w 1995 za 45000 (3 solary)zakupiłem gospodarstwo rolne z budynkami ,wiesz ile mogę sobie teraz kupić energi elektrycznej sprzedając stęple z drzew które wyrosły prze 15 lat a ile odsprzedając całość myśl pozytywnie.poz Hermogenes

1 solary nie były i narazie nie będą inwestycją więc nie podlegają Twojemu liczeniu.2 czy masz może pod ręką 20 letni solar .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do inwestycji w solary to jest to jakiś sposób inwestycji, lepszy niz lokata.

Na pewno nie jest to inwestycja dla ludzi potrafiących dobrze zagospodarować pieniądze w pewny interes, tylko jaki interes jest pewny i przy jakim nie trzeba się nachodzić aby zarobił.

Poza tym w 1995 roku za 45000 to można było zakupić kolektory o trochę gorszej konstrukcji niż obecne dla 5 domów jednorodzinnych. Ceny kolektorów też niestety przez te 17 lat sporo wzrosły.

A co do instalacji to najstarszą dość prymitywną montowałem 17 lat temu i do tej pory działa, choć nie jest to to co mogło by być przy obecnym stanie techniki.

Sporo starszych ponad 20 lat sporo obejrzałem w Austrii i Niemczech i też do tej pory działają.

W Polsce instalacje z markowymi produktami działają mi od 15 lat do tej pory bez przypadków skończenia żywotności kolektorów ( sprawność niższa do 10 % od momentu uruchomienia ), żaden układ się nie rozsypał ( za wyjątkiem 2 gdzie użytkownik przez 10 lat zapomniał o jakimkolwiek przeglądzie ).

Więc nie jest tak do końca.

Rozumiem iż większość firm ma krótkotrwałe doświadczenie z instalacjami solar ( pewnie 3-4 letnie ) po tak w większości wygląda ich powstanie z reguły po 2008 roku, co jest spowodowane przewidywanymi dopłatami i zauważeniem iż rynek może mieć zapotrzebowanie na taka technikę, niż znajomość faktycznie techniki grzewczej.

Można też zauważyć iż technikę solar oferują firmy nie mające nic wspólnego z branżą grzewczą, ?czy ktoś pozwoliłby sobie na zakup jakiegoś samochodu od producenta blachy niemającego nić wspólnego z rozwojem i badaniem techniki samochodowej ).

Wiele firm sprzedających obecnie kolektory nie daje sobie rady z podstawowymi problemami bo nic o tym nie wiedzą, poza tym jak sprzedać i zamontować zgodnie z jakąś instrukcją, a jak się pojawia problem to niestety na problemie nie do rozwiązania się kończy.

Moje pierwsze instalacje powstawały w 1997 roku i w znacznej ilości bo w tamtym czasie praktycznie był brak jeszcze konkurencji.

Monitorując instalacje działające od tamtej pory bo nadal je serwisuję, to jest to sposób oszczędzania, o ile nie montuje się układu solar nie mając pieniędzy i zaciągając kredyt, czy mając lepszą formę inwestycji.

Edytowane przez tomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.

Odświeżę temat żeby nie zakładać nowego. Chciałbym wiedzieć od osób posiadających i użytkujących układy solarne, jakie są koszty instalacji, eksploatacji itd. Zauważyłem że jak ktoś o to pyta, to wszyscy maja dużo do powiedzenia ale nie maja tej instalacji.

 

Proszę o suche fakty, zapraszam do dzielenia się doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.