Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Potrzebna Pompa Cwu?


krecik28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niedawno zakupiłem kocioł Ogniwo Eko Plus 25kW, dom jednorodzinny ocieplone sciany, stare budownictwo i duze straty ciepła przez nieocieplony dach. Przygotowuje się do instalacji i byłbym bardzo wdzięczny gdy ktoś odpowiedział mi na 2 pytania:

 

1. Pompa CWU. Aktualnie mam boiler 120l zaraz obok kotła i jedyna pompa to pompa CO zalozona na powrocie układu. W trakcie lata zaraz przy rozgałęzieniach z cieplej i zimnej wody do boilera mam zawory kulowe które pozwalaja mi ograniczyc grzanie tylko do bolera. Czy przy nowej instalacji zgodnie z zalozeniami producenta na tym malym okładzie nalezy zalozyc osobna pompę tylko na potrzeby CWU? Czy dzieki temu woda w bojlerze szybciej się ogrzewa? Dodam ze nie chodzi mi o pompę cyrkulacyjna.

 

2. Napewno planuje montaz zaworu i sklaniam sie w kierunku 4D ze wzgledu na to ze bede mógł obniżyć temperature CO a latem ograniczyc obieg tylko do boilera jak robie to teraz zaworami kulowymi Czy na zaworze 3D tez można by było zrobic to samo czy lepiej dolozyc pare groszy na 4D?

 

Czy wogóle dobrze kombinuje z tym wszystkim czy calkiem nie rozumiem o co w tym chodzi:) Doradzcie i wytłumaczcie jak to powinno być wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zeby odpowiedziec czy warto, to trzeba znac model zasobnika

jesli to zasobnik stojący to oczywiscie że warto, natomiast jesli to jest zasobnikopodobny leżący, to nie ma uzasadnienia dla dodatkowej pompy bo i tak maksymalna moc jaka da sie wykrzesac na zasobniku to moze 3-4kW

oczywiście dodatkowa pompa w układzie zasobnika stojącego to niemal obowiązek i odpowiedni sterownik, ktory to pilnuje, wtedy niczym sie nie przejmujesz, masz piorytety grzania i awaryjne rozładowanie kotła, jesli by sie chciał zagotowac, czego teraz nie posiadasz bo jedyna regulacja polega na zamknieciu zaworu na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasobnik to firmy Kostel kupiony juz jakis czas temu - http://kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/ww-termo-hit.html

Podejrzewam ze dla spokoju zaloże jednak ta pompę chodzby po to aby potem nie załować.

Czy w takim wypadku za pompa CO i CWU należy zainstalowac zawory zwrotne? Gdzies na forum czytałem że na zaworze 4D nie jest możliwe calkowicie zamknięcie przeplywu wody na grzejniki czy tak rzeczywiscie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamknięty wystarczająco separuje obiegi, przynajmniej do letniego grzania cwu moim zdaniem. Bardziej nurtuje mnie problem okresów przejściowych, kiedy ciepło pozostałe w obiegu kotła po podgrzaniu cwu można by puścić grawitacyjnie w grzejniki, nie mając siłownika na zaworze4d. Przy zamkniętym 4d wszystko jest ok, ale kocioł długo stygnie, otwierając go pompa obiegu cwu tłoczy ciepło do powrotu co. Wydaje mi się, że najlepiej by tu sprawę rozwiązał dodatkowy zawór różnicowy w obiegu co, lub odpowiednio zmodyfikowany zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.