Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Kotły W Jednej Instalacji + Bufor W Możliwie Prosty Sposób


gondoljerzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do przeróbki mojej kotłowni i chciałbym skonsultować z Wami moje pomysły.

Instalacja w domku jednorodzinnym z lat 70-tych. Dawniej tylko kocioł węglowy w układzie otwartym. W latach 90-tych przerobione na kocioł olejowy i instalację zamkniętą. Większość rur i żeliwne grzejniki została bez jakichkolwiek zmian. Teraz chciałbym do tego kotła olejowego dostawić kocioł na drewno/węgiel z buforem ciepła, a wszystko w możliwie najprostszy sposób.

Schemat instalacji jest poniżej. Idea jest taka: pracuje albo jeden kocioł, albo drugi. Kocioł zasypowy jest przewymiarowany i gdy jest uruchomiony pracują obie pompy. Jedna pompa ładuje bufor, druga pompa przez zawór trójdrożny pcha wodę do instalacji. Zawór trójdrożny z odpowiednim sterowaniem reguluje temperaturą wody kierowanej do instalacji. Gdy kocioł węglowy naładuje bufor i zgaśnie wyłacza się pompa ładująca bufor i teraz woda z bufora będzie zasysana przez pompę zasilającą kaloryfery. Przepływ wody przez kocioł węglowy powinien zostać zatrzymany przez odpowiednio dobrany zawór zwrotny ze sprężynką. Gdy temperatura bufora spadnie i kocioł węglowy nie zostanie odpalony właczy się automatycznie kocioł olejowy.

W sytuacji braku prądu i wyłączenia obydwu pomp liczę na zadziałanie grawitacyjne instalacji, a dla bezpieczeństwa chcę dodać do kotła zasypowego zewnętrzną wężownicę schładzającą. Oczywiście, dobrze by było, żeby kotły miały odpowiednie układy zabezpieczające temperaturę powrotu itp, ale w tej chwili chodzi mi tylko o ideę: czy taki pomysł na połaczenia ma sens, czy może popełniam jakiś prozaiczny błąd? Np: czy zawór zwrotny ze sprężyną zatrzyma przepływ przez kocioł węglowy? Czy są zawory z różną twardością sprężyn?

 

6652f962e932b274m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwarka internetowa i wpisane hasło i problem masz rozwiązany, Przy układzie jak na schemacie nic nie ładuje bufora. Zabezpieczenie kotłów to oddzielny temat, na schemacie brak zaworów bezpieczeństwa, naczyń przeponowych, brak zabezpieczenia kotłów przed niską temperaturą powrotu. Nie warto tworzyć, za to warto sprawdzić schematy podłączeń jakie proponują producenci

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwarki używałem i jakoś niczego prostego nie znalazłem. Kocioł węglowy zazwyczaj jest w otwartym układzie i połączony z resztą instalacji wymiennikiem. Ja kupiłem kocioł o wytrzymałości 2,5 bara i chciałbym go podłaczyć bezpośrednio. Wyraźnie też napisałem, że póki co chodzi mi o ideę. Stąd nie rysowałem zabezpieczeń i dodatkowych przygwizdów.Co do ładowania bufora to gdy zawór mieszający ograniczy pobieranie ciepłej wody z kotła węglowego pompowana woda popłynie przecież do bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozwalam sobie na odgrzanie tematu i zamieszczenie nieco zmodyfikowanego schematu instalacji. Przyjrzałem się dokładniej swoim rurom w piwnicy. Zauważyłem że przy przeróbce instalacji na zamkniętą część dawnego układu grawitacyjnego rozprowadzenia wody na piony została wycięta i zastąpiona cieńszymi rurami. Przyjdzie więc chyba zrezygnować z pomysłu przywracania grawitacji. Pytania laika hydraulicznego do poniższego schematu: Czy zawory kulowe i mieszające 1 cal wystarczą do otwierania i zamykania przypływu dla kotła 28kW? Uprzedzam pytania dotyczące bezpieczeństwa: zawory ciśnieniowe, naczynie wzbiorcze i wężownica schładzająca kocioł węlowy będą w systemie. Wszelkie sugestie mile widziane.

 

58548c203a86ba41m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.