Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła Gazowego


sebad13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zastanawiam się nad zmianą kotła miałowego na kocioł gazowy. Po pierwsze jaki? Tradycyjny czy kondensacyjny? Poczytałem trochę artykułów i mniej więcej orientuję się w wadach i zaletach każdego z nich. Jednak nie wiem czy opłacalne będzie zainwestowanie w kondensacyjny w przypadku mojego domu. Jest to domek jedno (a w zasadzie dwu)-rodzinny (za ścianą mieszka druga rodzina). Powierzchnia około 41 m2. Mieszkanie jest ocieplone tylko z jednej strony. 3 pokoje, kuchnia, przedpokój i wc. W mieszkaniu 4 osoby. Okna plastikowe. W mieszkaniu 5 grzejników. Na ogrzewanie kotłem miałowym idzie około 4 tony miału. Aktualny kocioł ma już 10 lat i trzeba pomyśleć o jego zmianie, dlatego zastanawiam się nad ogrzewaniem gazowym. Oczywiście kocioł gazowy powinien być dwufunkcyjny - ogrzewanie wody w instalacji grzewczej oraz ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Komora spalania - o ile mi wiadomo to lepiej zamknięta? ;) Mogłby ktoś doradzić? Ewentualnie proszę pytać jeśli potrzeba więcej danych. Zależy mi oczywiście na oszczędnościach. Wiem, że kocioł kondensacyjny będzie droższy, ale chciałbym wiedzieć po ilu latach ma szanse się zwrócić? I jak to wygląda z kosztami eksploatacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 m2 do ogrzania to bardzo mała powierzchnia. Będzie problem dobrać kocioł do tak małego mieszkania. Szukaj kotła o niskiej mocy na CO, i o szerokim zakresie modulacji palnika.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam się nad zmianą kotła miałowego na kocioł gazowy. Po pierwsze jaki? Tradycyjny czy kondensacyjny? Poczytałem trochę artykułów i mniej więcej orientuję się w wadach i zaletach każdego z nich. Jednak nie wiem czy opłacalne będzie zainwestowanie w kondensacyjny w przypadku mojego domu. Jest to domek jedno (a w zasadzie dwu)-rodzinny (za ścianą mieszka druga rodzina). Powierzchnia około 41 m2. Mieszkanie jest ocieplone tylko z jednej strony. 3 pokoje, kuchnia, przedpokój i wc. W mieszkaniu 4 osoby. Okna plastikowe. W mieszkaniu 5 grzejników. Na ogrzewanie kotłem miałowym idzie około 4 tony miału. Aktualny kocioł ma już 10 lat i trzeba pomyśleć o jego zmianie, dlatego zastanawiam się nad ogrzewaniem gazowym. Oczywiście kocioł gazowy powinien być dwufunkcyjny - ogrzewanie wody w instalacji grzewczej oraz ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Komora spalania - o ile mi wiadomo to lepiej zamknięta? ;) Mogłby ktoś doradzić? Ewentualnie proszę pytać jeśli potrzeba więcej danych. Zależy mi oczywiście na oszczędnościach. Wiem, że kocioł kondensacyjny będzie droższy, ale chciałbym wiedzieć po ilu latach ma szanse się zwrócić? I jak to wygląda z kosztami eksploatacji?

Nie ma mowy o jakichkolwiek oszczednościach przy zmianie z miału na gaz w twoim przypadku . Chyba , że twoj stary kocioł na miał jest tak nisko sprawny , że osczędność powstanie na jej ogromnym wzroście . Przy kaloryferach to jest raczej niemożliwe. Kup nowy kocioł na miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No więc tak.. Może i faktycznie oszczędności z tego nie będzie, ale piec i tak muszę zmienić bo aktualny miałowy już za długo nie pociągnie. Zależy mi na wygodzie bo nie będzie miał kto codziennie latać i palić w zimę dlatego chcę zmienić na gaz. Co do tego kotła gazowego.. jaki najlepiej dobrać? Chodzi mi o moc i inne istotne parametry.. Mak napisał powyżej żeby wybrać kocioł o niskiej mocy na CO i szerokim zakresie modulacji palnika. Taki będzie najlepszy? I co do mocy to prosiłbym o konkretną wartość.. Sprawdzałem kalkulatory mocy i wychodzi różnie.. Proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz ok 4 kW mocy na grzejniki czyli jak kupisz kocioł o mocy 10-12 kW na CO, to będzie wystarczający, palniki modulują przeważnie w zakresie od 25-30% mocy czyli powinien być ok. Drugi problem to podgrzew ciepłej wody. Myślę że powinien wystarczyć kocioł dwufunkcyjny z podgrzewem przepływowym. Kocioł o mocy10-12 kW na cwu powinien dostarczyć 8-10l wody na minutę co może wydajnością rewelacyjną nie jest ale na jedną łazienę z prysznicem i kuchnię powino wystarczyć. Poza tym to powinieneś mieć projekt (nie wspominając o opini kominiarza i zgodzie administratora jeżeli budynek jest wielorodzinny) i z projektu i miejsca montażu ( kubatura pomieszczenia) wyjdzie jaki rodzaj kotła można zastosować ( atmosferyczny czy z zamkniętą komorą spalania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł o mocy10-12 kW na cwu powinien dostarczyć 8-10l wody na minutę co może wydajnością rewelacyjną nie jest ale na jedną łazienę z prysznicem i kuchnię powino wystarczyć.

 

Pozwole sobie nie zgodzić się z kolegą ...

 

Mówię np na przykładzie kotła termet Microterm GCO-DP-14-00

http://www.termet.co...m_GCO-DP-14-00/

 

Moc cieplna CWU nominalna [kW] 4,5-14

 

Moim skromnym zdaniem nadaje się jedynie do mycia rąk ... standardowy prysznic raczej odpada ...

 

Znasz inne kotły 2F z tak niską mocą na CWU ?

Edytowane przez dareksin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niesyety jest wybór trudny i trzeba szukać jakiegoś kompromisu, między ceną a walorami i mozliwościami kotła. A dobór kotła do małego mieszkanka jest trudny ze względu na CO. Oczywiście zgadzam się że wydajność 8l/min dla cwu jest mizerna (o czym sam pisałem) ale zastosowanie kotła 10-12kW jest dla takiego mieszkanka optymalne. Ale na prysznic bez bajerów wystarczy. Kotły o wyższych mocach będą dostarczać znacznie więcej ciepłej wody, ale ich moc minimalna na CO będzie większa niż zapotrzebowanie mieszkania ( można i ten problem rozwiazać co jednak wiąże się z kosztami i wymaga miejsca o co w takich pomieszczeniach jest trudno). Kotły z wbudowanym zasobnikiem to niestety całkiem inna półka cenowa ( może by coś dobrał ale w cenie 7-10 tys zł tylko czy jest sens?). Można też spróbować poszukać kotła jednofunkcyjnego z małym podgrzewaczem (kiedyś chyba były 80l) ale znowu pytanie o miejsce do montażu. Znając układ mieszkania i lokalizację przewodów kominowych projektant coś zaproponuje (a może jest jakaś piwnica o odpowiedniej kubaturze co stwarza znacznie większe możliwości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam się nad zmianą kotła miałowego na kocioł gazowy. Po pierwsze jaki? Tradycyjny czy kondensacyjny? Poczytałem trochę artykułów i mniej więcej orientuję się w wadach i zaletach każdego z nich. Jednak nie wiem czy opłacalne będzie zainwestowanie w kondensacyjny w przypadku mojego domu. Jest to domek jedno (a w zasadzie dwu)-rodzinny (za ścianą mieszka druga rodzina). Powierzchnia około 41 m2. Mieszkanie jest ocieplone tylko z jednej strony. 3 pokoje, kuchnia, przedpokój i wc. W mieszkaniu 4 osoby. Okna plastikowe. W mieszkaniu 5 grzejników. Na ogrzewanie kotłem miałowym idzie około 4 tony miału. Aktualny kocioł ma już 10 lat i trzeba pomyśleć o jego zmianie, dlatego zastanawiam się nad ogrzewaniem gazowym. Oczywiście kocioł gazowy powinien być dwufunkcyjny - ogrzewanie wody w instalacji grzewczej oraz ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Komora spalania - o ile mi wiadomo to lepiej zamknięta? ;) Mogłby ktoś doradzić? Ewentualnie proszę pytać jeśli potrzeba więcej danych. Zależy mi oczywiście na oszczędnościach. Wiem, że kocioł kondensacyjny będzie droższy, ale chciałbym wiedzieć po ilu latach ma szanse się zwrócić? I jak to wygląda z kosztami eksploatacji?

 

mam takie propozycje

Kocioł kondensacyjny CGB 11

o mocy palnika dla CO 3,2-10kW i dla CWU 3,2-14,6 kW

jest to kocioł dwufunkcyjny a przy tych 14 kW jak sie dobrze dobierze przepływ owdy to prysznic juz jest mozliwy w dośc komfortowy sposób

innym rozwiązaniem które bym proponował w pełni komfortowe to

CGW 11/100 podbny kocioł jak poprzedni ale z zasobnikiem

to są specjalnie kotły wrowadzone na rynek dla domków i mieszkań jednorodzinnych dla 2-4 osób do 100m2

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Piece które widzę powyżej są za drogie. Poza tym ustaliliśmy, że piec nie ma być kondensacyjny. Mam już wykonany plan instalacji, a gazownia już napisała pismo, że będą robić przyłącze do mieszkania. Projektant zaproponował mi taki piec: Vitopend 100 24kW. Co o tym sądzicie? To dobry wybór? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.