Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Analizę Rozwiązania Co


pawel1979

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W chwili obecnej mam jeden obwód grzewczy rozdzielony na dwa rozdzielacze (parter i piętro) przez zwykły trójnik (oczywiście jeden na zasilaniu i jeden na powrocie). Regulator pokojowy umieszczony w salonie na parterze na ścianie przeciwległej do ściany z grzejnikami. W tzw. porze przejściowej (wiosna lub jesień) mam taką sytuację, że nagrzewa się szybciej piętro; rozdzielacz grzejników dla piętra umieszczony jest praktycznie w pomieszczeniu nad kotłem (gazowym) więc normalne jest, że dostaje wcześniej całe ciepło wytworzone przez piec. Niestety na parterze a zwłaszcza w salonie jest zimno, natomiast na górze gdzie i tak jest cieplej (z natury) muszę przykręcać grzejniki.

Co byście powiedzieli na następujące rozwiązanie. Na zasilaniu górnego rozdzielacza umieszczam zawór termostatyczny z siłownikiem normalnie zamkniętym, który jest sterowany w zależności od temperatury powrotu z dolnego rozdzielacza.

Poniżej szkic proponowanego rozwiązania:

post-41834-0-68066500-1340275900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok Panowie, faktycznie zawór nastawy wstępnej jest u mnie pod głowicą. Pytanie czy taka nastawa nie da mi tylko efektu lokalnego tzn. w ramach grzejników z tego samego rozdzielacza. Przecież ogrzana woda i tak zasilać w większym stopniu będzie rozdzielacz na piętrze i tamtejsze grzejniki a dopiero potem pójdzie na rozdzielacz dolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"... Przecież ogrzana woda i tak zasilać w większym stopniu będzie rozdzielacz na piętrze i tamtejsze grzejniki a dopiero potem pójdzie na rozdzielacz dolny."

Nie wiem na podstawie czego wyciągasz takie wnioski? Prawidłowo wyregulowana hydraulicznie instalacja grzeje równomiernie we wszystkich punktach. Jeżeli tak nie jest to albo brak regulacji albo dobór grzejników jest do d...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z grubsza małe grzejniki 1-2, średniej wielkości 3-4, duże 4-5 na wkładce zaworowej

bawiąc się w aptekarza po zdemontowaniu głowic ustaw stałą temp zasilania np 60C i tak poustawiaj przepływy by na każdym grzejniku bez względu na odległość od kotła i wielkość temperatura powrotu była taka sama np 45 - 50C. Zwróć też uwagę na CWU, bo u niektórych z jedną pompą w instalacji 80% pompowanej przez nią wody, właśnie tamtędy wraca z powrotem do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś wiedzieć - dane z projektu jaki powinien być przepływ wody przez poszczególne grzejniki.

Zaworem do regulacji wstępnej regulujesz żądane przepływy na każdym z grzejników, zaczynając od najdalszego od kotła - czyli piętro.

Nie wiemy jaką masz instalację - jakie średnice rur do rozdzielaczy jaka pompa i jej bieg, jakie odległości od rozdzielaczy do grzejników ( głownie na piętrze), jakie grzejniki -producent, typ.

Podaj te informacje to będzie łatwiej

W załączniku zawór reg wstępnej Kermi - inne mogą być podobne.

grzejniki kermi zawor regulacyjny.pdf

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje grzejniki to Purmo Ventil Compact.

Tak powoli podsumowując to co napisaliście

A. numer 6 na wkładce to najwięszy przepływ

B w miejsu najbardziej oddalonym od rozdzielacza ustawiam możliwy maksymalny przepływ; odwrotnie dla grzejników najbliżej rozdzielacza.

 

Przypomnę, że u mnie sytuacja wygląda w ten sposób, że najpierw dogrzane jest piętro i tamtejsze grzejniki (rozdzielacz górny pionowo nad kotłem około 2 m długość przyłącza) a potem dopiero lepiej zaczynają pracować grzejniki podłączone do dolnego rozdzielacza (rodzielacz w odległości 8 m). Czy wobec tego mogę zastosować następujące rozwiązanie;

1 dla najdalej położonych grzejników na parterze daje nastawę 6 (odległość od rodzielacza 8m) a potem sukcesywnie schodzę do 4

2 dla najdalej położonych grzejników na piętrze daję 4 (odległość od rozdzielacza 8m) i schodzę do 2

Edytowane przez pawel1979
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.