Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrożny


bolexx1313

Rekomendowane odpowiedzi

Na tej poziomej odnodze założyć pompę cwu a zawór zwrotny a nad zbiornikiem odpowietrznik.

A ja ze względu na ograniczoną ilość miejsca( w moim przypadku, oczywiście) i maksymalne zminimalizowanie mikrocyrkulacji ze strony wężownicy nagrzanego bojlera myślę o wkomponowaniu odpowietrznika w korpus zaworu zwrotnego umieszczonego bezpośrednio na wlocie wężownicy jeszcze przed śrubunkiem.

Edytowane przez piotr3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

Jestem w trakcie realizacji mojej kotłowni według schematu w którym pomogli koledzy z tego forum. Mam pytanie odnośnie podłączenia zasilania napełniania/dopełniania instalacji c.o. W tej starej instalacji zasilanie z sieci było mniej więcej tu:

 

p6yf_3a2_ua29q.jpgUploaded at ImageFra.me

 

Ale w starej instalcji nie było zaworu 3D. Teraz jest zawór temperaturowy, ale jak woda jest zimna to zawór zamknięty na przelocie powrotu. Czy jeżeli podłącze zasilanie w taki sposób jak na schemacie to czy instalacjia napełni się prawidłowo/w całości? Poprostu chodzi mi o to czy jak zawór 3D jest zamknięty na powrocie, to czy nie zrobi się korek powietrza i nstalacja się nie dopełni?

 

Jeszcze w kwestii naczynia przeponowego wody pitnej do c.w.u. - rozumiem że naczynie jest fabrycznie "napompowane", czyli wystarcze je zwyczjnie podłączyć do trójnika w miejscu zaraz przed wymiennikiem jak na schemacie? Czy może nie i trzeba jakieś dodatkowe czynności wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że zadałem pytanie bez sensu, dlatego brak wypowiedzi. Chyba że - to proszę o poradę w kwestii tego zasilania c.o.

 

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia - mam na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne. Jeśli zajdzie sytuacja że wszystkie w jednym czasie będą zamknięte, co z pompą obiegową - czy nie padnie? Albo inaczej - jak zabezpieczyć instalację c.o. przed taką sytuacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna jest pompa adaptacyjna np Alpha Grundfosa - sama dostosuje się do sytuacji lub na 1 z grzejników zdejmujesz lub odkręcasz na max głowicę termostatyczną.

Co do ciśnienia wstępnego w naczyniu przeponowym to typowe handlowe ciśnienie wynosi 4 bary, dla typowej sieci wodnej to wystarcza + zawór bezpieczeństwa 6bar.

W ceku poszerzenia wiedzy proponuję internet - np stronę Reflex-a - tam są wszystkie inf.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Panowie odświeże temat, pytanie moje jest takie czy moge zamontować w tym miejscu zawór trójdrożny?

 

Jest to główne zasilanie pieca, chodzi mi o to aby na piecu było 55 stopni a na grzejnikach mniej np: 40

 

I czy mogę zredukować za zaworem 2' calowym redukcję na 1 cal??

 

post-65275-0-32835700-1474952564_thumb.jpg

 

post-65275-0-68101200-1474952565_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli musiałbym zdemontować na powrocie pompe od Co i zamontować ją na zasilaniu za zaworem 3D? Nie da się zrobić tego inaczej żeby pompy nie demontować? Jeśli nawet bym pompe przełożył na zasilanie to czy może być pompa ta czerwona od Bojlera C.W.U tak jak jest ? I co w miejsce pompy co jest na powrocie wstawić?

 

a jeszcze jedno jeśli założyłbym zawór 3D tak jak opisałem na rysunku to co on by mi dał? Grzejniki działały by? Czy nie? Bo już się szczerze pogubiłem. Prosiłbym o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu podobny temat

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1418866.html

 

post-65275-0-98021200-1474995103_thumb.jpg

 

U kolegi działa u mnie byłoby podobnie tylko zawór 3D zastosowałbym 1 Cal i rurą 1 cal podpiąłbym się za pompką CO czyli w tym miejscu co na zdjęciu:

 

 

post-65275-0-82704500-1474995236_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik przelewowy mam na strychu jest to układ otwarty, natomiast naczynie przeponowe od bojlera mam normlanie podpięte na dopływie zimnej wody do bojlera o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest gdzie masz podłączony zbiornik przelewowy do instalacji - czy wprost do kotła - rura metalowa min 1" czy do instalacji na piętrze, od pionu grzejników ?

Jak na piętrze to nie możesz montować zaw 3-D na zasilaniu kotła, gdyż to niezgodne z przepisami

Na rys jest dobry i zły montaż , 

 

Przy pewnych położeniach zaw 3-D odcinasz naczynie od kotła, dochodzi do wzrostu ciśnienia i buuum

post-18578-0-81495200-1474997740_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik przelewowy na 100% jest podłączony na pionie od grzejników od grzejnika idzie rura na góre na strych do zbiornika przelewowego idą tam 2 rury zasilanie i powrót. To powiedz mi kolego gdzie moge zastosować ten zawór na powrocie ale gdzie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kolego jeśli zakręce zawór na zasilaniu a na powrocie zostawie otwarty to nie dochodzi do zwrostu ciśnienia bo mam manometr i ciśnienie się nie podnosi gdyż też powrotem jestem podłączony pod naczynie, czy źle mówie.>??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz 3-D na powrocie to ci nic nie da, wtedy podwyższy temp na kotle 

A na zasilaniu grzejników będzie tyle co na kotle.

Ratuje cię osobna rura z kotła do zbiornika.

 

Może i dobrze mówisz , ale to nie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak zakręce zasilanie od CO a na powrocie zostawie otwarty zawór to nie ma wzrostu ciśnienia w układzie, Czyli musze ciągnąć rurę na zasilaniu przed zaworem 3D ??? 

 

do naczynia przelewowego aż na strych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakbym kupił grupe bezpieczeństwa do Co i zamontował na zasilaniu zbiornik ciśnieniowy do układów zamkniętych zadłoby to rezultat? Wraz z zaworem bezpieczeństwa do 3BArów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie instalację zrobie rurami PP-R 32 rozmiar odpowiednik rury stalowej 1 CAL, Mam kopcioł z podajnikiem na miał węglowy już 7 lat i nie ma możliwości zagotowania w nim wody.

 

 

Zakupie naczynie przeponowe i podłącze zaraz przy piecu do zasilania, trzeba jakoś ustawić ciśnienie w zbiorniku? Jak tak to jakie? Piec mam 25KW a grzejników mam 7 po 1250W mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobna rura to jedyne rozwiązanie zgodne z prawem

Jak masz kocioł dopuszczony do układu zamkniętego to wtedy po dodaniu wężownicy schładzającej  i naczynia przeponowego można zamknąć układ.

Ciśnienie pracy podaje producent kotła - inf  w dokumentach kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To więc tak, zamontuje zawór 3D na zasilaniu tylko że za zaworem 2 calowym zredukuje układ do 1 cala i tak wszystko podłącze, zawór 3D podłącze po powrotu za pompą Co zgadza się??

 

 

Na zasilaniu kotła zaraz jak wychodzi rura podłącze naczynie przeponowe do Co wraz z grupą bezpieczeństwa, jakie ciśnienie ustawić na naczyniu przeponowym skoro na układzie otwartym pokazuje mi na manometrze 0,4 Bar ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam Stalmark 25KW z podajnikiem

 


No dobrze, już widze w instrukcji że kocioł nie może być stosowany w układzie zamkniętym, ale stanie się coś jeśli na zasilaniu dam grupe bezpieczeństwa i naczynie przeponowe? czy to nie jest zabezpieczenie kotła??

Wiem, że przepisy przepisami a instalatorzy różnie robią z doświadczenia wiem. Nie mam możliwości pociągnięcia dodatkowej rury z kotła na strych niestety dlatego prosze o pomoc jak to ugryźć.


Chce tak zrobić aby na piecu było 55, na bojlerze 55 a na grzejnikach np: 45 o to mi chodzi..

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.